Reklama

Pinczer średni – pinczer niemiecki – opis rasy

Facebook
Twitter
Pinczer średni to jedna z odmian niemieckich pinczerów, rasy psów, która pochodzi od niemieckiego bibarhunta – średniowiecznej rasy psów, która obecnie nie istnieje.

Pinczer niemiecki to średniej wielkości pies do towarzystwa, który sprawdzi się również jako pies stróżujący. Pinczery i sznaucery były kiedy jedną rasą.

Spis treści - kliknij

Pinczer średni – historia rasy

Pinczer średni to jedna z odmian niemieckich pinczerów, rasy psów, która pochodzi od niemieckiego bibarhunta – średniowiecznej rasy psów, która obecnie nie istnieje. W przeszłości zarówno szorstkowłose, jak i krótkowłose psy tej rasy nazywane były pinczerami. Obecnie psy szorstkowłose to sznaucery, a krótkowłose to pinczery.

Pierwszy wzorzec pinczera niemieckiego sporządzono już w 1880 roku. Obie odmiany pinczerów: szorstkowłose oraz krótkowłose hodowane były pod egidą Klubu Pinczera-Sznaucera, który powstał w Niemczech w 1895 roku. W XX wieku rasy zostały wyodrębnione.

Postępująca industrializacja, wybuch wojen światowych doprowadziły do silnego spadu znaczenia psów do pilnowania gospodarstw i odstraszania szkodników. Doprowadziło to do niemal całkowitego wyginięcia krótkowłosych pinczerów niemieckich.

Gdyby nie działania Wernera Junga, który w latach 50. XX wieku podjął się odbudowy rasy pinczer średni prawdopodobnie wyginąłby zupełnie. Mimo działań ratunkowych rasa ta nawet w Niemczech jest jednak bardzo mało popularna.

Pinczer średni w Polsce

Popularność pinczera średniego w Polsce jest znikoma.

Jak wygląda pinczer średni?

Pinczer niemiecki to pies średniej wielkości, krótkowłosy o kwadratowej sylwetce. Głowa pinczera jest mocna i wydłużona; kufa ma kształt tępego klina, a nos zawsze z czarną truflą. Oczy psa są owalne; uszy wysoko osadzone w kształcie litery V. Grzbiet pinczera niemieckiego jest mocny i krótki; klatka piersiowa umiarkowanie szeroka; ogon sierpowaty; kończyny proste.

Pinczer średni – charakterystyka

Wysokość w kłębie pinczera średniego

Pies i suki: 45-50 cm

Pinczer niemiecki – waga

Psy i suki: 14-20 kg

Szata pinczera średniego

Sierść pinczera niemieckiego jest krótka, gładka i przylegająca.

Umaszczenia pinczera niemieckiego może być czerwone, jasno rude do ciemno rudego w odmianie jednolitej bądź czarne podpalane.

Kategoria wielkości pinczera średniego

Pinczer niemiecki to rasa średniej wielkości.

Ile żyje pinczer średni?

Pinczer średni żyje średni od 12 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pinczer średni – charakter

Pinczer średni to pewny siebie, pełen temperamentu pies, który może być zarówno psem rodzinnym do towarzystwa, jak i psem stróżującym. Jego dawne przeznaczenie, jako pies podwórzowy, spowodowało, że pinczer ma silną skłonność do obserwacji i alarmowania, kiedy wydarzy się coś, co uzna za podejrzane.
Pinczer średni to samodzielna rasa psów, a jednocześnie lubiąca towarzystwo rodziny i pieszczoty. Zwłaszcza szczenięta pinczera uwielbiają zabawy.

Pinczer niemiecki to szczekliwa rasa psów, na szczęcie bez skłonności do ucieczek, dosyć opanowana i szybko ucząca się. Pies ten nada się na pierwsze zwierzę w domu. Może żyć w mieszkaniu, ale potrzebuje codzienne dawki ruchu. Pinczer zaakceptuje inne psy oraz koty, jeśli będzie z nimi wychowywany od szczeniaka. To rasa, która nada się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób starszych.

Pinczer średni – zdrowie

Pinczer niemiecki to rasa odporna na choroby genetyczne. Psy te dożywają nawet 15 lat. Szata psa powoduje, że dobrze znosi ciepłe dni, jednak gorzej radzi sobie z zimnem. U psów tej rasy mogą wystąpić problemy z zaćmą oraz biodrami.

Pinczer średni – żywienie

Pinczer niemiecki to pies, który nie wymaga specjalnego postępowania jeśli idzie o żywienie. Psy te nie są wybredne. Można je karmić zarówno suchą, jak i mokrą karmą gotową. Jeżeli potrafisz możesz karmić pinczera dietą BARF.

Pamiętaj tylko, by dopasować kaloryczność karmy do aktywności swojego psa i jego wieku.

Pinczer średni – pielęgnacja

Pielęgnacja pinczera średniego jest bardzo prosta. Psa wystarczy wyczesać raz w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia. Poza tym wykonuj raz w tygodniu przegląd oczu, uszu i zębów psa.

Pinczer średni – szkolenie

Szkolenie pinczera warto rozpocząć od socjalizacji na etapie szczenięcym. Nie zaszkodzi zapisać psa do psiego przedszkola. Dorosły pinczer będzie chętnie trenował psie sporty – agility, dogtrekking. Należy pamiętać, że pinczer to rasa dosyć samodzielna z silnym charakterem, dlatego opiekun powinien być konsekwentny w wychowaniu psa. Jednocześnie, podczas szkoleń należy stosować tylko pozytywne wzmocnienia.

Zalety i wady pinczera niemieckiego

Zalety pinczera średniego

  • Pinczer średni to doskonały pies rodzinny
  • Pinczer nada się jako pies stróżujący
  • Psy tej rasy są łatwe w pielęgnacji

 

Wady pinczera średniego

  • Pinczer średni może być szczekliwy
  • Pinczer ma silny charakter, dlatego potrzebuje konsekwencji w wychowaniu

Ciekawostki i pinczerze niemieckim

  • W przeszłości pinczery i sznaucery traktowane były jako jedna rasa psów
  • Pinczer średni to większa odmiana ratlerka
Kupując pinczera średniego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta pinczera oraz jaka jest kondycja matki.

Pinczer średni hodowla

Kupując pinczera średniego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta pinczera oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Pinczer średni cena

Cena pinczera niemieckiego z hodowli waha się od 2000 do 3000 zł.

Imię dla pinczera

Ciekawe imię dla psa pinczera: Strzała, Aldo, Remi

Ciekawe imię dla suczki pinczera: Abi, Uma, Nora

Dla kogo pinczer niemiecki będzie idealny?

Pinczer średni to pies, ,który doskonale odnajdzie się zarówno u rodziny z dziećmi, jak i do towarzystwa dla osoby starszej. Pies ten może mieszkać w mniejszym mieszkaniu, potrzebuje jednak sporej dawki ruchu. Ma dosyć silny charakter, jednak nawet mniej doświadczona osoba powinna poradzić sobie z ułożeniem psa.

Klasyfikacja FCI rasy pinczer średni

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła

Sekcja 1.1: pinczery

Numer wzorca: 184

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Pinczer średni – pinczer niemiecki – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Pinczer średni – pinczer niemiecki – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pinczer niemiecki to średniej wielkości pies do towarzystwa, który sprawdzi się również jako pies stróżujący. Pinczery i sznaucery były kiedy jedną rasą.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 669

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x