Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

LEPTOSPIROZA U PSA

Leczenie leptospirozy u psów odbywa się zwykle dwutorowo, lecząc objawy, jak i zwalczając bakterię.

pixabay.com/photos/australian-shepherd-dog-pet-canine-6556697/

Spis treści

Leptospiroza to choroba o wielu obliczach, która najczęściej atakuje psy. Choroba, która jest wywoływana przez leptospiry może przebiegać w wielu postaciach – od łagodnej aż po ostrą. Zakażeniu mogą ulec także psy domowe, gdyż choroba ta przenosi się po kontakcie z moczem nosiciela. Przeczytaj, jakie daje objawy, jak leczyć, ale przede wszystkim, jak zapobiegać tej chorobie.

Co to jest leptospiroza u psa?

Leptospiroza to zakaźna choroba psów, wywoływana przez krętki z rodzaju Leptospira interrogans, występująca na całym świecie, szczególnie w ciepłych i wilgotnych warunkach klimatycznych.

Spośród ponad 300 poznanych serotypów, w obrębie rodzaju Leptospira, poza bakteriami zaraźliwymi dla zwierząt są też takie, które mają charakter zoonotyczny – wywołują u ludzi chorobę odzwierzęcą, dlatego leptospirozy zostały umieszczone w wykazie chorób zakaźnych i zakażeń człowieka, zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Jakie objawy daje leptospiroza?

Okres inkubacji bakterii u zwierząt może wynosić od 5 do 15 dni. Objawy leptospirozy u psów mogę być różne. Niektóre psy przechodzą chorobę bezobjawowo, a inne w postaci łagodnej bądź ciężkiej. Przebieg choroby zależy od cech osobniczych: wieku, odporności oraz rodzaju szczepu, jaki zaraził organizm.

Wyróżnia się 3 postaci leptospirozy u psów, dla których wskazać można pewne charakterystyczne objawy:

  1. Leptospiroza żółtaczkowa u psa
    • Osłabienie
    • Gorączka
    • Brak apetytu
    • Zapalenie spojówek
    • Zażółcenie błon śluzowych, a następnie skóry (żółtaczka)
  2. Leptospiroza mocznicowa u psa
    • Gorączka
    • Bolesność okolicy lędźwiowej
    • Wzmożone pragnienie
    • Wybroczyny na błonach śluzowych
    • Wymioty i biegunka
    • Początkowo wielomocz, następnie skąpomocz i mocznica
    • Niekiedy chroniczne zapalenie wątroby
  3. Leptospiroza posocznicowa (nadostra)
    • Duszności na skutek zapalenia płuc i zwapnienia opłucnej
    • Wybroczyny na wargach
    • Może dojść do zapalenia opon mózgowych i mózgu
    • Może dojść do zapalenie mięśnia sercowego

 

Mimo wyodrębnienia typów leptospirozy objawy kliniczne są zazwyczaj różnorodne – nie ma jednego objawu, który pozwoliłbym określić wystąpienie choroby.

W początkowych etapach leptospirozy u psa pojawia się gorączka, utrata apetytu, bóle mięśniowe, osłabienie, przekrwione błony śluzowe i sztywny chód, a nawet depresja. Rozwijająca się choroba może doprowadzić do zajęcia nerek, co objawia się częstym oddawaniem moczu, bezmoczem, wymiotami, odwodnieniem i owrzodzeniem jamy ustnej. U psa może dojść również do biegunki, żółtaczki, kaszlu, duszności i zapalenia spojówek. U psów z zespołem krwotocznym pojawiają się wybroczyny i krwawe wylewy na błonach śluzowych; krwotoczne zapalenie przewodu pokarmowego; krwawienie z nozdrzy. W przypadku postaci nadostrej występuje nagła śmierć psa.

Jak rozprzestrzenia się leptospiroza?

Głównymi nosicielami patogenów są gryzonie (myszy i szczury), u których nie występują objawy kliniczne. Gryzonie przenoszą tę chorobę głównie na zwierzęta gospodarskie: bydło, owce, świnie, konie, kozy, ale również na psy i koty.

Jak dochodzi do zakażenia psa?

Leptospiroza u psów, ale także u innych zwierząt, wywoływana jest przez patogeny, które dostają się do organizmu poprzez błony śluzowe oraz uszkodzoną powierzchnię skóry. Do zakażenie może dojść nie tylko przez kontakt zranionej skóry z bakterią, ale również przez kontakt z mlekiem, moczem, krwią czy nasieniem zarażonych zwierząt. Istnieje również możliwość zakażenia śródmaciczego bądź po zjedzeniu zakażonych tkanek.

Leptospir to patogen posiadający rzęski, dzięki którym jest bardzo ruchliwy, przez co szybko rozprzestrzenia się po organizmie drogą krwionośną, docierając do poszczególnych organów. W momencie dotarcia do nerek, zwierzę zaczyna zarażać przez mocz.

Jakie psy są najbardziej narażone?

Na leptospirozę częściej chorują psy dorosłe, samice i psy dużych ras. U psów młodych choroba przebiega częściej z objawami klinicznymi, podczas gdy u psów starszych częściej bezobjawowo.

Szczególnie narażone mogą być psy przebywające w środowisku wiejskim, psy myśliwskie oraz psy puszczone luzem bez kontroli opiekuna.

Jednocześnie, ponieważ choroba przenosi się często poprzez kontakt z moczem, narażone są na nią również psy miejskie, spacerujące po trasach innych psów.

Jak przebiega leczenie psa

Leczenie leptospirozy u psów odbywa się zwykle dwutorowo, lecząc objawy, jak i zwalczając bakterię. W celu walki z patogenami stosuje się antybiotykoterapię; w leczeniu objawowym wspiera się pracę nerek i wątroby. Dodatkowo lekarz może zalecić płynoterapię i witaminy z grupy B. W ostrych przypadkach może dojść do przetoczenia krwi, a nawet hemodializy nerek.

Czy istnieje szczepienie dla psa na leptospirozę?

Szczepienie przeciwko leptospirozie jest podstawowym działaniem profilaktycznym. Pierwsze szczepienie, za pomocą szczepionek z 4 serotypami Leptospir, wykonuje się u szczeniąt w 9-12. tygodniu życia, kolejne po 3-4 tygodniach i następne raz do roku.

Szczepienia na leptospirozę zawierają się zwykle w szczepionkach skojarzeniowych z antygenami na parwowirozę, nosówkę, parainfluenzę i chorobę Rubartha.

Czas ochrony poszczepiennej wynosi zwykle od kilku miesięcy do roku w zależności od rodzaju i składu szczepionki.

Jak można zarazić się leptospirozą?

Leptospiroza jest chorobą zakaźną, którą człowiek może zarazić się od zwierząt. Zarażenie najczęściej ma miejsce przez kontakt z moczem, krwią lub mięsem zainfekowanych zwierząt, a także przez ekspozycję na wodę lub glebę zawierającą krętki Leptospira. Człowiek może zarazić się poprzez dostanie się bakterii do organizmu przez skórę z ranami lub poprzez dotykanie brudnymi rękami ust.

Choroba może przebiegać bezobjawowo, ale również może wywołać gorączkę, bóle głowy, mięśni, stawów, wysypkę, dreszcze, wymioty i zaburzenia widzenia. W cięższych przypadkach może dojść do uszkodzenia nerek, płuc, serca, a nawet mózgu, co grozi poważnymi komplikacjami.

Aby zapobiec leptospirozie, zaleca się przestrzeganie zasad higieny po kontakcie ze zwierzętami, unikanie miejsca występowania gryzoni oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych, które skutecznie zwalczają krętki Leptospira.Początek formularza

Źródła

Ł. Adaszek, Leptospiroza psów, Uniwersytet Przyrodniczy Lublin, https://www.up.lublin.pl/files/weterynaria/epizootiologia/choroby-psow-kotow/leptospiroza.pdf [Internet: 01.01.2022].

M. Czerwiński, Leptospiroza – dlaczego warto szczepić psy?!, https://www.veterynaria.pl/news/hodowcy-artykuly/leptospiroza-dlaczego-warto-szczepic-psy [Internet: 01.01.2022].

Z. Gliński, K. Kostro, Leptospiroza – groźna choroba zwierząt i zoonoza, „Życie weterynaryjne” 2013, numer 88, s. 835-841.

E. Mikulska-Skupień, M. Szweda, Leptospiroza psów – choroba niedoceniana przez lekarzy weterynarii. Cz. II. Rozpoznanie, leczenie i zapobieganie, https://magwet.pl/17638,leptospiroza-psow-choroba-niedoceniana-przez-lekarzy-weterynarii-cz-ii-rozpoznanie-leczenie-i [Internet: 01.01.2022].

R. Ruiz de Gopegui Fernandez, Choroby zakaźne psów, wyd. edra Urban&Partner, Wrocław 2017.

Główny Inspektorat Sanitarny, Leptospiroza, https://www.gov.pl/web/gis/leptospiroza [Internet: 01.01.2022].

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
LEPTOSPIROZA U PSA – niebezpieczna choroba zwierząt i ludzi
Article Name
LEPTOSPIROZA U PSA – niebezpieczna choroba zwierząt i ludzi
Description
Leptospiroza to bakteryjna choroba, która stanowi zagrożenie dla psa i człowieka. Przeczytaj, jak uniknąć zarażenia i skutecznie ochronić swojego psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x