Reklama

Entlebucher – mały szwajcarski pies pasterski

Facebook
Twitter
Entlebucher – mały szwajcarski pies pasterski

Entlebucher to najmniejsza z czterech szwajcarskich ras psów pasterskich, To psy o wielkim sercu do pracy i miłości do ludzi. W Polsce bardzo mało popularne.

Spis treści - kliknij

Entlebucher – historia rasy

Entlebucher to jedna z czterech ras szwajcarskich psów pasterskich, wyhodowanych do pracy przy zaganianiu stad, pilnowania domostwo i obejść. Mały szwajcarski pies pasterski pochodzi z doliny Entlebuch, położonej niedaleko kantonów Lucerna i Berno.

Już w 1889 roku dokonano pierwszego opisu rasy, nazywanej wtedy Entlibucherhund. Mimo rozróżnienia tej nowej rasy, okoliczna ludność jeszcze przez wiele lat określała je mianem appenzeller, to z resztą jedna z kilku ras, która obok berneńskiego psa pasterskiego i dużych szwajcarskich psów pasterskich dała początek rasie entlebucher.

W 1913 roku, podczas wystawy w Langenthal dokonano sędziowskich opisów rasy, które posłużyły do wpisania entlebucherów do Szwajcarskiej Księgi Rodowodowej. W 1927 roku stworzono pierwszy oficjalny wzorzec rasy, a rok wcześniej powstał Szwajcarski Klub Psa Pasterskiego z Entlebuch.

Entlebucher od samego początku nie cieszył się dużą popularnością, o czym świadczy niewielka liczba wpisów do SHSB. Tak też pozostało do dziś, mimo, że ta rasa psów posiada niezwykłe cechy psa użytkowego.

Entlebucher w Polsce

Entlebucher nie jest popularną rasą w Polsce. W naszym kraju istnieje dosłownie kilka hodowli, a dostęp do szczeniaka entlebuchera jest bardzo mocno ograniczony. Pierwsze entlebuchery zostały sprowadzone do Polski około 2000 roku.

Jak wygląda entlebucher?

Enlebucher to średniej wielkości pies o zwartej i wydłużonej sylwetce, to rasa inteligentna, przeznaczona do ciężkiej pracy. Entlebucher ma głowę proporcjonalną do tułowia, lekko klinowatą; kufa równomiernie zwęża się ku końcowi; nos zawsze czarny; oczy małej wielkości, okrągłe zwykle ciemnobrązowe lub orzechowe; uszy osadzone wysoko i szeroko, niezbyt duże, wiszące. Tułów entlebuchera jest mocny; grzbiet prosty; klatka piersiowa szeroka i głęboka; ogon jest przedłużeniem spadzistego zadu; kończyny przednie i tylne proste.

Entlebucher – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie entlebuchera

Pies: 44-50 cm

Suka: 42-48 cm

Entlebucher – waga

Pies, jak i suka: 14-22 kg

Szata entlebuchera

Entlebucher ma twardy i krótki oraz mocno przylegający włos okrywowy i gęsty podszerstke. Typowe umaszczenie entlebuchera to tricolor; czarna barwa podstawowa ze znaczeniami.

Kategoria wielkości: entlebucher to pies rasy średniej

Ile żyje entlebucher

Długość życia entlebuchera waha się od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Entlebucher – charakter

Entlebucher, jak pozostałe szwajcarskie psy pasterskie to pies stworzony do ciężkiej pracy. Jest ambitny, wytrwały i niezwykle inteligentny. Dzięki swojej łagodności entlebucher staje się obecnie coraz częściej psem rodzinnym do towarzystwa.

Ten czuły pies, potrzebuje towarzystwa rodziny, opiekę nad stadem przenosi w opiekę nad rodziną. Szczenięta entlebuchera uwielbiają zabawy i psoty. Dorosły pies jest bardzo zrównoważony i spokojny, dlatego doskonale nadaje się do domu z małymi dziećmi. Dodatkowo warto wspomnieć, że entlebucher nie ma instynktu łowcy i nie jest to pies niezależny, nie wykazuje również tendencji do ucieczek.

Entlebucher to pies, który może żyć w mieszkaniu, jednak trzeba liczyć się z tym, że jest to rasa psów, która potrzebuje dużo ruchu. Entlebuchery w pełni akceptują zarówno koty, jak i psy, które mogą z nimi mieszkać pod jednym dachem.

Entlebucher – zdrowie

Entlebucher to pies zdrowy i wytrzymały. Podwójna szata powoduje, że psy te dobrze znoszą zarówno upały, jak i chłodne dni. Jak inne rasy hodowane do pracy jest to pies, który rzadko choruje. Typowymi chorobami, na które podatna jest rasa tych psów, to dysplazja stawów biodrowych oraz choroby oczu: jaska i postępujący zanik siatkówki.

Entlebucher – żywienie

Entlebuchery to psy łakomczuchy, które mają skłonność do przejadania, co może doprowadzić do nadwagi i otyłości u psa. Brak aktywności może tylko i wyłącznie przyczynić się do takiego stanu rzeczy. Niezwykle ważne jest zatem, by odpowiednio zbilansować kaloryczność posiłków, uwzględniając dzienną aktywność psa. Entlebucher zje suchą karmę dla psa, BARF oraz mokrą karmę dla psa.

Entlebucher – pielęgnacja

Entlebucher linieje dwa razy do roku, w tym okresie należy do wyczesywać codziennie. Pomiędzy sezonem na linienie wystarczy wyczesać psa raz w tygodniu. Kąpiele psa należy wykonywać tylko wtedy, gdy będzie mocno zabrudzony.

Raz w tygodniu warto wykonać przegląd oczu, uszu i zębów.

Entlebucher – szkolenie

Entlebuchery to pojętne psy pasterskie, które uczą się w mig. Wczesna socjalizacja z innymi zwierzętami, połączona z nauką w psim przedszkolu bardzo szybko przyniosą pozytywne efekty wychowacze. Tak aktywne psy, jak entlebucher mogą być również wychowywane w trakcie szkolenia w psich sportach.

Zalety i wady entlebuchera

Zalety entelbuchera

  • Entlebucher to pies, który bardzo mocno przywiązuje się do rodziny
  • Nie jest to szczekliwa rasa psów
  • Entlebucher jest bardzo łatwy w pielęgnacji
  • Psy te są bardzo zdrowe

 

Wady entlebuchera

  • Entlebuchery ciężko znoszą samotność
  • Psy te potrzebuję codziennie dużej dawki ruchu

Entlebucher – ciekawostki

  • Entlebucher to najmniejsza z czterech ras szwajcarskich psów pasterskich.
  • Entlebucher to bliski kuzyn rottweilera.
Entlebuchery to pojętne psy pasterskie, które uczą się w mig.

Entlebucher hodowla

Kupując entlebuchera z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Entlebucher cena

Entlebucher z hodowli kosztuje od 3 do 5 tys. zł. Jest to rasa bardzo rzadko występująca w Polsce, dlatego ceny mogą być jeszcze wyższe.

Imię dla entlebuchera

Ciekawe imię dla psa: Bari, Pako, Borys

Ciekawe imię dla suczki: Aira, Draka, Goja

Dla kogo entlebucher będzie idealny?

Entlebucher to rasa psów hodowana do pracy, są to psy, które uwielbiają aktywność i potrzebują równie aktywnych opiekunów. Jeżeli jesteś domatorem, to entlebucher nie jest psem dla Ciebie.

Klasyfikacja FCI rasy entlebucher

Grupa II: sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne

Sekcja 3: Szwajcarskie psy pasterskie

Numer wzorca 47

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Entlebucher – mały szwajcarski pies pasterski | Zoonews.pl
Article Name
Entlebucher – mały szwajcarski pies pasterski | Zoonews.pl
Description
Entlebucher to najmniejsza z czterech szwajcarskich ras psów pasterskich, To psy o wielkim sercu do pracy i miłości do ludzi. W Polsce bardzo mało popularne.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1307

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x