Reklama

Sznaucer miniaturowy – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Sznaucer miniaturowy – cena, hodowla, opis rasy

Sznaucer miniaturka to inteligentny i żywiołowy mały piesek, który lubi zabawy i codzienne aktywności. Pies ten może być szczekliwy i nieco uparty, jednak dużo zależy od wychowania.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Sznaucer miniaturowy – historia rasy

Sznaucer miniaturka pochodzi od wiejskich psów stróżujących, które pracowały w niemieckich i szwajcarskich zagrodach prawdopodobnie już w XVI wieku. Swoje przeznaczenie  sznaucerki zawdzięczają przede wszystkim czujności oraz skuteczności w tępieniu gryzoni. Cechą charakterystyczną tej rasy psów było ich małe wyrównanie, przez co sznaucerki od samego początku występowały w różnym typie, wielkości oraz rozmaitym umaszczeniu i rodzajach sierści. Przed hodowcami stało zatem trudne wyzwanie, by utworzyć jednolitą rasę sznaucera.

Sznaucer miniaturka nazywany był w XIX w. pinczerem miniaturowym. W 1836 roku Ludwik Reichenbach dokonał podziału na pinczery krótkowłose i pinczery szorstkowłose. Co ważne określenie sznaucer zostało użyte po raz pierwszy w 1842 roku przez Jeremiasa Gotthelfa wobec pinczerów szorstkowłosych.

Do 1897 roku pinczery szorstkowłose (później sznaucery miniaturowe) i pinczery małpie uznawane były za jedną rasę. Tegoż roku na wystawie w Erfurcie kynolog Josef Bert wpadł na pomysł, by stworzyć nową systematyzację. Do rozdzielenia pinczerów małpich i pinczerów szorstkowłosych doszło w 1899 roku.

Obecna nazwa sznaucer pochodzi prawdopodobnie na cześć pinczera miniaturowego o imieniu Schnauzer (z niem. „pysk”), który w 1870 roku wygrał Trzecią Międzynarodową Niemiecką Wystawę Psów W Hanowerze.

Duży wpływ na rozwój tej rasy miało zrzeszenie hodowców Pinscher Schnauzer Verband, założone w 1895 roku przez Josefa Berta. Klub ten skupił trzy odmiany sznaucerów.

Sznaucer miniaturowy w Polsce

Sznaucer miniaturka trafił do Polski w 1965 roku, kiedy to Elżbieta Chwalibóg sprowadziła do swojej hodowli sznaucery miniaturki pieprz i sól.

Jak wygląda sznaucer miniaturowy

Sznaucerki miniaturowe mają mocny, krótki grzbiet; umiarkowanie szeroki grzbiet i lekko zaokrąglony zad. Szyja sznaucera jest dobrze umięśniona, szlachetnie wygięta i oddaje siłę psa. Głowę sznaucer miniaturka ma długą, proporcjonalną do rozmiarów ciała. Nosa sznaucera ma zawsze czarną truflę, kufa ma kształt tępego klina, a oczy są średniej wielkości owalne i skierowane do przodu. Sznaucerki mają ogon sierpowaty lub szablasty. Przednie łapy są mocne i proste oraz ustawione blisko siebie. Tylne kończyny dobrze kątowane, ustawione nie za blisko siebie.

Sznaucer miniaturowy – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy sznaucer miniaturowy

Zarówno psy, jak i suki: 30-35 cm

Sznaucer miniaturowy – waga

Zarówno psy, jak i suki od 4 do 8 kg

Szata sznaucera miniaturowego

Umaszczenie sznaucerki mogą mieć w kilku odmianach:

 • Sznaucer miniaturowy czarny
 • Sznaucer miniaturowy bialy
 • Sznaucer miniaturowy czarno-srebrny
 • Sznaucer miniaturowy pieprz i sól

Sierść sznaucerka jest twarda i szorstka oraz dwuwarstwowa.

Kategoria wielkości: sznaucer miniaturowy to pies rasy małej

Ile żyje sznaucer miniaturowy?

Długość życia sznaucera miniaturki waha się od 12 do 15 lat.

Sznaucer miniaturowy – charakter

Sznaucerki miniaturowe to psy, które charakterem zbliżone są do sznaucerów średnich – są wierne, przywiązują się do swojego opiekuna, a jednocześnie temperamentne o silnym charakterze. Te żywiołowe małe pieski wykorzystywane były pierwotnie jako szczurołapy, dlatego pozostałości tego instynktu mogą od czasu do czasu dać się we znaki. Sznaucerki to jednak czułe psy, które lubią zabawę i towarzystwo innych ludzi.

Sznaucer miniaturka jest psem ruchliwym, zdecydowanie mniej spokojnym niż jego więksi bracia, nie jest to pies, który będzie przesypiał cały dzień na kanapie. Jest to pies inteligentny, który chętnie się uczy. Nadaje się do życia w mniejszym mieszkaniu, toleruje zarówno koty, jak i inne psy.

Sznaucer miniaturka nadaje się zarówno do domu z dziećmi oraz jako towarzysz osoby starszej, pod warunkiem, że lubi ona spacerować.

sznaucer miniturowy

Sznaucer miniaturowy – zdrowie

Ze względu na długość życia, nawet 15 lat sznaucery miniaturowe to psy długowieczne jednak i one mogą cierpieć na charakterystyczne dla tej rasy choroby:

 • Sznaucer miniaturowy może cierpieć na Zespół Fanconiego – choroba układu moczowego, która prowadzi do wydalania nadmiernej ilości, potrzebnych w organizmie substancji: sód, potas, fosforany, aminokwasy, wodorowęglany
 • Sznaucerki, zwłaszcza starsze psy mogą zachorować na cukrzycę
 • Alergie pokarmowe u sznaucerków prowadzą do problemów skórnych
 • Sznaucery miniaturowe mogą również cierpieć na zanik siatkówki oka (PRA) oraz kataraktę

 

Ze względu na podwójna szatę sznaucerki bardzo dobrze znoszą zimno, radzą sobie również w upalne dni.

Poznaj również tę rasę psów

Sznaucer miniaturowy – żywienie

W przypadku sznaucerów miniaturowych, u których występują alergie pokarmowe warto już od szczeniaka karmić psa karmami bezzbożowymi i monobiałkowymi. Sznaucerki, ze względu na swoją aktywność nie mają skłonności do nadwagi. Można karmić je karmą suchą, mokrą bądź dietą BARF. Ważne by dopasować karmę do wieku psa i ewentualnych chorób – jeśli występują.

Pielęgnacja rasy sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy ma gęstą i szorstką sierść, która powinna być pielęgnowana dwa razy w tygodniu za pomocą metalowego grzebienia i pudlówki. Podczas czesania należy skoncentrować się na miejsca, gdzie powstały kołtuny. W przypadku sznaucerów szczególnie należy zwrócić uwagę na brodę, grzywkę i sierść na kończynach.

Warto pamiętać, że sznaucery należy trymować, a nie strzyc, w przeciwnym razie sierść straci swoje walory. Trymowanie jest wskazane choćby z tego względu ich sznaucerki nie gubią martwego włosa i trzeba im w tym pomóc.

Jak często kąpać sznaucera? Wtedy, gdy będzie ubrudzony. Zbyt częste kąpiele mogą usunąć ze skóry warstwę ochronną.

Przegląd uszu, oczu, zębów i łap należy wykonywać raz w tygodniu, a mycie zębów codziennie.

Szkolenie sznaucera miniaturowego

Sznaucerki to psy bardzo inteligentne, które szybko się uczą i uwielbiają zabawy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by trening posłuszeństwa łączyć w ich przypadku z uprawianiem sportu. Sznaucer miniaturka już od szczeniaka powinien być socjalizowany z innymi zwierzętami. Każdy opiekun powinien poradzić sobie samodzielnie z nauką podstawowych komend.

Zalety i wady rasy sznaucer miniaturowy

Zalety rasy sznaucer miniaturowy

 • Sznaucerki to psy, które bardzo mocno przywiązują się do opiekunów
 • Sznaucer miniaturowy lubi zabawy, nada się do domu ze starszymi dziećmi
 • Sznaucer nie gubi sierści, ale trzeba go trymować
 • Sznaucer miniaturowy nadaje się nawet do mniejszego mieszkania

 

Wady rasy sznaucer miniaturowy

 • Sznaucerki potrafią być szczekliwe
 • Sznaucer miniaturowy to pies, który potrzebuje codziennej dawki ruchu i zabawy

Ciekawostki o rasie sznaucer miniaturowy

 • Słowo die schanuze, od którego pochodzi nazwa rasy oznacza „pysk”
 • W polskich hodowlach dominują sznaucery miniaturowe krwi amerykańskiej, które są mnie hałaśliwe
Sznaucer miniaturowy cena

Sznaucer miniaturowy hodowla

Kupując sznaucera miniaturowego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Sznaucer miniaturowy cena

Cena sznaucerka miniaturowego z hodowli waha się od 2000 do 4000 zł.

Imię dla psa rasy sznaucer miniaturowy

Ciekawe imię dla psa sznaucera miniaturowego: Teddy, As, Baster

Ciekawe imię dla suczki sznaucera miniaturowego: Maja, Tara, Zara

Dla kogo sznaucer miniaturowy będzie idealny?

Sznaucerek będzie dobry towarzyszem dla każdej osoby, która przejawia przynajmniej średnią aktywność fizyczną. Doskonale odnajdzie się w mniejszym mieszkaniu, jak i w domu. W większej rodzinie ze starszymi dziećmi.

Klasyfikacja FCI rasy sznaucer miniaturowy

Grupa II: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła

Sekcja 1.1: Pinczery

Numer wzorca: 183

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Sznaucer miniaturowy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Sznaucer miniaturowy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Sznaucer miniaturka to inteligentny i żywiołowy mały piesek, który lubi zabawy i codzienne aktywności. Pies ten może być szczekliwy i nieco uparty, jednak dużo zależy od wychowania.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1367

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x