Jak karmić starszego psa – to powinieneś wiedzieć

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Jak karmić starszego psa – to powinieneś wiedzieć

Karmienie psiego seniora wygląda nieco inaczej niż dorosłego psa w sile wieku. Na co zwrócić uwagę, kupując karmę dla starszego psa? Jak karmić psa seniora?

Spis treści

Kiedy zacząć karmić psa karmą dla seniora

Wszyscy wiemy, jak ważna dla funkcjonowania organizmu jest odpowiednia, prawidłowo zbilansowana dieta, zarówno dla nas, jak i dla naszych czworonożnych przyjaciół. Decydując się na posiadanie psa, jesteśmy zobowiązani zapewnić mu najlepsze możliwe warunki, opiekę oraz pożywienie. Wraz z upływem lat potrzeby naszych zwierząt się zmieniają, w tym artykule przedstawię najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy doborze pokarmu. Zanim przeanalizujemy, jaką karmą należy karmić psa seniora, musimy najpierw określić od jakiego wieku nasz pupil się nim staje. W przypadku psów głównym czynnikiem, determinującym wyznaczenie wieku geriatrycznego jest rasa, a dokładnie wielkość danego psa. Za średni wiek, w którym uznajemy psa za seniora, przyjmuje się 8. rok życia. Trzeba jednak pamiętać, że psy ras olbrzymich zaczynają starzeć się szybciej, nawet w 5.-6. roku życia, natomiast u zwierząt zaliczanych do ras małych i miniaturowych granica ta przesuwa się do około 10. roku życia.

Oznaki starzenia się psa

Typowe symptomy starzenia się psa to:

 • problemy stomatologiczne, wynikające z obecności kamienia nazębnego i chorób przyzębia. Bolesność jamy ustnej utrudnia przyjmowanie pokarmu, a nawet powoduje niechęć do jedzenia. Trudności z przyjmowaniem pokarmu oraz zmniejszony apetyt mogą prowadzić do utraty masy ciała, czyli postępującego wychudzenia
 • pogorszenie stanu okrywy włosowej, skóry, pazurów (pojawia się siwa sierść, często dochodzi do matowienia włosa)
 • zaburzenia trawienne – powstają w wyniku zmniejszenia ilości wytwarzanych enzymów trzustkowych oraz spowolnienia perystaltyki. W konsekwencji dochodzi do zaparć i mniejszej przyswajalności składników odżywczych z pożywienia
 • obniżenie tempa przemiany materii
 • zaburzenia behawioralne, zachowania demencyjne
 • pogłębienie problemów zwyrodnieniowych, zapalnych stawów (objawiające się kulawizną, zesztywnieniem kończyn, trudnościami w poruszaniu). Psi seniorzy są zwierzętami o zmniejszonej aktywności, większość czasu spędzają leżąc, mając problemy ze wstawaniem z legowiska, zazwyczaj przemieszczają się ostrożnie i wolno, a nadmierny ruch prowadzi do szybkiego zmęczenia. Niechęć do aktywności fizycznej często skutkuje zwiększeniem masy ciała, co nasila stan zapalny w układzie kostno-stawowym.
 • nietrzymanie moczu, kału oraz problemy z defekacją wynikające z przerostu gruczołu krokowego

Jak karmić psa seniora

Psiego seniora zaleca się karmić 3-4 w ciągu dnia, o stałych porach. Posiłki powinny być podawane po spacerach, nigdy przed nimi. Karma powinna być podawana w temperaturze pokojowej. Jeżeli zwierzę ma problemy stomatologiczne warto sięgnąć po karmy półwilgotne lub namoczyć suchą karmę wodą. Nie zaleca się zbyt częstego zmieniania diety, a jeśli karma musi być zmieniona, warto robić to stopniowo przez kilka dni.

Jaka karma dla psa seniora

Dieta psa seniora musi być dostosowana przede wszystkim do stanu jego zdrowia. Jeżeli nasz pies cierpi na chorobę, w leczeniu której wymagana jest zmiana diety, należy zmienić karmę bytową na karmę z linii weterynaryjnej, dopasowaną do zdiagnozowanego schorzenia.  Jeżeli zwierzę jest zdrowe i decydujemy się na karmę bytową, to warto żeby była to karma wysokiej jakości i dopasowana do wieku zwierzęcia.

Kaloryczność karmy dla seniora powinna być obniżona, w porównaniu do karmy dla zwierząt dorosłych, wynika to z obniżonej przemiany materii, ale też mniejszej aktywności psa. Kontrolowanie ilości dostarczanych kalorii jest bardzo ważne w przeciwdziałaniu otyłości. Równie istotne jest dostarczanie łatwo przyswajalnego białka o wysokiej jakości, zawierającego egzogenne aminokwasy.

Na co zwrócić uwagę kupując karmę dla psiego senior

Przy wyborze karmy należy zwrócić uwagę na obecność:

 • wielonienasyconych kwasów tłuszczowych
 • włókna pokarmowego – jest ono bardzo ważne dla usprawnienia perystaltyki i ograniczenia problemów z defekacją
 • witamin A, E oraz selenu – ze względu na swoje korzystne właściwości antyoksydacyjne spowalniają procesy starzenia się komórek
 • żelaza, miedzi, cynku i manganu, które mają korzystny wpływ na zdrowie naszego pupila
 • beta karotenu, witamin C, E, cynku – wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego
 • glukozaminy, siarczanu chondroityny, kwasów tłuszczowych EPA/DHA, hydrolizowanego kolagenu – wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego
 • łatwo przyswajalnego białka (w tym aminokwasów leucyny i lizyny)
 • ilość fosforu w karmie – dla prawidłowej pracy nerek ważne jest ograniczanie jego podaży

 

Podsumowując, odpowiednio zbilansowana karma może pomóc ograniczyć problemy związane ze starzeniem się naszego pupila i zapewnić mu komfort na długie lata.

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kliniki dla zwierząt MyPet.

lek. wet. Marta Nejman

specjalista chorób psów i kotów w klinice dla zwierząt MyPet.

Szukasz karmy dla psiego seniora?

Reklama

bosch maxi senior sucha karma dla psa

Chcesz poznać inne porady żywieniowe?

Summary
Jak karmić starszego psa – to powinieneś wiedzieć - Zoonews.pl
Article Name
Jak karmić starszego psa – to powinieneś wiedzieć - Zoonews.pl
Description
Karmienie psiego seniora wygląda nieco inaczej niż dorosłego psa w sile wieku. Na co zwrócić uwagę, kupując karmę dla starszego psa? Jak karmić psa seniora?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 158

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x