Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SZPIC WILCZY 🐕 cena, wygląd, opis rasy

Facebook
Twitter
Szpic wilczy – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/photos/wolfspitz-dog-domestic-animal-1569785/

Szpic wilczy to temperamenty pies, który nada się do stróżowania. Jest to rasa psów, która ma silny instynkt stadny, dlatego nada się na psa rodzinnego ✔️

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o szpicu wilczym

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

97

➡ Waga

25-30 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Szpic wilczy ma niezależny charakter oraz silny instynkt stadny, przez co przywiązuje się do swojego opiekuna.

Szpic wilczy – pochodzenie i historia rasy

Szpic wilczy, podobnie, jak szpice małe, średnie, duże i miniaturowe mają wspólnego przodka w psie torfowym, a później w szpicach z okresu osady palowej. Szpic to jedna z najstarszych ras psów, pochodząca z terenów Europy Środkowej. Nie ma żadnej daty granicznej w wiekach naszej ery, od której można byłoby wskazać, kiedy zaczęła się historia szpiców. Są to psy obecne wśród ludzi od wielu wieków, występujące pierwotnie na obszarach Niemiec, Szwajcarii oraz Belgii, Holandii i Danii.

Obowiązki szpiców

Wierny charakter szpiców spowodował, że psy te pełniły rolę stróżów podwórek oraz zaganiaczy stad i obrońców zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami. Szpice wielu, z uwagi na swoją zdolność do przystosowania się do każdych warunków brały udział w wielu niezwykłych przygodach. W 1911 roku Amundsen zorganizował wyprawę na biegun południowy, w której uczestniczyły schlittenhunde. Belgijskie schipperke pilnowały ofiarnie, spławianych rzekami, barek i ich ładunków. Włoskie volpin, zasłużyły się jako stróże mieszczańskich i chłopskich domów.

Wzrost popularności szpica wilczego

Szczególny wpływ na rozwój rasy miało zacieśnienie relacji niemiecko-angielskich w XVIII wieku, przez co szpice trafiły na dwór króla Jerzego I Hanowerskiego. To właśnie w Anglii opracowany został pierwszy wzorzec szpica, a Anglicy nazwali go pomeranianem – psem z pomorza, nie był to jednak miniaturowy pomeranian, jakiego znamy dzisiaj, a pies wielkości dużych szpiców.

Hodowla szpiców wilczych

Wolfszpic (szpic wilczy) to odmiana szpica, która powstała ze skrzyżowania pomeraniana, samojeda i norweskiego elkhunda. Sama nazwa szpic wilczy – keeshond – pochodzi o holenderskiego polityka Cornelisa „Keesa” de Gyselara. Szpic wilczy cieszył się największą popularnością właśnie w Holandii, gdzie próbowano nawet zarejestrować tę rasę psów, jako odrębną od innych szpiców.

Uznanie szpiców przez FCI

W 1899 roku w Niemczech powołano Związek Szpiców Niemieckich, który dokonał systematyki odmian szpiców. FCI wpisało grupę szpiców na listę ras uznanych przez organizację 1 stycznia 1957 roku.

Szpic wilczy w Polsce

W Polsce szpic wilczy od lat 2000. staje się coraz bardziej popularny wśród hodowców. O ile w latach 90. na wystawach można było zobaczyć jedynie pojedyncze psy, o tyle obecnie jest ich już całkiem sporo. Mimo wszystko, biorąc pod uwagę liczbę psów tej rasy – nieco ponad 1000 psów w Polsce – jest to nadal mało popularna rasa psów wśród posiadaczy psów.

Szpic wilczy wygląd

Szpic wilczy keeshond to pies o bardzo bujnej sierści, nastroszonej dzięki obfitemu podszerstkowi. Srebrzyste umaszczenie upodabnia keeshonda do wilka. Stosunek wysokość w kłębie do długości tułowia wynosi 1:1 – szpic wilczy ma kwadratową sylwetkę.

Głowa psa oglądana z góry ma kształt klina. Kufa w stosunku do czaszki powinna mieć proporcję 2:3. Nos wolfszpica powinien być mały, okrągły i czarny. Oczy szpica wilczego powinny być średniej wielkości i migdałowatego kształtu; uszy małe, osadzone wysoko i blisko siebie. Szyja szpica jest średniej długości; grzbiet możliwie krótki, prosty i mocny; klatka piersiowa głęboka i dobrze wysklepiona; ogon osadzony wysoko, średniej długości, zakręcony do przodu nad grzbietem.

Szpic wilczy charakterystyka rasy

Wysokość szpica wilczego w kłębie

Pies i suka: 49 cm +- 6 cm

Szpic wilczy – waga

Pies i suka: 25-30 kg

Szata szpica wilczego

Szpic wilczy ma dwuwarstwową szatę, z prostym i nastroszonym włosem okrywowym i krótkim i gęstym podszerstkiem o strukturze bawełny. Głowa, uszy, przód przednich i tylnych kończyn oraz łapy – okryte krótkim, gęstym (aksamitnym) włosem. Reszta tułowia okryta długą, bogatą szatą. Włos nie może być falisty, kędzierzawy, ani kosmaty; na grzbiecie nie może być przedziałka. Szyja i łopatki porośnięte gęstą grzywą. Na tylnych stronach przednich kończyn obfite frędzle, z tyłu obfite portki sięgające stawu skokowego. Ogon obficie owłosiony. Szata nie może wyglądać na wymodelowaną.

Szpic wilczy występuje w umaszczeniu szarym cieniowanym.

Kategoria wielkości szpica wilczego

Szpic wilczy to pies średniej wielkości.

Ile żyje szpic wilczy?

Długość życia szpica wilczego waha się od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Szpic wilczy – usposobienie i charakter

Szpic wilczy ma zupełnie inny charakter niż pomeranian. Nie jest to pies kanapowy, jest bardzo czujny, aktywny, ma niezależny charakter oraz silny instynkt stadny, przez co przywiązuje się do swojego opiekuna. Szpice keeshond nie wykazują raczej instynktu łowieckiego. Jest to pies, który nada się do stróżowania. To rasa, która potrafi być uparta i szczekliwa. Ciężko znosi samotność, dlatego może wykazywać przy niej zachowania niszczycielskie.

Szpic wilczy potrzebuje ruchu, aktywności i zabawy. Może żyć w mieszkaniu. Jeżeli dorastał z kotem albo innymi psami, to nie będzie problemu, by się z nimi dogadywał. Szpic wilczy to dobry kandydat na psa do domu z dziećmi, jednak niekoniecznie dla starszej osoby.

Szpic wilczy – charakter

pixabay.com/photos/wolfspitz-dog-breed-dog-race-1570100/

Szpic wilczy – zdrowie

Szpic wilczy to pies długowieczny, który potrafi dożyć nawet 15 lat. To wyjątkowo zdrowa rasa psów, bez większych obciążeń genetycznych. Jedyne na co należy uważać, to spacery w upalne dni. Szpic wilczy może ciężko znosić wysokie temperatury.

Szpic wilczy choroby typowe dla rasy

  • Przetrwały przewód tętniczy
  • Zespół chorego węzła zatokowego
  • Dermatoza reagująca na hormon wzrostu
  • Niedoczynność tarczycy
  • Wrodzone zwichnięcie stawu łokciowego
  • Dysplazja zęba kręgu obrotowego
  • Wodogłowie
  • Entropium
  • Zaćma
  • Uogólniony postępujący zanik siatkówki
  • Zapadnięcie tchawicy
  • Wnętrostwo
  • Nowotwory jąder

Szpic wilczy – żywienie

Żywieniowe potrzeby szpica wilczego nie przyprawią opiekuna o zawrót głowy. Szpic wilczy to pies o doskonałym apetycie, który nie nastręczy problemów z doborem pokarmu. Doskonale sprawdzi się dla niego sucha karma dla psa, karma mokra bądź dieta BARF. Posiłki powinny być podawane 2 razy dziennie, a kaloryczność uwzględniać dzienne zapotrzebowanie energetyczne szpica wilczego.

Szpic wilczy – pielęgnacja

Szpic wilczy ma bujną szatę, która wymaga regularnego szczotkowania przynajmniej dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia. Pielęgnację można wykonywać grzebieniem, drucianą szczotką do podszerstka oraz szczotką pin brush.

Jak wyszkolić i wychować szpica wilczego

Szpic wilczy to pies, który potrzebuje konsekwencji w wychowaniu. Najlepiej zacząć trening posłuszeństwa szpica wilczego od wizyty w psim przedszkolu. Są to psy, które charakteryzują się pewnym stopniem niezależności, dlatego nie zawsze mogą być łatwe w szkoleniu.

Zalety i wady rasy szpic wilczy

Zalety szpica wilczego

  • Szpic wilczy mocno przywiązuje się do swoje stada – rodziny
  • Szpice akceptują inne zwierzęta w domu
  • Szpic nie ma tendencji do ucieczek, to raczej pies pasterski
  • Szpic dostosuje się do życia w mieszkaniu w bloku

Wady szpica wilczego

  • Szpic wilczy bywa szczekliwy
  • Szpice potrzebuję dokładnej pielęgnacji
  • Psy tej rasy bywają uparte

Ciekawostki o rasie szpic wilczy

  • Pierwszy Związek Szpiców Niemieckich powstał w 1899 roku w Niemczech.
  • Szpic wilczy to najbardziej pierwotna odmiana spośród wszystkich znanych obecnie szpiców.
  • Francuzi używają do określania szpiców nazwy Lou-lou de Poméranie.
Szpic wilczy hodowla

pixabay.com/photos/wolfspitz-dogs-pointed-long-haired-2405877/

Szpic wilczy cena

Szpic wilczy z hodowli kosztuje od 3000 do 7000 zł.

Szpic wilczy hodowla

Decydując się na zakup szpica wilczego z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Imię dla szpica wilczego

Ciekawe imię dla psa szpica: Aki, Balto, Demon

Ciekawe imię dla suczki szpica: Dora, Freja, Goja

Dla kogo szpic wilczy będzie idealny?

Szpic wilczy to pies, które przejawia niezależność. Będzie odpowiedni dla opiekuna, która ma już doświadczenie w opiece nad psem. Szpic wilczy nada się doskonale do domu z dziećmi.

Klasyfikacja FCI rasy szpic wilczy

Grupa V: szpice i psy pierwotne

Sekcja 4: szpice europejskie

Numer wzorca: 97

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Tomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, Sima WLW, Warszawa 2006.

A. Kuncewicz, J. Milewska-Kuncewicz, Szpice niemieckie, Mako press, Warszawa 2004.

zkwp.pl/wzorce/97.pdf

fci.be/en/nomenclature/GERMAN-SPITZ-97.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
SZPIC WILCZY 🐕 cena, wygląd, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
SZPIC WILCZY 🐕 cena, wygląd, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Szpic wilczy to temperamenty pies, który nada się do stróżowania. Jest to rasa psów, która ma silny instynkt stadny, dlatego nada się na psa rodzinnego ✔️
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x