Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ŁUPIEŻ U KOTA – objawy, przyczyny, jak się go pozbyć?

Koci łupież to potoczna nazwa łojotoku suchego.

pixabay.com/images/id-1496203/

Spis treści

Zastanawiasz się, jak pomóc swojemu kotu pozbyć się łupieżu? Mamy dla Ciebie pomocny artykuł, z którego dowiesz się, jakie są przyczyny łuszczącej się skóry u kota oraz objawy i metody leczenia. Dowiesz się, jak warunki życia, stres, a nawet odwodnienie mogą wpływać na stan skóry Twojego kota i jakie kroki możesz podjąć, aby mu samodzielnie pomóc. Od domowych sposobów po fachową opiekę weterynaryjną – znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć, aby zapewnić Twojemu kotu zdrową i lśniącą sierść.

Czym jest i skąd się bierze łupież u kota?

Łupież to objaw choroby pojawiający się w wyniku reakcji gruczołów łojowych na przesuszenie skóry. Gruczoły zaczynają nadprodukcję łoju, który podrażnia skórę kota i wywołuje łuszczenie się rogowej warstwy naskórka. Choroba skóry może mieć charakter wtórny lub pierwotny.

Łupież pierwotny to genetyczne zaburzenie keratynizacji i rogowacenia naskórka widoczne nawet w pierwszych dniach życia zwierzęcia. Choroba jest rzadka i objawia się łojotokiem tłustym, którego zapach jest intensywny i nieprzyjemny.

Łupież wtórny pojawia się w wyniku wystąpienia u kota innych chorób lub działania czynników środowiskowych.

Zbyt suche powietrze

Suche powietrze w mieszkaniach to pierwsza z przyczyn pojawienia się łupieżu. Problem ten ujawnia się zarówno w porze letniej, jak i zimowej. Gdy na dworze robi się ciepło, koty częściej korzystają z kąpieli słonecznych. Naskórek kota może się nadmiernie łuszczyć także w wyniku przegrzewania mieszkania w okresie grzewczym oraz w wyniku stosowania klimatyzacji.

Dieta kota

Łupież może być wynikiem nieprawidłowej diety. Brak niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w pokarmie prowadzi do zmian w obrębie skóry. Ponadto kwasy te ulegają inaktywacji przy zbyt niskim stężeniu witaminy A i C w diecie kota, a więc nie dość, że może być ich za mało, to jeszcze przy braku antyoksydantów mogą nie spełniać swojej funkcji w organizmie. Pamiętać trzeba, że nienasycone kawasy tłuszczowe nie są syntezowane w organizmie i trzeba je kotu dostarczyć z pokarmem. 

Szukasz szamponu na łupież dla kota?

Reklama

Dermatisan szampon na łupież u kotów

Stres u kota

Zwierzę żyjące w długotrwałym stresie także może nabawić się łupieżu. Stres może być spowodowany wieloma czynnikami, które bardzo często nakładają się na siebie. Kot żyjący w trudnych warunkach (niedobory pokarmowe, złe warunki higieniczne, pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne, brak bezpieczeństwa), czy w wyniku kontuzji i urazów, a dodatkowo z racji podeszłego wieku, zaniedbuje samodzielną pielęgnację, której efektem jest linienie, świąd i pojawienie się łupieżu.

Odwodnienie u kota

Koci łupież może pojawić się jako następstwo niedoborów w podaży wody. Odwodnienie znacząco wpływa na stan skóry i może pojawić się w efekcie gorączki, biegunki oraz wymiotów. Cukrzyca u kota wiążę się z zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej, dlatego u tych zwierząt może dodatkowo pojawić się problem łupieżu.

Grzybica u kota (dermatofitoza)

Zakażenie grzybicą także jest przyczyną ujawnienia się łupieżu, a bramą dla grzybów stają się zadrapania na powierzchni skóry i wtarcie zarodników w naskórek. Koty ze słabą odpornością są na nią bardziej narażone, a zdrowe koty mogą być biernymi lub bezobjawowymi nosicielami choroby.

Pasożyty u kota

Pasożyty wewnętrzne, roztocza, nużeniec, świerzb oraz pasożyty zewnętrzne, jak pchły i wszoły mają swój udział w powstaniu problemów z keratynizacją i rogowaceniem naskórka, ale i ogólnym osłabieniem organizmu, które dodatkowo wzmaga problemy skóry i okrywy.

Jak wygląda łupież u kota?

Jak wygląda łupież? Łupież u kota to złuszczone płatki lub łuski naskórka, które mogą być w dotyku wyłącznie suche, tłuste lub występować wspólnie. Łupież przybiera barwy od białej po brązową. Płatki lub łuski naskórka mogą pojawiać się na sierści kota pojedynczo lub tworzyć większe skupiska.

Łupież wędrujący – co to za choroba?

Łupież wędrujący to wysoce zaraźliwa choroba wywoływana przez roztocza cheyletiella. Pasożyty odżywiają się naskórkiem, który widoczny jest jako biały proszek na sierści kota. Ten suchy łupież przemieszcza się od grzbietu po koci zad, dlatego nazywa się go wędrującym. Poza „mąką” na sierści choroba charakteryzuje się silnym świądem, z którym kot próbuje sobie poradzić, drapiąc się, lecz doprowadza do uszkodzeń skóry, wyłysienia, ale i zmian w postaci grudek, nadżerek czy owrzodzenia na skórze z przerzedzonym włosem.

Jak zwalczyć łupież u kota?

Koci łupież może być objawem wielu niebezpiecznych dla kota chorób, takich jak: grzybice, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby nowotworowe, pęcherzyca liściasta. Wystąpienie u kota łupieżu tłustego może być z kolei objawem: zapalenia gruczołów łojowych, alergii skórnej bądź wszelkich zapaleń bakteryjnych. Z tego właśnie powodu nie należy lekceważyć łupieżu jako potencjalnie poważnego objawu chorobowego. Leczenie łupieżu u kota polega na zwalczaniu choroby, która go wywołała, a jak już wiadomo może on się pojawić przy wielu chorobach nie tylko dermatologicznych. Weterynarz po badaniach może zalecić:

  • stosowanie produktów z dodatkiem enilkonazolu, który hamuje rozwój grzybów
  • odrobaczenie
  • zmianę diety (alergia pokarmowa), w tym suplementację kwasów omega 3 i 6, biotyny, cynku
  • zastosowanie preparatów na pasożyty zewnętrzne
  • prowadzenie regularnego wyczesywania sierści (m.in. przy kotach otyłych, starszych czy cierpiących na psychodermatozy)

Szukasz szamponu na łupież dla kota?

Reklama

Dermatisan szampon na łupież u kotów

Domowe sposoby na łupież u kota?

Bardzo istotną kwestią w opiece nad kotem jest patrzenie na problem całościowo. Nie zawsze pojawienie się łupieżu zwiastuje choroby endokrynne, autoimmunologiczne czy nowotworowe. Przyczynę łupież można zwalczyć domowymi sposobami, bo to właśnie w domu może znajdować się jego przyczyna.

  • Zbyt suche powietrze w mieszkaniu: zastosuj nawilżacz powietrza w porze grzewczej oraz latem, nie pozwalaj kotu się przegrzewać w słońcu czy na kaloryferze
  • Dieta kota: nie karm kota resztkami i nie przekarmiaj, podawaj karmy zbilansowane, odpowiednie do wieku zwierzęcia, po konsultacji z lekarzem przestaw kota na dietę odchudzającą, dla diabetyków czy włącz suplementację mającą poprawić ogólną kondycję skóry
  • Stres u kota: zadbaj o prawidłową socjalizację, zapewnij kotu niezmienne otoczenie (m.in. przy kotach niewidomych i niedowidzących), zapewnij zwierzęciu ciche spokojne miejsce do odpoczynku i posiłku, jeśli w domu jest więcej zwierząt
  • Odwodnienie u kota: zastosuj fontanny z wodą lub liczniejsze punkty nawodnienia w domu, wstaw nawilżacz powietrza lub postaw miskę z wodą obok kaloryfera, kontroluj ilość spożywanej wody oraz zjadanego pokarmu, a także monitoruj jakość samopielęgnacji

Źródła

D. Guidi, Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii, wyd. Edra, Wrocław 2021.

R. Spangenberg, Choroby kotów, AWM, Raszyn 2004.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu kotów

Summary
ŁUPIEŻ U KOTA – objawy, przyczyny, jak się go pozbyć?
Article Name
ŁUPIEŻ U KOTA – objawy, przyczyny, jak się go pozbyć?
Description
Na sierści Twojego kota pojawił się łupież? Sprawdź co możesz być tego przyczyną oraz jak pozbyć się tego problemu. W artykule znajdziesz również domowe sposoby.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x