Reklama

Appenzeller – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Appenzeller – cena, hodowla, opis rasy

Appenzeller to szwajcarski pies pasterski, który powinien żyć w środowisku najbardziej zbliżonym do swojego naturalnego. To opiekuńcza rasa dla rodzin z dziećmi.

Spis treści - kliknij

Appenzeller – historia rasy

Appenzeller to rasa psów, która wywodzi się od molosów, które zostały sprowadzone do Szwajcarii wraz z legionami rzymskimi. W górskich regionach krzyżowały się one z lokalnymi owczarkami zaganiającymi, wyodrębniając rasy pasterskie bardzo zbliżone do siebie wyglądem. W epoce średniowiecza psy te pełniły (i nadal pełnią) rolę psów gospodarskich i stróżujących. Po raz pierwszy opisane zostały w 1853 roku w książce opisującej faunę Alp. Klub rasy appenzeller powstał w Szwajcarii w roku 1906 i czuwa on nad czystością rasy, a także nad upowszechnieniem i zachowaniem jej w stanie naturalnym.

Appenzeller w Polsce

Pierwsza suczka rasy appenzeller pojawiła się w Polsce w 1999 roku. Obecnie nie ma w naszym kraju wielu hodowli, a na szczeniaka appenzellera trzeba czekać dosyć długo.

Jak wygląda appenzeller?

Appenzeller to muskularny, proporcjonalny pies średniej wielkości. Pies ma szeroką i płaską czaszkę. Oczy są małe, niewypukłe, zawsze w kolorze brązowym. Uszy trójkątne, wysoko i szeroko osadzone, oklapnięte. Appenzeler nosi wywinięty nad grzbietem ogon, który jest średniej długości. Nogi psa są proste. Sylwetka psa nie powinna być ociężała.

Appenzeller – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy appenzeller

Pies: 52-56 cm

Suka: 50-54cm

Appenzeller – waga

Pies/suka: 20-25 kg

Appenzeller – szata

Appenzeller ma sierść krótką, twardą, błyszczącą i przylegającą z gęstym podszerstkiem.

Appenzeller występuje w umaszczeniu czarnym lub czekoladowym. Na sierści psa występują białe znaczenia i rdzawobrązowe podpalania.

Kategoria wielkości appenzellera

Appenzeller to pies średniej wielkości.

Ile żyje appenzeller?

Appenzeller żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Appenzeller – charakter

Appenzeller to pełen energii, wesoły pies, który uwielbia zabawę tak samo, jak swojego opiekuna. Jest wierny rodzinie i chętnie okazuje jej uczucia, natomiast obcych traktuje nieufnie. Jeśli wkroczysz na teren appenzellera, musisz liczyć się z tym, że pies odważnie stanie w ich ochronie. Dobrze wychowany appenzeller właściwie zachowuje się w każdej sytuacji. Wesołe usposobienie appenzellera sprawia, że bardzo łatwo przychodzi mu zestrojenie się z innymi zwierzętami domowymi – ma silny instynkt stadny, którym otacza wszystkich domowników. Dzieci w jego domu są jak najbardziej pożądane, lubi zabawę z nimi i ujawnia wobec nich zdolności opiekuńcze.

Dobrze wychowany appenzeller właściwie zachowuje się w każdej sytuacji.

Appenzeller – zdrowie

Appezeller to wytrzymały i odporny pies. Rasa ta może żyć na dworze, lecz nie powinna być izolowana od rodziny. Kontakt z nią jest dla psa bardzo ważny, lubi towarzyszyć jej w codziennych zajęciach. Latem należy zadbać, by appenzeller miał możliwość schronienia się w cieniu i stały dostęp do świeżej, chłodnej wody. Zimy nie są mu straszne, pies ten uwielbia biegać na śniegu. Sporadycznie występującą chorobą u rasy appenzeller jest dysplazja stawów. Stawy mogą ucierpieć dodatkowo, gdy pies będzie podjadał między posiłkami bez ograniczeń.

Appenzeller – żywienie

Dla appenzellera najlepiej sprawdzi się wartościowa karma sucha lub suplementowana dieta BARF. Wielkość i kaloryczność posiłku powinna być dostosowana do aktywności psa, ale i wliczać w dobowy przydział wszystkie przekąski, jakie appenzeller otrzymał w czasie treningu. Dietę naturalną warto skonsultować z psim dietetykiem, który uzupełni posiłek o witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju pracującego psa. Miski napełniaj o stałych porach, a smakołyki dozuj z umiarem.

Appenzeller - pielęgnacja

Appenzeller nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, wystarczy raz w tygodniu dokładnie przeczesać psa. Utrata włosa u psa jest umiarkowana. Zawsze należy kontrolować czystość uszu, zębów i oczu. Ze ścieraniem pazurów appenzeller nie ma większego problemu, ale warto monitorować ich wzrost i przycinać w razie konieczności.

Appenzeller - szkolenie

Appenzeller jest inteligentny, szybko dostosowuje się do sytuacji i jest posłuszny. Pies jest bardzo uważny i uczy się chętnie. Bardzo ważna dla appenzellera jest bliskość opiekuna, a czas z nim spędzony to dobra nagroda, oczywiście smakołyki też są bardzo ważne. Pies górski z Appenzell to straszny żarłok, co z jednej strony motywuje go do pracy, a z drugiej może być niebezpieczne dla zdrowia. Więź, jaką opiekun wypracuje z psem, zdecydowanie ułatwi szkolenie. Szwajcarski pies będzie uczył się pilniej, jeśli wcześniej będzie mógł się wyszaleć. Pokłady energii u tego psa są bardzo duże, ale nie można powiedzieć, że trudno nad nimi zapanować, wystarczy właściwie ją ukierunkować. Opiekun appenzellera musi wykazać się w szkoleniu psa stanowczością, by stonować jego skłonność do obrony. Osobom niedoświadczonym i starszym nie poleca się go jako pierwszego czworonoga w domu.

Zalety i wady rasy appenzeller

Zalety rasy appenzeller

 • appenzeller nie ma instynktu myśliwskiego i nie ma skłonności do ucieczek
 • appenzeller jest posłuszny i uczy się chętnie
 • pies górski z Appenzell to nieprzekupny stróż
 • appenzeller to pies lojalny, kocha całą rodzinę i równo obdarza czułościami
 • appenzeller jest sprytny, zwinny i wytrzymały

 

Wady rasy appenzeller

 • appenzeller potrzebuje opiekuna, który będzie uprawiał sport
 • appenzeller szczeka dużo, zwłaszcza podczas pracy gospodarskiej, dlatego trzeba pracować nad szczekliwością w domu
 • pies górski z Appenzell szybko się nudzi i może niszczyć otoczenie, wtedy też wzmaga się wokalizacja
 • appenzeller to bardzo łakomy pies

Ciekawostki o rasie appenzeller

 • Appenzeller to jedyny pies pasterski, który swój ogon nosi zwinięty nad grzbietem.
 • Appenzeller to pies wykorzystywany jako pies policyjny i pies ratownik.
 • Appenzeller, berneński pies pasterski, duży szwajcarski pies pasterski i entlebucher to cztery pasterskie rasy psów.
Appenzeller jest psem pasterskim, a więc potrzebuje zadań intelektualnych i sporej ilości aktywności fizycznej.

Appenzeller hodowla

Kupując appenzellera z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki i czy szczenię nie jest izolowane od rodzeństwa. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Szczeniak appenzellera, zanim będzie wydany do docelowego domu, powinien być zaszczepiony i odrobaczony.

Appenzeller cena

Cena za szczenię appenzellera waha się miedzy 2,5 a 3,5 tysiąca złotych.

Imię dla psa rasy appenzeller

Ciekawe imię dla psa appenzeller: Diego, Bonzo, Aro

Ciekawe imię dla samicy appenzeller: Mamba, Tara, Alma

Dla kogo appenzeller będzie idealny?

Appenzeller jest psem pasterskim, a więc potrzebuje zadań intelektualnych i sporej ilości aktywności fizycznej. Będzie on zatem dobrym wyborem dla osób prowadzących sportowy tryb życia. Najlepiej by appenzeller mieszkał w górskiej wsi, w domu z dużym terenem przydomowym, by pies mógł wykorzystać swoje umiejętności stróżujące. Ten szwajcarski pies poza codziennymi spacerami może uprawiać psi sport: agility, flyball, canicross, obediance, frisbbe czy treibball. Wysiłek fizyczny to podstawa równowagi psychicznej psa.

Klasyfikacja FCI rasy appenzeller

Grupa II: Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy do górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja 3: szwajcarskie psy pasterskie

Numer wzorca: 46

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Appenzeller – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Appenzeller – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Appenzeller to szwajcarski pies pasterski, który powinien żyć w środowisku najbardziej zbliżonym do swojego naturalnego. To opiekuńcza rasa dla rodzin z dziećmi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1647

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x