Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak chronić psa przed kleszczami – SKUTECZNE SPOSOBY

Facebook
Twitter
kleszcz u psa

Zdjęcie Joshua McArthur on Unsplash

Materiał powstał we współpracy z partnerem Boehringer Ingelheim Polska

Kleszcze u psów mogą pojawić się niemal przez cały rok, zagrażając zdrowiu czworonogów. Sprawdź jak chronić psa przed kleszczami w kilku prostych krokach.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kleszcze u psów – dlaczego są niebezpieczne?

Kleszcze występują w Polsce w sezonowym nasileniu od marca do czerwca oraz od sierpnia do października. Niestety coraz bardziej ciepłe zimy powodują, że kleszcz u psa może pojawić się przez cały rok. Wystarczy, by temperatura nie spadła poniżej 0°C, a wciągu dnia osiągnęła 7°C, by kleszcze stały się aktywne.

Spacer z psem po lesie, parku, a nawet osiedlowym skwerze może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Kleszcze są rezerwuarem wielu patogenów, które mogą doprowadzić do ciężkich chorób u psa, powikłań, a nawet śmierci zwierzęcia.

Ochrona psa przed kleszczami powinna, być stałym elementem dbania o zdrowie zwierzęcia.

Sposoby na kleszcze u psa

Ochrona przed kleszczami nie jest łatwa. Tym bardziej, że kleszcze mogą być zagrożeniem dla psa nie tylko podczas spaceru. Kleszcze w domu, to również problem – możesz je przynieść z dworu na ubraniu. Zatem, jak chronić psa przed kleszczami?

Chroń psa przed kleszczami, sprawdzając skórę zwierzęcia po każdym spacerze

Twój pies niestety nie jest w stanie sam pozbyć się kleszcza ze skóry, gdyż jego ukąszenie nie boli (ślina kleszcza ma właściwości znieczulające), a więc pies nie reaguje na ukąszenie kleszcza bólem, pieczeniem czy swędzeniem. Jeśli nawet psu uda się podrapać w miejscu, gdzie jest wbity kleszcz to hypostom, czyli aparat gębowy kleszcza, wyposażony jest w kolce uniemożliwiające jego usunięcie poprzez drapanie. Kleszcze kotwiczą się na ciele psa w miejscach, gdzie skóra jest cienka, ciepła i przede wszystkim dobrze ukrwiona:

  • Kleszcz u psa może umiejscowić się w pachwinach
  • Kleszcze u psa sytuują się pod pachami
  • okolice za uszami i sama małżowina to kolejne miejsce dogodne dla kleszcza
  • kleszczem zagrożone są również przestrzenie międzypalcowe i okolice odbytu

 

Ciało psa należy sprawdzić w całości, a nie tylko rejony zagrożone, ponieważ kleszcze potrafią wędrować po całym ciele, zanim znajdą odpowiednie miejsce do żerowania. Kleszcz może bytować na psie nawet 2 tygodnie, a objawy chorobowe po jego ukąszeniu mogą się pojawić nawet miesiąc później.

Chroń swojego psa przed kleszczami i pchłami skutecznie

Reklama

Unikaj spacerów w obszarach, w których ryzyko wystąpienia kleszczy jest bardzo duże

Kleszcze najbardziej komfortowo czują się w lasach liściastych o wilgotnym podłożu z runa i krzewów. Bytują najliczniej na granicach ścieżek, miejscach, w których lęgną się gryzonie, obszarach, gdzie lasy zmieniają się w łąki czy wilgotnych zadrzewieniach. Nie oznacza to jednak, że w mieście ich nie spotkamy. Zwierzęta lasów miejskich (np. dziki, lisy, sarny) są naturalnymi żywicielami kleszczy, ale przez swoją obecność na terenach typowo miejskich zasilają faunę miast w kleszcze. Dzięki nim pajęczak może przemierzać duże odległości bez wysiłku. W miastach kleszcze bytują w parkach, na trawnikach czy w ogrodach graniczących z lasami. Choć aktywność kleszczy wzmaga się od kwietnia do czerwca oraz we wrześniu i październiku to ich odporność na zmiany klimatyczne sprawia, że mogą być aktywne praktycznie przez cały rok – jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 7°C. W ciągu dnia kleszcze są najbardziej aktywne od rana do południa oraz po godzinie 16 do zapadnięcia zmierzchu.

Preparat na kleszcze dla psa – jaki wybrać?

Dostępność produktów na kleszcze dla psa jest bardzo duża. Na rynku występują obroże, tabletki oraz szampony. Wybór produktu przeciw kleszczom dla psa powinien zawsze zostać podjęty po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Odpowiedzialny opiekun może również zastosować krople na kleszcze

Zastosuj szybko działające krople przeciw kleszczom dla psa

Roztwory do nakrapiania, potocznie zwane kroplami, będą skutecznie wpierać opiekunów psów przed niepożądanymi ukąszeniami i działać profilaktycznie. Krople przeciw kleszczom dla psa mają dwie niewątpliwe zalety: łatwość stosowania i szybkość działania.

Krople FRONTLINE TRI-ACT® zapewniają ultraszybką ochronę psów w wyjątkowej formule 3 w 1, zabijając pchły i kleszcze w 6 godzin* oraz chroniąc przed ponowną inwazją przez okres pełnego miesiąca. Zakraplanie należy ponawiać co miesiąc.

FRONTLINE TRI-ACT® jest po to, aby chronić Twojego psa:

  • zaczyna zabijać pchły po 5 minutach, a kleszcze po 1 godzinie,
  • odstrasza i eliminuje kleszcze, komary, muchy i ćmianki,
  • zmniejsza ryzyko przeniesienia leiszmaniozy,
  • jest wodoodporny – działa nawet wtedy, gdy zwierzę zamoknie.

 

Dzięki tym cechom FRONTLINE TRI-ACT®  dla psa zadba o zdrowie i bezpieczeństwo pupila, gdy zagrożenie pokąsaniem przez kleszcze lub pchły już wystąpi lub gdy chcesz skutecznie odstraszyć potencjalne pasożyty zewnętrzne.

Jak prawidłowo stosować krople na pasożyty

Skuteczność kropli przeciw pasożytom zależy przede wszystkim od właściwej aplikacji:

  • krople należy podawać na nieumytą skórę – wykąpany pies musi odczekać minimum 48 godzin,
  • produkt aplikujemy bezpośrednio na skórę w dwóch miejscach: u nasady szyi i między łopatkami, czyli tam, gdzie pies nie będzie w stanie ich wylizać,
  • zużywamy jednorazowo całą zawartość pipety, dopasowanej do masy ciała psa,
  • sierść psa w miejscu aplikacji może być przetłuszczona – jest to normalne i ustępuje wraz z rozprowadzaniem się produktu.

 

Dawkowanie jest określone przez producenta na opakowaniu produktu. U szczeniąt w wieku poniżej 8. tygodni lub o masie ciała poniżej 2 kg podanie produktu należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Stosowanie kropli należy przedyskutować z lekarzem również w przypadku suk karmiących, ciężarnych i psów mieszkających pod jednym dachem z kotami. 

* Szybkość bójcza: Produkt eliminuje nowe inwazje pcheł (C.canis, C.felis) w ciągu 6 godzin od 2 dni po podaniu przez okres pełnego miesiąca. Pchły C.felis bytujące na psie w momencie podania produktu zostają wyeliminowane w ciągu 24 godzin. Szybkość eliminacji istniejących wcześniej C.canis nie została zbadana. Produkt eliminuje nowe inwazje kleszczy (R.sanguineus i I.ricinus) w ciągu 6 godzin od 2 dnia po podaniu przez okres pełnego miesiąca. Kleszcze (R.sanguineus, I.ricinus, D.reticulatus) bytujące na psie w momencie podania produktu zostają wyeliminowane w ciągu 48 godzin.

Poznaj inne przydatne porady o psach

Summary
3 sposoby, jak skutecznie chronić psa przed kleszczami - Zoonews.pl
Article Name
3 sposoby, jak skutecznie chronić psa przed kleszczami - Zoonews.pl
Description
Kleszcze mogą być aktywne niemal przez cały rok, stanowiąc zagrożenie dla psów oraz nas samych. Sprawdź 3 skuteczne sposoby, jak zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x