Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Ile trwa cieczka u psa – kiedy się pojawia i objawy

Facebook
Twitter
Cieczka u psa

Cieczka u psów to temat bardzo ważny z punktu widzenia właściciela, to jedynym moment, kiedy suczka może zajść w ciążę. Ile trwa cieczka? Jakie są jej objawy?

Spis treści

Czym jest cieczka u psa – jakie są etapy cieczki

Cieczka u psa, określana inaczej jako ruja, to naturalny etap cyklu reprodukcyjnego u suki, podczas którego może dojść do jej zapłodnienia. Ruja u suczek przebiega według powtarzalnego schematu składającego się z czterech następujących po sobie faz:

  1. Proestrus – etap poprzedzający ruję będący fazą wstępną cieczki. Podczas tej fazy cieczki u suczki pojawiają się pierwsze krople o głębokim czerwonym kolorze z feromonami, które wabią psy. Srom staje się przekrwiony i obrzęknięty. W przypadku suk z silnym instynktem higieny pojawia się wzmożone wylizywanie sromu. W fazie proestrus suczka nie jest jeszcze gotowa do kopulacji. Mimo zainteresowania ze strony psów suczka może reagować agresją. W okresie tym suka pije więcej, częściej też sika, pozostawiając samcom znaki zapachowe. Okres ten trwa od 3 do 17 dni.
  2. Estrus – ruja właściwa. Podczas tej fazy cieczki u suczki wydzielina z pochwy staje się bardziej różowa, rzadsza i jaśniejsza. Suka jest gotowa do pokrycia. Przyjmuje łagodną postawę do samców, unosi ogon i wygina grzbiet. Faza ta trwa ok 9 dni i może w niej dojść do zapłodnienia.
  3. Diestrus – faza porujowa, podtrzymania ciąży. To okres, w którym rozpoczyna się produkcja progesteronu. Dzieje się tak bez względu na to, czy suka została zapłodniona czy też nie. Okres ten trwa 70-80 dni i jest on nieco dłuższy od czasu trwania ciąży u psa. Pod koniec tej fazy cieczki poziom progesteronu spada, a rośnie poziom prolaktyny, która odpowiada za pobudzenie organizmu do produkcji mleka. U suczek, które nie zostały zapłonione może w tym okresie pojawić się ciąża urojona.
  4. Anestrus – faza bezrujowa. Jest to okres, w którym poziom hormonów wraca do normy, suka nie wykazuje aktywności płciowej. Organizm w tym okresie może się zregenerować przed pojawieniem się kolejnej cieczki.
Jakie są etapy cieczki u psa

Jak wygląda cieczka u psa

Objawy cieczki u psa uzależnione są od opisanych powyżej faz.

W fazie pierwszej objawami cieczki u suki są:

  • obrzęk i zaczerwienienie sromu
  • ciemnoczerwona wydzielina ze sromu
  • wzmożone wylizywanie sromu
  • zwiększona agresja wobec samców
  • wzmożone sikanie, w celu pozostawiania zapachu

 

W fazie drugiej objawami cieczki u suki są:

  • zmienne nastroje, od wzmożonej aktywności do apatii
  • zmiana koloru wydzieliny na różową, jasnożółtą i dalej do bezbarwnej
  • podnoszenie ogona i wyginanie grzbietu

Pierwsza cieczka u suki

Moment wystąpienia pierwszej cieczki u psa uzależniony jest od czasu, w którym suczka osiąga dojrzałość płciową. Właśnie z tego względu określenie, kiedy wystąpi pierwsza cieczka u psa zależy w dużej mierze od jej rasy. Psy ras małych dojrzewają szybciej, a pierwsza cieczka u psa może się u nich pojawić już w 6 miesiącu życia. U psów ras średniej wielkości pierwsza cieczka powinna pojawić się pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia. U psów ras dużych pierwsza cieczka powinna pojawić się między 12 a 24 miesiącem życia.

Generalnie rzecz biorąc napisać można, że pierwsza cieczka u suki powinna pojawić się, gdy ta osiągnie około 2/3 masy ciała dorosłego psa swojej rasy. Brak pierwszej cieczki w ciągu dwóch pierwszych lat życia psa powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii. Pamiętać jednak należy, że rasa psa nie jest jedynym wyznacznikiem szybkości pojawienia się pierwszej cieczki. Równie istotne są dziedziczne czynniki wynikające z linii hodowlanej.

Jak często suczka ma cieczkę

Podobnie, jak pojawienie się pierwszej cieczki u suczki zależy od rasy oraz cech indywidualnych, tak częstotliwość występowania cieczki również kształtuje się różnorodnie. 

Psy ras małych wykazują tendencję do większej regularności występowania cieczki. W zależności od cech fizjologicznych cieczka może występować u psów ras małych nawet 3-4 razy do roku.

U psów ras dużych, a nawet bardzo dużych cieczka może pojawiać się raz na 12-18 miesięcy.

Najczęściej jednak mówić można o wariancie, w którym suczki przechodzą cieczkę 2 razy do roku.

Ile trwa cieczka u psa

Prawidłowy czas trwania cieczki u suki z ustabilizowanym cyklem płciowym waha się od 2 do 4 tygodni. Z reguły przyjmuje się, że średnio cieczka u psa trwa 3 tygodnie, jednak płodność występuje w fazie estrus, czyli cieczki właściwej, która trwa zwykle od 7 do 9 dni.

Majtki na cieczkę

W czasie, gdy plamienie suczki w fazie pierwszej jest bardzo mocne i sprawia właścicielom problemy możliwe jest zastosowanie majtek, które zabezpieczą mieszkanie przed zabrudzeniem. Majtki na cieczkę nie stanowią jednak zabezpieczenia przed ciążą. Suczka nie powinna być w nich zabierana na spacery.

Jak postępować na spacerach w czasie cieczki u psa?

Jednym z podstawowych sposobów na zapobieganie ciąży u suki jest umiejętność określenia dni płodnych i odseparowanie w tym czasie suki od samców. Ponieważ jednak określenie dni płodnych nie jest możliwe do jednoznacznego wyznaczenia poprzez ich wyliczenie warto obserwować zmiany koloru wydzieliny ze sromu. W czasie, gdy wydzielina jest już znacznie jaśniejsza i rzadsza, a suczka przestaje reagować agresywnie wobec psów warto wybierać się z nią na spacery w okienkach pomiędzy tradycyjnymi spacerami właścicieli psów w okolicy. W czasie rui warto zrezygnować ze spacerów po wybiegach czy parkach. Psa zawsze trzymamy na smyczy.

Jedynym bezwzględnie skutecznym sposobem uniknięcia ciąży u suczki jest przeprowadzenie zabiegu sterylizacji bądź kastracji.

Antykoncepcja hormonalna suki

Innym sposobem na zabezpieczenie psa przed ciążą jest zastrzyk z hormonami, który przesuwa wystąpienie cieczki. Zastrzyk podaje się na około 2 miesiące przed wystąpieniem cieczki. Antykoncepcja hormonalna ma jednak pewne wady: zwiększa ryzyko zapalenia macicy, ropomacicza, guzów gruczołów mlekowych czy guzów jajników.

Antykoncepcji hormonalnej nie wolno stosować przed pojawieniem się pierwszej cieczki. Jest to metoda, którą można zastosować u dojrzałych płciowo suk.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Chcesz poznać inne ciekawostki o psach i kotach?

Summary
Ile trwa cieczka u psa – kiedy się pojawia i jej objawy - ZOONEWS.PL
Article Name
Ile trwa cieczka u psa – kiedy się pojawia i jej objawy - ZOONEWS.PL
Description
Cieczka u psów to temat bardzo ważny z punktu widzenia właściciela, to jedynym moment, kiedy suczka może zajść w ciążę. Ile trwa cieczka? Jakie są jej objawy?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x