Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Skye terrier – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Skye terrier – cena, hodowla, opis rasy

Autorstwa Pleple2000 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1851190

Skye terrier to potomek szkockich terrierów z wyspy Skye. Rasa ta jest bardzo aktywna i uparta, dlatego wymaga doświadczonego opiekuna.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje

Kraj pochodzenia

Szkocja

Numer wzorca FCI

75

Waga

12-18 kg

Długość życia

12-15 lat

Charakter

Ruchliwy, uparty, odważny,

Skye terrie – pochodzenie i historia

Skye terrier to rasa psów, która pochodzi z wyspy Skye z zachodniej Szkocji. Psy w tym typie żyły na wyspie niemal 500 lat temu, czego potwierdzeniem jest praca doktora Johna Caiusa z 1576 roku, w której opisał przodków tej rasy. Caius podaje, że potomkowie skye terrierów wywodzą się z barbarzyńskich krain północy.

Powstanie rasy skye terrier

Według zapisów z 1588 roku na wyspie Skye żyły teriery z Drynoch, Mokstadt oraz Camusunary, które przyczyniły się do powstania nowej rasy, a także terrierów australijskich. Jednak dopiero w XVII wieku na wyspę trafiły maltańczyki, które skrzyżowano z obecnymi na wyspie psami, dając początek rasie skye terrier.

Skye terrier pracował w gospodarstwa, a jego wszechstronność przydawała się z tępieniu gryzoni, a nawet podczas polowań na borsuki.

Popularyzacja rasy skye terrier

Popularyzacja tej rasy psów nastąpiła dzięki królowej Wiktorii, która była pasjonatką skye terierów. Psy tej rasy hodowała również przedstawicielka jednego z wielkich szkockich rodów lady MacDonald. Swoje skye teriery miała również szkocki malarz Horatio McCulloch.

Popularność trwająca jeszcze do końca XIX wieku w końcu się skończyła, a rasę wyparły inne terriery.

Skye terrier w Polsce

Skye terriery pojawiły się w Polsce w latach 30. XX wieku. Nigdy nie były w naszym kraju wyjątkowo popularne, a dzisiaj można je kupić w dosłownie kilku hodowlach.

Jak wygląda skye terrier?

Skye terrier to według wzorca rasy pies dwukrotnie dłuższy niż jego wysokość w kłębie, o sierści dobrej długości, mocnych kończynach, tułowiu i szczękach.

Czaszka skye terriera jest mocna i długa; kufa psa jest mocna; nos czarny; oczy brązowe, średniej wielkości i osadzone blisko siebie; uszy stojące lub wiszące. Szyja jest długa i lekko wygięta; grzbiet psa jest prosty; klatka piersiowa głęboka, długa i owalna; ogon opuszczony powinien zwisać w górnej części, a w dolnej być lekko zagięty.

Skye terrier – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie skye terriera

Pies i suka: 25-26 cm

Skye terrier – waga

Pies i suka: 12-18 kg

Szata skye teriera

Skye terrier ma dwuwarstwową sierść. Włos okrywowy jest dosyć długi, twardy, prosty i bez loków. Na głowie włos jest krótszy i bardziej miękki. Podszerstek psa jest przylegający, miękki i wełnisty.

Umaszczenie skye terierów może być czarne, jasno- lub ciemnoszare, płowe, kremowe, zawsze z czarnymi uszami i kufą.

Ile lat żyje skye terrier?

Skye teriery żyją zwykle od 12 do 15 lat.

Kategoria wielkości skye teriera

Skye terrier to rasa średniej wielkości.

Skye terrier – charakter i usposobienie

Skye terrier to według wzorca rasy pies pełen godności i elegancki.

Sky terrier bardzo mocno przywiązuje się do jednego właściciela. Jak większość terierów jest to pies żywiołowy, który uwielbia zabawy. To rasa bardzo inteligentna, która z powodzeniem może uprawiać psie sporty.

Jak przystało na teriera jest to pies o silnym instynkcie łowieckim, dlatego nieodpowiednio ułożony może pójść za tropem w czasie spacerów.

Skye terrier to rasa raczej nieufna wobec obcych. Z tego względu pies może alarmować o zbliżających się obcych. Jest to rasa dosyć szczekliwa, na szczęcie psy te dosyć dobrze znoszą samotność i nie mają tendencji do niszczenia.

Uparte usposobienie terrierów powoduje, że skye może być bardzo wymagającym psem. Pies tej rasy dostosuje się do życia w mniejszym mieszkaniu. Jednak potrzebuje sporo ruchu w ciągu dnia. Trzy spacery, z których jeden będzie dłuższy to podstawa.

Dobrze zsocjalizowany skye terrier dogada się w domu z kotami i psami innych ras. Może to być pies do domu z dziećmi, a także dla bardziej aktywnych seniorów.

• Kamienna fontanna przedstawiająca skye terriera znajduje się w Edynburgu

pixabay.com/images/id-7149194/

Skye terrier – zdrowie

Skye terrier to ogólnie zdrowy i wytrzymały pies. Jego szata chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z drugiej strony latem pies nie powinien być obciążany, podczas upałów. Niestety, jak większość psów rasowy skye terrier nie jest wolny od chorób.

Najczęstsze choroby skye terrierów

Choroby, na które cierpią skye terriery to zwykle:

  • Jaskra
  • Zwichnięcie soczewki
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Zwichnięcia rzepki
  • Niedoczynność tarczycy
  • Ektopia moczowodów
  • Alergie
  • Przepuklina krążków międzykręgowych
  • Nużliwość mięśni

Badania zalecane skye terrierom

Odpowiedzialny hodowca powinien wykonać badania suki i psa hodowlanego na obecność dysplazji stawów oraz badania na nużliwość mięśni.

Skye terrier – żywienie

Skye terrier powinien być karmiony pokarmem dostosowanym do wieku, aktywności oraz kondycji zdrowotnej psa. Rasa ta nie jest wybredna, z powodzeniem może być karmiona dietą łączoną – suchą i mokrą karmą dla psów. Jeżeli potrafisz możesz karmić swojego psa dieta BARF bądź dietą gotowaną samodzielnie w domu. W obu tych przypadkach przyda się porada psiego dietetyka, gdyż pokarm taki musi być odpowiednio skomponowany i suplementowany.

Skye terrier – pielęgnacja

Skye terrier nie jest trudny w pielęgnacji. Psa należy wyczesywać raz w tygodniu, by uniknąć powstawania kołtunów. Po każdym spacerze warto również usunąć z sierści zanieczyszczenia.

Skye terriery linieją umiarkowanie, a w tym okresie należy je wspomagać częstym szczotkowaniem, by pies pozbył się martwego włosa, jak najszybciej.

Standardowo  przy okazji ogólnego przeglądu raz w tygodniu sprawdź oczy, uszu i łapy. Zęby warto szczotkować raz dziennie.

Skye terrier – szkolenie

Skye terrier ma we krwi stawianie na swoim i dominację. Z tego względu już od szczeniaka pies powinien być socjalizowany w hodowli, i dalej w nowym domu. Po drugiej serii obowiązkowych szczepień pies może zostać zapisany do psiego przedszkola.

By ułatwić psu naukę posłuszeństwa warto włączyć do niej elementy treningu psich sportów. Dorosły pies może zacząć trenować psie sporty w pełnym zakresie wyczynowych wymagań danej dyscypliny.

Zalety i wady skye terrierów

Zalety skye terriera

  • Skye terrier to pies, który bardzo mocno przywiązuje się do jednego opiekuna
  • To pies o zdolnościach do stróżowania
  • Skye teriery są dosyć zdrowie i łatwe w pielęgnacji

Wady skye terriera

  • Skye terrier to bardzo uparta rasa psów
  • Psy tej rasy są dosyć nieufne
  • Skye terrier może wchodzić w konflikty z psami innych ras

Ciekawostki o rasie skye terrier

  • Kamienna fontanna przedstawiająca skye terriera znajduje się w Edynburgu. Jej fundatorką była baronowa Burdett-Coutts, która ufundowała budowę na część psa, który po śmierci swojego pana przez 14 lat mieszkał przy jego grobie.
  • Skye terriery to psy, które na swoim dworze posiadał Edward VII.
  • Skye terrier mają uszy stojące jednak istnieje również odmiana zwisłoucha.
Skye terrier cena

By Svenska Mässan from Sweden – SKYETERRIER, FI U(G)CH FI UCH SE JV-14 SE UCH Finnsky Thrilling, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47878916

Skye terrier hodowla

Kupując skye terriera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta psów oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Skye terrier cena

Cena za skye terriera z hodowli waha się od 3000 do 4000 zł.

Imię dla skye teriera

Ciekawe imię dla psa skye teriera: Dexter, Codi, Elmo, Gary

Ciekawe imię dla suczki skye teriera: Keysi, Fibi, Dixi, Emi

Dla kogo skye terrier będzie idealny?

Skye terrier to pies przede wszystkim dla osób aktywnych, które mogłyby zabrać psiego towarzysza np. na spacery połączone z bieganiem po lesie. Skye terrier potrzebuje dużej dawki aktywności intelektualnej, by zaspokajać swoje potrzeby i budować potencjał, jaki w nim drzemie. Nie jest to pies z przeznaczeniem do wylegiwania się na kanapie i trzeba mieć tego świadomość.

Klasyfikacja FCI rasy skye terrier

Grupa III: teriery

Sekcja 2: teriery małe

Numer wzorca: 75

 

Redakcja

Bibliografia:

zkwp.pl/wzorce/75.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
Skye terrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Skye terrier – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Skye terrier to potomek szkockich terrierów z wyspy Skye. Rasa ta jest bardzo aktywna i uparta, dlatego wymaga doświadczonego opiekuna.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x