Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ENTLEBUCHER – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Entlebucher – mały szwajcarski pies pasterski

pixabay.com/pl/photos/pies-pies-pasterski-1461239/

Entlebucher to najmniejsza z czterech szwajcarskich ras psów pasterskich, to pies o wielkim sercu do pracy i miłości do ludzi. W Polsce rasa jest bardzo mało popularna.

Spis treści - kliknij strzałkę

Entlebucher – podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

Szwajcaria

🐶 Numer wzorca FCI

47

➡ Waga

14-22 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Entlebucher to inteligentny, czujny, pewny siebie pies. Powierzone zadania tratuje bardzo poważnie, jest nieprzekupnym stróżem.

Entlebucher – pochodzenie i historia

Entlebucher to jedna z czterech ras szwajcarskich psów pasterskich, wyhodowanych do pracy przy zaganianiu stad, szczególnie w górzystym terenie, pilnowania domostw i obejść. Mały szwajcarski pies pasterski pochodzi z doliny Entlebuch, położonej niedaleko kantonów Lucerna i Berno.

Rozdzielenie ras i nowe nazewnictwo

Już w 1889 roku dokonano pierwszego opisu rasy, nazywanej wtedy Entlibucherhund. Mimo rozróżnienia tej nowej rasy, okoliczna ludność jeszcze przez wiele lat określała je mianem appenzeller. Działo się tak dlatego, że umaszczenie obu psów było identyczne, a przy tym wykonywały tą samą pracę. Appenzeller to z resztą jedna z kilku ras, która obok berneńskiego psa pasterskiego i dużych szwajcarskich psów pasterskich dała początek rasie entlebucher. Entlebucher jest czwartą rodzimą rasą psów pochodzącą z Szwajcarii.

W 1913 roku, podczas wystawy w Langenthal dokonano sędziowskich opisów rasy, które posłużyły do wpisania entlebucherów do Szwajcarskiej Księgi Rodowodowej. W 1927 roku stworzono pierwszy oficjalny wzorzec rasy, a rok wcześniej powstał Szwajcarski Klub Psa Pasterskiego z Entlebuch.

Entlebucher od samego początku nie cieszył się dużą popularnością, o czym świadczy niewielka liczba wpisów do SHSB. Tak też pozostało do dziś, mimo że ta rasa psów posiada niezwykłe cechy psa użytkowego.

Oficjalne uznanie entlebuchera przez FCI

Entlebucher został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 28 lipca 1954 roku.

Entlebucher w Polsce

Entlebucher nie jest popularną rasą w Polsce. W naszym kraju istnieje dosłownie kilka hodowli, a dostęp do szczeniaka entlebuchera jest bardzo mocno ograniczony. Pierwsze entlebuchery zostały sprowadzone do Polski około 2000 roku.

Jak wygląda entlebucher?

Enlebucher to średniej wielkości pies o zwartej i wydłużonej sylwetce. Entlebucher ma głowę proporcjonalną do tułowia, lekko klinowatą, gdzie kufa zwęża się równomiernie ku końcowi. Stop u psa jest słabo zaznaczony. Nos tego trójbarwnego psa jest zawsze wybarwiony na czarno i lekko wystaje poza krawędź warg. Oczy entlenbuchera są małe, barwy ciemnego brązu lub orzecha, pokryte dobrze przylegającymi powiekami o czarnych krawędziach. Wiszące uszy psa nie są duże, osadzone są wysoko, szeroko i mają kształt trójkąta. Tułów entlebuchera jest mocny z szeroką i głęboką klatką piersiową. Ciało psa dźwigają silnie umięśnione kończyny, które są proste i równoległe. Zad psa jest lekko spadzisty, a na jego końcu osadzony jest naturalnej długości ogon wiszący lub uniesiony. U rasy zdarza się również naturalny, ale szczątkowy ogon, który nie jest wadą.

Entlebucher – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie entlebuchera

Pies: 44-50 cm, dopuszczalne 52 cm

Suka: 42-48 cm, dopuszczalne 50 cm

Entlebucher – waga

Pies, jak i suka: 14-22 kg

Szata entlebuchera

Entlebucher ma twardy, sztywny, lśniący i krótki oraz mocno przylegający włos okrywowy i gęsty podszerstek barwy od cimnoszarej po brązowy. Typowe umaszczenie entlebuchera to tricolor; czarna barwa podstawowa ze znaczeniami o barwie żółtej lub rdzawo-brązowymi i białymi.

Kategoria wielkości entlebuchera

Entlebucher to pies średniej wielkości.

Ile żyje entlebucher

Długość życia entlebuchera waha się od 12 do 14 lat.

Entlebucher – usposobienie i charakter

Entlebucher, jak pozostałe szwajcarskie psy pasterskie, to pies stworzony do ciężkiej pracy zaganiacza. Jest ambitny, czujny i wytrwały. Nie brak mu odwagi i pewności siebie oraz niezwykłej inteligencji, która pozwala mu na samodzielną pracę w gospodarstwie. Dzięki swojej łagodności entlebucher staje się obecnie coraz częściej domowym psem rodzinnym do towarzystwa.

Ten czuły pies potrzebuje towarzystwa rodziny, opiekę nad stadem przenosi w opiekę nad rodziną, a gdy obdarzy człowieka zaufaniem, to idzie za tym także oddanie. Szczenięta entlebuchera uwielbiają zabawy i psoty, są to psy pełne temperamentu, ruchliwe i zwinne. Podczas nauki podstawowego posłuszeństwa wykazuje się bystrością, jest zdolnym uczniem. Dorosły pies jest bardzo zrównoważony i spokojny, dlatego doskonale nadaje się do domu z małymi dziećmi. Rasa ma przyjacielskie i wesołe usposobienie. Dodatkowo warto wspomnieć, że entlebucher nie ma instynktu łowcy i nie jest to pies niezależny, nie wykazuje również tendencji do ucieczek. Wobec obcych pozostaje psem nieco nieufnym, a już na pewno jako stróż jest nieprzekupny.

Entlebucher to pies, który może żyć w mieszkaniu, jednak trzeba liczyć się z tym, że jest to rasa psów, która potrzebuje dużo ruchu. Entlebuchery w pełni akceptują zarówno koty, jak i psy, które mogą z nimi mieszkać pod jednym dachem.

Entlebucher – zdrowie

Entlebucher to pies zdrowy i wytrzymały. Podwójna szata powoduje, że psy te dobrze znoszą zarówno upały, jak i chłodne dni. Jak inne rasy hodowane do pracy jest to pies, który rzadko choruje.

Typowe choroby entlebuchera

  • PRA
  • Zaćma
  • Jaskra
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Entlebucher urinary syndrome (EUS)

Entlebucher – żywienie

Entlebuchery to psy łakomczuchy, które mają skłonność do przejadania, co może doprowadzić do nadwagi i otyłości u psa. Brak aktywności może tylko i wyłącznie przyczynić się do takiego stanu rzeczy. Niezwykle ważne jest zatem, by odpowiednio zbilansować kaloryczność posiłków, uwzględniając dzienną aktywność psa. Entlebucher zje suchą karmę dla psa, BARF oraz mokrą karmę dla psa.

Entlebucher – pielęgnacja

Entlebucher linieje dwa razy do roku, w tym okresie należy do wyczesywać codziennie. Pomiędzy sezonem na linienie wystarczy wyczesać psa raz w tygodniu. Kąpiele psa należy wykonywać tylko wtedy, gdy będzie mocno zabrudzony.

Raz w tygodniu warto wykonać przegląd oczu, uszu i zębów.

Entlebucher – szkolenie

Entlebuchery to pojętne psy pasterskie, które uczą się w mig. Wczesna socjalizacja z innymi zwierzętami, połączona z nauką w psim przedszkolu bardzo szybko przyniosą pozytywne efekty wychowacze. Tak aktywne psy, jak entlebucher mogą być również wychowywane w trakcie szkolenia w psich sportach.

Zalety i wady entlebuchera

Zalety entelbuchera

  • Entlebucher to pies, który bardzo mocno przywiązuje się do rodziny
  • Nie jest to szczekliwa rasa psów
  • Entlebucher jest bardzo łatwy w pielęgnacji
  • Psy te są bardzo zdrowe

Wady entlebuchera

  • Entlebuchery ciężko znoszą samotność
  • Psy te nie nadają się dla domatorów, ze względu na dużą potrzebę ruchu

Entlebucher – ciekawostki

  • Entlebucher to najmniejsza z czterech ras szwajcarskich psów pasterskich.
  • Entlebucher to bliski kuzyn rottweilera.
Entlebucher cena

Leuchtender Hund, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Entlebucher hodowla

Kupując entlebuchera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Entlebucher cena

Entlebucher z hodowli kosztuje od 3000 do 5000 tysięcy złotych. Jest to rasa bardzo rzadko występująca w Polsce, dlatego ceny mogą być jeszcze wyższe.

Imię dla entlebuchera

Ciekawe imię dla psa: Bari, Pako, Borys

Ciekawe imię dla suczki: Aira, Draka, Goja

Dla kogo entlebucher będzie idealny?

Entlebucher to rasa psów hodowana do pracy, są to psy, które uwielbiają aktywność i potrzebują równie aktywnych opiekunów. Jeżeli jesteś domatorem, to entlebucher nie jest psem dla Ciebie.

Klasyfikacja FCI rasy entlebucher

Grupa II: sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne

Sekcja 3: Szwajcarskie psy pasterskie

Numer wzorca 47

Redakcja

Bibliografia

zkwp.pl/wzorce/47.pdf

fci.be/en/nomenclature/ENTLEBUCH-CATTLE-DOG-47.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
ENTLEBUCHER – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
ENTLEBUCHER – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Entlebucher to najmniejsza z czterech szwajcarskich ras psów pasterskich, To psy o wielkim sercu do pracy i miłości do ludzi. W Polsce bardzo mało popularne.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x