Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Wypadanie sierści u psa – dlaczego pies linieje

Facebook
Twitter
Dlaczego psu wypada sierść

Wypadanie sierści u psa spowodowane może być przez wiele czynników. W tym artykule skoncentrujemy się na sezonowym linieniu psów.

Spis treści

Po co psu sierść

Okrywa włosowa psa spełnia wiele funkcji. Od wizualnych, istotnych choćby z perspektywy hodowców po fizjologiczne. Sierść odpowiada przede wszystkim za prawidłową regulację temperatury ciała. Zimą chroni psa przed utratą temperatury ciała, a latem przed przegrzaniem. Sierść chroni również skórę psa przed promieniowaniem UV czy bakteriami.

Dlaczego psu wypada sierść

Linienie jako zjawisko fizjologiczne występuje u psów w zależności od pory roku. Teoretycznie psy gubią sierść dwa razy do roku: na wiosnę oraz jesienią. W obydwu przypadkach linienie pozwala na pozbycie się sierści, która przestaje już spełniać swoją funkcję. Linienie może trwać nawet do 6 tygodni, po których rozpoczyna się porost włosów. Proces linienia można jednak nieco skrócić. 

Na wypadanie sierści wpływa jednak wiele czynników: stan zdrowia, dieta, hormony, nadmierny stres, obecność pasożytów, temperatura otoczenia czy długość dnia.

Psy domowe, żyjące w ogrzewanych mieszkania mogą gubić sierść delikatniej, ale przez cały rok. Suki karmiące linieją mocniej właśnie w okresie, gdy karmą młode. Suczki linieją również intensywnie około 3 miesięcy po cieczce, na skutek zmian hormonalnych. Proces linienia przebiega najmocniej u psów, które żyją na zewnątrz i są najbardziej podatne na zmiany pór roku. U nich linienie odbywa się zazwyczaj podręcznikowo, dwa razy do roku: wiosną i jesienią.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że sam proces linienia nie jest przyjemny dla psów. Martwa sierść, która pozostaje na skórze, może po prostu kłuć.

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa

Ograniczenie wypadania sierści jest procesem fizjologicznym i koniecznym. Nie da się go zatrzymać. Proces linienia można jednak nieco skrócić. Wymaga to od opiekuna podjęcia konkretnych działań.

Po pierwsze, regularne wyczesywanie psa pozwoli mu szybciej pozbyć się martwej sierści. W okresie linienia należy wyczesywać psa codziennie. Można to robić za pomocą wielu dostępnych na rynku narzędzi: szczotką z włosia i drutu, trymerem lub gumową rękawicą.

Po drugie, w okresie linienia można zdecydować czasowo o zmianie karmy na funkcyjną, dla psów z wypadającą sierścią.

Kondycję skóry poprawić można również za pomocą odpowiedniej suplementacji. W okresie poprzedzającym spodziewane linienie warto zacząć podawać psu suplementy na poprawę stanu okrywy włosowej zawierające kwasy omega 3 i 6, biotynę oraz cynk. Zdrowa skóra ma wpływ na tempo wzrostu nowej sierści, a tym samym na pozbycie się starej okrywy.

Proces linienia ma swoje podłoże w biologii zwierząt, dlatego równie mocno uzależniony jest od rasy psa. Yorkshire teriery, maltańczyki, bichony czy charty afgańskie linieją w sposób niezauważalny – delikatnie przez cały rok. Z kolei siberian husky czy alaskan malamute linieją bardzo intensywnie ze względu na podwójną szatę – pod sierścią znajduje się u nich również podszerstek.  

 

Bez względu na rasę psa przedłużające się linienie, pojawienie się plackowatych wyłysień czy towarzyszący temu świąd powinny być sygnałem do tego, by udać się do psiego dermatologa.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Wypadanie sierści u psa – dlaczego pies linieje - ZOONEWS.PL
Article Name
Wypadanie sierści u psa – dlaczego pies linieje - ZOONEWS.PL
Description
Wypadanie sierści u psa spowodowane może być przez wiele czynników. W tym artykule skoncentrujemy się na sezonowym linieniu psów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x