Reklama

Dieta BARF dla psa – wprowadzenie do żywienia BARFem

Facebook
Twitter
Co to znaczy BARF

BARF to filozofia żywienia psów, która zakłada, że psy powinny być karmione w sposób najbardziej zbliżony do diet swoich dzikich przodków. Jak zacząć karmić BARFem?

Spis treści

Co to znaczy BARF

Dietę BARF opracował lek. wet. Ian Billinghurst, a jej skrót rozumieć należy jako biologicznie właściwy pokarm surowy (biologically appropriate raw food). Tak rozumiana dieta surowa dla psa powinna opierać się na mięsie, mielonych kościach oraz suplementach przy jednoczesnym zminimalizowaniu węglowodanów.

Żywienie psa zgodne z zasadami BARF powinno składać się w 60-80% z surowych kości z mięsem, uzupełnionych o dobre jakościowe składniki diety człowieka, również w formie surowej (część roślinna), które mają możliwie dokładnie odzwierciedlać dietę psowatych, które zjadały zawartość żołądków upolowanych ofiar.

Surowe kości z mięsem w diecie BARF dla psa

Surowe kości z mięsem to podstawowy składnik diety BARF u psa. Bez względu na rasę, rozmiar czy wiek drobne surowe kości drobiowe mogą być podawane każdemu psu, ponieważ są dosyć miękkie, by pies mógł je pogryźć. Psy ras małych mogą np. otrzymywać drobiowe skrzydełka, a większe rasy całe drobiowe tusze. Szczenięta mogą otrzymać np. zmieloną szyje indyka czy zmielone kurze skrzydełka, szyjki i grzbiety.

W przypadku kości należy zadawać sobie sprawę z tego, że ze względu na niską przyswajalność zbyt duży ich udział w diecie może prowadzić do wysuszenia kału, a co za tym idzie zaparć u psa. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania kału i zatkania w odbytnicy.

Pozostałe składniki diety BARF dla psa

Mięso, surowe ryby, podroby, warzywa, owoce, oleje, mleko i produkty pochodzenia mlecznego, jaja, ziarna, witaminy, minerały to pozostałe grupy składników pokarmowych, z których powinna powstać dieta BARF dla psa.

Udział poszczególnych składników można podzielić procentowo w następujący sposób:

60% – surowe mięso z kośćmi

15% – warzywa

10% – podroby

10% – dodatki (jaja, algi, olej rybi itd.)

5% – owoce

Popularność diety BARF

Rosnąca popularność diety BARF wśród właścicieli zwierząt może wynikać z zakończonych niepowodzeniem prób karmienia psów gotowymi karmami. BARF może się też okazać dobrym rozwiązaniem dla psów cierpiących na alergie lub nietolerancje pokarmowe, u których stosowanie gotowej diety hipoalergicznej nie przyniosło wystarczająco dobrych efektów. 

Zagrożenia wynikające z diety BARF

Kluczowym zagrożeniem wynikającym z wprowadzenia diety BARF przez właściciela psa może być jej nieprawidłowe zbilansowanie, przez co zwierzę nie będzie otrzymywało prawidłowej, dziennej dawki składników pokarmowych dostosowanych do swojej rasy i wieku.

Innym problemem, również ważnym, są zagrożenia bakteriologiczne i wirusologiczne. Podanie psu wieprzowiny od zwierząt zarażonych chorobą Aujeszky`ego grozi zarażeniem wirusem SHV-1 – dla psów jest to choroba śmiertelna.

Podawanie psu surowego mięsa wiążę się z ryzykiem zakażenia bakteriami Salmonella sp. oraz E. coli i Clostridium. W nieprzebadanym mięsie mogą być również obecne jaja tasiemnca, a w niewłaściwie przechowywanym namnożyć się szkodliwe dla zdrowia psa bakterie patogenne.

 

Bibliografia:

M. Jank, J. Wilczak, Pokarmy surowe, w: Ceregrzyn M., Lechowski R., Barszczewska B., (red.), Podstawy żywienia psów i kotów, Wyd. Edra Urban&Partner, Wrocław 2019.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Sprawdź inne porady żywieniowe dla psów i kotów

Summary
Dieta BARF dla psa – wprowadzenie do żywienia BARFem - Zoonews.pl
Article Name
Dieta BARF dla psa – wprowadzenie do żywienia BARFem - Zoonews.pl
Description
BARF to filozofia żywienia psów, która zakłada, że psy powinny być karmione w sposób najbardziej zbliżony do diet swoich dzikich przodków. Jak zacząć karmić BARFem?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1336

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x