Reklama
Reklama

Wypadanie sierści u psa – jak sobie z tym poradzić

Facebook
Twitter
Wypadanie sierści u psa

Skóra i sierść stanowi odzwierciedlenie ogólnej kondycji psa oraz tworzy naturalną barierę, chroniącą organizm przed środowiskiem zewnętrznym. Sierść zdrowego psa, powinna być gęsta i lśniąca, a skóra zdrowa i nawilżona. Co zrobić, gdy jej stan pozostawia wiele do życzenia? Czy w każdym przypadku należy się martwić?

Spis treści - kliknij strzałkę

Wśród niezliczonych zalet dzielenia mieszkania z czworonogiem, kilka aspektów może wiązać się z występowaniem drobnych niedogodności. Psia sierść pokrywająca meble, ubrania i dywany potrafi uprzykrzyć życie większości właścicieli. Poza względami estetycznymi, stan sierści może sygnalizować poważniejsze problemy występujące w organizmie.

Dlaczego psu nadmiernie wypada sierść

Okresowe problemy z okrywą włosową są częstą przypadłością, występującą u większości psów. Jeśli nadmiernemu gubieniu sierści nie towarzyszą inne objawy, a samopoczucie ogólne psa nie wzbudza podejrzeń, z problem można łatwo sobie poradzić, dbając o regularną pielęgnację i dietę pupila. Fizjologicznie, suczki tracą spore ilości sierści około trzy miesiące po cieczce i w czasie karmienia młodych. Jest to związane z występowaniem tak zwanej „burzy hormonów”, a dodatkowo u matek karmiących – z niedoborami żywieniowymi. Naturalnym zjawiskiem jest także sezonowe wypadanie sierści wiosną i jesienią, nazywane linieniem.

Kiedy pies linieje

Patologiczne wypadanie psiej sierści należy odróżnić od całkowicie naturalnego linienia. Linienie jest fizjologicznym procesem wymiany okrywy włosowej i dostosowania jej do panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Większość psów, linieje dwa razy w roku – przed zimą i po zimie. Okres wymiany sierści u psa na nową trwa mniej więcej półtorej miesiąca, a sierść gubiona jest równomiernie na powierzchni całego ciała czworonoga. Niestety, na skutek przebywania w sztucznie oświetlanych i ogrzewanych pomieszczeniach, zdarza się, że czas wzmożonego wypadania sierści ulega wydłużeniu lub występuje częściej niż dwa razy do roku. O ile u psa, nie obserwujemy w tym czasie innych, niepokojących objawów – jest to problem wyłącznie kosmetyczny, charakteryzujący się wyjątkową uciążliwością i wymagający częstszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Chcesz zredukować gubienie sierści u psa?

Reklama

gubienie sierści u psa

Jak ograniczyć gubienie sierści przez psa

Najskuteczniejszym sposobem na skrócenie okresu linienia u psa jest usuwanie martwych włosów, zanim wypadną same. Oznacza to regularne, nawet codzienne, sumienne szczotkowanie. Dla większej wygody, szczotkę należy dobrać do rodzaju sierści i wielkości zwierzaka. Drugi, niemniej ważny element pielęgnacji sierści to odpowiednia suplementacja psa. W okresie wzmożonego wypadania sierści, dietę psa należy uzupełnić o witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe. Na rynku zoologicznym znajdziemy wiele preparatów witaminowych specjalnie zbilansowanych pod kątem pielęgnacji skóry i sierści psów. Dzięki odpowiedniej suplementacji, wymiana włosa następuje szybciej, skóra psa jest zdrowsza, a nowa sierść lśniąca i mniej podatna na wypadanie. Warte uwagi są także gotowe suche karmy, dedykowane psom z problemami skórnymi. Można je podawać przez cały rok lub sezonowo. Doraźnie, w czasie linienia, produkt do mycia psa, warto zastąpić szamponem ograniczającym wypadanie sierści oraz uzupełnić odżywką, które wzmocnią sierść od zewnątrz. Istotnym środkiem zaradczym potencjalne problemy skórne u psów jest także regularna profilaktyka przeciwpchelna.

Pies gubi sierść – kiedy udać się do lekarza

Nasilone gubienie sierści u psa obserwujemy w przebiegu wielu chorób ogólnych. Jako objaw, zazwyczaj występuje w towarzystwie innych symptomów, ale może być cenną wskazówką diagnostyczną. Sierść chorych psów poza skłonnością do wypadania, może być matowa i nastroszona, skóra natomiast – sucha, zaczerwieniona lub swędząca. W zależności od problemu, przerzedzenia sierści psa mogą występować równomiernie na całym ciele lub w jego określonych partiach. Wypadanie sierści towarzyszy najczęściej:

  • infekcjom grzybiczym
  • alergiom pokarmowym i środowiskowym
  • zaburzeniom hormonalnym,
    między innymi niedoczynności tarczycy lub w przebiegu choroby Cushinga
  • inwazjom pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych
  • miejscowo w przypadku niektórych nowotworów
  • niedoborom żywieniowym u psa

 

Identyfikacja przyczyny złego stanu skóry i sierści psa jest możliwa dzięki przeprowadzeniu badań diagnostycznych. W niektórych przypadkach, jednoznaczną odpowiedź można uzyskać poprzez zbadanie krwi, czasem jednak koniecznym jest wykonanie dodatkowych badań, jak analiza moczu, mikroskopowa analiza sierści czy diagnostyka obrazowa.

Obserwacja okrywy włosowej psa, może być kluczowa w wychwyceniu wielu zaburzeń już na wczesnym etapie. Szczotkowanie, warto więc włączyć do codziennych czynności pielęgnacyjnych, także poza okresem linienia. Obserwowanie stanu skóry i sierści na co dzień, pozwoli na bieżącą ocenę jej stanu i zauważenie niepokojących zmian u psa.

Tech. wet. Agata Michniewicz

tech. wet. Agata Michniewicz

Pałająca miłością do zwierząt technik weterynarii pracująca w lecznicy weterynaryjnej. Prywatnie, właścicielka kota, królika i kawii domowej. Doświadczenia nabierała, podczas pracy w sklepie zoologicznym. Zna szeroki asortyment produktów i wie, które z nich nalepiej sprawdzą się dla Twojego pupila.

Summary
Wypadanie sierści u psa – jak sobie z tym poradzić - Zoonews.pl
Article Name
Wypadanie sierści u psa – jak sobie z tym poradzić - Zoonews.pl
Description
Sierść zdrowego psa, powinna być gęsta i lśniąca, a skóra zdrowa i nawilżona. Co zrobić, gdy sierść psa zaczyna wypadać? Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1348

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x