Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

DUŻY SZWAJCARSKI PIES PASTERSKI

Facebook
Twitter
Duży szwajcarski pies pasterski to jedna z czterech ras psów do pilnowania stad pochodząca ze Szwajcarii.

pixabay.com/photos/dog-puppy-greater-swiss-mountain-6721925/

Cześć! Planujesz zakup dużego szwajcarskiego psa pasterskiego? Świetnie, że tu jesteś. W tym artykule przybliżymy, jak powinien wyglądać idealny przedstawiciel tej rasy zgodnie z oficjalnym wzorcem, a także jaki powinien być jego charakter. Wybór psa to ważna decyzja, dlatego przyjrzymy się również typowym dla tej rasy problemom zdrowotnym, opierając się na profesjonalnych źródłach wiedzy. W dalszej części naszego artykułu odkryjesz fakty dotyczące historii i ewolucji rasy, jej mocnych i słabych stron, a także przybliżone ceny szczeniąt z renomowanych hodowli. Zapraszamy do uważnej lektury i zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami w komentarzach po przeczytaniu.

Spis treści

Podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Szwajcaria

🐶 Numer wzorca FCI

58

➡ Waga

50-60 kg

❤ Długość życia

9 – 11 lat

💢 Charakter

Duży szwajcarski pies pasterski to ufny, uważny i pozbawiony lęku, dobroduszny i oddany bliskim osobom pies o średnim temperamencie.

Jak wygląda duży szwajcarski pies pasterski?

Duży szwajcarski pies pasterki to trójkolorowy, grubokościsty i dobrze umięśniony pies. Proporcje psa powinny wynosić 10:9 długość korpusu do wysokości w kłębie.

Głowa szwajcarskiego psa pasterskiego jest mocna i proporcjonalna do tułowia. Kufa powinna być silna, dłuższa niż głęboka, zakończona czarnym nosem. Oczy w kształcie migdałowatym, średniej wielkości; uszy średniej wielkości, trójkątne, wysoko osadzone. Szyja psa jest silna, muskularna, raczej masywna i bez podgardla. Klatka piersiowa szeroka, sięgająca łokci; ogon sięgający stawu skokowego, opadający w spoczynku; kończy przednie oraz tylne proste. We wszystkich tempach ruch psa powinien być swobodny, przestrzenny i harmonijny.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 65-72 cm

Suka: 60-68 cm

Waga

Pies: ok. 60 kg

Suka: ok. 50 kg

Szata

Szwajcarskie pies pasterski ma średniej długości włos okrywowy oraz gęsty podszerstek.

Psy tej rasy występują w podstawowym umaszczeniu czarnym z brązowo-czerwonym podpalaniem i białymi znaczeniami.

Jaki charakter ma duży szwajcarski pies pasterski?

Duży szwajcarski pies pasterski (DSPP) to rasa o wyjątkowo łagodnym usposobieniu, charakteryzująca się silnym przywiązaniem do rodziny. Jest to pies pewny siebie, zrównoważony, a także niezwykle cierpliwy w stosunku do domowników. Jego natura jest pogodna i mało agresywna, co sprawia, że świetnie sprawdza się w roli towarzysza. Nie wykazuje instynktu łowczego ani skłonności do ucieczek, a przy tym jest czujnym stróżem, zachowującym jednak zdrowy umiar w szczekaniu.

Duży szwajcarski pies pasterski może być psem stróżujący, nie jest zbyt ufny, a jednocześnie potrafi być szczekliwy. Nie jest to rasa, która nadaje się do małego mieszkania. Pies ten potrzebuje ruchu i ćwiczeń.

Duży szwajcarski pies pasterski wykazuje doskonałą tolerancję w stosunku do innych psów oraz kotów. Jego spokojna i nieagresywna natura sprawia, że łatwo adaptuje się do życia w towarzystwie innych zwierząt domowych. Jednak ważne jest, aby od wczesnych lat życia uczyć go delikatności, szczególnie w kontakcie z małymi zwierzętami i dziećmi, ze względu na jego energiczny temperament i niekiedy brak ostrożności.

Duży szwajcarski pies pasterski może być psem stróżujący, nie jest zbyt ufny, a jednocześnie potrafi być szczekliwy.

pixabay.com/photos/greater-swiss-mountain-dog-mountain-3477965/

Czy duży szwajcarski pies pasterski to zdrowa rasa?

Duży szwajcarski pies pasterski dobrze znosi niskie temperatury, gdyby zaszła taka potrzeba może cały rok żyć na podwórku. W upalne dni należy zapewnić psu dostęp do zacienionego miejsca oraz świeżą wodę. Jest to generalnie zdrowa rasa psów, ale jak większość psów olbrzymich może się mierzyć z kilkoma problemami zdrowotnymi.

Typowe problemy zdrowotne

  • Dysplazja stawu biodrowego
  • Dysplazja stawu łokciowego
  • Choroba von Willebranda
  • Nowotwory
  • Padaczka
  • Dwa rzędy rzęs – dodatkowa para rzęs, które podrażniają gałkę oczną
  • Rozszerzenie i skręt żołądka

Jak karmić dużego szwajcarskiego psa pasterskiego?

Dieta DSPP powinna być dostosowana do jego wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Ważne jest, aby zapewnić zbilansowane odżywianie, uwzględniające wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

W okresie wzrostu, szczególnie między 3. a 6. miesiącem życia, należy unikać nadmiernego spożycia białka, które może przyczyniać się do zbyt szybkiego wzrostu i potencjalnych problemów ze stawami. Optymalnym rozwiązaniem jest karmienie psa dietą niskobiałkową do około 18. miesiąca życia. Istotny jest również właściwy stosunek wapnia do fosforu w diecie. Zarówno nadmiar, jak i niedobór wapnia może prowadzić do problemów ze wzrostem i rozwojem układu kostnego.

Duży szwajcarski pies pasterski ma duży apetyt, ale ważne jest, aby nie dopuścić do nieograniczonego dostępu do jedzenia. Nadmierna ilość pokarmu może prowadzić do nadwagi lub otyłości, co dodatkowo obciąża stawy.

DSPP może być karmiony zarówno dietą BARF (opartą na surowych produktach), jak i gotową suchą karmą wysokiej jakości. Karma mokra może nie być ekonomicznym rozwiązaniem dla tak dużej rasy.

Jak pielęgnować dużego szwajcarskiego psa pasterskiego?

Pielęgnacja szwajcarskiego psa pasterskiego nie jest trudna – pies nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Wystarczy wyczesywać sierść dwa razy w tygodniu, a w czasie linienia, kiedy pies mieszka w domu, warto robić to każdego dnia. W tym celu warto korzystać z włosianek szczotki o prostej szczecinie. Przed szczotkowanie sierść psa powinna zostać potraktowana odżywką w sprayu. Podszerstek należy usuwać miękką metalową szczotką lub gęstym grzebieniem.

Psa pasterskiego nie należy kąpać zbyt często, w zasadzie tylko wtedy, gdy bardzo mocno się zabrudzi, najlepiej 4 razy do roku. Do kąpieli stosuj szampon dedykowany dla psów.  

Raz w tygodniu należy wykonać przegląd oczu, uszu i łap. Zęby warto myć przynajmniej 3 razy w tygodniu, dodatkowo można psu zapewnić naturalny gryzak, który może być pomocny przy usuwaniu płytki nazębnej.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Duże szwajcarskie psy pasterskie są bardzo inteligentne, szybko się uczą, są jednak dosyć uparte, dlatego potrzebują doświadczonego opiekuna. Psy te osiągają dojrzałość w okolicach drugiego roku życia, mimo to okres socjalizacji przypada na pierwsze miesiące życia psa. Dlatego po przyjęciu szczeniaka do domu warto zapisać go do psiego przedszkola.

W szkoleniu psa należy stosować pozytywne metody wzmocnień, gdyż pies tej rasy uwielbia być nagradzany. Poza przekąskami dla psów formą pochwały może być wspólna zabawa, pochwała słowna lub pieszczoty. Należy jednak pamiętać, by przekąski nie stanowiły więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania psa na kalorie.

W szkoleniu psa należy stosować pozytywne metody wzmocnień. By zmotywować psa możesz wspierać się jego ulubionymi przekąskami.

pixabay.com/photos/greater-swiss-mountain-dog-dog-run-6019631/

Historia rasy

Duży szwajcarski pies pasterski to jedna z czterech ras psów do pilnowania stad pochodząca ze Szwajcarii. Psy tej rasy już w XVIII wieku pracowały u boku rzeźników i masarzy, często pracowały również jako psy podwórzowe, a nawet ciągnąc wózki wędrownych handlarzy. Hodowano je zatem jako psy obrończe, pociągowe i pasterskie.

Przodków psów tej rasy niektórzy kynolodzy upatrują w molosach, które dotarły do tej części Europy w czasie wędrówek ludów. Molosy krzyżowano z miejscowymi psami, tworząc psy do pilnowania stad i dobytku.

Prace nad uznaniem nowej rasy

Pierwsze duże szwajcarskie psy pasterskie zaprezentowane zostały na wystawie psów z okazji 25-lecia Szwajcarskiego Towarzystwa Kynologicznego w Langenthal w 1908 roku dzięki staraniom Schertenleiba. Oceniający krótkowłose berneńskie psy pasterskie profesor Albert Heim uznał, iż ma do czynienia z odmianą starego typu dużych psów pasterskich, popularnych w przeszłości w Europie Środkowej. Za sprawą profesora Heima i Schertenleiba, pasjonata kynologicznego, który pokazał psy na wystawie w Langenthal, zostały one uznane w 1909 roku przez SzTW jako odrębna rasa.

W 1912 roku założono klub Dużego Szwajcarskiego Psa Pasterskiego, z kolei wzorzec rasy opracowano w 1939 roku. FCI wpisało dużego szwajcarskiego psa pasterskiego na listę ras uznanych przez organizację 13 sierpnia 1954 roku.

Pierwsze duże szwajcarskie psy pasterskie trafiły do Polski w latach 60. XX wieku za sprawą Marty Gutowskiej, a ich celem była praca w ratownictwie górskim. Pierwsze hodowle zaczęły rozmnażać szwajcarskie psy górskie dopiero w latach 90. XX wieku. Do dzisiaj nie jest to jednak zbyt popularna rasa psów w Polsce.

Zalety i wady Dużego Szwajcarskiego Psa Pasterskiego

Zalety

  • To bardzo rodzinny i opiekuńczy pies.
  • Doskonale nadaje się do stróżowania.
  • Jest to inteligentna rasa psów.

Wady

  • Może być dosyć uparty, co może utrudniać jego szkolenie.
  • Żyje stosunkowo krótko.
  • Mocno linieje.

Ciekawostki o dużym szwajcarskim psie pasterskim

  • Duże szwajcarskie psy pasterskie wykorzystywane były w czasie II wojny światowej do transportowania wojskowego wyposażenia.
  • Owczarek szwajcarski to nieprawidłowe określenie w stosunku do tej rasy psów.

Hodowla

Kupując szwajcarskiego psa pasterskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Duży szwajcarski pies pasterski cena

Zastanawiasz się ile kosztuje duży szwajcarski pies pasterski? Cena szwajcarskiego psa pasterskiego z hodowli waha się od 3000 do 5000 zł. Jej wysokość zależy od renomy hodowli, osiągnięć rodziców oraz warunków utrzymania szczeniąt w hodowli.

Imię dla szwajcarskiego psa pasterskiego

Imię dla psa: Berni, Bonzo, Torgal

Imię dla suczki: Dafi, Gaja, Goja

Dla kogo duży szwajcarski pies pasterski będzie idealny?

Idealnym opiekunem dla dużego szwajcarskiego psa pasterskiego będzie osoba aktywna, posiadająca przestrzeń i czas na zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu i zajęć umysłowych. Rasa ta nie nadaje się do małych mieszkań ani dla osób starszych z powodu swojej dużej potrzeby ruchu. DSPP wymaga regularnych aktywności i interakcji z ludźmi, dlatego najlepiej odnajdzie się w domu z ogrodem, wśród osób, które mogą zaoferować mu różnorodne bodźce i zadania do wykonania.

FAQ na temat dużych szwajcarskich psów pasterskich

Ile żyje duży szwajcarskie pies pasterski?

Duże szwajcarskie psy pasterskie żyją średnio od 9 do 11 lat.

Redakcja

Źródła

J. Cunliffe, M. Redlicki (przekład), Rasy psów – kompendium, Wyd. Parragon, 2007.

zkwp.pl/wzorce/58.pdf

fci.be/en/nomenclature/GREAT-SWISS-MOUNTAIN-DOG-58.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
DUŻY SZWAJCARSKI PIES PASTERSKI - opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
DUŻY SZWAJCARSKI PIES PASTERSKI - opis rasy | Zoonews.pl
Description
Duży szwajcarski pies pasterski to rodzinna rasa psów, która w przeszłości służyła jako psy rzeźników i handlarzy. Czym jeszcze zaskakuje ten pies pasterski?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zosia
Zosia
3 miesięcy temu

Waga DSPP jest znacznie wyższa niż podana w powyższym opisie

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x