Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak zabezpieczyć kota przed pchłami i innymi pasożytami?

Facebook
Twitter
pchły u kota

Zdjęcie Miron Cristina on Unsplash

Materiał powstał we współpracy z partnerem Boehringer Ingelheim Polska

Pchły na kocie, to źródło wielu problemów. Alergiczne Pchle Zapalenie skóry, anemia czy tasiemczyca to tylko część z nich. Inwazje pcheł mogą być uciążliwie również dla ludzi, a nawet niebezpieczne dla zdrowia.

Spis treści

Jak sprawdzić czy kot ma pchły?

Objawem sugerującym, że nasz kot może mieć pchły jest świąd wywołany przez kąsające owady. Kot może zmienić także swoje zachowanie na bardziej nerwowe – staje się pobudzony i drażliwy. Samo drapanie się nie jest jednoznacznym sygnałem, dlatego należy dokładnie obejrzeć kota, jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że mógł złapać pchły. Ulubionym miejscem bytowania pcheł u kota jest głowa, grzbiet i podstawa ogona.

Dorosłe osobniki pchły kociej mają niewielki rozmiar od 1,5 do 3 mm i dość trudno je dostrzec, jeśli nie jest to masowa inwazja. W sprzyjających dla pcheł warunkach wystarczy zaledwie 14 dni, by cykl rozwojowy pchły zakończył się powołaniem nowego, licznego pokolenia pasożytów. Odbywa się to poprzez złożenie przez samicę jaj pcheł na kocie. Po ok. 2 godzinach jaja pcheł spadają do środowiska, a po kilku dniach wykluwają się z nich beznogie, podłużne larwy o mlecznobiałym kolorze, które rozprzestrzeniają się w miejscach przebywania kota. Larwy nie lubią światła i wybierają zacienione miejsca, by przepoczwarzać się dalej w legowiskach, kocach, szczelinach podług czy dywanach.

Przykra wiadomość dla wszystkich opiekunów kotów jest taka, że nawet jeśli nasz pupil nie jest wychodzący i nie ma kontaktu z innymi zwierzętami, to i tak pchła kocia może go dotyczyć, ponieważ jej niedojrzałe formy rozwojowe mogą zostać przyniesione na obuwiu.

Kocia pchła cykl rozwojowy

Dlaczego pchły są niebezpieczne dla kotów?

Pchły żywią się krwią. Kąsają kota wielokrotnie, by wypić odpowiednią jej ilość, a może to być nawet kilkadziesiąt razy więcej niż ich masa początkowa. Inwazja pcheł jest zatem bardzo uciążliwa a przy masowej inwazji może prowadzić do dramatycznej utraty krwi, wywołując u kota anemię. Jest to niezwykle niebezpieczne u kociąt, kotów chorych oraz seniorów.

Innym negatywnym aspektem obecności pcheł jest ich ślina, która przekazana żywicielowi podczas pobierania pokarmu działa alergizująco, wywołując Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry (APZS), wywołujące świąd.

Pchły są wektorami wielu chorób, przenosząc m.in. bartonellozę, mykoplazmy czy tasiemce, którymi mogą zarazić wszystkich domowników: zarówno inne zwierzęta, jak i ludzi.

W jaki sposób pozbyć się pcheł u kota i z domu?

Świadomość cyklu rozwojowego pchły powinna pomóc nam w określeniu czasu, kiedy najlepiej wytępić pchły u kota. Produkty, które zastosujemy powinny być skuteczne zarówno względem pcheł na kocie, jak i otoczenia, w którym żyje, albo działać na tyle długofalowo, by unieszkodliwić kolejne pokolenia pcheł.

U kotów zalecaną metodą zaradczą i profilaktyczną są roztwory do nakrapiania, potocznie zwane kroplami. Pozostają one na skórze zwierzęcia dzięki czemu pchła przemieszczając się między włosami cały czas ma kontakt z substancją czynną, która doprowadza do jej śmierci. 

Preparaty przeciwpasożytnicze warto wspomagać odpowiednią higieną: praniem koców i legowiska, na których przebywa kot, systematycznym odkurzaniem dywanów, szczelin w podłodze czy przestrzeni pod meblami.

Jaki produkt zapewni kotu szeroką ochronę przed pasożytami?

Skuteczne wsparcie w walce z pasożytami zapewni FRONTLINE® COMBO. Jest to szybkodziałający, długotrwały i wodoodporny produkt leczniczy do zwalczania pcheł i kleszczy u kota, którego jedna aplikacja zapewnia miesięczną ochronę.​

FRONTLINE® COMBO zawiera dwa silne składniki zwalczające pchły, wszoły i kleszcze: fipronil i regulator wzrostu owadów (S)-metopren. Fipronil zabija dorosłe pchły i kleszcze, które wchodzą w kontakt z Twoim zwierzęciem, podczas gdy (S)-metopren zabija jaja i larwy pcheł. FRONTLINE® COMBO skutecznie atakuje wszystkie stadia rozwojowe pcheł, przerywając cykl życiowy pcheł i zapobiegając inwazji w domu.

 

FRONTLINE® COMBO chroni Twojego kota, ponieważ jest:

  • szybkodziałający, długotrwały i wodoodporny
  • zabija pchły, jaja i larwy pcheł, wszy i kleszcze
  • zawiera 2 sprawdzone substancje czynne, dzięki którym produkt zapewnia szeroką ochronę – nie tylko chroni Twoje zwierzę przed pasożytami, ale także zabezpiecza otoczenie przed ponowną inwazją pcheł
  • jest leczniczym produktem weterynaryjnym o wzorowym profilu bezpieczeństwa – jest odpowiedni dla kotów od 8. tygodnia życia o masie ciała co najmniej 1 kg i może być stosowany również u kotek w ciąży
  • opakowanie zawiera 3 pipetki
  • wystarczy go aplikować raz na miesiąc

Poszukujesz preparatu na pchły dla kota?

Poznaj inne przydatne porady o kotach

Summary
Jak zabezpieczyć kota przed pchłami i innymi pasożytami? - Zoonews.pl
Article Name
Jak zabezpieczyć kota przed pchłami i innymi pasożytami? - Zoonews.pl
Description
Pchły na kocie, to źródło wielu problemów. Alergiczne Pchle Zapalenie skóry, anemia czy tasiemczyca to tylko część z nich. Inwazje pcheł mogą być uciążliwie również dla ludzi, a nawet niebezpieczne dla zdrowia.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x