Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Pasożyty u kota – sprawdź, które zagrażają kotu

Facebook
Twitter
Pasożyty u kota – sprawdź, które zagrażają kotu

pixabay.com/photos/cat-tick-animal-animal-tabby-7447846/

Pasożyty u kota mogą zaatakować na powierzchni ciała bądź wewnątrz. Lista pasożytów jest naprawdę długa, a w tym poradniku zebraliśmy większość z nich.

Spis treści - kliknij strzałkę

Celem artykułu nie jest szczegółowe opisanie wszystkich pasożytów, które mogą wystąpić u kota, a stworzenie listy pasożytów, z odsyłaczami do dedykowanych artykułów, w których każdy koci pasożyt został opisany szczegółowo.

Wobec tego poniżej znajduje się wyczerpująca klasyfikacja, z której możesz korzystać, gdy kotu zdarzy się przykra wizyta zewnętrznego lub wewnętrznego pasożyta.

Pasożyty u kota – klasyfikacja

Pasożytnictwo to forma współżycia organizmów, w której uczestniczy pasożyt i jego żywiciel. W tym związku, pasożyt jest zwykle mniejszych rozmiarów i wykorzystuje swojego żywiciela jako środowisko życia i źródło pokarmu. Jednocześnie pasożyt oddziałuje na swojego żywiciela szkodliwie – patogennie.

Pasożyty u kotów można podzielić na:

  • Ektopasożyty – pasożyty zewnętrzne
  • Endopasożyty – pasożyty wewnętrzne

 

Wśród pasożytów zewnętrznych, które mogą zainfekować zwierzę wyróżnia się m.in.:

 

Wśród pasożytów wewnętrznych, które mogą zasiedlić organizm zwierzęcia wyróżnia się:

  • Robaki u kota
    • robaki płaskie (płazińce), czyli bezkręgowce spłaszczone grzbietowo-brzusznie, które mogą osiągnąć długość do nawet kilkunastu metrów, np. przywra i tasiemiec
    • robaki obłe (obleńce – nicienie), które są organizmami o obłym, niesegmentowanym ciele, które mogą mierzyć do kilkudziesięciu centymetrów i w zależności od występowania można je sklasyfikować jako:
      • nicienie jelitowe np. glista kocia, tęgoryjce, włosogłówka
      • nicienie pozajelitowe np. nicienie sercowe, nicienie płucne, nicienie podskórne

Pasożyty u kota objawy

Objawy pasożytów u kota mogą być bardzo różne i zależą głównie od tego, czy mowa o pasożytach wewnętrznych czy zewnętrznych.

Objawy pasożytów wewnętrznych u kotów

Inwazje robaków u kotów mogą przebiegać w kilku postaciach:

  • ostrej
  • podostrej
  • przewlekłej

 

Niekiedy bywa tak, że choroba może ule samowyleczeniu, przejść w postać bezobjawową, a niekiedy zakończyć się nawet śmiercią kota.

W zdecydowanie dużej części przypadków kot boryka się z robakami w sposób bezobjawowy, a szkody wyrządzone w organizmie mogą przejawiać się w postaci spadku masy ciała oraz wydajności organizmu.

Większość objawów robaków nie jest jednak charakterystyczny, najczęściej obserwuje się:

  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego w postaci biegunki z domieszką krwi lub śluzu; odchody kota mogą przyjmować konsystencję krowich placków; niekiedy biegunki przeplatane są zaparciami; mogą pojawić się wzdęcia, bolesność brzucha oraz wymioty, w których mogą być widoczne fragmenty dorosłych pasożytów;
  • w przypadku umiejscowienia pasożytów w układzie oddechowym u kota może wystąpić kaszel, duszności oraz wyciek z nosa;
  • silnie wyniszczony organizm kota da znać w postaci utraty jakości sierści, która staje się matowa, osłabiona i zaczyna wypadać;
  • niechęć do jedzenia może doprowadzić do spadku masy ciała u silnie zarobaczonego kota.

 

Dodatkowo objawy mogą zmieniać się w czasie w zależności od zmiany miejsca bytowania robaka. Robaki mogą wędrować z układu oddechowego do pokarmowego, bądź do innych narządów w ciele kota, powodując inne objawy.

Niekiedy pasożyty u kota dają różne objawy, ponieważ zwierzę jest jednocześnie zaatakowane przez wiele gatunków.

Objawy pasożytów zewnętrznych u kota

W przypadku pasożytów zewnętrznych na objawy największy wpływ mają częstość kontaktu z pasożytami, czas trwania ekspozycji oraz wielkość infestacji, a większość objawów, jakie można zaobserwować to:

  • intensywny świąd
  • wyłysienia
  • grudki i plamki rumieniowe ze strupami
  • łagodne zapalenie skóry
  • prosówkowe zapalenie skóry
  • wysiękowe zapalenie skóry
  • złuszczające zapalenie skóry
  • bąble po ukąszeniach
  • widoczny rumień o ograniczonej powierzchni na skórze
  • brązowa wydzielina z uszu w przypadku świerzbu usznego

Co zrobić jeśli podejrzewasz, że kot ma pasożyty?

W każdym przypadku, jeżeli widzisz objawy na ciele kota, bądź inne objawy, które mogą świadczyć o zarobaczeniu twojego pupila nie podejmuj działań na własną rękę. W pierwszej kolejności udaj się na konsultację do lekarza weterynarii, który przeprowadzić wywiad i badania kliniczne. Jeżeli okaże się, że Twój kot ma pasożyty, to lekarz zaproponuje właściwe leczenie.

Jak pozbyć się pasożytów u kota?

W przypadku, gdy badanie parazytologiczne potwierdzi kocie pasożyty, należy postępować zgodnie z wytycznymi lekarza weterynarii. Odrobaczanie kota jest zwykle przeprowadzane za pomocą kroplki, tabletek lub past.

Tabletki na pasożyty u kota

Podawanie kotu tabletek może być trudne, niektóre koty potrafią przetrzymać tabletkę, by później ją wypluć. Zdarzają się jednak koty, które przyjmują tabletki na robaki. Zwykle 1 tabletka przeznaczona jest na 4 kg masy ciała kota. Tabletkę można również skruszyć i podać kotu z jedzeniem, ale wtedy należy upewnić się, że kot zjadł wszystko.

Krople na pasożyty dla kota

Krople spot-on to najprostszy sposób, by odrobaczyć kota. Wystarczy nakropić produkt miejscowo na skórę, zwykle w okolicach łopatek, by kot nie mógł się tam wylizać. Po zaaplikowaniu kropel kot nie powinien mieć kontaktu z wodą, dopóki preparat nie wchłonie się do skóry.

Pasty dla kota na pasożyty

Pośrednim sposobem może być podanie kotu doustnie pasty, które są zwykle dosmaczane, co zwiększa szanse na to, że kot je zje.

Jak często odrobaczać kota?

Odrobaczanie dorosłych kotów zależy w dużej mierze od trybu ich życia.

Koty domowe, które nie wychodzą na zewnątrz, u których ryzyko zjedzenia zarażonego gryzonia jest mało prawdopodobne powinny być odrobaczane 1-2 razy do roku przeciwko nicieniom. Zamiennie można wykonywać badania kału na obecność pasożytów.

Należy pamiętać, że koty niewychodzące również mogą zarazić się robakami np. poprzez kontakt z innym zwierzęciem, które mieszka w domu, a wychodzi na dwór np. psem, bądź po kontakcie z obuwiem opiekuna, na którym wniesiono jaja pasożytów.

Koty swobodnie wychodzące na zewnątrz, u których ryzyko zarażenia inwazyjnymi stadiami robaków jest duże powinny być odrobaczane 4 razy do roku przeciwko nicieniom i tasiemcom. Zamiennie można wykonywać badania kału na obecność pasożytów.

Pasożyty u kota – podsumowanie

Pasożyty u kotów to powszechny problem, który prędzej czy później dotknie i twojego pupila. Ryzyko wystąpienia groźnych dla życia kota chorób jest duże, dlatego warto stosować profilaktyczne zabezpieczenia. Chroniąc swojego kota, chronisz również swoje zdrowie przez zoonozami.

 

Redakcja

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
PASOŻYTY U KOTA – sprawdź, które zagrażają kotu | Zoonews.pl
Article Name
PASOŻYTY U KOTA – sprawdź, które zagrażają kotu | Zoonews.pl
Description
Pasożyty u kota mogą zaatakować na powierzchni ciała bądź wewnątrz. Lista pasożytów jest naprawdę długa, a w tym poradniku zebraliśmy większość z nich.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x