Reklama

Bedlington terrier – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Bedlington terrier to rasa psów, która wywodzi się od psów hodowanych już w XVIII wieku w północnej Anglii w miasteczku Bedlington.

Bedlington terrier to ciekawa mieszanka terriera w chartem. To pies małej rasy o wyglądzie owcy, w którym skrywa się jednak sporo z wilka.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Bedlington terrier – historia rasy

Bedlington terrier to rasa psów, która wywodzi się od psów hodowanych już w XVIII wieku w północnej Anglii w miasteczku Bedlington. Walory użytkowe bedlingtona, takie jak wytrzymałość, zdolności łowiecki i odwaga zyskały uznanie wśród angielskich górników, którzy wykorzystywali je do tępienia szczurów w kopalniach oraz do kłusowania. Wówczas pies tej rasy istniał jeszcze pod nazwą rothbury terrier.

Bedlington terrier to rasa, w której żyłach płynie krew dinmont terrierów, bulteriera, a nawet whippeta, po którym bedlington terrier odziedziczył budowę charta.

Psy te były popularne nie tylko wśród robotników, ich walory doceniła szlachta, wynajmując bedlingtony do polowań na zające, lisy, borsuki czy wydry.

Systematyzacji hodowli podjął się Joseph Ainsley, którego miot uważany jest za początek rasy bedlington terrierów. Już w 1869 roku przygotowano wzorzec rasy, a w 1875 roku założono Klub Bedlington Terriera.

Bedlington terrier w Polsce

O bedlington terrierach pisano w Polsce już w 1934 roku na łamach miesięcznika „Mój Pies”. W latach 60. i 70. XX wieku bedlingtony zaczęto sprowadzać do Polski z Czechosłowacji i NRD. Współcześnie nie jest to jednak zbyt popularna rasa psów.

Jak wygląda bedlington terrier?

Bedlington terrier to pies z porośniętą sierścią białą czupryną, dobrze zbudowany z głową w kształcie klina; kufa jest dobrze wysklepiona, oczy małe i błyszczące, sprawiające wrażenie trójkątnych; uszy średniej wielkości, w kształcie orzecha laskowego, nisko osadzone, opadające. Bedlington terrier ma długą i grubą u nasady szyję; mocno umięśniony tułów; głęboką klatkę piersiową i średniej długości ogon, zwężający się ku końcowi. Kończyny proste.

Bedlington terrier – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie bedlington terriera

Pies i suka: ok. 41 cm

Bedlington terrier – waga

Pies i suka: 8-10 kg

Szata bedlington terriera

Bedlington terrier ma sierść gęstą, podobną do lnianej, ale nie szorstką, odstającą, z tendencją do skręcania się.

Umaszczenie bedlingtona może być niebieskie, wątrobiane, piaskowe z podpalaniem lub bez.

Kategoria wielkości bedlington terriera

Bedlington terrier to pies małej rasy.

Ile żyje Bedlington terrier?

Bedlington terrier od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Bedlington terrier – charakter

Bedlington terrier, według wzorca rasy, to pies bystry, odważny i pewny siebie. To rasa psów myśliwskich, która nadaje się jako pies do towarzystwa.

Z wyglądu bedlington terrier przypomina bardziej charta, jednak charakter drzemie w nim po terrierach. Pies ma silny instynkt myśliwski, co może skłonić go do pójścia za tropem, wykazuje niezależność oraz upór, jak przystało na terriera.

Jako pies rodzinny bedlington terrier wykazuje się dużą czułością oraz przywiązaniem do przewodnika. To dosyć żywiołowy pies, który lubi zabawy. Dobrze ułożony powinien znosić umiarkowanie długi czas pozostawiony samemu. Nie jest to pies szczekliwy, ani o skłonnościach do niszczenia – chyba, że jego podstawowe potrzeby nie są zaspokojone.

Bedlington terrier może żyć w mniejszym mieszkaniu, potrzebuje jednak ruchu – nie jest to pies kanapowy. Jego instynkt łowiecki może spowodować, że kota potraktuje jako ofiarę, nieprawidłowo socjalizowany nie dogada się z innymi psami pod jednym dachem. Bedlington terrier nadaje się dla rodzin z dziećmi oraz aktywnych osób starszych.

Bedlington terrier może żyć w mniejszym mieszkaniu, potrzebuje jednak ruchu – nie jest to pies kanapowy.

Bedlington terrier – zdrowie

Bedlington terrier to ogólnie zdrowy pies, który może bez problemu dożyć 14 lat. Dzięki obfitej szacie psy te dosyć dobrze znoszą niskie temperatury, podobnie jak upały.

Bedlington nie  jest jednak wolny od chorób. Psy tej rasy mogą cierpieć na dziedziczną hepatopatie – chorobę nieprawidłowego metabolizmu miedzi, która prowadzi do marskości wątroby. Taka skłonność u psa powinna być szczególnie monitorowana w hodowlach, gdzie, dzięki odpowiednim badaniom można wykluczyć gen, odpowiedzialny za chorobę, w kolejnych pokoleniach.

Bedlingtony miewają również problemy z entropium, zaćmą, podwójnymi rzęsami, GPRA oraz dysplazją siatkówki.

Bedlington terrier – żywienie

Ze względu na skłonność genetyczną do hepatopatii w diecie bedlington terriera należy wykluczyć pokarmy, w których mogłyby znajdować się związki miedzi. Może to  mieć miejsce, kiedy pies karmiony jest domowym jedzeniem. Bezpieczniej byłoby zatem karmić bedlingtona komercyjną suchą karmą dla psów.

Bedlington terrier – pielęgnacja

Pielęgnacja bedlington terriera jest jednym z bardziej wymagających punktów na liście obowiązków opiekuna tego psa. By utrzymać szatę w idealnej kondycji pies powinien być strzyżony przez groomera raz na dwa miesiące, a opiekun powinien szczotkować go kilka razy w tygodniu.

Pies powinien przechodzić raz w tygodniu przegląd uszu, oczu, z którymi często miewa problemy zdrowotne oraz zębów i łap.

Bedlington terrier – szkolenie

Szkolenie bedlington terriera należy zacząć od szczenięcej socjalizacji już w 4. tygodniu życia psa. Szczeniak powinien poznać m.in. swoje otoczenie, dźwięki, obcych ludzi oraz psy i koty. Nieprawidłowo układany pies może szybko wejść na głowę swojego opiekuna i podporządkować sobie rodzinę. Szkolenie psa warto zacząć od wizyty w psim przedszkolu. Podczas szkolenia należy wykorzystywać metody pozytywnych wzmocnień. Bedlington terrier może uprawiać psie sporty np. Agility, a nawet psie wyścigi.

Zalety i wady bedlington terierów

Zalety bedlingtona

  • Bedlington terrier to bardzo rodzinny pies, który mocno przywiązuje się do przewodnika
  • Bedlington może żyć nawet w mniejszym mieszkaniu
  • Pies tej rasy nada się do domu z dziecmi

 

Wady bedlingtona

  • Nieprawidłowo ułożony bedlington może być wilczkiem w owczej skórze
  • Bedlington wymaga czasochłonnej pielęgnacji
  • Pies tej rasy potrzebuje sporo ruchu

Ciekawostki o bedlington terrierach

  • Bedlington terriery rodzą się czarne i wybarwiają z upływem czasu, stając się zupełnie białe po 1-1,5 roku.
  • W przeszłości funkcjonowała nazwa rasy rothbury terrier.
Cena bedlington terriera z hodowli wynosi ok. 5000 zł.

Bedlington terrier hodowla

Kupując bedlington terriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Bedlington terrier cena

Cena bedlington terriera z hodowli wynosi ok. 5000 zł.

Imię dla bedlington terriera

Ciekawe imię dla psa bedlington terriera: Szon, Baca, Pajper

Ciekawe imię dla suczki bedlington terriera: Dafne, Ida, Joko

Dla kogo bedlington terrier będzie idealny?

Bedlington terrier to obecnie przede wszystkim pies do towarzystwa. Mieszanka krwi terriera i charta sprawia, że rasa ta powinna trafić pod opiekę aktywnego i doświadczonego przewodnika, który odpowiednio ułoży psa, a jednocześnie zapewni bedlingtonowi odpowiednią mieszankę aktywności fizycznej i psychicznej.

Klasyfikacja FCI rasy bedlington terrier

Grupa III: terriery

Sekcja 1: terriery duże i średnie

Numer wzorca: 9

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Bedlington terrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Bedlington terrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bedlington terrier to ciekawa mieszanka terriera w chartem. To pies małej rasy o wyglądzie owcy, w którym skrywa się jednak sporo z wilka.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1809

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x