Reklama

Dog argentyński – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
dog argentyński

pixabay.com/images/id-5339815/

Dog argentyński, dogo argentino, to rasa psów myśliwskich, doskonale nadająca się do pracy w służbach u boku kompetentnego opiekuna oraz jako pies stróżujący.

Spis treści - kliknij

Dog argentyński – historia rasy

Dog argentyński to rasa psów, która powstała w Argentynie w prowincji Cordoba. Twórcą rasy dogo argentino był dr Antonio Nores Martinez, który w celu stworzenia nowej rasy posłużył się „bojowym psem z Cordoby” o białym umaszczeniu. Martinez rozpoczął program hodowlany doga argentyńskiego już w 1928 roku, krzyżując psa z Cordoby z buldogami, dogami niemieckimi,  mastyfami pirenejskimi, bulterierami, bokserami, dogami z Bordeaux oraz wilczarzami irlandzkimi.

Celem Martineza było stworzenie rasy psa o dużej sile i wytrzymałości, doskonałym węchu i odwadze, które byłby idealnym psem myśliwskim, gotowym do polowania na dziki, a nawet pumy.

Wzorzec doga argentyńskiego został zaprezentowany i zaakceptowany w 1947 roku, podczas zebrania Stowarzyszenia Myśliwych w Buenos Aires.

Dogo argentino został uznany jako odrębna rasa przez FCA i SRA w 1964 roku. Z kolei FCI wpisało doga argentyńskiego na swoją listę psów rasowych w 1973 roku.

Dog argentyński w Polsce

Dog argentyński to w Polsce rasa bardzo egzotyczna. Istnieje dosłownie kilka hodowli, w których można kupić dogo argentino.

Szukasz nowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Jak wygląda dog argentyński?

Dog argentyński to pies o atletycznej budowie ciała. Głowa doga argentyńskiego ma jednakowej długości czaszkę i kufę; nos o czarnej pigmentacji; oczy ciemne lub orzechowe o średniej wielkości, migdałowate; uszy osadzone wysoko i równolegle. Tułów doga argentyńskiego powinien być o 10% dłuższy od wysokości w kłębie; klatka piersiowa głęboka i szeroka; ogon długi, zwisający. Kończyny przednie proste, a tylne kątowane.

Dog argentyński – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie doga argentyńskiego

Pies: 60-68 cm

Suka: 60-65 cm

Dog argentyński – waga

Pies: 40-45 kg

Suka: 40-43 kg

Szata doga argentyńskiego

Sierść doga argentyńskiego jest jednolita, gładka i średniej długości (1,5-2 cm).

Umaszczenie doga argentyńskiego powinno być jednolicie białe.

Kategoria wielkości dogo argentino

Dog argentyński to rasa psów dużych.

Ile żyje dog argentyński?

Dog argentyński żyje średnio od 10 do 12 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Dog argentyński – charakter

Dog argentyński to rasa psów wyhodowana w celu polowań na dużą zwierzynę. Rasa psów wykorzystywana jest do pracy w policji i straży granicznej.

Dogo argentino to molos o dobrym sercu. Przywiązuje się do rodziny, jednak uznaje tylko jednego przewodnika. To rasa, która potrzebuje dużej dawki ruchu, uwielbia też zabawy. Dobrze socjalizowany powinien być spokojnym psem, jednak trzeba zachować ograniczone zaufanie, ponieważ instynkt myśliwego może spowodować, że dogo argentino potraktuje inne zwierzęta, podczas spaceru, jako swoją zdobycz.

Dog argentyński nie jest psem niezależnym, źle znosi samotności, dlatego powinien być blisko rodziny. Nie jest to pies szczekliwy, może mieć jednak skłonność do niszczenia przedmiotów, a nie wybiegany do ucieczek na spacerze.

Jak większość molosów dogo argentino doskonale sprawdzi się jako pies stróżujący. Nie jest to jednak idealny wybór na pierwszego psa w domu. Opiekun powinien mieć doświadczenie w układaniu psa o rej sile i temperamencie, co myśliwski pies z Argentyny.

Pies ten nie jest polecany do domów z innymi zwierzętami, średnio nadaje się do domu z małymi dziećmi i tym bardziej dla osób starszych. Jest to rasa użytkowa, która potrzebuje dużo ruchu.

Dogo argentino to molos o dobrym sercu.

pixabay.com/images/id-1568734/

Dog argentyński - zdrowie

Dog argentyński, jak wiele ras psów o białym umaszczeniu zagrożony jest głuchotą. Czarna łata na głowie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia głuchoty.

Ogólnie rzecz biorąc dogo argentino to rasa odporna na choroby. Wśród problemów zdrowotnych mogą pojawić się dysplazja stawów biodrowych oraz alergie skórne.

Dog argentyński – żywienie

Dog argentyński wykazuje skłonność do alergii pokarmowych, dlatego już od szczenięcia warto wprowadzić dla psa karmę monobiałkową bądź całkowicie hipoalergiczną.

Dog argentyński ma duże potrzeby żywieniowe, dlatego dobrym rozwiązaniem może być samodzielne przygotowanie diety BARF z odpowiednią suplementacją.

Ważne, by karma była dostosowywana do wszystkich etapów życia psa, a także w związku z ewentualnymi chorobami.

Szukasz nowej karmy dla swojego psa?

Reklama

Dog argentyński – pielęgnacja

Pielęgnacja doga argentyńskiego jest bardzo prosta. Psa wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Kąpiele są wskazane tylko wtedy, gdy pies jest bardzo zabrudzony. Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu i uszu, zęby należy pielęgnować każdego dnia, można w tym celu wspomóc się przekąskami dentystycznymi, bądź naturalnymi gryzakami dla psów.

Dog argentyński – szkolenie

Dog argentyński powinien być socjalizowany od szczeniaka w sposób podręcznikowy. Bezwzględnie zalecane jest zapisanie dogo argentino do psiego przedszkola. Dalszy etap szkolenia psa powinien odbywać się pod okien instruktora. Nauka posłuszeństwa doga argentyńskiego trwa przez całe życie psa.

Zalety i wady doga argentyńskiego

Zalety doga argentyńskiego

  • Dog argentyński do doskonała rasa stróżująca oraz do pracy w służbach
  • Dogo argentino przywiązuje się mocno do swojego przewodnika
  • Psy tej rasy są łatwe w pielęgnacji

 

Wady doga argentyńskiego

  • Dog argentyński ma silny instynkt łowiecki
  • Dogo argentino może wykazywać agresję wobec innych zwierząt
  • Nie jest to rasa polecana dla osób niedoświadczonych w układaniu psów

Ciekawostki o dogo argentino

  • Dog argentyński to rasa psów, która w Polsce została wpisane na listę ras psów uznanych za agresywne. Na posiadanie dogo argentino trzeba uzyskać pozwolenie.
  • Dog argentyński to jedyna rasa psów wyhodowana w Argentynie.
  • Dog argentyński określany jest mianem pitbull argentyński jednak jest to błędna nazwa – taka rasa nie istnieje.
Cena doga argentyńskiego z hodowli w FCI waha się od 5000 do 6000 zł.

pixabay.com/images/id-2212218/

Dog argentyński hodowla

Kupując dogo argentino z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta doga argentyńskiego oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Dog argentyński cena

Cena doga argentyńskiego z hodowli w FCI waha się od 5000 do 6000 zł.

Imię dla doga argentyńskiego

Ciekawe imię dla psa doga argentyńskiego: Maksimus, Boss, Zeus

Ciekawe imię dla suczki doga argentyńskiego: Zelda, Iskra, Xena

Dla kogo dog argentyński będzie idealny?

Dog argentyński to rasa psów, która najlepiej sprawdzi się jako pies stróżujący, do pracy w służbach u boku przewodnika o silnym charakterze oraz wysokich kompetencjach z zakresu szkolenia temperamentnych psów myśliwskich.

Klasyfikacja FCI rasy dog argentyński

Grupa II: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.1: Molosy typu mastyfa

Numer wzorca: 292

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Dog argentyński – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Dog argentyński – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Dog argentyński, dogo argentino, to rasa psów myśliwskich, doskonale nadająca się do pracy w służbach u boku kompetentnego opiekuna oraz jako pies stróżujący.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1363

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x