Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Pasożyty u psa – na skórze – jak im zapobiegać?

Facebook
Twitter
Choroby pasożytnicze u psów i kotów

Pasożyty zewnętrzne mogą prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych u psów. Warto wiedzieć, że niektóre pasożyty mogą przenieść się ze zwierząt na ludzi!

 

Spis treści - kliknij strzałkę

Pasożyty zewnętrzne u psa

Pasożyty zewnętrzne, czyli ektopasożyty, to organizmy żyjące na powierzchni ciała żywiciela. Pasożyty te żywią się płynami ustrojowymi lub fragmentami naskórka osobnika, na którym pasożytują. Istnieje wiele gatunków ektopasożytów, w tym pasożyty psie

Pasożyty skórne, które najczęściej atakują psy, to wszystkim pchły psie, kleszcze, wszy, wszoły, świerzbowce, nużeńce oraz roztocza z rodzaju Cheyletiella.

Zabezpieczenie psa przed pasożytami zewnętrznymi jest szczególnie ważne, gdyż ich inwazja może powodować szereg przykrych konsekwencji zdrowotnych. Poza widocznymi skutkami ich bytowania, takimi jak uszkodzenia skóry, wyłysienia, wtórne zmiany dermatologiczne czy pogorszenie kondycji okrywy włosowej, ektopasożyty są również wektorami patogenów, co oznacza, iż mogą przenosić na psy bardzo niebezpieczne choroby.

Pchły u psa

Ctenocephalides canis, czyli pchła psia i Ctenocephalides felis, czyli pchła kocia to jedne z pasożytów zewnętrznych, o których słyszał każdy opiekun czworonoga, ale jak wyglądają pchły u psa?

Pchły to niewielkie bezskrzydłe owady o wymiarach pomiędzy 2 a 4 mm długości, która w stadium dorosłym ma jasnoczerwono-brunatną barwę. Na głowie i przedtułowiu pchły występują szczecinki.

Jak wyglądają pchły u psa
Źródło: CC BY-SA 2.5 es, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1796230

Najpopularniejszym problemem, o którym słyszał chyba każdy opiekun czworonoga jest inwazja pcheł, zwana również ktenocefalidozą psów. Objawem obecności pcheł jest przede wszystkim świąd. U zwierząt uczulonych na ślinę pcheł świąd jest bardzo mocno nasilony, wtórnie do niego często tworzą się wyłysienia i miejscowe stany zapalne skóry, głównie w okolicy grzbietu i okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Choroby przenoszone przez pchły

Ugryzienie psa przez pchłę, może nie tylko wpływać na dyskomfort zwierzęcia, ale być przyczyną wielu bardziej poważnych konsekwencji. Pchły u psa mogą doprowadzić do zmian powierzchniowych na skórze, ale również stać się przyczyną zarażenia pasożytami wewnętrznymi.

Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry

Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry, w skrócie APZS, jest reakcją alergiczną, która powstaje po zetknięciu śliny pcheł ze skórą psa.  Ugryzienia pcheł powodują, że pies zaczyna się drapać i wygryzać, a to może doprowadzić do postępującego świądu; zaczerwienienia; plackowatych wyłysień na skórze u psa czy nawet bakteryjnego zapalenia skóry.

Tasiemiec u psa

Należy pamiętać, że pchły mogą przenosić tasiemce z gatunku Dipylidium caninum. Do zarażenia dochodzi, gdy pies, który się wygryza połknie pchłę, która jest nosicielem larw psiego tasiemca. Larwy w ciele psa rozpoczynają cykl rozwojowy, żerując w jelicie cienkim. Okres utajony inwazji trwa ok. 3. tygodni i w tym czasie tasiemiec staje się dojrzały, osiągając rozmiary nawet 80 cm. Obecność tasiemca u psa wpływa negatywnie na zdrowie czworonoga między innymi z uwagi na obecność toksycznych produktów przemiany materii tasiemca, a także przez fakt iż tasiemiec okrada swojego gospodarza ze składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania psa.

Poszukujesz preparatu na pasożyty dla psa

Reklama

Czy pchły są niebezpieczne dla ludzi?

Opiekun, którego pies ma pchły może zastanawiać się czy pchły u psa przechodzą na człowieka. Otóż pchły mogą dokonywać inwazji na człowieka, jednak zdecydowanie bardziej groźna jest sytuacja, w której nieświadomy opiekun w trakcie zabawy z psem połknie pchłę, która jest nosicielem tasiemca. Takie sytuacje dotyczą najczęściej dzieci.

Jak pozbyć się pcheł u psa?

Profilaktyka przeciw pchłom, to przede wszystkim odpowiednio dobrane preparaty na pchły dla psa.

Zastanawiasz się co na pchły dla psa będzie najlepsze? Na rynku zoologicznym istnieje kilka grup produktów, które służą do zwalczania inwazji pcheł u psa, a także do profilaktyki przeciwpasożytniczej.

Krople na pchły dla psa

Krople typu spot-on na pchły u psa aplikuj bezpośrednio na skórę karku zwierzęcia, uprzednio rozchylając włos. Pamiętaj również, by 2 dni przed i 2 dni po aplikacji kropel na pchły dla psa nie kąpać pupila, gdyż w ten sposób możesz doprowadzić do zmniejszenia skuteczności substancji czynnych zawartych w produkcie. Nakrapianie powtarza się zwykle co miesiąc, jednak szczegółowe wytyczne zawarte są na ulotce produktu. Pamiętaj również, że część substancji czynnych dedykowana zwalczaniu pcheł u psów jest śmiertelnie niebezpieczna dla kotów, co jest niezwykle ważne w przypadku posiadania w domu zarówno psa, jak i kota.

Obroże na pchły dla psa

Obroże przeciwpchelne to kolejna grupa produktów na pasożyty zewnętrzne. Obroża powinna przylegać do szyi. W trakcie kąpiele warto zdjąć obrożę, chociaż niektóre z nich są wodoodporne. Czas działania obroży sięga zwykle 6-8 miesięcy.

Tabletki na pchły dla psa

Tabletki na pchły występują jako produkty do rozgryzania i żucia, które zazwyczaj można łączyć z jedzeniem. Dzięki temu są bezproblemowe w podaniu, a ich skuteczność również jest bardzo wysoka. Tabletki na pasożyty zewnętrzne sprawdzają się u psów z gęstą, długą okrywą włosową, u których preparaty typu spot-on czy obroże nie zawsze są wystarczające.

Kleszcz u psa

Kleszcze to kolejne pasożyty zewnętrzne, które często spędzają sen z oczu właścicieli psów. Kleszcz pospolity mierzy ok. 5 mm, chociaż osobniki po żerowaniu mogą zwiększyć swój rozmiar nawet kilkanaście razy. Wygląd kleszcze zależy od stadia jego rozwoju.

W zależności od stadia rozwoju i płci wygląd kleszcza jest inny.

Źródło: G. Karbowiak, Aktualny stan rozmieszczenia kleszczy właściwych w Polsce

Choroby przenoszone przez kleszcze

Jak powszechnie wiadomo kleszcze mogą wywoływać groźne choroby, mogące stanowić nawet zagrożenie życia naszych czworonogów. Jakie choroby od kleszcz u psa mogą być niebezpieczne?

Babeszjoza u psa

Babeszjoza to choroba odkleszczowa, która nazywana jest inaczej jako piroplazmoza. Przebieg choroby u psa zależy od rodzaju Babesi i jej zjadliwości. Wśród wielu jej objawów warto wskazać na: wysoką gorączkę, senność, brak łaknienia, czerwone zabarwienie moczu, krwotoki oraz zaburzenia ruchowe, wzrokowe czy pokarmowe.

Borelioza u psa

Borelioza to choroba odkleszczowa wieloukładowa, którą wywołują krętki Borrelia burgdorferi. Objawy boreliozy u psa mogą być różne w zależności od genogatunku krętka. W postaci objawowej boreliozy u psów występują takie objawy, jak: gorączka, brak apetytu, osowiałość czy kulawizny.

Erlichioza u psa

Erlichioza monocytarna wywoływana jest u psów przez Gram-dodatnią, obligatoryjną bakterię wewnątrzkomórkową Ehrlichia canis. W ostrej fazie erlichiozy monocytarnej, która trwa 1-3 tygodnie, psy wykazują takie objawy, jak: apatia, depresja, brak apetytu, duszności, gorączka, powiększone węzły chłonne i śledziona oraz zmniejszenie masy ciała i wymioty.

Anaplazmoza u psa

Anaplazmoza u psa wywoływana jest przez Gram-ujemną, obligatoryjną bakterię wewnątrzkomórkową Anaplasma spp. W Europie u psów opisano występowanie Anaplasma phagocytophilum i Anaplasma platys. Objawy anaplazmozy u psów są często nieswoiste: nagła senność, gorączka, kulawizny, napięty brzuch, bladość błon śluzowych, szybki oddech.

Preparaty na kleszcze u psa

By uchronić psa przed wieloma niebezpiecznymi chorobami odkleszczowymi zalecana jest profilaktyka przeciwpasożytnicza. Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele preparatów sklasyfikowanych w kilku grupach.

Krople dla psa na kleszcze, to preparaty typu spot-on, które nakrapia się wzdłuż grzbietu psa pomiędzy łopatkami aż do nasady ogona. Dwa dni przed i dwa dni po aplikacji kropel nie należy psa kąpać, ani pozwalać mu na kontakt z wodą w czasie spacerów. Krople działają skutecznie zwykle przez miesiąc, po tym czasie należy powtórnie zaaplikować je na skórę psa.

Obroże na kleszcze dla psa

Obroża dla psa na kleszcze jest rozwiązaniem, które działa bardzo długo – zwykle około 6-8 miesięcy. W tym czasie substancja czynna zawarta w obroży uwalnia się, zapewniając psu trwałą ochronę przed kleszczami.

Tabletki na kleszcze dla psa

Tabletki dla psa służą zwykle do ochrony przed kleszczami, a także do odrobaczania. Tabletki podaje się zwykle raz na 1 miesiąc.

Wszy i wszoły u psa

Wszy i wszoły to ektopasożyty które również powodują silny świąd, ocieranie się, niepokój zwierzęcia. Wszy żywią się krwią, a wszoły złuszczonym naskórkiem. Ze względu na przemieszczanie się pasożytów po ciele żywiciela, psy mogą być bardzo niespokojne, a intensywny świąd często powoduje wtórne uszkodzenia skóry i nadkażenia bakteryjne.

Poszukujesz preparatu na pasożyty dla psa

Reklama

Świerzbowiec u psa

Poważnym zagrożeniem dla zdrowia psa jest inwazja świerzbowca drążącego. Jest to pasożyt, który w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych, nie jest widoczny gołym okiem. Świerzbowiec drążący żyje w warstwie rogowej naskórka, przemieszcza się drążąc w niej korytarze, powodując coraz to większe uszkodzenia skóry. Jego obecność wywołuje bardzo silny świąd, w wyniku którego dochodzi do rozległych uszkodzeń skóry, wyłysień i ran. Świerzbowiec psi jest zoonozą, co oznacza, że jest niebezpieczny nie tylko dla psów, ale również dla ludzi, a opiekunowie mogą zarazić się nim od swoich podopiecznych. Zwiększone ryzyko zarażenia dotyczy przede wszystkim osób o obniżonej odporności.

Jak chronić psa przed pasożytami?

Znając już najpopularniejsze z pasożytów zewnętrznych, mogące zaatakować nasze zwierzęta, należy zastanowić się, jak im zapobiegać. Istotne jest, aby maksymalnie ograniczać ryzyko zarażenia się zwierzęcia. Dokonuje się tego, stosując regularnie preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym. Możliwości zabezpieczenia zwierzęcia jest kilka. Wyboru preparatu dokonuj biorąc pod uwagę preferencje co do sposobu aplikacji, styl życia psa, częstotliwość wykonywanych kąpieli oraz rodzaju okrywy włosowej Twojego podopiecznego. Można stosować zarówno preparaty doustne, jak i środki do aplikacji na skórę czy też obroże.

Pasożyty u psa – podsumowanie

Wybierając preparat mający chronić psa, ważne jest, aby ustalić, na jaki zakres ochrony można liczyć. Konieczne jest, aby poznać długość działania zastosowanego preparatu, by w odpowiednim czasie bezpiecznie móc go powtórzyć. Chcąc odpowiednio zabezpieczyć czworonoga, warto wybrać się do lekarza weterynarii, który dobierze odpowiedni produkt na pasożyty.

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

Specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kliniki dla zwierząt MyPet.

lek. wet. Marta Nejman

Specjalistka chorób psów i kotów w klinice dla zwierząt MyPet.

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Pasożyty u psa – na skórze – jak im zapobiegać? | Zoonews.pl
Article Name
Pasożyty u psa – na skórze – jak im zapobiegać? | Zoonews.pl
Description
Pasożyty zewnętrzne mogą prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych u psów. Warto wiedzieć, że niektóre pasożyty mogą przenieść się ze zwierząt na ludzi!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x