Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Ile trwa ciąża u psa i jak ją rozpoznać?

Kiedy suczka może zajść w ciążę

Ciąża u psa trwa zdecydowanie krócej niż u ludzi. Warto też wiedzieć, jakie są oznaki ciąży u psa i jakie badania wykonać przed zapłodnieniem.

Spis treści

Kiedy suczka może zajść w ciążę

Biologiczną gotowość do zajścia psa w ciążę wyznacza pojawienie się u suczki pierwszej cieczki. U różnych raz proces ten przebiega w innym tempie. U psów ras małych i średnich pierwsza cieczka pojawia się między 7 a 12 miesiącem życia. W przypadku ras dużych może ona wystąpić do 24 miesiąca życia.

Pierwsza cieczka oznacza gotowość do zajścia w ciążę w sensie biologicznym jednak warto pamiętać, że organizm w tak wczesnym wieku jest jeszcze w etapie rozwoju, dlatego ciąża w trakcie pierwszej cieczki jest obarczona większym ryzykiem poronienia.

Odpowiedzialni hodowcy czekają zazwyczaj do osiągnięcia przez suczki dojrzałości hodowlanej, dopuszczając do ciąży przy drugiej, a nawet trzeciej cieczce.

Oznaki ciąży u psa

Pierwszymi objawami ciąży u psa mogą być: spadek apetytu, większe zmęczenie czy wymioty. W drugim etapie ciąży widać już powiększony brzuch oraz gruczoły mlekowe. Na początku drugiego trymestru około 4 tygodnia należy wykonać USG, by upewnić się, że suczka jest w ciąży. Opisane wcześniej objawy mogą również występować w trakcie ciąży urojonej.

Jak długo trwa ciąża u psa

Zastanawiasz się ile trwa ciąża u psa? W porównaniu z ludźmi ciąża u psów trwa bardzo krótko – średnio 9 tygodniu. Pisząc precyzyjnie: czas ten waha się między 58 a 65 dni, w zależności od sposobu obliczania (od początku fazy diestrus, od momentu owulacji bądź od przedowulacyjnego wzrostu progesteronu).

Badania u suki w ciąży

Jak zostało napisane wyżej badanie USG można wykonać już około 4 tygodnia trwania ciąży u psa. Lekarz może zdecydować się również na badanie palpacyjne, jednak badanie dotykiem wymaga w tym przypadku dużego doświadczenia. Można też zdecydować się na badanie RTG (7 tydzień), które pokaże, jak duży będzie miot, jednak nie dowiemy się z niego, czy płody są żywe.

Przed planowanym zapłodnieniem warto pamiętać o tym, by przeprowadzić u suczki wszystkie niezbędne badania krwi, szczepienia oraz odrobaczanie. Odrobaczanie ciężarnej suki, zgodnie z wytycznymi ESCCAP powinno zostać wykonane również w 40 i 55 dniu ciąży, by zapobiec transmisji glisty psiej do szczeniąt.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Chcesz poznać inne ciekawostki o psach i kotach?

Summary
Ile trwa ciąża u psa i jak ją rozpoznać? | Zoonews.pl
Article Name
Ile trwa ciąża u psa i jak ją rozpoznać? | Zoonews.pl
Description
Ciąża u psów trwa zdecydowanie krócej niż u ludzi. Warto też wiedzieć, jakie są oznaki ciąży u psa i jakie badania wykonać przed zapłodnieniem.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x