Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Gończy Hamiltona – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Gończy Hamiltona – cena, hodowla, opis rasy

Image by wirestock on Freepik

Gończy Hamiltona to jedna z najbardziej znanych szwedzkich ras psów. Psy te mają w sobie krew harrierów, foxhoundów i gończych niemieckich oraz szwajcarskich.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

Szwecja

🐶 Numer wzorca FCI

132

➡ Waga

25– 30 kg

❤ Długość życia

11 – 13 lat

💢 Charakter

Przyjacielski, zrównoważony

Gończy Hamiltona – pochodzenie i historia

Gończy Hamiltona to ukochana rasa psów gończych Szwedów. Psy gończe były popularne w Szwecji już od XVI wieku. Do 1789 roku polowanie z gończym było prawem wyłącznie rodzin królewskich i szlachty. Po zniesieniu tego przywileju szwedzkie gończe stały się lepiej znane i zyskały popularność w kręgach niższych sfer.

Jak powstał gończy Hamiltona

Gończy Hamiltona to rasa psów, która powstała w wyniku skrzyżowania foxhoundów, harrierów oraz gończych niemieckich i szwajcarskich. Początek rasy dały gończe hrabiego Adolfa Hamiltona: pies Pang i suka Stella, które brały udział w pierwszej szwedzkiej wystawie psów rasowych w 1886 roku.

Uznanie rasy gończego Hamiltona

Za sprawą Adolfa Hamiltona, jednego z twórców Szwedzkiego Klubu Kynologicznego, nowa rasa psów została uznana przez ten klub w 1891 roku. W obrębie klubu opracowano również standard rasy. W 1921 roku, w ramach uznania dla twórcy rasy, psom nadano nazwę gończy Hamiltona.

Gończy Hamiltona w Polsce

Gończe w Polsce są popularne przede wszystkim wśród myśliwych. Gończy Hamiltona nie należy do popularnych ras psów, jednak są w Polsce hodowle, gdzie można kupić psa Hamiltona.

Jak wygląda gończy Hamiltona

Gończy Hamiltona, jak podaje wzorzec rasy, to pies o proporcjonalnej budowie ciała. Czaszka psa Hamiltona jest umiarkowanie szeroka i lekko wysklepiona; kufa powinna być długa, mocna i prostokątna; nos zawsze czarny. Oczy gończego Hamiltona powinny być ciemnobrązowe; uszy osadzone dosyć wysoko, wyciągnięte ku przodowi, przylegające do policzków. Szyja psa powinna być długa i dobrze związana z łopatkami; kłąb wyraźny; grzbiet poziomy; klatka piersiowa głęboka i dobrze rozwinięta. Ogon psa powinien być osadzony na linii grzbietu, lekko szablasty i wygięty ku górze, sięgający do stawu skokowego.

Gończy Hamiltona – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie gończego Hamiltona

Pies: 53-61 cm

Suka: 49-57 cm

Gończy Hamiltona – waga

Pies i suka: ok 25-30 kg

Szata gończego Hamiltona

Gończy Hamiltona powinien mieć sztywny włos, niezbyt krótki i dobrze przylegający do tułowia. Włos na głowie, uszach i przedniej stronie kończyn powinien być bardzo krótki.

Umaszczenie psa Hamiltona powinno być trójkolorowe.

Ile żyje gończy Hamiltona?

Średnia długość życia psa Hamiltona to ok. 11-13 lat

Kategoria wielkości gończego Hamiltona

Gończy Hamiltona to pies średniej wielkości do dużej.

Gończy Hamiltona – usposobienie i charakter

Gończy Hamiltona, to według wzorca rasy pies przyjacielski o zrównoważonym charakterze. Szczenięta gończego lubią zabawy, dorosłe psy są nieco bardziej powściągliwe.

Gończy Hamiltona to inteligentny pies, który bywa uparty. Jest to rasa dosyć szczekliwa. Pies Hamiltona ma także silny instynkt łowiecki, co może powodować skłonność do ucieczek za tropem.

Nie jest to pies niezależny, źle znosi długie rozłąki z opiekunem, co może prowadzić do skłonności do niszczenia domowych przedmiotów.

Pies tej rasy nie powinien mieszkać w małym mieszkaniu. Jego duże potrzeby ruchu i ćwiczeń powinny być zaspakajane każdego dnia.

Wobec obcych kotów i psów może wykazywać agresję. Socjalizowany od szczeniaka z domowymi zwierzętami będzie ich obrońcą.

Gończy Hamiltona – zdrowie

Gończy Hamiltona to rasa psów o dobrym zdrowiu. Psy tej rasy żyją średnio do 13 lat, są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. W upalne dni mimo wszystko należy ograniczyć wysiłek psa na pełnym słońcu i zapewnić mu stały dostęp do wody.

Najczęstsze choroby gończych Hamiltona

  • Zapalenie uszu
  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych

Gończy Hamiltona – żywienie

Gończy Hamiltona nie jest wybrednym psem. Z powodzeniem może być karmiony gotowymi karmami suchymi i mokrymi. Jeżeli potrafisz, to może podawać psu dietę BARF bądź samodzielnie przygotowane posiłki z przepisu psiego dietetyka.

Pamiętaj, by dostosować pokarm do wieku psa, jego aktywności oraz problemów zdrowotnych (jeżeli takie występują).

Gończy Hamiltona – pielęgnacja

Po każdym spacerze w lesie pies Hamiltona powinien zostać wyczesany, a także sprawdzony, czy nie przyniósł na sobie pasożytów.

W okresie linienie pas należy czesać każdego dnia.

Kąpiele są wskazane tylko wtedy, gdy pies będzie już mocno zabrudzony. Nie ma potrzeby, by kąpać psa często i zmywać z niego sebum – poza tym mogłoby to doprowadzić do problemów skórnych.

Raz w tygodniu zajrzyj do uszu psa, sprawdź oczy, łapy, gruczoły okołoodbytowe. Żeby psa warto myć raz dziennie, by zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej.

Gończy Hamiltona – szkolenie

W przypadku tak temperamentnej rasy, jak gończy Hamiltona niezbędne jest szkolenie od szczeniaka. Najlepiej zacząć od przedszkola dla psów, połączonego z intensywną socjalizacją, a po nim udać się na treningi dla dorastających psów.

Treningi i zabawy z psem na świeżym powietrzu są dla gończych prawdziwą przyjemnością. Gończy Hamiltona to również doskonały pływak, dlatego wskazane są również treningi w wodzie. Psy tej rasy nie będą wykonywały poleceń pod przymusem, dlatego w grę wchodzą tylko pozytywnego metody treningowe.

Zalety i wady gończego Hamiltona

Zalety gończego Hamiltona

  • Gończy Hamiltona to bardzo zdrowa rasa psów
  • Pies tej rasy nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji
  • To bardzo przyjacielski pies wobec swojego opiekuna

Wady gończego Hamiltona

  • Rasa tych psów jest trudno dostępna w Polsce
  • Psy tej rasy mają silny instynkt, co może być kłopotliwe na spacerach

Ciekawostki o gończym Hamiltona

  • Nazwa rasy gończy Hamiltona pochodzi od nazwiska hrabiego Adolfa Hamiltona, który miał kluczowy wkład w powstanie rasy. To jego psy dały jej początek.
Gończy Hamiltona cena

Autorstwa Sannse, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=290855

Gończy Hamiltona hodowla

Decydują się na zakup gończego Hamiltona z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Gończy Hamiltona cena

Cena gończego Hamiltona z hodowla waha się od 3000 do 5000 zł.

Imię dla psa rasy gończy Hamiltona

Ciekawe imię dla psa gończego Hamiltona: Piorun, Ortos, Radar

Ciekawe imię dla suczki gończego Hamiltona: Strzała, Iskra, Bzura

Dla kogo gończy Hamiltona będzie idealny?

Gończy Hamiltona to pies pracujący z silny instynktem łowieckim, który odnajdzie się przy myśliwych. Pies Hamiltona odnajdzie się również jako pies stróżujący oraz przy osobach, które na co dzień aktywnie uprawiają sporty biegowe, podczas których gończy może stać się partnerem treningowym.

Klasyfikacja FCI rasy gończy Hamiltona

Grupa VI: psy gończe, posokowce i rasy pokrewne

Sekcja 1.2: średnie psy gończe

Numer wzorca: 132

 

Redakcja

Bibliografia:

zkwp.pl/wzorce/132.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
Gończy Hamiltona – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Gończy Hamiltona – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Gończy Hamiltona to jedna z najbardziej znanych szwedzkich ras psów. Psy te mają w sobie krew harrierów, foxhoundów i gończych niemieckich oraz szwajcarskich.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x