Reklama
Reklama

Leptospiroza u psa – objawy, diagnoza, leczenie

Facebook
Twitter
Leczenie leptospirozy u psów odbywa się zwykle dwutorowo, lecząc objawy, jak i zwalczając bakterię.

Leptospiroza, czyli krętkowica, to choroba psów, wywołująca wiele groźnych objawów. W nadostrym przebiegu prowadzi do śmierci psa. Choroba jest zoonozą.

Spis treści - kliknij

Leptospiroza – systematyka

Leptospiroza, zwana inaczej krętkowicą, to choroba bakteryjna powodowana przez krętka z rodzaju Leptospira, występująca na całym świecie, szczególnie w ciepłych i wilgotnych warunkach klimatycznych, zatem jej nasilenie w klimacie umiarkowanym występuje w letniej porze roku, w podmokłym środowisku.

Spośród ponad 300 poznanych serotypów, w obrębie rodzaju Leptospira poza bakteriami zaraźliwymi dla zwierząt są też takie, które mają charakter zoonotyczny – wywołują u ludzi chorobę odzwierzęcą.

Szczególnie niebezpieczne dla psów i ludzi są serotypy Leptospira z gatunku interrogans.

Źródło: Z. Gliński, K. Kostro, Leptospiroza – groźna choroba zwierząt i zoonoza, „Życie weterynaryjne” 2013, numer 88, s. 835-841.

Głównymi nosicielami patogenów są gryzonie (myszy i szczury), u których nie występują objawy kliniczne. Gryzonie przenoszą tę chorobę głównie na zwierzęta gospodarskie: bydło, owce, świnie, konie, kozy, ale również na psy i koty.

Leptospiroza u psa – jak dochodzi do zakażenia

Leptospiroza u psów, ale także u innych zwierząt, wywoływana jest przez patogeny, które dostają się do organizmu poprzez błony śluzowe oraz uszkodzoną powierzchnię skóry. Do zakażenie może zatem dojść nie tylko przez kontakt zranionej skóry z bakterią, ale również przez kontakt z mlekiem, moczem, krwią czy nasieniem zarażonych zwierząt. Istnieje również możliwość zakażenia śródmaciczego.

Leptospir to patogen posiadający rzęski, dzięki którym jest bardzo ruchliwy, przez co szybko rozprzestrzenia się po organizmie drogą krwionośną, docierając do poszczególnych organów. W momencie dotarcia do nerek, zwierzę zaczyna zarażać przez mocz.

Leptospiroza – jakie psy są najbardziej narażone?

Na leptospirozę częściej chorują psy dorosłe, samice i psy dużych ras. U psów młodych choroba przebiega częściej z objawami klinicznymi, podczas gdy u psów starszych częściej bezobjawowo.

Przeczytaj również

Leptospiroza u psa – objawy

Okres inkubacji bakterii u zwierząt może wynosić od 5 do 15 dni. Objawy leptospirozy u psów mogę być różne. Niektóre psy przechodzą chorobę bezobjawowo, a inne w postaci łagodnej bądź ciężkiej. Przebieg choroby zależy od cech osobniczych: wieku, odporności oraz rodzaju szczepu, jaki zaraził organizm.

Wyróżnia się 3 postaci leptospirozy u psów, dla których wskazać można pewne charakterystyczne objawy:

 1. Leptospiroza żółtaczkowa u psa
  • Osłabienie
  • Gorączka
  • Brak apetytu
  • Zapalenie spojówek
  • Zażółcenie błon śluzowych, a następnie skóry (żółtaczka)
 2. Leptospiroza mocznicowa u psa
  • Gorączka
  • Bolesność okolicy lędźwiowej
  • Wzmożone pragnienie
  • Wybroczyny na błonach śluzowych
  • Wymioty i biegunka
  • Początkowo wielomocz, następnie skąpomocz i mocznica
  • Niekiedy chroniczne zapalenie wątroby
 3. Leptospiroza posocznicowa (nadostra)
  • Duszności na skutek zapalenia płuc i zwapnienia opłucnej
  • Wybroczyny na wargach
  • Może dojść do zapalenia opon mózgowych i mózgu
  • Może dojść do zapalenie mięśnia sercowego

 

Mimo wyodrębnienia typów leptospirozy objawy kliniczne są zazwyczaj różnorodne – nie ma jednego objawu, który pozwoliłbym określić wystąpienie choroby.

W początkowych etapach leptospirozy u psa pojawia się gorączka, utrata apetytu, bóle mięśniowe, osłabienie, przekrwione błony śluzowe i sztywny chód, a nawet depresja. Rozwijająca się choroba może doprowadzić do zajęcia nerek, co objawia się częstym oddawaniem moczu, bezmoczem, wymiotami, odwodnieniem i owrzodzeniem jamy ustnej. U psa może dojść również do biegunki, żółtaczki, kaszlu, duszności i zapalenia spojówek. U psów z zespołem krwotocznym pojawiają się wybroczyny i krwawe wylewy na błonach śluzowych; krwotoczne zapalenie przewodu pokarmowego; krwawienie z nozdrzy. W przypadku postaci nadostrej występuje nagła śmierć psa.

Leptospiroza u psa – rozpoznanie

Rozpoznanie leptospirozy u psa opiera się na aktualnej sytuacji epizootycznej (masowego występowania na danym terenie danej przypadłości), przeprowadzeniu wywiadu, badaniach klinicznych i badaniach serologicznych.

W badaniach moczu i krwi lekarz weterynarii może sprawdzić m.in. parametry związane z pracą nerek: poziom mocznika, kreatyniny oraz wątroby: AST, ALT, AP, LDH. Morfologia może wykazać anemią oraz obniżoną liczbę płytek krwi.

Kluczowe znaczenie ma zidentyfikowanie serotypu testem immunohistochemicznym oraz PCR. Lekarz może również zlecić wykonanie testu ELISA.

Leptospiroza u psa – leczenie

Leczenie leptospirozy u psów odbywa się zwykle dwutorowo, lecząc objawy, jak i zwalczając bakterię. W celu walki z patogenami stosuje się antybiotykoterapię; w leczeniu objawowym wspiera się pracę nerek i wątroby. Dodatkowo lekarz może zalecić płynoterapię i witaminy z grupy B. W ostrych przypadkach może dojść do przetoczenia krwi, a nawet hemodializy nerek.

Leptospiroza u psa – profilaktyka

Podstawowym działaniem profilaktycznym przeciw leptospirozie u psów są szczepienia za pomocą szczepionek z 4 serotypami Leptospir. Pierwsze szczepienie wykonuje się u szczeniąt w 9-12 tygodniu życia, kolejne po 3-4 tygodniach i następne raz do roku.

Szczepienia na leptospirozę zawierają się zwykle w szczepionkach skojarzeniowych z antygenami na parwowirozę, nosówkę, parainfluenzę i chorobę Rubartha.

Czas ochrony poszczepiennej wynosi zwykle od kilku miesięcy do roku w zależności od rodzaju i składu szczepionki.

Leptospiroza u człowieka

Leptospiroza jest zoonozą, którą ludzie mogą zarazić się od zwierząt. Głównym patogenem odpowiedzialnym za choroby u ludzi jest gatunek L.interrogans.

Do zarażenia u ludzi dochodzi najczęściej po kontakcie z moczem, mięsem i krwią zarażonych zwierząt, a także poprzez przeniesienie krętek do organizmu po kontakcie ze skażoną wodą i glebą (brudnymi rękoma do ust, bądź poprzez ranę na skórze).  

Leptospiroza u człowieka – objawy

Leptospiroza u ludzi może przebiegać bezobjawowo, bądź z objawami, prowadzącymi nawet do śmierci. Czas inkubacji wynosi średnio 10 dni.

Objawy w pierwszej fazie leptospirozy u ludzi obejmują:

 • Gorączkę
 • Bóle głowy, mięśni i stawów
 • Wysypkę na skórze
 • Dreszcze
 • Wymioty
 • Zaburzenia widzenia

 

W drugiej fazie leptospirozy dochodzi do zmian w nerkach, płucach, sercu, rzadziej w mózgu. Rozwijająca się choroba prowadzi do żółtaczki, bólu brzucha, kaszlu z krwią, powiększenia węzłów chłonnych, wątroby i śledziony, a także niedowładu połowicznego.

Jak zabezpieczyć się przez leptospirozą

Krętki Leptospira są wrażliwe na działanie czynników fizycznych i chemicznych. W temperaturze 40°C giną po 4 godzina, a w 60°C w ciągu kilku sekund. Bakterie można zniszczyć za pomocą ogólnodostępnych środków do odkażania, zawierających fenol (0,5%).

Ogólna profilaktyka przeciw leptospirozie u ludzi polega na utrzymywaniu higieny po kontakcie ze zwierzętami, zwalczaniu gryzoni oraz zabezpieczaniu otwartych ran i otarć na skórze przed kontaktem ze zwierzętami.

Bibliografia:

Ł. Adaszek, Leptospiroza psów, Uniwersytet Przyrodniczy Lublin, https://www.up.lublin.pl/files/weterynaria/epizootiologia/choroby-psow-kotow/leptospiroza.pdf [Internet: 01.01.2022].

M. Czerwiński, Leptospiroza – dlaczego warto szczepić psy?!, https://www.veterynaria.pl/news/hodowcy-artykuly/leptospiroza-dlaczego-warto-szczepic-psy [Internet: 01.01.2022].

Z. Gliński, K. Kostro, Leptospiroza – groźna choroba zwierząt i zoonoza, „Życie weterynaryjne” 2013, numer 88, s. 835-841.

E. Mikulska-Skupień, M. Szweda, Leptospiroza psów – choroba niedoceniana przez lekarzy weterynarii. Cz. II. Rozpoznanie, leczenie i zapobieganie, https://magwet.pl/17638,leptospiroza-psow-choroba-niedoceniana-przez-lekarzy-weterynarii-cz-ii-rozpoznanie-leczenie-i [Internet: 01.01.2022].

Główny Inspektorat Sanitarny, Leptospiroza, https://www.gov.pl/web/gis/leptospiroza [Internet: 01.01.2022].

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Leptospiroza u psa – objawy, diagnoza, leczenie | Zoonews.pl
Article Name
Leptospiroza u psa – objawy, diagnoza, leczenie | Zoonews.pl
Description
Leptospiroza, czyli krętkowica, to choroba psów, wywołująca wiele groźnych objawów. W nadostrym przebiegu prowadzi do śmierci psa. Choroba jest zoonozą.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1446

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x