Reklama

Duży szwajcarski pies pasterski – opis rasy

Facebook
Twitter
Duży szwajcarski pies pasterski to jedna z czterech ras psów do pilnowania stad pochodząca ze Szwajcarii.

Duży szwajcarski pies pasterski to rodzinna rasa psów, która w przeszłości służyła jako psy rzeźników i handlarzy. Czym jeszcze zaskakuje ten pies pasterski?

Spis treści - kliknij

Duży szwajcarski pies pasterski – historia rasy

Duży szwajcarski pies pasterski to jedna z czterech ras psów do pilnowania stad pochodząca ze Szwajcarii. Psy tej rasy już w XVIII wieku pracowały u boku rzeźników i masarzy, często pracowały również jako psy podwórzowe, a nawet ciągnąc wózki wędrownych handlarzy.

Pierwsze duże szwajcarskie psy pasterskie zaprezentowane zostały na wystawie psów z okazji 25-lecia Szwajcarskiego Towarzystwa Kynologicznego w Langenthal w 1908 roku. Oceniający krótkowłose berneńskie psy pasterskie profesor Albert Heim uznał, iż ma do czynienia z odmianą starego typu dużych psów pasterskich, popularnych w przeszłości w Europie Środkowej.

Duże szwajcarskie psy pasterskie, za sprawą profesora Heima i Schertenleiba, pasjonata kynologicznego, który pokazał psy na wystawie w Langenthal zostały uznane w 1909 roku przez SzTW jako odrębna rasa. W 1912 roku założono klub Dużego Szwajcarskiego Psa Pasterskiego, z kolei wzorzec rasy opracowano w 1939 roku i wtedy wpisano psy na listę ras FCI.

Duży szwajcarski pies pasterski w Polsce

Pierwsze duże szwajcarskie psy pasterskie trafiły do Polski w latach 60. XX wieku za sprawą Marty Gutowskiej, a ich celem była praca w ratownictwie górskim. Pierwsze hodowle zaczęły rozmnażać szwajcarskie psy górskie dopiero w latach 90. XX wieku. Do dzisiaj nie jest to jednak zbyt popularna rasa psów w Polsce.

Jak wygląda szwajcarskie pies pasterski?

Duży szwajcarski pies pasterki to grubokościsty i dobrze umięśniony pies. Głowa szwajcarskiego psa pasterskiego jest mocna i proporcjonalna do tułowia. Kufa powinna być dłuższa niż głęboka, zakończona czarnym nosem. Oczy w kształcie migdałowatym, średniej wielkości; uszy średniej wielkości, trójkątne, wysoko osadzone. Klatka piersiowa szeroka, sięgająca łokci; ogon sięgający stawu skokowego, opadający w spoczynku; kończy przednie oraz tylne proste.

Duży szwajcarski pies pasterski – charakterystyka

Wysokość w kłębie szwajcarskiego psa pasterskiego

Pies: 65-72 cm

Suka: 60-68 cm

Duży szwajcarski pies pasterski – waga

Pies: 35-40 kg

Suka: 30-35 kg

Szata dużego szwajcarskiego psa pasterskiego

Szwajcarskie pies pasterski ma średniej długości włos okrywowy oraz gęsty podszerstek.

Psy tej rasy występują w podstawowym umaszczeniu czarnym z brązowo-czerwonymi podpalaniem i białymi znaczeniami.

Kategoria wielkości dużego szwajcarskiego psa pasterskiego

Duży szwajcarski pies pasterski to rasa psów dużych.

Ile żyje duży szwajcarskie pies pasterski?

Duże szwajcarskie psy pasterskie żyją średnio od 9 do 11 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Duży szwajcarskie pies pasterski – charakter

Jaki charakter ma duży szwajcarski pies pasterski? Duże szwajcarskie psy pasterskie służyły pierwotnie do prowadzeni i pilnowania stad, domostw, a nawet ciągnięcia wózków handlarzy. To sprawiło, że rasa tych psów jest silnie związana ze swoim stadem. Szwajcarski pies pasterski jest bardzo rodzinny, potrzebuje bliskości ludzi, uwielbia również zabawy, zwłaszcza szczeniaki duże szwajcarskiego psa pasterskiego. Jest to pies bardzo łagodny, bez instynktu łowcy czy skłonności do ucieczek.

Duży szwajcarski pies pasterski może być psem stróżujący, nie jest zbyt ufny, a jednocześnie potrafi być szczekliwy. Nie jest to rasa, która nadaje się do małego mieszkania. Pies ten potrzebuje ruchu i ćwiczeń.

Duży szwajcarski pies pasterski doskonale toleruje inny psy oraz koty. Jest to pies rodzinny, jednak nie jest to najlepszy wybór dla osób starszych, ze względu na jego sporą potrzebę ruchu.

Duży szwajcarski pies pasterski może być psem stróżujący, nie jest zbyt ufny, a jednocześnie potrafi być szczekliwy.

Duży szwajcarskie pies pasterski – zdrowie

Duży szwajcarski pies pasterski narażony jest na skręt żołądka oraz dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Wśród często występujących chorób szwajcarskich psów pasterskich wskazać należy nowotwory skóry oraz gruczolaki. Psy te mają również skłonności do entropium i ektropium.

Duży szwajcarski pies pasterski dobrze znosi niskie temperatury, gdyby zaszła taka potrzeba może cały rok żyć na podwórku. W upalne dni należy zapewnić psu dostęp do zacienionego miejsca oraz świeżą wodę. 

Duży szwajcarski pies pasterski – żywienie

Szwajcarski pies pasterski lubi dużo zjeść. Pies nie powinien mieć nieograniczonego dostępu do karmy, ponieważ może to grozić nadwagą lub otyłością. Szczególnie szczenięta duże szwajcarskiego psa pasterskiego powinny być suplementowane na zdrowe stawy.

Karma dla dużego szwajcarskiego psa pasterskiego powinna być dostosowana do wieku psa, aktywności oraz stanu zdrowia. Pies może być karmiony dietą BARF oraz gotową suchą karmą dla psów. Komercyjna mokra karma dla psów nie będzie opłacalna w przypadku tak dużej rasy psów.

Duży szwajcarskie pies pasterski – pielęgnacja

Pielęgnacja szwajcarskiego psa pasterskiego nie jest trudna, wystarczy wyczesywać sierść raz w tygodniu, a w czasie linienie, kiedy pies mieszka w domu warto robić to każdego dnia. Psa pasterskiego nie należy kąpać zbyt często, w zasadzie tylko wtedy, gdy bardzo mocno się zabrudzi, najlepiej nie częściej niż raz na pół roku. Mimo wszystko nie należy zapominać, by raz w tygodniu wykonać przegląd oczu, uszu i zębów psa. Żeby warto myć częściej niż raz w tygodniu, dodatkowo można psu zapewnić naturalny gryzak, który może być pomocny przy usuwaniu płytki nazębnej.

Duży szwajcarski pies pasterski – szkolenie

Duże szwajcarskie psy pasterskie są bardzo inteligentne, szybko się uczą są jednak dosyć uparte, dlatego potrzebują doświadczonego opiekuna. Psy te osiągają dojrzałość w okolicach drugiego roku życia, mimo to okres socjalizacji przypadka na pierwsze trzy miesiące życia psa, dlatego warto po przyjęciu szczeniaka dużego psa szwajcarskiego do domu zapisać go do psiego przedszkola.

W szkoleniu psa należy stosować pozytywne metody wzmocnień. By zmotywować psa możesz wspierać się jego ulubionymi przekąskami.

W szkoleniu psa należy stosować pozytywne metody wzmocnień. By zmotywować psa możesz wspierać się jego ulubionymi przekąskami.

Zalety i wady szwajcarskiego psa pasterskiego

Zalety dużego psa pasterskiego

  • Duży szwajcarski pies pasterski to bardzo rodzinny i opiekuńczy pies
  • Psy tej rasy doskonale nadają się do stróżowania

 

Wady dużego psa pasterskiego

  • Duży szwajcarski pies pasterski może być dosyć uparty, co może utrudniać jego szkolenie

Ciekawostki o dużym szwajcarskim psie pasterskim

  • Duże szwajcarskie psy pasterskie wykorzystywane były w czasie II wojny światowej do transportowania wojskowego wyposażenia
  • Owczarek szwajcarski to nieprawidłowe określenie w stosunku do tej rasy psów

Duży szwajcarski pies pasterski hodowla

Kupując szwajcarskiego psa pasterskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Duży szwajcarskie pies pasterski cena

Cena szwajcarskiego psa pasterskiego waha się od 2000 do 5000 zł.

Imię dla szwajcarskiego psa pasterskiego

Ciekawe imię dla samca szwajcarskiego psa pasterskiego: Berni, Bonzo, Torgal

Ciekawe imię dla suczki szwajcarskiego psa pasterskiego: Dafi, Gaja, Goja

Dla kogo duży szwajcarski pies pasterski będzie idealny?

Duży szwajcarski pies pasterski to rasa psów idealna dla osób aktywnych, rodzin ze starszymi dziećmi, które chętnie poświęcą czas na zabawy z psem. Psy tej rasy powinny mieszkać w dużym domu z jeszcze większym ogrodem. Oczywiście psy te w sposób naturalny nadają się do życia na wsi bądź w terenach górskich.

Klasyfikacja FCI dużego szwajcarskiego psa pasterskiego

Grupa 2: sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne

Sekcja 3: szwajcarskie psy pasterskie

Numer wzorca: 58

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Duży szwajcarski pies pasterski – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Duży szwajcarski pies pasterski – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Duży szwajcarski pies pasterski to rodzinna rasa psów, która w przeszłości służyła jako psy rzeźników i handlarzy. Czym jeszcze zaskakuje ten pies pasterski?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 822

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x