Reklama

Patyczak – co jedzą patyczaki, terrarium, cena

Facebook
Twitter
Patyczak to malutki roślinożerny owad z rzędu straszyków, który do złudzenia przypomina gałązkę.

pixabay.com/images/id-2646298/

Patyczak to oryginalny i ciekawy owad o niewielkich wymaganiach bytowych. Przez ten fakt patyczak polecany jest jako pierwsze zwierzę dla początkującego opiekuna.

Spis treści - kliknij strzałkę

Patyczak wygląd i występowanie

Patyczak to malutki roślinożerny owad z rzędu straszyków, który do złudzenia przypomina gałązkę. Ciało patyczaka jest silnie wydłużone, podobnie jak odnóża. Dorosły patyczak ubarwiony jest w odcieniach zieleni i brązu, co dodatkowo utrudnia jego lokalizację wśród roślinności.

Patyczak rogaty (inaczej patyczak indochiński lub straszyk rogaty) ma trzy pary łodyżkowych odnóży i długie cieniutkie czułki. Samice patyczaków są większe od samców, mierzą do 10 cm, a samce do 7 cm. Samicę patyczaka można odróżnić także po tym, że na jej głowie nad oczami widoczne są dwie wypustki w kształcie rogów. Małe patyczaki, czyli nimfy są barwy jasnobrązowej z zielonymi nogami. Niektóre rodzaje patyczaków mają skrzydła i latają. Patyczaki w Polsce pochodzą z południa Wietnamu, Laosu lub Kambodży.

Nimfa patyczaka

Nimfa patyczaka – By Drägüs – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5913396

Gatunki patyczaków

 • patyczak indyjski
 • patyczak czerwonoskrzydły
 • patyczak skrzydlaty
 • patyczaki wietnamskie
 • patyczak peruwiański
 • patyczak galijski
 • patyczak olbrzymi (długość ciała do 50cm!)

Ile żyje patyczak

To ile żyje patyczak w dużej mierze zależy od warunków w jakich jest hodowany oraz od jakości serwowanego pokarmu. Patyczaki w hodowli żyją średnio 12 miesięcy. W naturalnym środowisku lasów tropikalnych patyczak żyje o połowę krócej, do 7. miesięcy.

Co jedzą patyczaki

Patyczaka należy karmić wyłącznie roślinami. Wśród roślin, które będą smakować patyczakom należy wymienić liście oraz łodyżki:

 • akacji
 • bazylii
 • borówki
 • bzu
 • dębu
 • dzikiej róży
 • eukaliptusa
 • jeżyny bezkolcowej
 • malin
 • melisy
 • mięty
 • orzecha laskowego
 • poziomek
 • truskawek

 

Co je patyczak zimą? Oczywiście to samo co przez pozostałe pory roku. Warto ulubiony pokarm patyczaka uprawiać w domu czy ogrodzie lub zgromadzić w zamrażarce na okres, gdy dana roślina nie jest dostępna. Patyczak powinien mieć stały dostęp do pożywienia w swoim terrarium. Przesuszone listki usuwamy, zastępując je świeżymi, a w przypadku odmrożonych roślin trzeba uważać, by nie zgniły (przed podaniem wystarczy opłukać je wodą). Pokarm rozmrożony zawsze serwuj w porze aktywności patyczaka. Patyczak powinien mieć też dostęp do wody, jednak wystarczy mu ta, którą zraszasz jego lokum i rośliny. Nie należy wstawiać do akwarium dla patyczaków miseczek z wodą, bo najpewniej się w niej potopią.

 

Patyczaki cena

Najpopularniejsze patyczaki rogate kosztują od 3 do 6 zł za jednego owada. Cena za patyczaka może zależeć od jego gatunku, im rzadziej spotykany tym nieco droższy. Cena patyczaka nie powinna przekroczyć 10 zł. Jaja patyczaka kosztują 30-50 gr za sztukę.

Patyczak hodowla

Jak hodować patyczaka? Patyczaki są bardzo prostymi zwierzętami w hodowli.

pixabay.com/images/id-3274378/

Jak hodować patyczaka? Patyczaki są bardzo prostymi zwierzętami w hodowli. Nie wymagają ani wielkich przestrzeni, ani też dużej ilości trudno dostępnego pokarmu. Aktywność patyczaka przypada na późny wieczór lub noc. W ciągu dnia zazwyczaj zastygają w bezruchu, doskonaląc technikę kamuflażu. Patyczaki są spokojnymi zwierzakami i najczęściej można obserwować ich życie, gdy mają one zapewniony cień oraz odpowiednią wilgotność powietrza. Zdrowe patyczaki dobrze jedzą i szybko przyrastają, a dzięki temu chętniej też się rozmnażają. Warto wiedzieć, że patyczaki rosną, przechodząc etapy wylinki, a więc zrzucania zewnętrznego naskórka. Raz na 7 dni opiekun powinien czyścić terrarium patyczaka z odchodów, resztek nadjedzonych liści oraz wymieniać podłoże, w którym mogą się znajdować ewentualne jajeczka patyczaka.

Terrarium dla patyczaka

Wielkość terrarium dla patyczaka można określić dzięki ostatecznej wielkości owada. Wysokość akwarium dla patyczaka musi mierzyć minimum trzy długości ciała dorosłego osobnika. Przestrzeń lokum dla patyczaków powinna umożliwiać każdemu owadowi swobodną wspinaczkę i wzrost. Terrarium patyczaka musi być prawidłowo wentylowane, co można łatwo osiągnąć, osłaniając je od góry siatką na owady, tak aby żaden patyczak nie miał możliwości ucieczki. Dno terrarium dla patyczaka powinno być wyłożone torfem, ziemią, włókniną kokosową, które należy regularnie zraszać wodą, by zoptymalizować wilgotność w terrarium (70% – 80%). Temperatura, w jakiej patyczak czuje się najlepiej to 21-23 st. C, a więc temperatura pokojowa z dala od intensywnego światła czy sztucznego ogrzewania. Jak urządzić terrarium dla patyczaka? Warto tylną ścianę akwarium wykleić roślinną fototapetą, da to dodatkowe zacienienie, dzięki czemu patyczak będzie czuł się bezpieczniej. Zawsze w domu patyczaka muszą znajdować się gałązki z liśćmi, po których chodzą i w których się kryją patyczaki.

Patyczaki rozmnażanie

Rozmnażanie patyczaków może odbywać się płciowo lub partenogenetycznie, czyli bez kopulacji z samcem.

Jaja patyczaka – By Drägüs – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6926233

Rozmnażanie patyczaków może odbywać się płciowo lub partenogenetycznie, czyli bez kopulacji z samcem. Rozród patyczaka na drodze partenogenezy oznacza, że samica złoży jaja wyłącznie płci żeńskiej. Samica patyczak skład w ciągu całego swojego życia około 250-300 jaj, od 2. do 3. sztuk dziennie. Jajeczka patyczaka są owalne, w szaro-brązowe wzorki z czarnym wieczkiem. Jaja patyczka przypominają nasiona, mierzą 1,5-2 mm i są składane na podłoże. Po wylęgu jajeczka patyczaka trzeba przenieść do ciepłego i wilgotnego inkubatora. Małe patyczaki wykluwają się z jaj po 30-70. dniach inkubacji i mierzą zaledwie 1,2 cm. Postać dojrzałą osiąga w wieku 4-5. miesięcy. Jeśli nie chcemy, aby terrarium zaludniło stado młodych patyczaków, powinniśmy natychmiast zgnieść jaja lub je zamrozić, by nie dopuścić do sytuacji zbytniego zagęszczenia w akwarium, walk oraz śmiertelności z powodu głodu.

Patyczak linienie

Patyczak rogaty do chwili osiągnięcia postaci dorosłej – imago linieje od 5. do 6. razy, później proces ten już nie występuje. Linienie u patyczaków jest naturalnym procesem wymiany starego, za małego już pancerza chitynowego. Wymiana chitynki jest procesem, do którego patyczak się przygotowuje kilka dni. W ciągu tego czasu patyczak zaczyna być ospały, zazwyczaj siedzi na górze terrarium i nie je, by opróżnić także swój układ pokarmowy. Najczęściej proces wymiany odbywa się w nocy, a sam patyczak wisi głową do dołu. Przed samym aktem wymiany skóry można dostrzec pulsowanie odwłoka, jest to sygnał, że zaraz nasz podopieczny przejdzie kolejny cykl życiowy. Powolny proces przeobrażenia się patyczaka zawsze odbywa się od głowy. Nowa skóra jest wilgotna i zanim nie wyschnie bardzo podatna na odkształcenia, dlatego bardzo ważne jest, aby nie zakłócać tego procesu, bo wystraszony lub potrącony patyczak rogaty może spaść i zniekształcić całe swoje ciało. Bardzo istotnym czynnikiem wspomagającym wylinkę patyczaka jest wilgotność w akwarium. Jeśli wiemy, że lada chwila nastąpi, koniecznie intensywnie spryskajmy terrarium patyczaka. Zbyt niska może doprowadzić do zablokowania się owada w starej skórze i w konsekwencji patyczak może stracić kończynę. Po wysuszeniu patyczak rogaty najprawdopodobniej zje swoją wylinkę.

 

Redakcja

Przeczytaj kolejne ciekawostki

Summary
Patyczak – co jedzą patyczaki, terrarium, cena | Zoonews.pl
Article Name
Patyczak – co jedzą patyczaki, terrarium, cena | Zoonews.pl
Description
Patyczak to oryginalny i ciekawy owad o niewielkich wymaganiach bytowych. Przez ten fakt patyczak polecany jest jako pierwsze zwierzę dla początkującego opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1511

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x