Reklama

Heterochromia, czyli kot z dwukolorowymi oczami

Facebook
Twitter
kot z dwukolorowymi oczami

Heterochromia to zjawisko wielobarwności oczu. Jak dochodzi do heterochromii? Czy heterochromia może być objawem choroby u kota?

Spis treści

Co to jest heterochromia?

Heterochromia to wada rozwojowa polegająca na nierównomiernym rozłożeniu barwnika w obszarze tęczówki jednego oka lub różnicy w zabarwieniu tęczówek obu oczu kota. Heterochromię można zaobserwować w jednym lub w obu oczach. Różnobarwność tęczówki jednego oka nazywana jest heterochromią iridis natomiast różne zabarwienie tęczówki w jednym i drugim oku to heterochromia iridum.

Rodzaje heterochromii

Heterochromię można sklasyfikować na trzy rodzaje w zależności od umiejscowienia i rozpiętości różnobarwności pigmentu. Wyróżniamy:

 • Heterochromię całościową: każde z oczu ma inny, jednobarwny kolor
 • Heterochromię częściowa/sektorowa/jednego oka: część tęczówki jest zabarwiona inaczej niż reszta
 • Heterochromię centralną: tęczówka ma dwa kolory, jeden z kolorów oka jest umiejscowiony wokół źrenicy, a drugi, zabarwia pozostałą część tęczówki

Objawy heterochromii jako powikłań chorobowych

Heterochromia może wystąpić w wyniku urazu mechanicznego (zmian barwy oka w wyniku np. krwawienia do gałki ocznej), choroby i podawanych leków czy infekcji. Choroby wpływające na stan oczu kotów to:

 • cukrzyca
 • nowotwór oka (m.in. czerniak rogówki, gruczolakorak)
 • dysplazja siatkówki
 • irytacja tęczówki
 • jaskra
 • niedorozwój nerwu wzrokowego
 • zaburzenia perfuzji tkanek
 • zaćma
 • zapalenie otrzewnej

Powstanie i leczenie heterochromii

Powstanie różnokolorowych oczu jest wynikiem zaburzeń produkcji melaniny – jej zwiększenia lub zmniejszenia, co skutkuje zmianami koloru tęczówki oczu kota. Wada ta może występować zarówno u ludzi, jaki u zwierząt. Heterochromia częściej diagnozowana jest u zwierząt niż u ludzi. Populacja ludzi z heterochromią to zaledwie 1%. Zawsze, gdy heterochromia wystąpi nagle powinna być poddana konsultacji okulistycznej w specjalistycznym gabinecie weterynaryjnym, szczególnie gdy dwóm kolorom oczu towarzyszą inne niepokojące objawy. Jeśli heterochromia jest wadą izolowaną tzn. występuje samodzielnie i nie przyczynia się do zaburzeń wzroku zwierzęcia czy innych problemów z gałką oczną, to istniej duże prawdopodobieństwo, że nie będzie musiała być leczona. To jednak musi stwierdzić weterynarz okulista. Dwa różne kolory tęczówki staną się dla opiekuna pięknym wyróżnikiem zwierzęcia i co najważniejsze nie dającym żadnych powikłań zdrowotnych. Jeśli kot albo pies miał startować w wystawach, to niestety dwubarwność tęczówki oka jest cechą dyskwalifikującą na pupila wystawowego, chyba że jest to kot / pies należący do ras, u których jest to dopuszczalne.

Rasy psów mogących mieć różnokolorowe oczy

 

Wśród kotów najczęściej 2 różne kolory oczu najczęściej występują u osobników, których umaszczenie jest białe.

 

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Heterochromia, czyli kot z dwukolorowymi oczami | Zoonews.pl
Article Name
Heterochromia, czyli kot z dwukolorowymi oczami | Zoonews.pl
Description
Heterochromia to zjawisko wielobarwności oczu. Jak dochodzi do heterochromii? Czy heterochromia może być objawem choroby u kota?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1220

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x