Reklama

Łupież u kota – jak zwalczyć koci łupież?

Facebook
Twitter
Koci łupież to potoczna nazwa łojotoku suchego.

pixabay.com/images/id-1496203/

Koci łupież to problem, który może mieć wiele przyczyn, od środowiskowych po zdrowotne. W niektórych przypadkach możemy zwalczyć łupież u kota samodzielnie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Skóra kota

Skóra kota to największy z organówzwierzęcia, który stanowi naturalną barierę pomiędzy narządami wewnętrznymi kota, a środowiskiem zewnętrznym.

Skóra kota składa się z trzech warstw:

 1. Naskórka – epidermy
 2. Skóry właściwej – dermy
 3. Tkanki podskórnej – hipodermy

Naskórek z kolei składa się z pięciu warstw:

 1. Rogowa
 2. Jasna
 3. Ziarnista
 4. Kolczysta
 5. Podstawna

Łupież u kota – jak powstaje

Koci łupież to potoczna nazwa łojotoku suchego. Powstaje na skutek nadaktywności gruczołów skórnych, które produkują zbyt dużą ilość łoju. Dzieje się tak zwykle, gdy skóra kota jest przesuszona. Nadmiar łoju podrażnia skórę, może wywoływać świąd i przyczynia się do łuszczenia rogowej warstwy naskórka.  

Odpowiednia karma dla zdrowej skóry kota

Reklama

Łupież u kota – jak wygląda

Koci łupież to choroba skóry u kota, która  widoczna jest na sierści kota w postaci białych plamek, które mogą być zarówno suche, jak i tłuste. Warstwa rogowa naskórka może przylegać do skóry bądź obsypywać się po sierści. Koci łupież może mieć kolor biały, brązowy, a nawet beżowy.

Łupież u kota przy ogonie, łupież na grzbiecie, towarzyszące temu zaczerwienienia, nadmierna nerwowość kota i częste drapanie powinny natychmiast zwrócić twoją uwagę na koci problem. Matowa sierść u kota jest jednym z objawów towarzyszących łupieżowi.

Jeżeli już wiemy, jak wygląda łupież u kota, to sprawdźmy, jakie mogą być jego przyczyny.

Skąd się bierze łupież u kota

Łupież u kota może być spowodowany wieloma przyczynami, a postawienie właściwej diagnozy może być trudne nawet dla lekarza weterynarii, z tego względu przy problemach skórnych u kotów zawsze wskazana jest wizyta u lekarza dermatologa. Nie należy leczyć kota samodzielnie.

Łupież u kota przyczyny

Zbyt suche powietrze

Koci łupież może powstać na skutek przesuszenia naskórka poprzez wygrzewanie się na słońcu. TO z kolei prowadzi do wzmożonej produkcji łoju i łupieżu.

Zbyt długie przebywanie na słońcu

Łupież u kota może pojawić się zimą, w okresie grzewczym, kiedy powietrze w domu staje się nadmiernie przesuszone. Pojawieniu się łupieżu sprzyja skłonność kotów do wylegiwania się przy ciepłym grzejniku. Rozwiązaniem problemu może być postawienie na kaloryferze miski z wodą.

Niewłaściwa dieta

Koci łupież może być wynikiem reakcji alergicznej organizmu na niektóre białka zawarte w karmie. Kocie jedzenie może być również niezbilansowane. Brak niezbędnych składników pokarmowych w dziennej porcji jedzenia również może doprowadzić do chorób skóry u kota. Warto zwrócić uwagę, czy podawany pokarm zawiera właściwą ilość kwasów omega-3, które działają korzystnie na skórę, niwelując stany zapalne.

Stres u kota

Przedłużający się stres może zaburzać naturalne zachowanie kota do pielęgnacji swojej sierści. Streść może powodować linienie kotów i pojawienie się łupieżu. W przypadku krótkotrwałego stresu wskazane wcześniej objawy powinny ustąpić samoistnie. Jeżeli tak nie jest, to warto rozważyć wizytę u behawiorysty.

Odwodnienie u kota

Koci łupież może być wtórnym wynikiem odwodnienia kota, które wpływa na przesuszanie się naskórka. Odwonienie może z kolei być spowodowane gorączką, wymiotami bądź biegunką.

Łupież u kota wynikający z problemów zdrowotnych

Alergia u kota

Koci łupież może być spowodowany przez reakcje alergiczne u kota. Zwierzę może być uczulone na składniki pokarmu, wtedy mamy do czynienia z alergią pokarmową u kota, bądź na czynniki zewnętrzne kurz, roztocza, pyłki, które powodują alergię wziewną. Łupież u kota może pojawić się również w wyniku alergii kontaktowej sprowokowanej przez plastikowe zabawki, pasty do podłogi, spraye przeciwko insektom czy  niewłaściwe szampony do kąpieli.

Otyłość u kota

Łupież u kotów otyłych ma często charakter wtórny i wynika z tego, że koty otyłe nie są w stanie zapewnić sobie właściwej pielęgnacji futra. Jeżeli łupież występuje tylko punktowa, poza zasięgiem kociego języka, to może być to właśnie przyczyna kociego problemu ze skórą. W takiej sytuacji postaraj odchudzić kota.

Niewydolność nerek u kota

Niewydolność nerek może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodnej u kota, ta z kolei może wpływać na przesuszanie się naskórka i pojawienie się łupieżu u kota.

Nadczynność tarczycy u kota

Łupież u kota jest jednym z typowych objawów nadczynności tarczycy, która dotyka zwykle starsze koty. Wynika on z zaburzeń w pielęgnacji sierści, często na skutek nadmiernego wylizywania określonych części ciała. Diagnoza polega na oznaczeniu poziomu hormonu tarczycy we krwi kota.

Pasożyty u kota

Łupież u kota może zostać sprowokowany przez pasożyty takie, jak pchły, wszy oraz wszoły. Pasożyty bytujące na skórze kota mogą wywołać np. alergiczne pchle zapalenie skóry, w konsekwencji prowadząc do stanów zapalnych i nadmiernego łuszczenia warstwy rogowej naskórka. Z tego względu tak ważna jest profilaktyka przeciwpasożytnicza u kotów.

Łupież wędrujący u kota

Łupież wędrujący wywoływany jest przez roztocze Cheyletiella, które, żywiąc się naskórkiem kota powoduje świąd i w konsekwencji łupież. Diagnoza polega w tym przypadku na badaniu mikroskopowym zeskrobiny ze skóry kota.

Dermatofitoza u kota

Grzybica u kota może być wywołana przez dermatofity, często jest to grzyb Microsporum canis. Na chorobę podatne są koty o osłabionej odporności, które zatknęły się z zarażonym kotem bądź z grzybem w otoczeniu.

Grzybica u kota objawy 

 • Łyse placki u kota na skórze – okrągłe wyłysienia
 • Strupki u kota na skórze
 • Łamliwy włos
 • Łupież u kota

Odpowiednia karma dla zdrowej skóry kota

Reklama

Jak zwalczyć łupież u kota – domowe sposoby

Domowe sposoby na łupież u kota sprowadzają się do kilku podstawowych czynności

 • Wyczesuj kota raz dziennie, by pomóc mu w pielęgnacji sierści. Wyczesywanie usuwa martwy naskórek i podbudza naczynia krwionośne.
 • Sprawdź czy kot pobiera właściwą dawkę wody każdego dnia. Przeciętnie kot powinien wypijać 50-60 ml wody na jeden kilogram masy ciała. Należy w tym uwzględnić wodę w karmie mokrej, jeżeli taką karmiony jest kot.
 • Sprawdź czy preparaty, którymi myjesz podłogi nie mają silnie żrących właściwości. Zastosuj naturalne środki. Na rynku dostępne są już dedykowane płyny do mycia podług, na których przebywają koty.
 • Zimą ustaw przy grzejniku nawilżacz powietrza.
 • Pamiętaj o ochronie kota przed pasożytami zewnętrznymi, nawet jeśli kot nie wychodzi może złapać pchłę przyniesioną z dworu przed domownika albo np. psa.

Jak zwalczyć łupież u kota – leczenie

Jeżeli zastanawiasz się, jak zlikwidować łupież u kota, to pamiętaj, że w przypadku przyczyn związanych z problemami zdrowotnymi zawsze należy udać się do lekarza weterynarii. Jeżeli zmiana diety, nawodnienie i ograniczenie ekspozycji kota na suche powietrze nie przyniosły rezultatu, to czas sięgnąć po poradę lekarza.

Bibliografia:

R. Spangenberg, Choroby kotów, AWM, Raszyn 2004.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Łupież u kota – jak zwalczyć koci łupież? | Zoonews.pl
Article Name
Łupież u kota – jak zwalczyć koci łupież? | Zoonews.pl
Description
Koci łupież to problem, który może mieć wiele przyczyn, od środowiskowych po zdrowotne. W niektórych przypadkach możemy zwalczyć łupież u kota samodzielnie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 609

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x