Reklama
Reklama

Psie przedszkole – co warto wiedzieć i jak się przygotować

Facebook
Twitter
Psie przedszkole – co warto wiedzieć i jak się przygotować

<a href=’https://www.freepik.com/photos/school’>School photo created by freepik – www.freepik.com</a>

Pies w przedszkolu? Tak, to nic dziwnego. Psie przedszkole to doskonała pomoc, podczas socjalizacji, kiedy szczeniak intensywnie poznaje świat.

Spis treści - kliknij

Psie przedszkole – dlaczego jest potrzebne

Socjalizacja szczeniaka to okres, który przypada u psów pomiędzy 4. a 12. tygodniem życia zwierzęcia. To właśnie wtedy umysł psa jest najbardziej chłonny, wtedy również wykształca się w mózgu psa najwięcej połączeń nerwowych. Dlatego przedszkole dla szczeniąt to w tym okresie bardzo dobre rozwiązanie, by wesprzeć socjalizację psa.

Szkolenie psa w okresie szczenięcym polega na zapoznaniu szczeniaka z jak największą liczbą bodźców i doświadczeń, co pomoże psu odnajdywać się w otoczeniu przez całego jego życia. Jeżeli pies będzie socjalizowany w sposób ubogi, to jego przystosowanie w dorosłym życiu będzie ograniczone, co nie pozostanie bez wpływu na jakość życia psa i domowników. Wiele problemów, jakie nastręczają dorosłe psy, jest właśnie wynikiem nieprawidłowej socjalizacji szczeniaków.

Przedszkole dla psa – od kiedy zacząć?

Psie przedszkole dostępne jest w Polsce dla szczeniąt do 6. miesiąca życia. Z reguły psie szkoły przyjmują jednak szczenięta między 2. a 5. miesiącem życia. Oznacza to, że pies, który trafi do domu z hodowli może zostać zapisany do przedszkola dla psów od razu, ponieważ szczenięta w hodowlach oddzielane są od matek między 9. a 12. tygodniem życia.

Psie przedszkole – czego możemy nauczyć psa sami?

Oczywiście doświadczony opiekun cały proces edukacji – psiego przedszkola – może przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak nie masz pewności, że wiesz, jak to zrobić i jakie doświadczenia zapewnić szczeniakowi, to skorzystaj z pomocy instruktora.

No dobrze, ale co możesz zrobić samodzielnie? Szczeniak, który trafi do Twojego domu powinien przejść przez proces aklimatyzacji. W tym czasie warto zapoznać psa z przedmiotami, miejscami, sytuacjami, ludźmi i zwierzętami, które dorosły pies będzie spotykał każdego dnia.

 

Lista doświadczeń jest znacznie dłuższa. Wszystkie wskazane wyżej mają również swoje procedury postępowania. Nie można po prostu wciągnąć psa do windy, by go z nią oswoić. Twoje niewłaściwe postępowanie może utrwalić u psa nieodpowiednie wzorce zachowań, które trudno będzie skorygować w przyszłości. Dlatego jeśli nie wiesz, jak prawidłowo przeprowadzić proces socjalizacji poproś o wsparcie instruktora, podczas kolejnych wizyt w psim przedszkolu.

Przedszkole dla psa trwa zwykle 5-7 tygodni. Zajęcia w psiej szkole odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu.

Psie przedszkole – czego może nauczyć

Psie przedszkole to miejsce, w którym pies, w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach, pod okiem opiekuna i instruktora nabywa nowych doświadczeń, stykając się z wieloma nowymi bodźcami. Wszystko, co zostanie przekazane psu w sposób pozytywny będzie w przyszłości odbierane przez psa jako normalna część otoczenia.

Dlatego tak ważne jest, by przedszkole dla psów zapewniało odpowiedni zakres tematyczny szkoleń.  Każde przedszkole dla psów powinno mieć swój autorskich program, mimo wszystko można wskazać kilka forma zajęć, które dla psich szkół będą takie same:

 1. Socjalizacja psa z innymi psami – w niektórych przedszkolach dla psów na ten aspekt położony jest większy nacisk, dlatego obecność większych grup (dla niektórych psów, tych bardziej lękliwych, może to być bardziej stresujące).
 2. Komendy dla psa – większość programów szkół dla psów posiada w planie naukę podstawowych komend, a więc naukę posłuszeństwa:
  • Skupienie uwagi na opiekunie
  • Chodzenie na luźnej smyczy
  • Komenda siad
  • Komenda waruj
  • Komenda do mnie
  • Komenda na miejsce
  • Komenda zostaw

 

W niektórych psich przedszkolach dochodzi do tego nauka psich sztuczek, która nie jest konieczna na tym etapie edukacji.

 1. Socjalizacja w oparciu o wzbogacone środowisko – część zajęć odbywa się na Sali treningowej, część na wolnym powietrzu.
 2. Edukacja opiekuna – psie przedszkola edukują również opiekunów w zakresie rozpoznawania potrzeb szczeniaka, radzenia sobie z nieodpowiednimi zachowaniami psów czy sposobów na wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych np. jak skracać psu pazury.

Psie przedszkole – jakie są jego zasady?

Przedszkole dla psa trwa zwykle 5-7 tygodni. Zajęcia w psiej szkole odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu. Niektóre psie przedszkola prowadzą zajęcia w systemie mieszanym – część zajęć jest prowadzona indywidualnie, a część w grupach. Psie przedszkole trwa zwykle około 15 godzin.

Psie przedszkole – jak się przygotować?

Przed zapisaniem psa na psie przedszkole szczeniak powinien przejść minimum 2 z obowiązkowych szczepień. Wiele szkół dla psów ma również swoje wewnętrzne przewodniki, w których wskazują, że:

 1. Na pierwsze zajęcia powinieneś zabrać książeczkę zdrowia
 2. Szczeniak przed przyjściem na zajęcia powinien być głodny
 3. Na szkolenie zabieraj atrakcyjne przysmaki, których szczeniak nie dostaje w domu na co dzień
 4. Na szkolenie zabierz również karmę, którą pies dostane na co dzień
 5. Na szkolenie zabierz kliker dla psa
 6. Zabierz smycz, na której chodzi pies – pod warunkiem, że nie jest to smycz automatyczna.
 7. Możesz zabrać ulubioną zabawkę psa

Przeczytaj również

Psie przedszkole – zalety

Zaletą psiego przedszkola będzie zróżnicowana forma zajęć, budujących doświadczenia na wielu płaszczyznach. Dobre psie przedszkole pomoże Tobie nauczyć psa podstawowych psich komend, w niektórych z nich dowiesz się również, jak nauczyć psa sztuczek.

Psie przedszkole to również miejsce, w którym w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach szczeniak zapozna się z innymi psami. Psy to zwierzęta stadne, które do prawidłowego rozwoju potrzebują kontaktu z innymi psami.

Przedszkole dla psa powinno nauczyć Ciebie – opiekuna, jak radzić sobie ze zwierzęciem w wielu codziennych sytuacjach.

Ważnym elementem zajęć w psiej szkole powinna być nauka relaksu dla psa. Psi relaks nie polega tylko i wyłącznie na wylegiwaniu się na posłaniu. Psy relaksują się np. poprzez:

 • Gryzienie i żucie
 • Węszenie
 • Zabawy intelektualne

 

Psie przedszkole dostarczy Ci narzędzi do ustalenia zasad panujących pomiędzy Tobą i twoim psem.

Psie przedszkole – na co zwrócić uwagę przed zapisaniem szczeniaka

 • Upewnij się, jak duże są grupy zajęciowe. Przedszkole dla psa powinno organizować zajęcia w grupa 5-7 psów. Im mniejsza liczba psów, tym bardziej indywidualne podejście do każdego z nich.
 • Dowiedz się, za pomocą jakich metod szkoleniowych prowadzone są zajęcia w psim przedszkolu. Obecnie prawie nigdzie nie stosuje się już metod tradycyjnych (negatywnych) – dominują metody pozytywne.
 • Sprawdź czy grupy są dzielone ze względu na wiek i rasy. Pies powinien trenować wśród różnych psów – taka jest właśnie prawidłowa socjalizacja.
 • Zapoznaj się z miejscem, w którym będą odbywały się spotkania. Jeżeli jest to teren otwarty, to warto sprawdzić, czy jest odpowiednio zabezpieczony i zamknięty.
 • Zasięgnij opinii innych uczestników na temat zajęć w psim przedszkolu.

Psie przedszkole cena

Psie przedszkole to inwestycja od 500 do 1000 zł za cały pakiet zajęć. Psia szkoła trwa zwykle od 5 do 7 tygodni, łącznie przez około 15 godzin. Cena psiej szkoły będzie nieco się różniła w zależności od wielkości miasta, programu treningowego oraz liczby uczestników i renomy samej szkoły.

Polecam do przeczytania

K. Sundance, Podstawy szkolenia psa. Instrukcje krok po kroku, jak wychować szczęśliwego, dobrze ułożonego psa, almapress, Warszawa 2021.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Psie przedszkole – co warto wiedzieć i jak się przygotować | Zoonews.pl
Article Name
Psie przedszkole – co warto wiedzieć i jak się przygotować | Zoonews.pl
Description
Pies w przedszkolu? Tak, to nic dziwnego. Psie przedszkole to doskonała pomoc, podczas socjalizacji, kiedy szczeniak intensywnie poznaje świat.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1268

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x