Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

JAK POZBYĆ SIĘ PCHEŁ U KOTA? Sprawdź skuteczne sposoby

JAK POZBYĆ SIĘ PCHEŁ U KOTA

pixabay.com/photos/cat-pet-animal-domestic-cat-feline-207583/

Spis treści

Cześć! Zastanawiasz się jak pozbyć się pcheł u kota? Dobrze, że tu jesteś. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądają pchły oraz ich jaja. Gdzie szukać ich na kocie oraz w otoczeniu. Zastanawiasz się skąd Twój kot nabawił się pcheł? Na to również znajdziesz tutaj odpowiedź. Tak samo, jak na kilka innych pytań:

  • Jakie choroby przenoszą pchły?
  • Czy pchły mogą przejść z kota na człowieka?
  • Jak pozbyć się pcheł z kota?
  • Czy są jakieś domowe sposoby na pchły u kota?

Pchły u kota – problem także dla człowieka

Pchły kocie, czyli Ctenocephalides felis, to bezskrzydłe owady o ciele spłaszczonym bocznie. Odżywiają się krwią zwierząt za pomocą narządu gębowego kłująco-ssącego. Ich trzecia para odnóży jest przystosowana do wykonywania skoków. Samice pcheł potrafią składać dziennie do 50 jaja, z których w ciągu 2-11 dni wykluwają się larwy, żyjące zwykle w otoczeniu, w którym przechodzą kolejne stadia larwalne, w oczekiwaniu na żywiciela. 

Czy pchły z kota przechodzą na człowieka?

Ludzie nie są preferowanymi żywicielami pcheł. Pchły mogą czasowo wskoczyć na człowieka, mogą nas również pogryźć, ale preferowanym żywicielem jest kot bądź pies. Mimo wszystko pchły z kota mogą przechodzić na człowieka. W przypadku dzieci istnieje ryzyko połknięcia takiej pchły, która może być nosicielem jaj tasiemca.

Po czym poznać, że kot ma pchły?

Rozpoznanie inwazji kocich pcheł bywa czasami trudne, ponieważ dosłownie kilka pcheł może spowodować silne objawy – szczególnie u kotów bardzo wrażliwych.

U kotów uczulonych na ślinę pcheł dochodzi często do świądu, intensywnego drapania, wyłysień oraz połamanych włosów.

Na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia, na grzbiecie w okolicy lędźwiowej pojawiają się zwykle stany zapalne skóry, które mogą rozszerzyć się na uda i brzuch. Często dochodzi również do wtórnych ropnych zapaleń skóry, na skutek drapania i wygryzania. W przypadkach przewlekłych dochodzi do ścieńczenia skóry oraz przerostu warstwy kolczystej naskórka (akantozy), nadmiernego rogowacenia naskórka i lichenizacji skóry1.

Wyczesywanie kota może być formą prewencji

Częste wyczesywanie kota może ujawnić na jego skórze zarówno dorosłe pchły, które pojawią się na szczotce i sierści, jak i jaja – są one jednak na tyle małe, że raczej ich nie zobaczysz. 

Chcesz zwalczyć pchły lub kleszcze u kota?

Reklama

Fiprex DUO KOT

Warto wiedzieć

Inwazję pcheł można wykryć poprzez obecność na skórze kota kału pcheł – jest to nic innego, jak niewielkie ilości zasuszonej krwi. By potwierdzić jego obecność znaleziony materiał należy położyć na bibułę nasączoną wodą – jeżeli po kilku minutach wokół tych drobin pojawią się czerwone aureole, to znaczy, że jest to krew. Innym sposobem jest pocieranie sierści wilgotnym wacikiem.

Jak wygląda pchła kocia?

Dorosła samica pchły kociej mierzy od 2 do 3,25 mm długości, a samce od 2 do 2,5 mm. Ctenocephalides posiadają grzebienie pronotalne i genalne. Ich ubarwienie jest ciemne i brunatne.

Samica kociej pchły

By Katja ZSM – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38976825

Jak wyglądają jaja pcheł u kota?

Jaja pcheł są zwykle białego lub szarego koloru, zwykle trudno znaleźć je na kocie, ponieważ po złożeniu odpadają od kota do środowiska. Bywają jednak sytuacje, w których u kotów z gęstą sierścią, jaja pozostają na żywicielu aż do wylęgnięcia.

Jaja pchły

By Auguste Le Roux – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3158051

Jak kot może zarazić się pchłami?

Pchły to bardzo skoczne owady. Ich budowa anatomiczna umożliwia im skakanie na duże wysokości mimo bardzo niewielkich rozmiarów ciała. Jak podają Lasy Państwowe2 pchła potrafi skoczyć na odległość 350 razy dłuższą i 220 razy wyższą od rozmiarów własnego ciała – to naprawdę imponujące, a jednocześnie groźne dla kotów.

Pchły wykazują największą aktywność w miesiącach letnich, gdy temperatura otoczenia wynosi 18-27°C, a wilgotność od 70 do 90%. Po przeobrażeniu ze stadium poczwarki dorosłe samce i samice pcheł zaczynają szukać żywiciela.

Pchłami zarażają się zwykle koty wychodzące, które przebywają w miejscach bytowania innych zwierząt. Dorosłe Ctenocephalides felis występują na kotach, psach, ale także fretkach oraz dzikich ssakach. Do infestacji może również dojść w dużych skupiskach zwierząt, jak hotele dla kotów, czy schroniska. Niestety zagrożone są również koty, które nie wychodzą. Pasożyty te mogą zostać zawleczone do domu na ubraniu bądź na innym wizytującym zwierzaku. 

Czy pchły są niebezpieczne dla kota?

Pchła kocia może być rezerwuarem tasiemca D. caninum. Pchły zarażają się jajami tasiemca jako larwy, gdyż to wtedy posiadają aparat gębowy typu gryzącego. Koty zarażają się tasiemcem na skutek przypadkowego połknięcia pchły, podczas iskania sierści.

Kocie pchły mogą także przenosić z zarażonego kota na innego osobnika parwowirusa kotów, który prowadzi do panleukopenii.

Wrażliwe na ślinę pcheł koty mogą również cierpień na pchle atopowe zapalenie skóry, które może być pierwotną przyczyną innych chorób skóry. 

W przypadku młodych kociąt, bądź kotów o słabej odporności, silne infestacje dużą liczbą pcheł mogą być powodem niedokrwistości.

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Po rozpoznaniu infestacji pchłami stosuje się preparaty przeciw pasożytom zewnętrznym przeznaczone dla kotów. Są one dostępne zarówno w lecznicach weterynaryjnych, jak i w sklepach zoologicznych.

Krople na pchły dla kota

Najskuteczniejsze preparaty na pchły dla kota to m.in. krople, zwierające takie substancje czynne, jak fipronil. Aplikuje się je bezpośrednio na skórę kota na karku lub zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Należy pamiętać, by nie kąpać kota 2-3 dni przed i po zastosowaniu kropel.

Tabletki na pchły dla kota

Tabletki na pasożyty zewnętrzne to rozwiązanie dla kotów, które nie mają problemu z ich zjadaniem. Zdarzają się takie koty, które potrafią przetrzymać tabletkę, by wypluć ją po chwili. Ewentualnie tabletkę można rozkruszyć i podać kotu z jedzeniem.

Szampon na pchły dla kota

W walce z pchłami można skorzystać z szamponów przeciwpchelnych. Większość kotów nie lubi jednak kąpieli, dlatego częściej zastosowanie mają środki, o których wspominałem wyżej.

Chcesz zwalczyć pchły lub kleszcze u kota?

Reklama

Fiprex DUO KOT

Warto wiedzieć

U kotów nie wolno stosować preparatów przeciwpasożytniczych, które zawierają permetrynę, flumetrynę i deltametrynę – są one silnie trująca dla mruczków.

Jak pozbyć się pcheł z domu?

Mimo radykalnej zmiany na rynku preparatów przeciw pasożytom zewnętrznym w walce z pchłami istotne znaczenie ma kontrola środowiska. Niekoniecznie musi się ona odbywać poprzez stosowanie środków chemicznych. Należy jednak mieć na uwadze, że w środowisku przebywa niemal 95% stadiów rozwojowych pcheł.

Niezbędny do redukcji jaj, larw i poczwarek w środowisku jest odkurzacz. Sprzątane szczególnie powinny być te miejsca, w których koty przebywają najczęściej. Tekstylia, z którymi koty mają kontakt powinny być także regularnie prane.

W celu zwiększenia skuteczności można również zakupić preparaty przeciwpchelne do rozpylania w środowisku, do stosowania w trudno dostępnych miejscach.

Działania te należy stosować skrupulatnie przez kilka tygodni, pamiętając o zabezpieczeniu w tym czasie kota preparatem na pasożyty zewnętrzne.

Domowe sposoby na pchły u kota

Niektórzy opiekunowie kotów zalecają, by skorzystać z octu lub cytryny, które po rozcieńczeniu należy użyć, podczas wyczesywania sierści kota. Są to jednak delikatne sposoby, których skuteczność przy dużych inwazjach nie będzie odpowiednia. Dodatkowo zapach octu może być dla kota nie do zniesienia. Rozpylanie olejku lawendowego lub cydrowego to sposoby, które mogą ewentualnie odstraszyć pchły, ale nie zwalczyć. Dlatego takie działania nie mogą być alternatywą dla leków, które zwalczają pchły.

Źródła

D. Bowman, Parazytologia Weterynaryjna, wyd. edra urban&partner, Wrocław 2021.

J. Gundłach, A. Sadzikowski, Parazytologia i parazytozy zwierząt, PWRiL, Warszawa 2004.

1 ESCCAP, Zwalczanie pasożytów zewnętrznych u psów i kotów, Wydanie siódme – styczeń 2022 r.

2 facebook.com/LasyPanstwowe/posts/10155853911227630/

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o pasożytach

Summary
JAK POZBYĆ SIĘ PCHEŁ U KOTA? Sprawdź skuteczne sposoby
Article Name
JAK POZBYĆ SIĘ PCHEŁ U KOTA? Sprawdź skuteczne sposoby
Description
Pchły to pasożyty, które mogą przenosić tasiemca, parwowirusa kotów, a także wywoływać APSZ. Przeczytaj, jak pozbyć się pcheł u kota i z domowego otoczenia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x