Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak pozbyć się pcheł u psa? 5 pomysłów na zwalczenie pcheł

TOP 4 kategorie produktów na pchły u psa

Image by wirestock on Freepik

Spis treści

Istnieje wiele sposobów na skuteczne zwalczenie pcheł u Twojego psa. Która metoda będzie najlepsza? Przeczytaj w artykule.

Jak skutecznie pozbyć się pcheł u psa?

Pchły u psa to problem, który występuje zarówno na psie, jak i w jego otoczeniu. Dlatego zwalczanie pcheł wymaga dużego zaangażowania ze strony opiekuna zwierzęcia. Samo pozbycie się pcheł z psa nie wystarczy, ponieważ zdecydowana większość z tych krwiopijnych owadów bytuje w domowym otoczeniu pod postacią larw. Mogą one przetrwać w zakamarkach Twojego domu nawet przez pół roku. Co zatem zrobić, by definitywnie pozbyć się pcheł z psa i z domu? Przeczytaj artykuł, a znajdziesz w nim odpowiedź. 

Pchła psia – co to za pasożyt?

Pchły psie, czyli Ctenocephalides canis, są pasożytami, które żywią się krwią psów. Jeżeli zauważysz na skórze psa czerwone punkty z jasnymi otoczkami, to prawdopodobnie jest to ugryzienie pchły.

Owady te są aktywne głównie w cieplejszych miesiącach, przy temperaturach 18-27℃ i wilgotności 70-90%. Ugryzienie przez pchłę może spowodować u psa swędzące i czerwone opuchlizny, a w przypadku silnej infestacji lub atopowego zapalenia skóry, objawy mogą być bardziej poważne.

Pchły mogą przenosić różne chorobotwórcze patogeny, w tym larwy nicieni, tasiemce, a także bakterie wywołujące poważne choroby. Szczególnie młode psy są narażone na ryzyko anemii czy nawet śmierci w wyniku inwazji pcheł.

Cykl życiowy pchły psiej może trwać od 14. do 140. dni, w zależności od warunków, a dorosłe pchły mogą składać do 400 jaj w ciągu życia. Larwy rozwijają się w ukryciu, unikając światła, i mogą przekształcać się w dorosłe osobniki nawet po 6. miesiącach.

Sprawdź krople na pchły dla psa od polskiego producenta

Reklama

Ulotka Fiprex DUO S Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Domowe sposoby na pchły u psa

W związku z tym, że większość pcheł w postaci larw żyje w środowisku, samo działanie przeciwpchelne na psie to zbyt mało. Zwalczanie pcheł musi być również prowadzone w otoczeniu.

W pierwszej kolejności należy dokładnie odkurzyć wszystkie dywany i przypodłogowe szpary. Koce, poduszki oraz inne tekstylia należy wytrzepać i wyprać. Podłogę, dywany i tapczany można spryskać środkami przeciwpchelnymi. Należy rozważyć również wymianę legowiska i koców psa.

Domowe sposoby na pchły u psa mogą polegać na wyczesywaniu owadów z psa grzebieniem o drobnych ząbkach. Samo wyczesywanie to jednak zbyt mało. Niezbędne będzie sięgnięcie po odpowiednie preparaty lecznicze.

Czym się kierować przy wyborze produktu na pchły u psa?

W sklepach zoologicznych dostępne są produkty OTC – leki, które nie wymagają przepisu lekarza weterynarii. Cztery najbardziej popularne grupy produktów na pchły u psów to: krople spot-on, obroże przeciwpchelne, szampony oraz tabletki.

Decydując się na wybór produktu z jednej z powyższych kategorii przemyśl czy dany produkt sprawdzi się najlepiej u Twojego psa. Produkty mogą zawierać różne substancje czynne, których czas działania różni się znacząco. Ochrona może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. W przypadku silnego zapchlenia najodpowiedniejsze mogą okazać się krople dla psa.

Należy również pamiętać, że zwierzęta młode, schorowane bądź z wrażliwą skórą mogą potrzebować łagodniejszych preparatów, dlatego zwróć uwagę na substancje czynne zawarte w produktach.

krople na pchły

Krople na pchły dla psa to preparaty typu spot-on – do zakraplania bezpośrednio na skórę. Zawarte w nich substancje zostają rozprowadzone w warstwie lipidowej skóry, uśmiercając pchły, które piją krew psa. 

Krople na pchły aplikuje się najczęściej między łopatkami lub wzdłuż grzbietu od nasady ogona psa – zgodnie z instrukcją dołączoną do wybranego przez opiekuna preparatu.

Krople na pchły dla psów działają zwykle przez 4 tygodnie, jednak zawsze jest to opisane na ulotce produktu.

Dwa dni przed i po aplikacji kropli pies nie powinien być kąpany, ani wchodzić do wody.

Obroże przeciwpchelne

Obroża na pchły dla psa, podobnie jak krople, zawiera substancje czynne aplikowane do warstwy lipidowej skóry. Obroże mogą mieć działania zarówno biobójcze, jak i odstraszające.

Czas działania obroży wynosi zwykle od 6. do 8. miesięcy, jednak w przypadku silnego zapchlenia bardziej skuteczne może okazać się użycie kropli.

Należy również pamiętać, że obroża musi być dokładnie dopasowana i przylegać do skóry, obroża musi być założona permanentnie, pies nie powinien być kąpany w obroży.

Jeżeli pies wejdzie do wody z obrożą, to warto ją zdjąć z psa i lekko rozciągnąć, by udrożnić wydzielanie substancji czynnych.

Tabletki na pchły dla psa

Tabletki na pchły stanowią alternatywną formę zwalczania inwazji tych  owadów.

Substancja czynna zawarta w tabletce na pchły zostaje wchłonięta do krwi w przewodzie pokarmowym. Pchła, która pobiera krew, przyjmuje również lek, który prowadzi do niekontrolowanego pobudzenia układu nerwowego i śmierci pchły.

Tabletki na pchły podaje się zwykle co 3 miesiące.

Psy cierpiące na choroby układu pokarmowego mogą gorzej znosić podanie tabletki. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić inną formę ochrony zwierzęcia.

Sprawdź krople na pchły dla psa od polskiego producenta

Reklama

Ulotka Fiprex DUO S Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Szampony przeciw pchłom

Szampony na pchły dla psa mogą zawierać substancje biobójcze bądź odstraszające wyciągi roślinne. Stosuje się je zwykle doraźnie, jako wsparcie w zwalczaniu silnych inwazji pcheł.

Preparaty przeciw pchłom w aerozolu

Preparaty w spray na pchły dla psów, to nie to samo, co spraye na pchły do pomieszczeń. Tymi drugimi nie wolno pod żadnym względem spryskiwać psów.

Preparaty w spray dla psów zawierają substancje owadobójcze, działając szybko na dorosłe pchły bytujące na psie.

Profilaktyka

Ochrona psa przed pchłami powinna polegać na całorocznym, prawidłowym zabezpieczeniu zwierzęcia preparatem przeciwpchelnym oraz dbałością o środowisko, w którym mieszka pies.

Odpchlenie psa może wymagać czasu, niekiedy jedna nieusunięta larwa może wymagać odtworzenia całego procesu dezynfekcji mieszkania.

 

Zastrzeżenie: sposób podania każdego preparatu oraz długość ochrony zależy od marki produktu i zawartych w nim substancji czynnych, dlatego mogą różnić się od podanych w tekście informacji.

Przed podaniem jakiegokolwiek preparatu przeciw pasożytom zewnętrznym należy przeczytać jego ulotkę bądź skonsultować się z lekarzem weterynarii.

FAQ na temat pcheł u psa

Czy pchły mogą przejść na człowieka?

Pchły mogą pogryźć człowieka, ale nie będą bytowały na człowieku w taki sam sposób, jak na psie. Pozbawione włosów ludzkie ciała są mało atrakcyjne dla pcheł, które nie mogą sobie na nich znaleźć kryjówek.

Źródła

A. Buczek, Atlas pasożytów człowieka, Wyd. Koliber, Lublin 2005.

G. Meadows, E. Flint, Pies. Poradnik opiekuna, Wyd. RM, Warszawa 2012.

Zwalczanie pasożytów zewnętrznych u psów i kotów, Przewodnik ESCCAP 03, wydanie szóste – marzec 2018.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o pasożytach u psów

Summary
Jak pozbyć się pcheł u psa? 5 pomysłów na zwalczenie pcheł |
Article Name
Jak pozbyć się pcheł u psa? 5 pomysłów na zwalczenie pcheł |
Description
Istnieje wiele sposobów na skuteczne zwalczenie pcheł u Twojego psa. Która metoda będzie najlepsza? Przeczytaj w artykule.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x