Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

DLACZEGO PIES JE KUPY? Przyczyny i terapia

DLACZEGO PIES JE KUPY

Image by wirestock on Freepik

Spis treści

Koprofagia jest zachowaniem wysoce niepożądanym przez opiekunów psów. Szczególnie, gdy pies zaraz po zjedzeniu kupy wesoło podbiega do opiekuna i chce go polizać po twarzy. Wszyscy właściciele zwierząt powinni jednak zrozumieć, że zjawisko koprofagi jest przede wszystkim fizjologicznym i pierwotnym zachowaniem żywieniowym. Dlaczego pies je kupy? Już wyjaśniamy.

Co to jest koprofagia?

Koprofagia to zjawisko zjadania przez psa odchodów swoich lub innych zwierząt i ludzi. Konsumpcja kału może mieć kilka podstawowych przyczyn, wśród których wymienia się zaburzenia zdrowotne związane z trawieniem i wchłanianiem, nieprawidłową lub ubogą dietą, ale także zaburzenia natury behawioralnej, jak to się często dzieje w przypadku szczeniąt.

Badania nad koprofagią u psów

Pies je kupy, gdyż tak ewolucja ukształtowała dzikie psowate. Szczenięta rodzą się bez umiejętności kontrolowania zwieraczy. Aby pobudzić defekację i mikcję suka zaraz po porodzie wylizuje okolice odbytu i narządów płciowych szczeniąt. Czynność tą matka wykonuje także po karmieniu, obracając młode na grzbiet. Wylizywanie sprzyja wydalaniu kału i moczu, które matka następnie połyka, aby zachować czystość w gnieździe. Celem takiego zachowania jest także dbanie o bezpieczeństwo miotu. Suki zjadają odchody szczeniąt po to, by zmniejszyć ryzyko zwabienia drapieżników.

Odchody innych zwierząt mogą być dla psów atrakcyjne ze względu na ich smak i zapach, który  wynika z dużej ilości białek o określonych cechach. Stołowanie się psa w kociej kuwecie jest tego przykładem. Pies je kocie kupy, ponieważ kocia karma zawiera dużo białka i często jest bardziej aromatyczna niż karma przeznaczona dla psa. Odchody w kociej kuwecie po prostu mocno pachną i niektóre psy nie mogą się im oprzeć, zwyczajnie je zjadając.

Pies może jeść kupy w wyniku niedoborów składników odżywczych przyjmowanych wraz z pożywieniem. Pies zjada odchody, by je uzupełnić. Najczęściej braki pokarmowe dotyczą niedoborów białka, błonnika, tłuszczu lub nieodpowiedniej ilości witaminy B.

Inną przyczyną, dlaczego psy jedzą kupy, może być monotonia życia. Opiekunowie, którzy zaniedbują potrzeby fizyczne i emocjonalne psów mogą się zmagać z problemem zjadania odchodów, co psy traktują jako rozrywkę. Nuda popycha je do poszukiwania sposobów na jej pokonanie w postaci „polowania” na odchody innych zwierząt, czy to w domu czy na spacerze. Zachowanie to jest fizjologiczne, związane z bodźcami eksploracji.

Dlaczego szczeniaki jedzą odchody?

Opiekunowie szczeniąt bardzo często uskarżają się, że ich pies je własne kupy, ale robi to tylko w domu. Tego typu zachowanie szczeniaka jest konsekwencją nieprawidłowej nauki czystości. W przebiegu nauki czystości pies najprawdopodobniej był karcony za załatwianie się w domu. Szczeniak skarcony za swój występek zaczyna ukrywać się, by oddać mocz, a odchody zjadają. Pies zaczyna zachowywać się kompulsywnie i je kupy, aby zniszczyć dowody niepożądanego zachowania.

Szczenię czy dorosły pies dopuszczający się jedzenia kupy, zarówno w domu, jak i poza nim, zachowuje się tak, gdyż pierwszy kontakt z „nowym pokarmem” zaspokaja jego preferencje smakowe, temperaturowe czy teksturowe, których nie daje mu dotychczasowo spożywany pokarm.

Szczeniak je kupy

https://pixabay.com/photos/dog-animal-puppy-cute-young-male-5357794/

Zdrowotne przyczyny koprofagii

Niektóre choroby przewodu pokarmowego, które ograniczają prawidłowe trawienie i wchłanianie, mogą skutkować instynktownym uzupełnianiem braków poprzez koprofagię. Przykładem takich chorób jest zespół krótkiego jelita czy zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki. Choroba ta powoduje, że trzustka produkuje niewystarczające ilości enzymów trawiennych, a pies nie może wchłonąć wraz z pokarmem odpowiedniej ilości składników odżywczych. Nie dość, że pies je kupy, to zaczyna wykazywać zaburzenie żywieniowe w postaci pochłaniania bardzo dużych ilości jedzenia.

Inną przyczyną jest antybiotykoterapia, która zaburza mikroflorę jelitową psa. Braki mineralne pies próbuje uzupełnić, dopuszczając się koprofagii.

Przyczyną koprofagi mogą być inwazje pasożytów jelitowych oraz wodogłowie. Wodogłowie jest zaburzeniem neurologicznym, w którego konsekwencji może ujawnić się spaczony apetyt. Cukrzyca oraz nadczynność kory nadnerczy może objawić się polifagią, czyli nieposkromionym uczuciem głodu, który skutkuje jedzeniem m.in. kału czy przedmiotów niejadalnych.

Pies je kupy – przyczyny behawioralne 

Najczęściej zjadanie kału jest objawem szerszych problemów z zachowaniem psa. Psy żyjące w niewłaściwych warunkach tj. w zbyt małej przestrzeni, w stłoczeniu, bez bodźców ruchowych i intelektualnych, wypracowują zachowania kompensacyjne. Koprofagia może być taką kompensacją, która może przekształcić się w zachowania kompulsywne. Możliwą przyczyną koprofagi jako zaburzenia psychologicznego może być silna dominacja lub silne podporządkowanie opiekunowi. To także próba zwrócenia na siebie uwagi, reakcja stresowa na zamknięcie w ograniczonej przestrzeni, ale też wynik silnie zaznaczonych zachowań konkurencyjnych w grupie powiązanej z zamknięciem na małej przestrzeni, wynik zachowań poznawczych młodych zwierząt i reakcja na karanie w czasie uczenia.

Jak oduczyć psa jedzenia kupy?

Określenie przyczyny problemu

Często diagnozowaną przyczyną problemu jedzenia kupy jest niewłaściwie prowadzona nauka czystości lub zaburzenia trawienia. Lekarz, który zdiagnozuje psa, zaleci podawanie probiotyków lub prebiotyków, które uzupełnią naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. W przypadku nauki czystości dużo zależy od opiekuna. Przede wszystkim nie należy karć psa – nauka czystości to proces, a efekty mogą być niejednostajne.

Ograniczenie dostępu

Jeśli pies je kupy kota, należy umożliwić zwierzęciu swobodne załatwianie potrzeb w bezpiecznym, prywatnym miejscu, z dala od psa. W drzwiach pomieszczenia z kocią kuwetą należy zainstalować bramkę dziecięcą, przez którą kot swobodnie przejdzie, a która zablokuje drogę psu. Opiekun zwierząt powinien zwiększyć częstotliwość sprzątania kuwety. Rozwiązaniem stojącym na straży w nocy będzie spryskanie żwirku enzymami trzustkowymi, które można zakupić w dobrych sklepach zoologicznych. Niestety rozwiązanie to może spowodować, że kot zniechęci się do korzystania z własnej toalety. Psu jedzącemu kupy na spacerach należy zakładać kaganiec, który utrudni spożywanie odchodów.

Terapia behawioralna

Terapię behawioralną wdraża się w przypadkach, gdy podjęte czynności przez opiekuna są niewystarczające lub nie dają rezultatu. W terapii można dodawać do kału niesmaczne dodatki, które zniechęcą psa do podejmowania próby jego jedzenia w przyszłości. Istnieje jednak ryzyko, że pies nauczy się rozpoznawać, które odchody zostały spreparowane przez opiekuna i terapia może nie zadziałać.

Podsumowanie

Koprofagia jest poważnym problemem, nad którym trzeba zapanować. Pies jedzący kupy to nie tylko przykre doznania zapachowe w bliskim kontakcie z opiekunem, ale i zagrożenie związane z pasożytami i ryzyko zakażeń mikrobiologcznych. Pasożyty zjedzone przez psa wraz z odchodami mogą być niebezpieczne dla zwierzęcia, ale także dla człowieka. Zjadanie odchodów nie jest identyfikowane z konkretną rasą psów i może dotyczyć wszystkich ras. W przypadku psów jedzących kupy swoje lub innych zwierząt zaleca się skorzystanie z pomocy lekarza weterynarii, który pomoże ustalić przyczynę problemu oraz pomoże ją skutecznie wyeliminować. Każdy przypadek koprofagii musi być rozpatrywany indywidualnie ze względu na liczne przyczyny problemu.

Źródła

D. Gudi, Żywienie i dietetyka psów i kotów, wyd. Edra, Wrocław 2021.

M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów, wyd. Edra, Wrocław 2019.

A. More, Czego chcą psy, wyd. Galaktyka, 2019.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów

Summary
DLACZEGO PIES JE KUPY? Przyczyny i terapia
Article Name
DLACZEGO PIES JE KUPY? Przyczyny i terapia
Description
Zastanawiasz się, dlaczego twój pies je kupy? Nie czekaj i już teraz dowiedz się, jak skutecznie zatrzymać to niebezpieczne zachowanie dla dobra twojego psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x