Reklama
Reklama

Świerzb uszny u kota – przyczyny, objawy, leczenie

Facebook
Twitter
Świerzb uszny u kota – przyczyny, objawy, leczenie

pixabay.com/images/id-1216090/

Świerzbowiec uszny Otodectes cynotis to jedna z najczęstszych przyczyn zapalenia zewnętrznego przewodu ucha u kotów. Jak pomóc kotu ze świerzbem?

Spis treści - kliknij strzałkę

Świerzb uszny u kota – przyczyny i patogeneza

Otodectes cynotis to jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób uszu kotów. Pasożyt ten jest niedrążący, żyje i odżywia się na powierzchni skóry, szczególnie w uszach.

Świerzbowiec uszny prowadzi do zapalenia zewnętrznego przewodu ucha, chociaż w literaturze przedmiotu można również znaleźć informacje, że świerzb uszny może prowadzić do zapalenia ucha wewnętrznego oraz mózgu.

Świerzb uszny może zainfekować jedno bądź oba uszy kota. W rzadkich przypadkach może również dojść do zapalenia skóry na całej powierzchni ciała zwierzęcia.

Otodectes cynotis pasożytuje również u psów i fretek.

Świerzbowiec uszny kotów jest bardzo zaraźliwy, przenosi się z samic na kocięta, a także z kociąt na kocięta. W ten sposób infekcją może zostać objęta cała hodowla oraz inne duże skupiskach kotów. Do zarażenia dochodzi w wyniku krótkotrwałego kontaktu ciało-ciało z zarażonym osobnikiem.

Świerzb uszny u kota – objawy

Najbardziej typowym objawem świerzbu usznego u kotów jest woskowinowa wydzielina z ucha, która nie wydziela zwykle żadnego zapachu, a wyglądem przypomina zmieloną kawę. W wydzielinie tej znajdują się zarówno dorosłe formy pasożyta, jego odchody, jak i jaja oraz formy rozwojowe.

Objawy mogą być jednak różne od małej ilości wydzieliny, która wywołuje silny świąd, aż do dużej ilości wydzieliny, która z kolei wcale nie musi wywoływać silnego świądu.

W sytuacji silnego świądu, drapanie kota może doprowadzić do wtórnych zakażeń grzybami lub bakteriami, które mogą spowodować, że wydzielina nabierze innego koloru i zapachu. W takich przypadkach zakażenie ucha może zmienić się na ropne.

Świerzb uszny u kota może przybrać formę inwazji ektopowej, gdzie pasożyty opuszczają ucho, na skutek np. intensywnego drapania się kota.

W ten sposób świerzb uszny może zaatakować szyję, grzbiet, a nawet ogon kota! Dalsze rozprzestrzenianie się pasożytów może nie powodować zmian na skórze, równie dobrze może dojść do zapalenia skóry, wyłysień na bokach lub dolnej części brzucha.

Świerzb uszny może zostać zauważony w postaci niewielkich, ruchomych białych kropek w zewnętrznej części przewodu słuchowego.

Świerzb uszny u kota – rozpoznanie różnicowe

W rozpoznaniu różnicowym lekarz weterynarii może podjąć decyzję o badaniach, wykluczających inne choroby, które mogą prowadzić do zapalenie ucha zewnętrznego:

  • Alergiczne zapalenie ucha
  • Demodekoza
  • Dermatofitoza

 

W przypadku inwazji ektopowej należy wykluczyć:

  • Alergiczne pchle zapalenie skóry
  • Alergię pokarmową
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Pasożyty zewnętrzne
  • Dermatofitozę
  • Prosówkowe zapalenie skóry

Świerzb uszny u kota – rozpoznanie

Lekarz weterynarii stawia diagnozę w oparciu o rozpoznanie objawów klinicznych, przede wszystkim jednak w oparciu o identyfikację mikroskopową świerzbowców w woskowinie usznej. W przypadku choroby skóry na innych częściach ciała lekarza może zbadać zeskrobinę ze skóry.

Świerzb uszny u kota – cykl rozwojowy Otodectes cynotis

cykl rozwojowy Otodectes cynotis

Świerzb uszny u kota – leczenie

W przypadku zapalenia ucha zewnętrznego bez żadnych wtórnych zakażeń lekarz weterynarii może zalecić leczenie miejscowe środkiem przeciwświerzbowym.

Zanim nastąpi nakropienie leku ucho należy dokładnie wyczyścić z zalegającej woskowiny – jednak tylko wtedy, gdy nie występuje nadżerka oraz silna bolesność.

W leczeniu stosuje się zwykle krople douszne, a także profilaktycznie krople przeciwpasożytnicze na całe ciało.

Przez pierwsze 7-10 dni leczenia lekarz może również zalecić podanie glikokortykosteroidu np. prednizolon – 1 mg/kg m. c. kota/24h.

W przypadku, gdy w domu lub hodowli występuje więcej kotów zaleca się badanie stanu uszu u wszystkich kotów.

Bibliografia:

A. Buczek, Atlas pasożytów człowieka, Wyd. Koliber, Lublin 2055.

S. Paterson, choroby skóry kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2004.

Zwalczanie pasożytniczych roztoczy u psów i kotów, Przewodnik ESCCAP, 04 – grudzień 2019.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
Wejść na stronę: 141

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x