Reklama

Gończy słowacki - kopov slovensky - opis rasy

Facebook
Twitter
Gończy słowacki

By Pleple2000 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2639717

Gończy słowacki to rasa psów myśliwskich o mocnym temperamencie i silnym instynkcie łowieckim. Nie są to psy polecane na pierwsze zwierzę w domu.

Spis treści - kliknij

Gończy słowacki – historia rasy

Gończy słowacki, nazywany również kopov slovensky oraz kopol, to stara rasa psów, która pochodzi od celtyckich psów, które w IV w. p.n.e. krzyżowano na terenie obecnych Węgier z psami Scytów. W kolejnych stuleciach naszej ery na terenach współczesnej Słowacki, które niegdyś należały do Węgier dochodziło do mieszanek tych psów z chartami węgierskimi, gończymi polskimi oraz gończymi austriackimi, co doprowadziło do wyłonienia się przedstawicieli gończych słowackich.

W XVII wieku nakazano hodowlę gończego słowackiego w czystości rasy. W czasie II wojny światowej utworzono księgę hodowalną rasy, po wojnie, podczas wystawy psów rasowych dokonano przegląd rasy i utworzono klub hodowców psów gończych. FCI uznało rasę w 1963 roku, a w 1988 roku powstał w Bratysławie klub hodowców gończego słowackiego.

Określenie kopov oznacza psa gończego, z kolei kopol to określenie czarnego psa myśliwskiego z jasnymi plamami nad oczami.

Gończy słowacki w Polsce

Gończy słowacki to rasa dobrze znana w Polsce od czasów powojennych. Obecnie w Polsce istnieje wiele hodowli rasy kopov.

Jak wygląda gończy słowacki?

Kopov słowacki to pies o umaszczeniu czarnym z brązowym podpalaniem. Gończy słowacki ma lekko zaokrągloną czaszkę; kufę długą i prostą; nos zawsze czarny; oczy głęboko osadzone, a uszy osadzone poniżej linii oczu, średniej długości, płasko zwisające. Kopov ma prostokątny tułów; klatkę piersiową średniej głębokości; ogon osadzony poniżej linii grzbietu, w spoczynku noszony swobodnie.

Gończy słowacki – charakterystyka rasy

Gończy słowacki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy gończy słowacki

Pies: 45-50 cm

Suka: 40-45 cm

Gończy słowacki – waga

Pies, jak i suka: 15-20 kg

Szata gończego słowackiego

Kopov ma włos średniej długości, gęsty, przylegający do ciała oraz gęsty podszerstek.

Umaszczenie gończego słowackiego jest zawsze czarne z brązowym podpalaniem.

Kategoria wielkości: gończy słowacki to średniej wielkości rasa psów.

Ile żyje gończy słowacki?

Kopov słowacki żyje od 11 do 13 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Gończy słowacki – charakter

Jaki jest charakter gończego słowackiego? Nieco podobny do gończego polskiego, to pies myśliwski o dużym temperamencie i ciągłej potrzebie ruchu. To rasa o silnym instynkcie łowieckim, która może mieć skłonność do uciekania, a bez realizacji podstawowych potrzeb również do niszczenia przedmiotów w domu. To pies, który może uprawiać psie sporty, nie jest jednak łatwy w układaniu.

Kopov bywa szczekliwy, może to być jednak zaleta, kiedy pies pracował będzie jako stróżujący. Nie jest to jednak najlepszy wybór na pierwszego psa w domu. Jest to rasa przeznaczona dla myśliwych albo osób uprawiających sport.

Gończy słowacki – zdrowie

Gończy słowacki to jedna z bardziej zdrowych ras psów, która może żyć nawet do 13 lat. Kopov jest wytrzymały, dobrze znosi niskie temperatury, nie jest narażony na konkretne choroby dziedziczne.

Gończy słowacki – żywienie

Dieta gończego słowackiego powinna być oparta na wysokiej jakości białku zwierzęcym. Pies pracujący powinien mieć zwiększony poziom kaloryczności. Kopov może być karmiony dietą BARF. Pies ten może być karmiony komercyjną suchą karmą dla psów, jak i mokrą karmą.

Kopov słowacki – pielęgnacja

Gończy słowacki nie jest kłopotliwy jeżeli chodzi o pielęgnację, średniej długości włos wymaga przeczesania raz w tygodniu, w okresie linienia trzeba to robić codziennie.

Kąpiele kopova zalecane są tylko wtedy, gdy pies jest już brudny. Raz w tygodniu należy dokonać przeglądu uszu i oczu. Jeśli jest taka możliwość to zęby należy myć psu raz dziennie.

Gończy słowacki – szkolenie

Kopov to trudny pies w układaniu. Jest to rasa inteligentna, niezależna i pełna temperamentu. To pies, który pracuje samodzielnie i może być trudno skłonić go do współpracy. Z tego powodu rasa ta nadaje się dla doświadczonych opiekunów psów. Gończy słowacki od szczeniaka powinien być szkolony do pracy, zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Zalety i wady rasy gończy słowacki

Zalety kopova

  • Gończy słowacki to wytrwały pies stworzony do pracy
  • Kopov może być psem stróżującym
  • Jest to bardzo zdrowa rasa psów

 

Wady kopova

  • Gończy słowacki to pies niezależny i silnym temperamencie
  • Kopov może mieć skłonność do ucieczek
  • Jest to rasa psów bardzo aktywnych

Gończy słowacki – ciekawostki

  • Gończy słowacki to rasa, która przystosowana jest do życia na terenach górskich
  • Gończy słowacki został przekazany w prezencie dla króla Szwecji Karola XVI Gustawa od prezydenta Słowacji.

Gończy słowacki – hodowla

Decydując się na zakup kopova z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Gończy słowacki cena

Cena gończego słowackiego z hodowli waha się od 1000 do 3000 zł

Imię dla gończego słowackiego

Ciekawe imię dla psa: Borys, Generał, Wirgo

Ciekawe imię dla suczki: Warta, Ajra, Dasza

Dla kogo gończy słowacki będzie idealny?

Gończy słowacki to pies, który będzie czuł się najlepiej u boku myśliwego bądź opiekuna, który lubi uprawiać sporty biegowe. Nie jest to pies dla osób, które wolne chwilę lubią spędzać w domowym zaciszu.

Klasyfikacja FCI rasy gończy słowacki

Grupa VI: psy gończe, posokowiec i rasy pokrewne

Sekcja 1: średnie psy gończe

Numer wzorca: 244

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Gończy słowacki - kopov slovensky - opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Gończy słowacki - kopov slovensky - opis rasy | Zoonews.pl
Description
Gończy słowacki to rasa psów myśliwskich o mocnym temperamencie i silnym instynkcie łowieckim. Nie są to psy polecane na pierwsze zwierzę w domu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 756

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x