Reklama

Co mówią nam kocie oczy?

Facebook
Twitter
O czym świadczą rozszerzone źrenice u kota?

Zdjęcie Antonio Lapa on Unsplash

Wzrok kota jest jednym z najważniejszych systemów komunikacyjnych kota z człowiekiem. Co możemy wyczytać z kocich oczu?

Spis treści

Ciekawostka: długotrwałe wpatrywanie się kota w oczy innego zwierzęta to oznaka próby sił, przed ostatecznym atakiem.

Koci wzrok jest jednym z podstawowych systemów całej, skomplikowanej mowy ciała, jaką porozumiewają się z innymi zwierzętami i ludźmi koty. Kocie spojrzenia mogą być bardzo różne i wyrażać wiele stanów emocjonalnych: od intensywnego wpatrywania w skupieniu, po kocie oczy, jak ze Shreka.

Najważniejsze, by zapamiętać, że koty mówią oczami przede wszystkim poprzez rozszerzanie powiek. Oczywiście przekaz ten jest możliwy do odczytania w pełni dopiero wtedy, gdy spojrzymy na ogon, uszy i ogólną postawę ciała kota.

O czym świadczą rozszerzone źrenice u kota?

Rozmiar źrenicy nie jest tylko i wyłącznie reakcją na ilość światła, która wpada do oka. Wielkość kocich źrenic to informacja o stanie emocjonalnym kota.

Rozszerzone źrenice u kota mogą oznaczać strach spowodowany agresją bądź podniecenie na widok przyjaciela. Dodatkową wskazówką będą uszy kota, jeżeli sterczą, to znaczy, że kot jest zainteresowany, a nie przestraszony.

Źrenice zrelaksowanego kota

Kiedy kot jest zrelaksowany i spokojnie obserwuje otoczenie, to kocie źrenice zmieniają swoją wielkość na skutek zmian natężenia światła. Należy jednak pamiętać, że u kotów pobudzonych pozytywnymi emocjami źrenice zwężają się samoistnie.

Zwężone źrenice u kota - ofensywne kocie oczy

Czujny i gotowy do ataku kot może mieć źrenice zwężone do wąskiego paska. Jest to oznaka ofensywnego nastawienia kota, któremu towarzyszą zwykle inne sygnały: wygięcie grzbietu, nastroszenie wibrysów, odsłonięcie kłów, wygięcie uszu do tyłu. Jest to wyraźny komunikat, że kot jest gotowy do ataku.

Zwężone kocie oczy mogą jednak komunikować, że kot odczuwa przyjemność – co można zobaczyć podrzucając kotu ulubioną zabawkę.

Źrenice u kota zwężają się, gdy jest on pobudzony emocjonalnie. Czy są to emocje pozytywne czy negatywne zależy od sytuacji oraz szerszej mowy ciała kota.

Nierówne kocie oczy

Jeżeli kot ma jedną źrenicę otwartą bardziej od drugiej, to jest to oznaka anizokarii. Jej przyczynami może być jaskra, robaczyca, problemy neurologiczne czy uraz oka.

Ciekawostka: koty śnią na jawie, wpatrując się pustym wzrokiem przed siebie. Dzieje się tak dlatego, że koty pobierają dużą ilość informacji krawędziami oczu, w przeciwieństwie do ludzi, którzy najwięcej informacji czerpią z centralnego pola widzenia.

Kot mruży oczy

Jeżeli twój wzrok napotkał zmrużone oczy kota, a następnie kot odwrócił się od Ciebie, to wiedz, że nie zasłużyłaś/łeś na łaskę kota, który nie ma w tej chwili najmniejszej ochoty, by nawiązywać z nim kontakt.

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Co mówią nam kocie oczy? | Zoonews.pl
Article Name
Co mówią nam kocie oczy? | Zoonews.pl
Description
Wzrok kota jest jednym z najważniejszych systemów komunikacyjnych kota z człowiekiem. Co możemy wyczytać z kocich oczu?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1147

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x