Odrobaczanie kota – preparaty, które warto znać

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Zdjęcie: Eric Han

Objawy zarażenia pasożytami u kotów często mogą być niewidoczne. Przed odrobaczaniem wskazane jest wykonanie badania kału, na podstawie którego będzie można sprawdzić, jakie robaki złapał nasz kot. Mając już tę wiedzę, można zastanowić się, jaki produkt będzie najbardziej odpowiedzi do odrobaczenia kota.

Spis treści

Krople spot-on na robaki u kota

Krople spot-on, to najlepsza metoda odrobaczenia kota. Cechuje ją duża łatwość podania. Produkty te podaje się miejscowo na skórę, nigdy nie należy podawać ich doustnie. Krople wylewamy w okolice karku zwierzęcia bliżej uszu i podstawy czaszki, aby uniknąć zlizania ich przez kota. Kropli nie stosujemy na uszkodzoną skórę.

Mycie przy pomocy szamponu lub zanurzanie kota w wodzie tuż po naniesieniu preparatu może znacznie ograniczyć jego skuteczność. Dlatego też leczonych zwierząt nie należy kąpać, dopóki preparat nie wyschnie. Ilość płynu w pipecie dostosowana jest do wagi kota, z reguły krople występują w kilku wariantach pojemnościowych. Decydując się na zakup kropli spot-on warto zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju pasożyty zwalczają. Dobrym rozwiązanie jest zastosowanie takich kropli na robaki, które posiadają w swoim składzie substancje czynne przeznaczone do zwalczania mieszanych inwazji pasożytniczych, spowodowanych zarówno robakami obłymi (nicienie), jak i robakami płaskimi (tasiemce). Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stosowanie takiego odrobaczenia na etapie ciąży i laktacji, część z tych produktów nie będzie bezpieczna dla naszych kotek i kociąt.

Tabletki na robaki dla kotów

Część kotów może nie chcieć przyjąć tabletki, jednak zdarzają się wyjątki. Tabletki na robaki podajemy również w zależności od masy ciała, część z nich można dzielić. Z reguły standardowe dawkowanie to 1 tabletka na 4 kg masy ciała kota. Tabletki możemy podać bezpośrednio do pyszczka lub pokruszyć na karmę, bez uprzedniej głodówki. Czasami wymagane jest powtórne podanie po 14 dniach przy intensywnej inwazji pasożytów. Nie odrobaczamy kotów chorych. Po zjedzeniu preparatu mogą nastąpić przejściowe reakcje niepożądane z układu pokarmowego.

Jaki preparat na odrobaczanie wybrać?

W przypadku doboru preparatu na odrobaczanie kota należy kierować się jego wiekiem, stanem zdrowia, a także wygodną dla nas – właścicieli drogą podania. Środki podawane na skórę są tak samo skuteczne w walce z pasożytami wewnętrznymi, jak te podawane wyłącznie doustnie. Podejmując decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego preparatu warto upewnić się, na jakiego rodzaju pasożyty będzie on skuteczny. Dobrym rozwiązaniem będą np. krople spot-on przeznaczone do leczenia mieszanych inwazji pasożytniczych.

lek. wet. Magdalena Małachowska

lek. wet. Magdalena Małachowska

Lekarz weterynarii na co dzień zajmująca się przypadkami internistycznymi. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie w trakcie studiów specjalizacyjnych z zakresu chorób psów i kotów we Wrocławiu. Miłośniczka kotów, posiadaczka cudownej kotki Inki. Na zdjęciu wyjątkowo z psem 🙂

Reklama

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Odrobaczanie kota – preparaty, które warto znać - Zoonews.pl
Article Name
Odrobaczanie kota – preparaty, które warto znać - Zoonews.pl
Description
Objawy zarażenia pasożytami u kotów często mogą być niewidoczne. Przed odrobaczaniem wskazane jest wykonanie badania kału, na podstawie którego będzie można sprawdzić, jakie robaki złapał nasz kot.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 566

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x