Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Zmiany skórne u psa – jak sobie z nimi poradzić?

Facebook
Twitter
choroby skóry u psa

Zmiany na skórze u psa mogą mieć wiele przyczyn. Które z nich są najczęstsze? Jak sobie poradzić, kiedy u psa pojawi się choroba skórna? Przeczytaj ten poradnik.

Spis treści

Skóra psa – niezwykle ważny organ

Psia skóra jest organem – dodatkowo to największy organ całego organizmu. Skóra pełni kluczową rolę w zachowaniu dobrostanu zwierząt, ponieważ jest swoistą barierą, która chronią przed czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Skóra psa w ograniczonym zakresie bierze udział w regulacji temperatury, ale już w bardzo szerokim stopniu chroni np. przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Skóra u psów składa się z trzech warstw

  1. Naskórka – epidermy
  2. Skóry właściwej – dermy
  3. Tkanki podskórnej – hipodermy

 

Naskórek zbudowany jest z keratynocytów – komórek nabłonkowych, które odnawiają się co ok. 20 dni. Zadaniem naskórka jest ochrona skóry właściwej przed promieniami UV oraz uszkodzeniem mechanicznym. Naskórek bierze również udział w utrzymaniu wilgotności skóry właściwej. Skóra właściwa psa to tkanka wypełniona naczyniami krwionośnymi, nerwami, mieszkami włosowymi oraz gruczołami. To właśnie w skórze właściwej znajdują się gruczoły potowe, które u psów zlokalizowane są na opuszkach łap. Tkanka podskórna to głównie tłuszcz, a w jej strukturze znajdują się jeszcze włókna nerwowe i naczynia krwionośne.

Rodzaje problemów dermatologicznych u zwierząt i ich objawy

Lista problemów skórnych u psów jest dosyć długa, tak jak przyczyny, które je wywołują. Do najczęstszych przyczyn zmian skórnych u psów należą:

Problemy alergiczne u psów

Problemy alergiczne u psów mogą wynikać z alergii pokarmowej, atopowego zapalenia skóry czy pchlego alergicznego zapaleni skóry. Każdy z tych przypadków należy rozpatrywać osobno, a diagnoza może być długotrwała o czym więcej napisaliśmy w PORANIKU: Alergia u psa – świąd i zapalenie skóry.

Objawami alergii u psa są najczęściej:

  • Świąd i pieczenie
  • Zaczerwienienie skóry
  • Plackowate łysienie
  • Łuszczący się naskórek – łupież u psa
  • Wygryzanie skóry przez psa

Problemy hormonalne u psów

Problemy z tarczycą u psów mogą być widoczne w zmianach na skórze i sierści. Skóra psa zaczyna się łuszczyć i jest sucha, a sierść staje się matowa i zaczyna się przerzedzać.

Pasożyty u psa

Również pasożyty zewnętrzne – poprzez swoje inwazje na psa – mogą prowadzić do problemów skórnych. Pchły, zostawiając na skórze psa swoją ślinę, mogą wywoływać Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry (APZS). Więcej o niebezpieczeństwach wynikających z inwazji pasożytów przeczytasz w PORADNIKU: Pchły, kleszcze, wszy i wszoły – pasożyty, które zagrażają Twojemu psu i kotu.

Objawami problemu pasożytniczych na skórze psa mogą być:

  • Swędzenie
  • Podrażnienia skóry
  • Wypadanie sierści
  • Krosty na skórze

Kolejną chorobą, która uwidacznia się w problemach skórnych u psów jest grzybica. Grzybice wywoływane są przez wiele rodzajów grzybów nitkowatych i drożdżaków. Są niebezpieczna zarówno dla psów, jak i ludzi – są zaraźliwe.

Objawami grzybicy u psów mogą być:

  • Plackowate wyłysienia – grzyby nitkowe
  • Tłuste złuszczenia na zaczerwienionej skórze – drożdżaki

Nużyca u psa

Jedną z odmian chorób pasożytniczych u psów jest nużyca, która atakuje szczenięta od pierwszego roku życia oraz psy starsze, geriatryczne. Nużyca wywoływana jest przez bytujące na skórze psa pasożyty Demodex canis – rodzaj roztoczy. Nużeniec bytuje w warstwie rogowej naskórka, gdzie żywi się łojem i komórkami skóry. U zdrowych psów nie stanowi on zagrożenia, ale w przypadku spadku odporności może zacząć się namnażać, wywołując charakterystyczne problemy skórne: rumień, łuszcząca się skóra, plackowate wyłysienia w okolicach oczu, pyska, na głowie, zewnętrznej stronie uszu, tułowia czy przednich łap. Zmiany miejscowe mogą zająć całe ciało.

Na nużycę szczególnie narażone są następujące rasy psów:

Świerzb u psa

Kolejnym pasożytem, które może doprowadzić do problematycznych zmian skórnych u psa jest świerzbowiec drążący. Jest to choroba zakaźna, która dotyczyć może każdej rasy psa bez względu na wiek czy płeć. Do zakażeni dochodzi zazwyczaj, gdy psy przetrzymywane są w złych warunkach w dużych skupiskach. Pies kanapowy może zarazić się świerzbem po kontakcie z innym psem. Objawami świerzbu u psa są:

  • Wyłysienia w okolicach oczu, uszu i warg
  • Grudki i rany na całym ciele

 

Choroba może zająć całą skórę, prowadząc do rozwoju zakażeń bakteryjnych.

Gronkowie u psa

Bakterie gronkowca stanowią naturalną zawartość mikroflory psiej skóry. W sytuacji osłabienia naskórka czy na skutek urazów mechanicznych skóry bakterie te mogą dostać się do organizmu wywołująca zapalenie skóry. Ta choroba skóry występuje u psów najczęściej na łapach, brzuchu i udach. Choroba rozwija się od widocznych krostek aż po strupy, które prowadzą do lokalnych wyłysień.

Łupież i sucha skóra u psa

Łupież na skórze psa powstaje w wyniku nadprodukcji łoju przez gruczoły skórne, co prowadzi z kolei do zmian skórnych w postaci łuszczenia się skóry oraz linienia u psa. Łupież u psa spowodowany jest zwykle poprzez nieprawidłową dietę, w której brakuje źródeł kwasów omega-3 i omega-6, i w której dominują białka pochodzenia roślinnego, a nie zwierzęcego. Łupież może być również spowodowany zbyt wysoką temperaturą otoczenia, w której przebywa pies, co powoduje przesuszanie psiej skóry. Wszy, wszoły oraz roztocza, to pasożyty zewnętrzne, które również mogą podrażniać skórę, prowadząc do powstania łupieżu.

Pielęgnacja skóry poprzez odżywianie psa

Profilaktyka utrzymania psiej skóry w zdrowiu, to przede wszystkim właściwy pokarm i suplementacja. Ważną rolę w diecie zapewniającej zdrowie skóry odgrywają kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, o których przygotowaliśmy osobny PORADNIK: Tłuszcze w diecie psa.

Drugim obok kwasów tłuszczowych składnikiem diety psa, która wpływa na dobry stan skóry są wysokiej jakości białka z mięs, ryb i roślin, które organizm rozkłada na aminokwasy. Te najlepsze mają swoje źródło w chudym mięsie, a karmienie psa karmą, w której dominują białka roślinne może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, co może być widoczne poprzez problemy ze skórą i sierścią u psa.

W określonych sytuacjach, kiedy pies wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze potrzebna może być suplementacja, np. u ciężarnych suk czy starszych psów.

Szampon dla psa – jaki wybrać?

Przyczynami problemów skórnych mogą być nieodpowiednio dobrane kosmetyki dla psa. Najważniejsze to pamiętać, by nie stosować szamponów, które przeznaczone są dla ludzi. Skóra psa ma zupełnie inne pH (7,5) i ludzkie kosmetyki, dostosowane do pH 5,5 będą ją podrażniały oraz przyspieszały utratę wody w skórze, co będzie prowadziło do przesuszania skóry.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo kąpać psa alergika, jaki szampon wybrać dla psa alergika i z chorobami skórnymi przeczytaj PORADNIK: Alergia skórna u psa – jak pielęgnować psa alergika.

Leczenie zmian skórnych u psa

Choroby skórne u psów – dermatozy wymagają każdorazowo opieki specjalistycznej. Domowe leczenie zmian skórnych nie jest wskazane, ponieważ ich źródła mogą tkwić w poważnych chorobach, które mogą zagrażać życiu psa. Jeżeli oglądasz profilaktycznie skórę swoje psa bądź pies zwróci Twoją uwagę swoim nietypowym zachowaniem np. wydrapując się czy podgryzając, udaj się po poradę do lekarza weterynarii.

Opracowanie

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Zmiany skórne u psa – jak sobie z nimi poradzić? - Zoonews.pl
Article Name
Zmiany skórne u psa – jak sobie z nimi poradzić? - Zoonews.pl
Description
Zmiany na skórze u psa mogą mieć wiele przyczyn. Które z nich są najczęstsze? Jak sobie poradzić, kiedy u psa pojawi się choroba skórna? Przeczytaj ten poradnik.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x