Reklama

Dog z Majorki – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Dog z Majorki to rasa psów, która wywodzi się od średniowiecznych psów hiszpańskich Ca de Bestiar i buldogów angielskich, które zawędrowały na archipelag Balearów wraz z marynarzami.

Elizaveta.ustinova, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Dog z Majorki to silny pies niegdyś przeznaczony do szczucia byków. Dziś dog z Majorki pełni funkcję psa stróżującego i towarzysza człowieka.

Spis treści - kliknij

Dog z Majorki – historia rasy

Dog z Majorki to rasa psów, która wywodzi się od średniowiecznych psów hiszpańskich Ca de Bestiar i buldogów angielskich, które zawędrowały na archipelag Balearów wraz z marynarzami. U wybrzeży miast portowych rozwinęła się niechlubna rozrywka, czyli walki psów, w których uczestniczyły obie rasy. W niedługim czasie psy skrzyżowano i tak narodził się pies na byki – dog z Majorki. Jego drugim przeznaczeniem było szczucie byków, podczas hiszpańskich corrid i stąd jego pierwotna nazwa. Pod koniec XIX wieku walk zakazano, a pies przestał być potrzebny przez co rasa prawie wyginęła.

W latach 50. XX wieku hiszpańscy hodowcy podjęli się skutecznej próby odbudowania rasy na podstawie lokalnych psów, rozproszonych po hiszpańskich wsiach. Dog z Majorki został uznany przez FCI w 1965 roku.

Dog z Majorki w Polsce

Dog z Majorki trafił do Polski w 1994 roku, a już w roku 1999 psy te zostały pierwszymi na świecie interchapionami tej rasy. Dog z Majorki nie jest zbyt popularny w naszym kraju, ale nie ma problemu z jego zakupem.

Jak wygląda dog z Majorki?

Dog z Majorki to mocno zbudowany pies średnich rozmiarów. Głowa psa jest duża, masywna i wpisana w kwadrat; oczy duże, okrągłe, głęboko osadzone. Uszy doga z Majorki są krótkie, grube u nasady i opadające do przodu. Ogon gruby, zwęża się ku końcowi.

Dog z Majorki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy dog z Majorki

Pies: 55 – 58 cm

Suka: 52 – 55 cm

Dog z Majorki – waga

Pies: 35 – 38 kg

Suka: 30 – 34 kg

Szata doga z Majorki

Dog z Majorki ma sierść krótką, twardą i szorstką.

Dog z Majorki może występować w odmianie czarnej, płowej i pręgowanej. Dopuszcza się u tej rasy białe znaczenia na łapach i czarną maskę. Najczęściej dog z Majorki występuje w odmianie pręgowanej, ciemnej.

Dog z Majorki - kategoria wielkości

Dog z Majorki to pies średniej wielkości.

Ile żyje dog z Majorki?

Dog z Majorki żyje od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Dog z Majorki – charakter

Wbrew pierwotnemu przeznaczeniu dog z Majorki to spokojny i zrównoważony pies. Jest oddanym kompanem dorosłych i świetnym opiekunem dzieci oraz zwierząt domowych. Potrafi dobrze współpracować z opiekunem, ale nie powinien być uczony agresji, gdyż potęguje się w ten sposób i tak dominującą gotowość do obrony. Niewłaściwa i zła socjalizacja, zwłaszcza z zaczepnymi  osobnikami tej samej płci może sprowokować psy do walki.

Dog z Majorki lubi ruch i zawsze pozytywnie reaguje na hasło „spacer”. Pies w domu nie jest absorbujący, zachowuje się dyskretnie i nie dąży to tego, by skupiać na nim całą naszą uwagę. Opiekun doga z Majorki musi pamiętać, że duży ogród może być doskonałą przestrzenią do aktywności dla psa, ale nie może być jedynym miejsce do tego celu.

Do obcych pies podchodzi z rezerwą, trzeba czasu, by komuś zaufał. Szczekaniem dog z Majorki sygnalizuje swój niepokój. Pies ten potrafi dostosować się do trybu życia opiekuna, dobrze znosi samotność i może żyć zarówno w mieście, jak i w domu.

Dog z Majorki – zdrowie

Dog z Majorki jest uznawany za psa zdrowego, który dobrze radzi sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi. Dolegliwość, która przytrafia się rasie to dysplazja stawów, która powinna być eliminowana już na etapie doboru psów do rozrodu. Dog z Majorki dobrze radzi sobie w polskim klimacie, zimy i lata nie są dla niego problemem.

Dog z Majorki – żywienie

Dog z Majorki, jak każdy inny pies powinien być karmiony dobrej jakości, pełnoporcjową karmą suchą lub mokrą. Unikaj karm zbożowych. Psa należy karmić minimum godzinę przed lub po intensywnym wysiłki, gdyż dog z Majorki może mieć skłonność do skrętu lub rozszerzenia żołądka. Smakołyki to bardzo dobry motywator doga z Majorki, podczas szkolenia.

Dog z Majorki - pielęgnacja

Pielęgnacja doga z Majorki jest bardzo prosta. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać sierść psa gumową rękawicą. Aby zachowała blask należy ją przetrzeć irchową szmatką. W okresie linienia dog z Majorki wymaga częstszego szczotkowania, a ubytek sierści określa się jako umiarkowany. Standardem pielęgnacyjnym u doga z Majorki jest czyszczenie uszu, kontrola oczu i szczotkowanie zębów oraz przycinanie pazurów, jeśli jest taka potrzeba.

Dog z Majorki - szkolenie

Dog z Majorki musi być szkolony od szczeniaka, najlepiej w psim przedszkolu. Jego wychowanie powinno opierać się na zabawie, którą szczeniak doga z Majorki bardzo lubi. Pies chętnie podejmuje współpracę z człowiekiem i z łatwością uczy się przeróżnych psich sztuczek. Dorosły pies potrzebuje umiarkowanej dawki ruchu.

Dog z Majorki z powodzeniem może uczestniczyć w konnych przejażdżkach, lubi tropić. Absolutnie nie wolno prowadzić psa „silną ręką”, agresja i przemoc krzywdzą psychikę doga z Majorki, który sam staje się agresywny i nieprzewidywalny. Nie należy psa izolować od rodziny, kontakty społeczne są mu potrzebne do rozwoju. W obliczu zagrożenia dog z Majorki reaguje szybko, jest pewny siebie, nieustępliwy i odważny.

Zalety i wady rasy dog z Majorki

Zalety doga z Majorki

  • dog z Majorki właściwie prowadzony jest psem spokojnym o zrównoważonym charakterze
  • dog z Majorki nadaje się do stróżowania, jest odważny i nieustraszony
  • dog z Majorki ma instynkt opiekuńczy wobec rodziny ludzkiej i zwierzęcej
  • ca de bou jest oddany i lojalny
  • dog z Majorki chętnie się uczy
  • dog z Majorki jest łatwy w pielęgnacji

 

Wady doga z Majorki

  • dog z Majorki źle wychowany może mieć tendencję do agresywnego zachowania wobec innych psów
  • dog z Majorki wymaga aktywizacji, by zachowywać spokój i równowagę psychiczną
  • ca de bou nie nadaje się na pierwszego psa i musi mieć doświadczonego opiekuna, na którym pies będzie mógł polegać

Ciekawostki o rasie dog z Majorki

  • Oryginalna nazwa doga z Majorki to Ca de bou, co oznacza psa na byki.
• Oryginalna nazwa doga z Majorki to Ca de bou, co oznacza psa na byki

Dog z Majorki hodowla

Kupując psa z hodowli warto sprawdzić, czy dana hodowla dogów z Majorki jest do tego uprawniona, gdyż niepewne źródło zakupu psa wiąże się z olbrzymim ryzykiem niewłaściwie kształtowanych psów oraz wybieraniem do rozrodu najbardziej agresywnych osobników. Poza tym dog z Majorki znajduje się na liście ras uznawanych za niebezpieczne i by je hodować należy mieć stosowne zezwolenie władz lokalnych. Warto dopytać hodowcę o przebadanie psów, przeznaczonych do rozrodu, pod kątem dysplazji. Sprawdzić należy, w jakich warunkach żyją szczenięta doga z Majorki oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje dog z Majorki?

Cena szczeniaka doga z Majorki waha się od 1,5 do 2,5 tys. zł. Szczeniak od utytułowanych rodziców ca de bou może kosztować 4-6 tys. zł.

Imię dla psa rasy dog z Majorki

Ciekawe imię dla samca doga z Majorki: Major, Bazz, Dżambo

Ciekawe imię dla samicy doga z Majorki: Xena, Czarna, Bunia

Dla kogo dog z Majorki będzie idealny?

Dog z Majorki polecany jest dla umiarkowanie aktywnych rodzin, mieszkającym w domu ze sporym ogrodem lub terenem gospodarczym, którego pies będzie mógł z powodzeniem pilnować. Dog z Majorki bardzo dobrze odnajdzie się pod dachem, w którym są już zwierzęta, z którymi będzie mógł dorastać.

Klasyfikacja FCI rasy dog z Majorki

Grupa II: pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła

Sekcja 2.1: molosy typu mastifa

Numer wzorca: 249

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Dog z Majorki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Dog z Majorki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Dog z Majorki to silny pies niegdyś przeznaczony do szczucia byków. Dziś dog z Majorki pełni funkcję psa stróżującego i towarzysza człowieka.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 717

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x