Reklama

DUŻE psy - TOP 13 najpopularniejsze duże rasy psów

Facebook
Twitter
TOP 13 najpopularniejsze duże rasy psów

pixabay.com/images/id-1192711/

Duże psy wymagają dużych umiejętności. Nie każdy opiekun może mieć w domu psa rasy dużej albo olbrzymiej. Które duże psy nadają się dla Ciebie?

Spis treści - kliknij strzałkę

Duże psy - duże rozmiary

Duże psy rasowe, bez względu na charakter, przynależą do tej kategorii dzięki swoim rozmiarom. Waga dużych ras psów zaczyna się od ok. 30 kg, ale nie przekracza 45 kg. Powyżej 45 kg są to już rasy psów olbrzymich np. mastiff neapolitański.

Zwierzęta te mierzą w kłębie od ok. 55 cm, jak owczarek niemiecki, chociaż niektóre mogą osiągnąć nawet 90 cm, jak dog niemiecki.

Co ciekawe, od 1984 roku najwięcej tytułów w kategorii Największy pies świata zdobyły właśnie dogi niemieckie.

Duży pies - duże problemy

Psy dużych ras, ze względu na swoje gabaryty, miewają sporo problemów zdrowotnych. Ich finalna waga jest nawet 100-krotnie większa, niż w momencie narodzin.

Choć psy te rosnąć i dojrzewają dłużej niż małe rasy, to ich waga bardzo obciąża stawy. Berneńskie psy pasterskie często cierpią np. na kulawizny. U dużych i olbrzymich psów częściej niż u innych pojawia się dysplazja stawów biodrowych.

Z tego względu szczeniaki dużych ras psów powinny być odpowiednio karmione i suplementowane. Chondroityna oraz glukozamina mogą wesprzeć psa w okresie rozwoju. Również ważna jest odpowiednia proporcja wapnia do fosforu w karmach dla dużych psów.

Innym problemem może być nadwaga i otyłość. Psy dużych ras potrzebują większej dawki energii w karmie. Niestety nie zawsze jest ona dopasowana do trybu życia psa. Duże psy stróżujące, które ruszają się mało nie powinny być karmione z nadmiarem kalorii. By nie zaszkodzić psu przeczytaj dokładnie informacje zawarte na etykiecie karmy. Znajdziesz tam sugerowane dzienne dawkowanie.

Duże rasy psów - usposobienie

Wielkie psy mają również wielkie serca. Nie bez powodu bardzo wiele z nich to duże psy rodzinne. Bernardyn to uosobienie spokoju, cierpliwości i dobroduszności. Duże psy, jak nowofundland czy berneński pies pasterski mają przyjazny charakter. Z powodzeniem mogą to być duże psy dla dzieci.

Duży pies zwiększa poczucie bezpieczeństwa – są to zwykle psy stróżujące. Dla dużego psa nie ma przeciwnika. Potencjalny rabuś szybko wycofa się z posesji widząc takiego olbrzyma.

Szukasz karmy dla psa o DUŻEJ aktywności?

Reklama

Dla psów o dużej aktywności

Psy ras dużych - co je łączy

Duże psy mają również specyficzne potrzeby. Ogromny pies wymaga dedykowanych akcesoriów. Chcesz kupić je online? Wpisz w wyszukiwarkę:

  • Legowiska dla dużych psów
  • Buda dla dużego psa
  • Obroża dla dużego psa
  • Smycz dla dużego psa

 

Ogromny pies nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu. Pies takich rozmiarów potrzebuje przestrzeni – minimum to dom z dużym ogrodem. Najlepiej, gdyby pies mógł mieszkać na wsi, gdzie nie brak przestrzeni.

Zwierzęta takich rozmiarów mają zwykle mocny temperament. Dlatego od szczeniaka powinny być socjalizowane i szkolone. Duży pies nie powinien traktować rodziny, jak swojego stada. Powinien być posłuszny i wykonywać polecenia opiekuna. Tylko taki układ zapewnia bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

Wyobrażacie sobie dobermana, który podporządkował sobie ludzkich członków rodziny? To najgorszy scenariusz.

Duży pies - jaki będzie do Ciebie pasował?

Decydują się na zakup rasowego dużego psa pamiętaj, by  sprawdzić hodowlę. Informacje zawarte na stronie internetowej hodowcy możesz sprawdzić w ZKwP.

Nie bój się zadawać pytań hodowcy. Im więcej informacji od niego uzyskasz, tym pewniejszy będzie wybór. Szczeniaki dużych ras psów mogą cierpieć na choroby genetyczne. Zapytaj, czy hodowca wykonywał badania rodzicom. Sprawdź, w jakiej kondycji jest matka. Jaki pies był reproduktorem. Upewnij się, że razem z psem otrzymasz metrykę. Tylko na jej podstawie wyrobisz rodowód.

Postaraj się dowiedzieć więcej o charakterze poszczególnych ras. Szczeniak jest zwykle chętny do zabawy. Dorosły duży pies może cenić sobie autonomię i nie mieć ochoty na pieszczoty. Warto wiedzieć takie informacje przed zakupem.

Bernardyn - duży pies pasterski

Charakterystyka rasy bernardyn

pixabay.com/images/id-5005615/

Bernardyn to muskularny pies z łagodną duszą. Psy tej dużej rasy kochają człowieka – nie ma mowy o agresji. W sytuacjach zaczepnych bernardyny wykazują dezaprobatę. Olbrzym bernardyn jest chętny do zabawy – zwłaszcza szczeniaki. Do obcych bernardyny podchodzą zachowawczo, ale nie ze strachem.

Bernardyny to psy olbrzymie, których samce ważą od 55 do 90 kg. Utrzymanie takiego kolosa na smyczy, to nie lada wyzwanie. Dlatego od szczeniaka należy je uczyć posłuszeństwa

Berneński pies pasterski - duży pies górski

Berneński pies pasterski – berneńczyk – opis rasy

pixabay.com/images/id-3483612/

Psy tej rasy często mylone są z bernardynami – niesłusznie. Są to dwie różne rasy psów. Berneńczyk to czuły pies rodzinny, który mocno przywiązuje się do swoich ludzi. Jak większość psów pasterskich jest bardzo inteligentny. Silnie uzależnia się od rodziny i ciężko znosi samotność. To pies dla ludzi, którzy żyją z dala od miejskiego zgiełku. Blisko natury, gdzie mogą spędzać ze swoim psem całe dnie.

Berneński pies pasterski może ważyć do 70 kg. Jednak nie w głowie mu ucieczki, dlatego z wyprowadzaniem na smyczy nie powinno być problemu.

Mastif tybetański - duży pies stróżujący

Mastif tybetański

Tibetan Paradise, via Wikimedia Commons

Mastif tybetański to duży pies, który nie jest polecany jest dla dzieci. Psy te nie są zbyt wylewne i nie okazują uczuć zbyt okazale. Temperament tego psa jest silny. Mastif potrafi zareagować gwałtownie jeżeli poczuje zagrożenie. Jest to pies o silnym instynkcie ochrony swojego terytorium. Doskonale nada się na psa stróżującego.

Mastif tybetański do wielki pies, który może ważyć nawet 80 kg. Ten duży pies może z łatwością przewrócić dorosłego człowieka. Szkolenie od szczeniaka jest niezbędne.

Owczarek podhalański - biały duży pies

Owczarek podhalański – historia rasy

Kessy13 via Wikimedia Commons

Owczarek podhalański nie należy do wyczynowców, ale z reguły bywa chętny do zabawy. To pies, który silenie związuje się ze swoją rodziną. Wobec dzieci jest łagodny i spolegliwy. Dobrze dogada się z innymi zwierzętami w domu. Psy z długą sierścią – jak owczarek podhalański wymagają minimum pielęgnacji. Raz w tygodniu należy psa wyczesać. W okresie linienia trzeba to robić każdego dnia.

Wśród wcześniej opisywanych ras owczarek to raczej piesek pod względem rozmiaru – waży zaledwie 30-40 kg.

Szukasz karmy dla psa o DUŻEJ aktywności?

Reklama

Dla psów o dużej aktywności

Cane corso - duży czarny pies

Charakter psa rasy cane corso

pixabay.com/images/id-6339587/

Cane corso italiano to pies stróżujący, który w przeszłości brał udział w polowaniach na grubą zwierzynę. Cane corso nie jest typowym rodzinnym pieszczochem. Nie jest szczekliwy, nie ma skłonności do ucieczek. Odpowiednio zachęcony może być chętny do zabawy – jednak nie na długo.

Cane corso może ważyć nawet 50 kg. Jego charakter powoduje, że pies ten nadaje się przede wszystkim do stróżowania.

Dogue de Bordeaux - pies rodzinny

Dog z Bordeaux to bardzo łagodny pies o rodzinnym usposobieniu.

pixabay.com/images/id-794785/

Dog z Bordaux to łagodny pies o rodzinnym usposobieniu. Jest on spokojny, nie wymaga dużej aktywności, nie ma też instynktu łowcy.

Dog de Bordeaux jest mało szczekliwy, ale źle znosi samotność. Zbyt długie przebywanie bez opiekuna może skłonić tego psa do niszczenia.

Dog z Bordeaux to całkiem duży pies – jego waga się 50 kg.

Owczarek niemiecki - pies stróżujący i dla dzieci

Owczarki niemieckie to bardzo inteligentne psy szybko przyswajające treningowe polecenia.

Dog photo created by wirestock – www.freepik.com

Owczarek niemiecki nie wykazuje niezależności. Jego usposobienie powoduje, że mocno przywiązuje się do rodziny. Złośliwi mówią, że owczarki to psy ślepo ufne. Prawda jest jednak taka, że to psy bardzo karne, które wiernie wykonują polecenia opiekuna. Owczarek jest zawsze chętny do zabawy. Nada się do życia w mieszkaniu, choć lepszy byłby dla niego dom z ogrodem.

Waga owczarka to ok. 30-40 kg. Jest to pies bardzo aktywny, który potrzebuje dużo ruchu – najlepiej w formie sportu.

Labrador - pies rodzinny

Labrador retriever – wychowanie, charakter, zdrowie

Photo by Binyamin Mellish from Pexels

Labrador retriever to typowy pies rodzinny – zawsze chętny do zabawy. Spolegliwy, jego usposobienie jest zawsze przyjazne. Te psy wykorzystywane są często w dogoterapii. Również z uwagi na ich inteligencję. Polecany jest dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych.

Retriever, podobnie jak owczarek, waży ok 35-40 kg. Pies ten nadaje się do życia w mieszkaniu – potrafi się dostosować.

Dog niemiecki - rasa psów olbrzymich

Jaki charakter ma dog niemiecki

pixabay.com/images/id-2793816/

Dog niemiecki to rasa olbrzymia – zwycięzca konkursów na największego psa na świecie. To jeden z najspokojniejszych molosów, jakie można sobie przysposobić. Dog niemiecki jest bardzo czuły wobec swojej ludzkiej rodziny. Duży pies może żyć w większym mieszkaniu mimo swoich potężnych rozmiarów. Czworonogi takiej wielkości powinno jednak mieć specjalne przywileje – najlepiej dom z dużym ogrodem.

Mimo wielkich rozmiarów dog niemiecki jest chętny do zabawy i zawsze jest blisko człowieka.

Dogi niemieckie ważą nawet 70 kg i więcej.

Chart szkocki - pies z długą sierścią

Chart szkocki deerhound dotarł do Szkocji prawdopodobnie z kupcami fenickimi. Duże psy, wykorzystywane do pogoni za zwierzyną były obecne na tych terenach już w czasie rzymskich podbojów.

By Sisteskrik – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18254182

Chart szkocki to pies z całkiem długą sierścią. Jego cechą charakterystyczną jest szybkość. Jak na dużego psa jest on naprawdę bardzo wytrwały. Jednocześnie jest to pies łagodny. Nie ma skłonności do niszczenia pod warunkiem, że ma zapewniony ruch każdego dnia. W domu zaakceptuje inne zwierzęta. Nada się do rodziny z dziećmi.

Chart szkocki waży ok 45 kg.

Pirenejski pies górski - puchaty pies

Cena pirenejskiego psa górskiego z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł.

Photo by Bruce Williamson on Unsplash

Biały i puchaty – taki jest pirenejski pies górski. To duży pies wyhodowany do pilnowania stad owiec i kóz. Jest bardzo samodzielny i niezależny. Nie jest to typowa rasa do domu z dziećmi. Tym bardziej taki pies nie powinien żyć w mieszkaniu.

Pirenejski pies nie jest zbyt posłuszny. Może wykazywać skłonności do ucieczek. To duży pies, który waży nawet 65 kg.

Bullmastiff - rasa psów olbrzymich

Bullmastiff – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-2062811/

Bullmastiff to bardzo energiczny pies. Potrafi być jednak czuły i chętny do zabawy. Kiepsko znosi samotność, a jednocześnie nie lubi się podporządkować – jego szkolenie jest trudne.

To pies, który sprawdzi się w roli stróża posesji. Nie nadaje się do życia w mieszkaniu. Mastiffy to rasy psów, które w dorosłości są raczej powściągliwe w okazywaniu uczuć.

Bullmastiff waży nawet 60 kg.

Rottweiler - pies obronny

Wygląd rottweilera

Water photo created by wirestock – www.freepik.com

Rottweiler to pies, który zawsze pozostaje w gotowości do obrony. Odwaga to wiodąca cecha jego charakteru. Jest to duży, pewny siebie pies z silnym charakterem. Mimo złej opinii rottweiler to pies spokojny, z wysokim progiem pobudzenia – jak przystało na psa obronnego.

Mimo wszystko zwierzęta obronne wymagają specjalistycznego szkolenia już od szczeniaka. Nie jest to pies, którego można zostawić samego z dziećmi.

W Polsce rottweilery uznawane są za psy niebezpieczne i wpisane są do wykazu ras psów uznawanych za agresywne.

Rottweiler waży ok. 50 kg.

Ile żyją duże psy?

Psy dużych ras żyją niestety krócej. Ich życie choć krótkie może być pełne radości. Zwykle duże psy żyją do 10 lat – w takim wieku są już staruszkami. Średnia długość życia psów ras olbrzymich to zwykle 7-8 lat.

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki

Summary
DUŻE psy - TOP 13 najpopularniejsze duże rasy psów | Zoonews.pl
Article Name
DUŻE psy - TOP 13 najpopularniejsze duże rasy psów | Zoonews.pl
Description
Duże psy wymagają dużych umiejętności. Nie każdy opiekun może mieć w domu psa rasy dużej albo olbrzymiej. Które duże psy nadają się dla Ciebie?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1250

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x