Reklama
Reklama

Kojot – występowanie, wygląd, opis gatunku

Facebook
Twitter
Kojot – występowanie, wygląd, opis gatunku

pixabay.com/images/id-1808924/

Kojot to częsta postać mitologii rdzennych mieszkańców Ameryki. „Mały wilk” był porównywany z greckim Prometeuszem i skandynawskim Lokim, jako postać przewrotna i przebiegła.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kojot - systematyka i występowanie

Kojot Canis latrans to drapieżny ssak z rodziny psowatych. W literaturze pojawia się także jako kujot lub wilk preriowy Ameryki Północnej. Za oceanem żyje aż 19 podgatunków tego wilka, usystematyzowanych ze względu na obszar występowania. Kojot występuje niemal na całym obszarze Ameryki Północnej, od Meksyku po Alaskę. Biotopem kojota jest teren otwarty, krzewiasty lub niewielkich rozmiarów tereny zalesione. 

Jak wygląda kojot?

Kojot ma krępą budowę ciała i waży od około 8 kg do maksymalnie 15 kg. Samce kojota są nieco cięższe i mają dłuższe ogony od samic. Gęsta i szorstka okrywa kojotów ma ubarwienie szaro-brązowe lub miedziane z czarnym nalotem. Włos okrywowy ma około 10 cm. Puszysty ogon kojota jest umaszczony jak reszta ciała i ma czarną końcówkę. Kojot wyglądem przypomina małego wilka europejskiego z krótszą szyją i bardziej szpiczastym pyskiem. Oczy kojota mają odcienie żółci. Długość ciała zarówno samic, jak i samców mieści się w granicach od 74 cm do 94 cm. Różnica ujawnia się w długości ogona. Samica kojota ma ogon mierzący od 26 do 34 cm, a u samca jest to długość od 29 do 36 cm. Wysokość kojota w kłębie waha się od 50 cm do 60 cm.

Czym się żywi kojot?

Kojot jest wszystkożerny. Najczęściej poluje jednak na mniejsze ssaki. Drapieżny kojot podczas łowów może rozwinąć prędkość 60 km/h, gdzie standardowo porusza się zaledwie o 10 km mniej. W menu kojota najczęściej pojawiają się nornice, pieski preriowe, wiewiórki, myszy oraz gady, płazy, owady i ptaki. Kojot jest szybki i zwinny, odlatującego ptaka może schwytać, skacząc na odległość 5 m. Wilk preriowy nie pogardzi też padliną, czy resztkami wyrzucanymi przez ludzi w tym warzywami i owocami. Kojoty mogą polować w parach, w które łączą się na kilka lat. Wtedy w ich diecie pojawiają się większe ssaki kopytne, m.in.: widłoróg amerykański oraz mulak białoogonowy.

Ile lat żyje kojot?

Kojot w naturalnym środowisku żyje ok. 10 lat. Żywot kojota skracają polowania, których celem jest pozyskanie futra tych zwierząt. W niewoli kojot może dożyć do 15-16 lat.

Samce kojota są nieco cięższe i mają dłuższe ogony od samic.

pixabay.com/images/id-5336168/

Kojot – rozmnażanie

Kojoty są gotowe do rozrodu w wieku 2 lat. Wtedy to samica poszukuje miejsca na odchów młodych. Najczęściej wybierane są już istniejące jamy lub porzucone nory, które samica kojota poszerza według własnych potrzeb. Ciąża u kojota trwa dwa miesiące i po tym czasie na świat przychodzi średnio kilka młodych. W ciągu kolejnego miesiąca szczeniaki kojota nabierają samodzielności i są gotowe do wyjścia poza norę. W wieku 9. miesięcy małe kojoty są już w pełni samodzielne.

Kojot – komunikacja

Kojoty uznawane są za najlepiej słyszące psowate. Umiejętność ta jest im potrzebna do polowania na gryzonie, które wydają dźwięki bardzo niskich rejestrów, jak i ultradźwięki. Tak jak inne psy, wilki czy szakale także kojoty porozumiewają się za pomocą szczekania, wycia, skomlenia, piszczenia i warczenia. Poza wokalizacją kojoty komunikują się znacząc teren moczem i kałem. Kojoty mają silny instynkt terytorialny.

Kojoty w Polsce

Kojoty w Polsce nie występują, ale pojawiły się u nas szakale złociste, dość często mylone z kojotem. Kojot z szakalem jest spokrewniony, stąd nieznaczne różnice w wyglądzie i liczne pomyłki.

Kojot – ochrona gatunkowa

Kojot nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (czerwona lista IUCN – statut LC), jest zatem gatunkiem najmniejszej troski. Kojot dzięki wysokiej umiejętności przystosowawczej zasiedla tereny niegdyś zajmowane przez wilki, przez co rozprzestrzenia się na terenach, na których dotąd nie był spotykany. Przykładem takiego stanu jest Pensylwania położona w północno-wschodniej części USA, gdzie żył wilk czerwony. 

 

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
Kojot – występowanie, wygląd, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Kojot – występowanie, wygląd, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Kojot to częsta postać mitologii rdzennych mieszkańców Ameryki. „Mały wilk” był porównywany z greckim Prometeuszem i skandynawskim Lokim, jako postać przewrotna i przebiegła.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 273

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x