Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

KOJOT PRERIOWY – występowanie, wygląd, opis gatunku

Kojot – występowanie, wygląd, opis gatunku

pixabay.com/images/id-1808924/

Spis treści

Podstawowe informacje

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

drapieżne

Podrząd

psokształtne

Rodzina

psowate

Rodzaj

wilk

Gatunek

kojot preriowy

Canis latrans to drapieżny ssak z rodziny psowatych. W literaturze pojawia się także jako kujot lub wilk preriowy Ameryki Północnej. Za oceanem żyje aż 19 podgatunków tego wilka, usystematyzowanych ze względu na obszar występowania. Gatunek ten występuje niemal na całym obszarze Ameryki Północnej, od Meksyku po Alaskę. Biotopem kojota jest teren otwarty, krzewiasty lub niewielkich rozmiarów tereny zalesione. 

Jak wygląda kojot?

Kojot ma krępą budowę ciała i waży od około 8 kg do maksymalnie 15 kg. Samce są nieco cięższe i mają dłuższe ogony od samic. Gęsta i szorstka okrywa kojotów ma ubarwienie szaro-brązowe lub miedziane z czarnym nalotem. Włos okrywowy ma około 10 cm. Puszysty ogon jest umaszczony jak reszta ciała i ma czarną końcówkę. Oczy kojota mają odcienie żółci. Długość ciała zarówno samic, jak i samców mieści się w granicach od 74 cm do 94 cm. Różnica ujawnia się w długości ogona. Samica ma ogon mierzący od 26 do 34 cm, a u samca jest to długość od 29 do 36 cm. Wysokość w kłębie waha się od 50 cm do 60 cm.

Czym różni się wilk od kojota?

Kojot to gatunek z rodzaju wilków, właśnie dlatego wyglądem przypomina małego wilka europejskiego z krótszą szyją i bardziej szpiczastym pyskiem. Wilk europejski, średniej wielkości, waży jednak ok. 60 kg, tymczasem kojot waży do 15 kg – różnica się bardzo duża.

Na co poluje kojot?

Kojot jest wszystkożerny. Najczęściej poluje jednak na mniejsze ssaki. Drapieżny wilk preriowy podczas łowów może rozwinąć prędkość 60 km/h – standardowo porusza się zaledwie o 10 km mniej.

W menu kojota najczęściej pojawiają się nornice, pieski preriowe, wiewiórki, myszy oraz gady, płazy, owady i ptaki. Kojot jest szybki i zwinny, odlatującego ptaka może schwytać, skacząc na odległość 5 m. Wilk preriowy nie pogardzi też padliną, czy resztkami wyrzucanymi przez ludzi w tym warzywami i owocami. Zwierzęta te mogą polować w parach, w które łączą się na kilka lat. Wtedy w ich diecie pojawiają się większe ssaki kopytne, m.in.: widłoróg amerykański oraz mulak białoogonowy.

Ile lat żyje kojot?

Kojot w naturalnym środowisku żyje ok. 10 lat. Żywot kojota skracają polowania, których celem jest pozyskanie futra tych zwierząt. W niewoli kujot może dożyć do 15-16 lat.

Samce kojota są nieco cięższe i mają dłuższe ogony od samic.

pixabay.com/images/id-5336168/

Rozmnażanie i rozwój

Kojoty są gotowe do rozrodu w wieku 2 lat. Wtedy to samica poszukuje miejsca na odchów młodych. Najczęściej wybierane są już istniejące jamy lub porzucone nory, które samica kojota poszerza według własnych potrzeb. Ciąża trwa dwa miesiące i po tym czasie na świat przychodzi średnio kilka młodych. W ciągu kolejnego miesiąca szczeniaki kojota nabierają samodzielności i są gotowe do wyjścia poza norę. W wieku 9. miesięcy małe kojoty są już w pełni samodzielne.

Komunikacja gatunkowa

Kojoty uznawane są za najlepiej słyszące psowate. Umiejętność ta jest im potrzebna do polowania na gryzonie, które wydają dźwięki bardzo niskich rejestrów, jak i ultradźwięki. Tak jak inne psy, wilki czy szakale także kojoty porozumiewają się za pomocą szczekania, wycia, skomlenia, piszczenia i warczenia. Poza wokalizacją komunikują się znacząc teren moczem i kałem, gdyż mają silny instynkt terytorialny.

Czy w Polsce są kojoty?

Kojoty nie występują w Polsce, ale pojawiły się u nas szakale złociste, dość często mylone z kojotem. Kojot jest spokrewniony z szakalem, ale występują pomiędzy nimi różnice w wyglądzie.

Ochrona gatunkowa

Kojot nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (czerwona lista IUCN – statut LC), jest zatem gatunkiem najmniejszej troski. Kojot dzięki wysokiej umiejętności przystosowawczej zasiedla tereny niegdyś zajmowane przez wilki, przez co rozprzestrzenia się na terenach, na których dotąd nie był spotykany. Przykładem takiego stanu jest Pensylwania położona w północno-wschodniej części USA, gdzie żył wilk czerwony. 

FAQ na temat kojota

Czego symbolem jest kojot?

Według Indian kojot jest symbolem stworzyciela świata. Posiada magiczne moce do ożywiania materii i wprawiania jej w ruch, a także uzdrawiania ludzi. Dla niektórych plemion, jak u Navajo i Hopi stanowi on jeden z głównych totemów.

Przeczytaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
KOJOT PRERIOWY – występowanie, wygląd, opis gatunku
Article Name
KOJOT PRERIOWY – występowanie, wygląd, opis gatunku
Description
Kojot to postać mitologii rdzennych mieszkańców Ameryki. „Mały wilk” był porównywany z greckim Prometeuszem i skandynawskim Lokim. Sprawdź dlaczego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x