Reklama

Samojed - samoyed - cena, charakter, opis psów

Facebook
Twitter
Charakterystyka rasy samojed

pixabay.com/images/id-5449489/

Samojedy to psy ras pierwotnych, które są niezależne i uparte. Z tego powodu opiekun samojeda powinien mieć doświadczenie w układaniu psów zaprzęgowych.

Spis treści - kliknij strzałkę

Samojed - pochodzenie i historia psów

Nazwa samojed, a konkretnie Samoiedskaïa Sabaka wywodzi się od plemion zamieszkujących północne tereny Rosji – Samoyedów, zwanych też Juratami lub Nieńcami.

Samojedy to szpice, które są jedną z czterech ras psów, wykorzystywanych do ciągnięcia zaprzęgów. Pozostałe rasy psów to: siberian husky, alaskan malamute oraz pies grenlandzki.

Samoyed - uniwersalny pies

Nomadzi północy wykorzystywali samojedy do polowań, stróżowania i transportu towarów w trudnym terenie. Psy te doskonale sprawdzały się jako zwierzęta do towarzystwa, które opiekowały się dziećmi.

Pomimo koczowniczego trybu życia plemion Samojedów ich psy nigdy nie były krzyżowane z innymi rasami, zachowały czystość krwi. Dzięki temu współczesne samojedy wywodzą się w prostej linii od swych syberyjskich przodków.

Wzrost popularności samojedów

Europa zachwyciła się towarzyskością i wyrównanym charakterem samoyedów dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Był to okres wielu badawczych ekspedycji polarnych, na które naukowcy chętnie zabierali psy ras nordyckich w tym właśnie samojedy.

Jedną z pierwszy wypraw zorganizował w 1884 roku dr Fridtjofa Nansen. Polarnik był tak zadowolony z pomocy psów, że promował je wśród innych podróżników. 

Wraz z majorem Frederickiem Jacsonem samojedy dotarły do Anglii.Wojskowy podarował psy królowej Aleksandrze. Kilka psów trafiło również w ręce zoologów: Ernesta Scotta i Clary Kilburn-Scott, którzy założyli pierwszą europejską hodowlę samoyedów.

Oficjalny wzorzec rasy opracowano 1909 roku. Wtedy też zmieniono nazwę psów z samojedzkich psów zaprzęgowych na samoyedy. Jeszcze w tym samym roku powstał klub miłośników rasy tych psów.

Samojed w Polsce

Pierwsze szczeniaki samojeda przyszły w Polsce na świat w 1990 roku w hodowli Albus. Obecnie populacja samoyedów stale rośnie, gdyż są to bardzo popularne zwierzęta.

Jak wygląda samoyed?

Według wzorca rasy samojed to pies średniej wielkości, który sprawia wrażenie silnego, wytrzymałego i pełnego wdzięku. Psy tej rasy mają głowę w kształcie klina. Kufa psa jest mocna i głęboka; nos najlepiej, by był czarny. Oczy psa są rozstawione szeroko i osadzone głęboko o migdałowym kształcie. Uszy są proste, małe i grube o trójkątnym kształcie. Samojedy mają zwarty tułów; grzbiet średniej długości; głęboką klatkę piersiową oraz uniesiony wysoko ogon, który może być noszony na bok.

Samoyed - charakterystyka rasy

pixabay.com/images/id-7220153/

Samoyed - charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie samojeda

Pies: 50-55 cm

Suka: 45-50 cm

Samojed waga

Suka: 15-22kg

Pies: 20-30kg

Szata samojeda

Samoyed to pies, który ma podwójną okrywę. Podszerstek u tej rasy psów jest krótki, delikatny i gęsty. Włos okrywowy jest z kolei dłuższy, bardziej twardy i prosty. Co ciekawe szata suk jest krótsza i delikatniejsza w porównaniu z samcami samoyedów.

Samojedy występują w umaszczeniu białym, kremowym lub biało-biszkoptowym.

Ile lat żyje samojed?

Średnia długość życia samojeda waha się od 10 do 12 lat.

Kategoria wielkości psów tej rasy

Samojed to pies średniej wielkości.

Samojed - charakter i usposobienie

Przede wszystkim samojed wymaga długich i aktywnych spacerów i powinien regularnie uprawiać psie sporty. Długa rozłąka z rodziną nie jest dla niego wskazana. Pies się frustruje, staje się głośny i zaczyna dewastować otocznie. By tego uniknąć nie powinien być izolowany od swojego ludzkiego stada. Należy dbać o wyładowywanie jego energii poprzez wspólną aktywność.

Ten biały pies to idealny towarzysz dzieci, które darzy wyjątkowymi uczuciami i z entuzjazmem oddaje się wspólnym zabawom. Psy rasy samojed najlepiej czują się w stadzie. Ze względu na swoją gadatliwość te psy zaprzęgowe mogą nie dogadać się z innymi rasami psów. Właściwie socjalizowany samojed wciąż będzie głośny, lecz w ograniczonej formie, możliwej do opanowania.  

Samojed - zdrowie

Samojed jest odporny na chłody i wilgoć, ale nie na europejskie upały. Lato nie służy samojedom. Są to psy, które wolą zimny klimat. Odporności na niskie temperatury sprzyja dwuwarstwowa szata, która świetnie izoluje.Ze względu na grubą szatę psy te bardzo często miewają dermatologiczne problemy w okresie lata. Samojedy nie są również wolne od problemu skrętu żołądka.

Najczęściej występujące choroby u samoyedów

Samojedy chorują rzadko, ale dość poważnie, gdyż choroby atakują najważniejsze narządy, w tym mózg. Rasa samojed narażona jest na wiele schorzeń:

 • abitrofia kory móżdżku – nieuleczalna choroba genetyczna, objawiająca się ataksją – zaburzeniami koordynacji ruchowej; nadreaktywnością; niezdolnością do oceny odległości i podatnością na urazy
 • niewydolność nerek – ostry przebieg choroby może pojawić się w wyniku nagłego obniżenia ciśnienia krwi, przy silnych wymiotach i biegunkach, zapaleniu trzustki.
 • miastenia – choroba zaburzająca przekaźnictwo nerwowo-mięsniowe, prowadząca do zmniejszenia wytrzymałości mięśni, podczas wysiłku
 • alergie, w tym atopowe zapalenie skóry
 • postępujący zanik siatkówki
 • zaćma
 • cukrzyca i otyłość
 • dysplazja stawów biodrowych
 • dysplazja stawów łokciowych
 • schorzenia prostaty

Dobre praktyki w ochronie zdrowia Samoyedów

Samoyedy powinny mieć wykonane RTG stawów biodrowych i łokciowych. Wśród badań genetycznych należałoby przeprowadzić diagnostykę FEH, PRA i chorób nerek.

Zdrowie samojeda

pixabay.com/images/id-2765495/

Żywienie samojeda

Samojedy to bardzo aktywne psy i powinny być żywione wysokiej jakości dietą. Może to być komercyjna sucha karma dla psów o podwyższonej aktywności, karma mokra, a najlepiej dieta BARF bądź samodzielnie przygotowane posiłki. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać, by stosować się do wytycznych dietetyka.

Posiłki domowe i BARF należy zawsze suplementować preparatami witaminowymi i makroskładnikami m.in. glukozaminą, chondroityną, cynkiem, biotyną.

Dorosłe psy tej rasy można karmić 2 razy dziennie o stałych porach, po wyciszeniu po aktywności. Samojedom często doskwiera nadwaga, dlatego nie należy ich przekarmiać. Warto również dbać o dużą dawkę ruchu, by psy tej rasy zachowały kondycję i zdrową sylwetkę.  

Samoyed - pielęgnacja

Widząc tak piękną i elegancką szatę u psa zadajesz sobie pytanie czy samoyed linieje? Ta nordycka rasa ze względu na pochodzenie ma bardzo obfity podszerstek. Samojedy gubią pokaźnie ilości sierści w okresie linienia. Konieczne jest wtedy codzienne, żmudne wyczesywanie, by szybciej uwolnić psa od nadmiaru puchu.

Dla całkowicie białych ras psów zalecane jest stosowanie szamponów i odżywek przeznaczonych do białego umaszczenia. Jeśli samojed żyje w górach i ma częsty kontakt ze śniegiem opiekun powinien z uwagą dbać o poduszki łap – nawilżać je, by chronić przed pękaniem i podrażnieniem w górskim terenie.

Psy rasy samojed powinny mieć wykonywany raz w tygodniu przegląd oczu, uszu, zębów i pazurów. Zęby najlepiej szczotkować psu raz dziennie. Sama karma sucha nie chroni przed zbieraniem się płytki nazębnej. 

Szkolenie psa rasy samojed

Samojed jest bardzo inteligentną rasą psów, ale nie jest skłonny do współpracy. Z tego też powodu samoyed nie nadaje się na pierwszego psa. Nie jest to pies dla wszystkich.

Dla kogo są samoyedy?

Osoby bez doświadczenia mogą sobie z nimi nie poradzić. Dynamiczne samojedy wymagają cierpliwości i wytężonej pracy treningowej. Brutalne czy agresywne metody nigdy nie będą skuteczne. Ugruntowane zasady, pozytywne metody oparte na zabawie, stanowią dla samojedów dobry grunt do współpracy. W przypadku ras Północny szkolenie należy rozpocząć od socjalizacji na etapie szczenięcym. Natomiast z treningami w zaprzęgach warto poczekać do zakończenia okresu wzrostu (15 miesięcy) i gdy masz całkowitą pewność, że pies nie choruje na dysplazję stawów.

Zalety i wady rasy samojed

Zalety samojedów

 • samojed uwielbia dzieci, jest wobec nich łagodny, czuły i uważny
 • jest to pies związany z rodziną
 • samojed jest bardzo aktywny
 • samojed chętnie uprawia psie sporty (bikejoring, skijoring, canicross, dogtrekking) a zwłaszcza biegi w zaprzęgach
 • jest to pies inteligentny, szybko się uczy

Wady samoyedów

 • jest to pies tylko dla doświadczonych i aktywnych
 • samojed nie jest polecany osobom starszym
 • samojed nie nadaje się na stróża (przyjazny wobec obcych)
 • jest to pies niezależny, uparty
 • jest to pies głośny, lubi szczekać z różnych powodów
 • niezaspokojone potrzeby ruchu samojeda mogą skutkować ucieczkami
 • samojed najlepiej czuje się w domu z ogrodem, szczególnie w górach

Ciekawostki o samojedach

 • Pies o imieniu Antarctic Buck, który został przywieziony do Anglii w 1908 roku z Australii przez Ernesta Scotta stał się pierwowzorem dla psa o imieniu Biały Kieł, z powieści Jacka Londona.
 • Samojed potrafi zjednać sobie bez wyjątku wszystkich ze swojego otoczenia, gdyż potrafi się uśmiechać unosząc kąciki warg.
 • W Wielkiej Brytanii samojedy według klasyfikacji należą do grupy psów pasterskich i zaganiających. Być może ma to związek z przeszłością psów, które przez plemiona Nieńców użytkowane były do pasienia reniferów.
 • Potato to samojed, który nauczył się wykonywać podstawowe rachunki matematyczne, wynik podaje szczekając… Film z liczącym „Ziemniakiem” można zobaczyć na platformie YouTobe.
 • Niegdyś dopuszczano wśród samojedów umaszczenie czarne, białe i brązowe. Dziś samoyed czarny, brązowy czy beżowy nie jest uznawany za zgodnego ze wzorcem rasy.
 • Samojedy nie występują w innym rozmiarze niż podany we wzorcu. Samoyed miniaturka nie istnieje.
 • samoyedy czarne, brązowe czy beżowe są niezgodne z obowiązującym wzorcem rasy. Samojedy nie występują w innym rozmiarze niż podany we wzorcu. Miniaturka samojeda nie istnieje.
Ile kosztuje samoyed?

pixabay.com/images/id-2765557/

Samojed hodowla

Kupując samoyeda z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta samojeda oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Samoyedy cena

Cena samojeda waha się od 4500 zł do 9000 zł za najlepsze osobniki.

Gdzie kupić samoyeda?

Wybierając hodowlę szukaj tej z najlepszymi opiniami. Dobry hodowca utrzymuje kontakt po sprzedaży psa, interesuje się jego losem, jest też cennym źródłem wiedzy o psie, udzieli rad i wskazówek w opiece. Zwierzęta hodowcy są zadbane, często w hodowli są też psy na „emeryturze” hodowlanej.

Hodowca podpisuje umowę kupna-sprzedaży, a szczenięta muszą mieć metrykę ZKwP (jest podstawą otrzymania rodowodu) i książeczkę zdrowia wraz z informacją o odrobaczeniu i aktualnych szczepieniach. Hodowca powinien bez problemu pokazać nam miejsce odchowu samojeda oraz matkę psów. Suka samojeda ok. 56 dni po porodzie może zrzucić niemal całą sierść jednak nadal powinna wyglądać schludnie i czysto. Szczenięta, jak i dorosłe psy powinny być zsocjalizowane, nie powinny się bać człowieka, a ich wygląd powinien świadczyć o zaopiekowaniu. Szczenięta samojeda powinnyśmy być wydawane do nowego domu nie wcześniej niż po osiągnięciu 7 tygodni. Tylko po tym czasie młode są godowe do opuszczenia matki.

Imię dla samoyeda

Ciekawe imię dla psa samojeda: Kokos, Atom, Codi

Ciekawe imię dla suczki samojeda: Freja, Joko, Siri

Dla kogo samojed będzie idealny?

Samoyed to wymagająca rasa psów, która potrzebuje kompetentnego opiekuna, który ma doświadczenie w układaniu psów ras pierwotnych. Samojed może nie wykazywać chęci do współpracy. Jest to pies o niezależnym charakterze, które bez odpowiedniego wychowania uprzykrzy życie domowników. Samojedy to psy stworzone do pracy i opiekun powinien im ją zapewnią np. poprzez uprawianie psich sportów.

Klasyfikacja FCI rasy samojed

Grupa V: Szpice i psy ras pierwotnych

Sekcja 1: Nordyckie psy zaprzęgowe

Nr wzorca: 212

Pytania czytelników

Ile kosztuje pies samojed?

Psy samoyedy kosztują od 4500 do 9000 zł.

Czy samoyed gubi sierść?

Tak, samojedy mają dwuwarstwową szatę i gubią sierść przez cały rok. Intensywniej w okresie linienia.

Czy Samoyed jest trudny w wychowaniu?

Szczególnie trudne w wychowaniu są samce samojedów. Suczki są łatwiejsze do ułożenia.

Jak długo żyją samoyedy?

Samojedy mogą dożyć nawet do 12 lat.

Czy samojedy dużo szczekają?

Tak, jest to rasa psów zaprzęgowych, a te są zwykle bardziej szczekliwe.

Czy samoyedy się strzyże?

Nie, ta rasa psów ma naturalnie grubą okrywę, które nie należy strzyc.

Jaki szampon dla samojeda?

Najlepiej korzystać z szamponów dla psów o białym umaszczeniu.

Czy samoyed nadaje się do bloku?

Każdy pies nada się do mieszkania w bloku, pod warunkiem, że będzie miał zapewnioną dawkę ruchu i aktywności intelektualnej dostosowaną do swoich osobniczych potrzeb.

Czy samoyed może spać na dworze?

Tak, samojedy są dostosowane do spędzanie na dworze zim. Warto jednak spędzać z psem czas w ciągu dnia, by nie zaczął mieć problemów behawioralnych. Samojedy to psy, które potrzebują żyć w stadzie. Takim stadem jest również rodzina.

Skąd pochodzą samoyedy?

Samojedy to rasa psów pochodzą z Syberii.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Samojed - samoyed - cena, charakter, opis psów | Zoonews.pl
Article Name
Samojed - samoyed - cena, charakter, opis psów | Zoonews.pl
Description
Samojedy to psy ras pierwotnych, które są niezależne i uparte. Z tego powodu opiekun samojeda powinien mieć doświadczenie w układaniu psów zaprzęgowych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1055

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x