Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SZWAJCARSKIE PSY PASTERSKIE

Szwajcarskie psy pasterskie na pastwisku

pixabay.com/photos/swiss-mountain-dogs-dogs-animals-5565023/

Spis treści

Szwajcarskie psy pasterskie to wyjątkowa grupa czworonogów, której historię, klasyfikację, cechy charakteru oraz wygląd zewnętrzny warto przybliżyć. Szwajcaria, choć znana z górskich widoków, może także poszczycić się tymi wyjątkowymi psami. Zostały one zaklasyfikowane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) do II grupy, tworząc 3. sekcję razem z psami molosowatymi, pinczerami i sznaucerami​​.

Jakie rasy należą do grupy szwajcarskich psów pasterskich?

Do grupy szwajcarskich psów pasterskich należą cztery rasy:

  • Berneński pies pasterski – największy z nich, łatwy do ułożenia, idealny jako pierwszy pies.
  • Duży szwajcarski pies pasterski – ufny, pozbawiony lęku, wierny i oddany opiekunom.
  • Entlebucher – najmniejszy, sprawdzi się jako stróż lub towarzysz rodziny.
  • Appenzeller – doskonały stróż, nieufny wobec obcych, pewny siebie i odważny​​.

 

Są to psy aktywne i energiczne, lecz ze względu na ich masywną budowę ciała, nie nadają się do sportów takich jak agility. Zamiast tego lepiej sprawdzą się w dogtrekkingu czy treningu obedience. Wyróżniają się przyjaznym nastawieniem wobec dorosłych i dzieci, co czyni je doskonałymi psami rodzinnymi. Są także niesamowicie lojalne, chętne do współpracy i łatwe w szkoleniu dzięki wyjątkowej inteligencji​​.

Berneński pies pasterski

Berneńczyk to czuły pies, który będzie bardzo mocno przywiązany do rodziny. Jest to pies olbrzymi, a jednocześnie łagodny, spokojny i zrównoważony. Pies berneński to towarzysz dla każdego, a w szczególności dla dzieci, z którymi lubi spędzać czas na zabawie.

Berneński pies pasterski będzie idealny dla rodzin z dziećmi, mieszkających w dużych domach, najlepiej z dużym ogrodem. Jest to pies, który każdego dnia powinien być wyprowadzany na dłuższe spacery. Nie należy zostawiać go bez towarzystwa często i na wiele godzin.

Zgodnie ze wzorcem rasy berneński pies pasterski jest zwarty, proporcjonalny i ruchliwy. 

Wysokość w kłębie berneńczyka

Pies: 64-70 cm

Suka: 68-66 cm

Berneńczyk – waga

Pies: 50-60 kg

Suka: 40-45 kg

Berneński pies pasterski – berneńczyk – opis rasy

pixabay.com/images/id-3483612/

Duży szwajcarskie pies pasterski

Duży szwajcarski pies pasterski (DSPP) to rasa o wyjątkowo łagodnym usposobieniu, charakteryzująca się silnym przywiązaniem do rodziny. Jest to pies pewny siebie, zrównoważony, a także niezwykle cierpliwy w stosunku do domowników. Jego natura jest pogodna i mało agresywna, co sprawia, że świetnie sprawdza się w roli towarzysza. 

Idealnym opiekunem dla dużego szwajcarskiego psa pasterskiego będzie osoba aktywna, posiadająca przestrzeń i czas na zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu i zajęć umysłowych. Rasa ta nie nadaje się do małych mieszkań ani dla osób starszych z powodu swojej dużej potrzeby ruchu. DSPP wymaga regularnych aktywności i interakcji z ludźmi, dlatego najlepiej odnajdzie się w domu z ogrodem, wśród osób, które mogą zaoferować mu różnorodne bodźce i zadania do wykonania.

Duży szwajcarski pies pasterki to trójkolorowy, grubokościsty i dobrze umięśniony pies. Proporcje psa powinny wynosić 10:9 długość korpusu do wysokości w kłębie.

Wysokość w kłębie

Pies: 65-72 cm

Suka: 60-68 cm

Waga

Pies: ok. 60 kg

Suka: ok. 50 kg

W szkoleniu psa należy stosować pozytywne metody wzmocnień. By zmotywować psa możesz wspierać się jego ulubionymi przekąskami.

pixabay.com/photos/greater-swiss-mountain-dog-dog-run-6019631/

Entlebucher

Entlebucher, jak pozostałe szwajcarskie psy pasterskie, to pies stworzony do ciężkiej pracy zaganiacza. Jest ambitny, czujny i wytrwały. Nie brak mu odwagi i pewności siebie oraz niezwykłej inteligencji, która pozwala mu na samodzielną pracę w gospodarstwie. Dzięki swojej łagodności entlebucher staje się obecnie coraz częściej domowym psem rodzinnym do towarzystwa.

Entlebucher to rasa psów hodowana do pracy, są to psy, które uwielbiają aktywność i potrzebują równie aktywnych opiekunów. Jeżeli jesteś domatorem, to entlebucher nie jest psem dla Ciebie.

Enlebucher to średniej wielkości pies o zwartej i wydłużonej sylwetce. 

Wysokość w kłębie

Pies: 44-50 cm, dopuszczalne 52 cm

Suka: 42-48 cm, dopuszczalne 50 cm

Waga

Pies, jak i suka: 14-22 kg

Entlebucher cena

Leuchtender Hund, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Appenzeller

Appenzeller to pełen energii, wesoły pies, który uwielbia zabawę tak samo, jak swojego opiekuna. Jest wierny rodzinie i chętnie okazuje jej uczucia, natomiast obcych traktuje nieufnie.

Appenzeller jest psem pasterskim, a więc potrzebuje zadań intelektualnych i sporej ilości aktywności fizycznej. Będzie on zatem dobrym wyborem dla osób prowadzących sportowy tryb życia. Najlepiej by appenzeller mieszkał w górskiej wsi, w domu z dużym terenem przydomowym, by pies mógł wykorzystać swoje umiejętności stróżujące. 

Appenzeller to muskularny, proporcjonalny pies średniej wielkości o proporcjach zbliżonych do kwadratu. 

Wysokość w kłębie

Pies: 52-56 cm

Suka: 50-54cm

Waga

Pies/suka: 20-25 kg

Appenzeller – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/pl/photos/pies-appenzeller-pies-pasterski-4557201/

Redakcja

Źródło

fci.be/en/nomenclature/2-Pinscher-and-Schnauzer-Molossoid-and-Swiss-Mountain-and-Cattledogs.html#s3

Facebook
Twitter

Poznaj inne rasy psów

Summary
SZWAJCARSKIE PSY PASTERSKIE – czy znasz je wszystkie?
Article Name
SZWAJCARSKIE PSY PASTERSKIE – czy znasz je wszystkie?
Description
Chcesz wiedzieć, jak nazywają się wszystkie szwajcarskie psy pasterskie zaakceptowane przez FCI? Wejdź i przeczytaj nasze zestawienie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x