Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

APPENZELLER – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Appenzeller – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/pl/photos/pies-appenzeller-pies-pasterski-4557201/

Appenzeller to szwajcarski pies pasterski, który powinien żyć w środowisku najbardziej zbliżonym do swojego naturalnego. To opiekuńcza rasa dla rodzin z dziećmi.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o appenzellerze

🌅 Kraj pochodzenia

Szwajcaria

🐶 Numer wzorca FCI

46

➡ Waga

20 – 25 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Appenzeller to pełen energii, wesoły pies, który uwielbia zabawę tak samo, jak swojego opiekuna.

Appenzeller – pochodzenie i historia rasy

Appenzeller to rasa psów, która wywodzi się od molosów, które zostały sprowadzone do Szwajcarii wraz z legionami rzymskimi. W górskich regionach krzyżowały się one z lokalnymi owczarkami zaganiającymi, wyodrębniając rasy pasterskie bardzo zbliżone do siebie wyglądem. W epoce średniowiecza psy te pełniły (i nadal pełnią) rolę psów gospodarskich i stróżujących. Popularny w Szwajcarii appenzeller wziął swoją nazwę od kantonu Appenzell, który znajduje się na północy kraju.

Pierwsze wzmianki o appenzellerach

Appenzeller doczekał się pierwszego artykułu w 1853 roku na łamach książki „Tierleben der Alpenwelt” („Życie zwierząt w Alpach”), gdzie opisano rasę jako „donośnie szczekający, krótkowłosy, średniej wielkości, wielobarwny pies pasterski, w wyrównanym typie szpica”, który miejscami używany jest do pilnowania zabudowań oraz zaganiania stad”.

Rozwój planowej hodowli appenzellerów

Impuls do rozwoju rasy miał miejsce w 1895 roku za sprawą Maxa Siebera, popularyzatora rasy, inspektora leśnego, który wezwał Szwajcarski Związek Kynologiczny do wsparcia hodowli tej rasy psów. W 1898 roku kantont St. Gallen przeznaczył nawet 400 franków w tym celu. Związek kynologiczny stworzył komisję, która ustaliła cechy rasy, zakupiła 9 psów i 7 suk i dzięki temu na pierwszej międzynarodowej wystawie psów w Winterthur wystawiono 8 appenzellerów, klasie górskich psów do bydła.

Z inicjatywy prof. Alberta Heima w 1906 roku powstał Klub Rasy, którego głównym zadaniem było zachowanie rasy w naturalnym stanie. Wraz z otwarcie księgi rodowodowej appenzellera rozpoczęła się planowa hodowla nowej rasy.

Prace nad wzorcem appenzellera

Już w 1914 roku pod przewodnictwem prof. Heima przygotowano pierwszy wzorzec rasy. Ojczyzną psa stał się kanton Appenzell, a rasa jest do dziś powszechnie ceniona za swoje walory użytkowe w całej Szwajcarii.

Uznanie rasy przez FCI

Appenzeller został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 27 lipca 1954 roku.

Appenzeller w Polsce

Pierwsza suczka rasy appenzeller FANTAZJA from Balihara Ranch pojawiła się w Polsce w 1999 roku. W 2000. Roku sprowadzono psa IRCO r.Brunggberg. W wyniku ich skojarzenia w 2002 roku w hodowli „Z Wojtatówki” urodził się pierwszy miot appenzellerów w Polsce. Obecnie nie ma w naszym kraju wielu hodowli, a na szczeniaka appenzellera trzeba czekać dosyć długo.

Jak wygląda appenzeller?

Appenzeller to muskularny, proporcjonalny pies średniej wielkości o proporcjach zbliżonych do kwadratu. Pies ma szeroką i płaską czaszkę; kufa appenzellera jest średnio mocna i zwężająca się równomiernie w kierunku nosa. Nos u psów czarnych musi być czarny, a u czekoladowych czekoladowy. Oczy są małe, niewypukłe, zawsze w kolorze brązowym. Uszy trójkątne, wysoko i szeroko osadzone, oklapnięte. Appenzeler nosi wywinięty nad grzbietem ogon, który jest średniej długości. Nogi psa są proste. Sylwetka psa nie powinna być ociężała. W ruchu pies powinien wyglądać dynamicznie. Kończyny w kłusie powinny być prowadzone prosto.

Appenzeller – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy appenzeller

Pies: 52-56 cm

Suka: 50-54cm

Appenzeller – waga

Pies/suka: 20-25 kg

Appenzeller – szata

Appenzeller ma szatę dwuwarstwową, sierść jest krótką, twardą, błyszczącą i przylegającą z gęstym podszerstkiem w kolorze czarnym, brązowym lub szarym.

Appenzeller występuje w umaszczeniu czarnym lub czekoladowym. Na sierści psa występują białe znaczenia i rdzawobrązowe podpalania oraz małe rdzawobrązowe plamki nad oczami.

Kategoria wielkości appenzellera

Appenzeller to pies średniej wielkości.

Ile żyje appenzeller?

Appenzeller żyje od 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Appenzeller – usposobienie i charakter

Appenzeller to pełen energii, wesoły pies, który uwielbia zabawę tak samo, jak swojego opiekuna. Jest wierny rodzinie i chętnie okazuje jej uczucia, natomiast obcych traktuje nieufnie.

Należy jednak doskonale wiedzieć, że jest to rasa pasterska, wykorzystywana do zaganiania, przed którą naturalnie powinny być stawiane różne zadania. Pies ten będzie szczęśliwy wykonując prace, czy towarzyszyć opiekunowi w codziennych zajęciach w gospodarstwie.

Jeśli wkroczysz na teren appenzellera, musisz liczyć się z tym, że pies odważnie stanie naprzeciw intruzowi i skutecznie go przepędzi.

Dobrze wychowany appenzeller właściwie zachowuje się w każdej sytuacji. Wesołe usposobienie appenzellera sprawia, że bardzo łatwo przychodzi mu zestrojenie się z innymi zwierzętami domowymi – ma silny instynkt stadny, którym otacza wszystkich domowników. Dzieci w jego domu są jak najbardziej pożądane, lubi zabawę z nimi i ujawnia wobec nich zdolności opiekuńcze.

Dobrze wychowany appenzeller właściwie zachowuje się w każdej sytuacji.

pixabay.com/pl/photos/pies-appenzeller-pies-pasterski-4557201/

Appenzeller – zdrowie

Appezeller to wytrzymały i odporny pies. Rasa ta może żyć na dworze, lecz nie powinna być izolowana od rodziny. Kontakt z nią jest dla psa bardzo ważny, lubi towarzyszyć jej w codziennych zajęciach. Latem należy zadbać, by appenzeller miał możliwość schronienia się w cieniu i stały dostęp do świeżej, chłodnej wody. Zimy nie są mu straszne, pies ten uwielbia biegać na śniegu. Sporadycznie występującą chorobą u rasy appenzeller jest dysplazja stawów. Stawy mogą ucierpieć dodatkowo, gdy pies będzie podjadał między posiłkami bez ograniczeń.

Typowe choroby appenzellera

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Ektropium
  • Entropium
  • Rozszerzenie i skręt żołądka

Appenzeller – żywienie

Dla appenzellera najlepiej sprawdzi się wartościowa karma sucha lub suplementowana dieta BARF. Wielkość i kaloryczność posiłku powinna być dostosowana do aktywności psa, ale i wliczać w dobowy przydział wszystkie przekąski, jakie appenzeller otrzymał w czasie treningu. Dietę naturalną warto skonsultować z psim dietetykiem, który uzupełni posiłek o witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju pracującego psa. Miski napełniaj o stałych porach, a smakołyki dozuj z umiarem.

Appenzeller - pielęgnacja

Appenzeller nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, wystarczy raz w tygodniu dokładnie przeczesać psa. Utrata włosa u psa jest umiarkowana. Zawsze należy kontrolować czystość uszu, zębów i oczu. Ze ścieraniem pazurów appenzeller nie ma większego problemu, ale warto monitorować ich wzrost i przycinać w razie konieczności.

Appenzeller - szkolenie

Appenzeller jest inteligentny, szybko dostosowuje się do sytuacji i jest posłuszny. Pies jest bardzo uważny i uczy się chętnie. Bardzo ważna dla appenzellera jest bliskość opiekuna, a czas z nim spędzony to dobra nagroda, oczywiście smakołyki też są bardzo ważne. Pies górski z Appenzell to straszny żarłok, co z jednej strony motywuje go do pracy, a z drugiej może być niebezpieczne dla zdrowia. Więź, jaką opiekun wypracuje z psem, zdecydowanie ułatwi szkolenie. Szwajcarski pies będzie uczył się pilniej, jeśli wcześniej będzie mógł się wyszaleć. Pokłady energii u tego psa są bardzo duże, ale nie można powiedzieć, że trudno nad nimi zapanować, wystarczy właściwie ją ukierunkować. Opiekun appenzellera musi wykazać się w szkoleniu psa stanowczością, by stonować jego skłonność do obrony. Osobom niedoświadczonym i starszym nie poleca się go jako pierwszego czworonoga w domu.

Zalety i wady rasy appenzeller

Zalety rasy appenzeller

  • appenzeller nie ma instynktu myśliwskiego i nie ma skłonności do ucieczek
  • appenzeller jest posłuszny i uczy się chętnie
  • pies górski z Appenzell to nieprzekupny stróż
  • appenzeller to pies lojalny, kocha całą rodzinę i równo obdarza czułościami
  • appenzeller jest sprytny, zwinny i wytrzymały

 

Wady rasy appenzeller

  • appenzeller potrzebuje opiekuna, który będzie uprawiał sport
  • appenzeller szczeka dużo, zwłaszcza podczas pracy gospodarskiej, dlatego trzeba pracować nad szczekliwością w domu
  • pies górski z Appenzell szybko się nudzi i może niszczyć otoczenie, wtedy też wzmaga się wokalizacja
  • appenzeller to bardzo łakomy pies

Ciekawostki o rasie appenzeller

  • Appenzeller to jedyny pies pasterski, który swój ogon nosi zwinięty nad grzbietem.
  • Appenzeller to pies wykorzystywany jako pies policyjny i pies ratownik.
  • Appenzeller, berneński pies pasterski, duży szwajcarski pies pasterski i entlebucher to cztery pasterskie rasy psów ze Szwajcarii.
  • Nie jest wykluczone, że appenzeller powstał w rodzimych psów żyjących na terenach Szwajcarii już w epoce brązu.
Appenzeller jest psem pasterskim, a więc potrzebuje zadań intelektualnych i sporej ilości aktywności fizycznej.

Appenzeller hodowla

Kupując appenzellera z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki i czy szczenię nie jest izolowane od rodzeństwa. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Szczeniak appenzellera, zanim będzie wydany do docelowego domu, powinien być zaszczepiony i odrobaczony.

Appenzeller cena

Cena za szczenię appenzellera waha się miedzy 2500 a 3500 złotych.

Imię dla psa rasy appenzeller

Ciekawe imię dla psa appenzeller: Diego, Bonzo, Aro

Ciekawe imię dla samicy appenzeller: Mamba, Tara, Alma

Dla kogo appenzeller będzie idealny?

Appenzeller jest psem pasterskim, a więc potrzebuje zadań intelektualnych i sporej ilości aktywności fizycznej. Będzie on zatem dobrym wyborem dla osób prowadzących sportowy tryb życia. Najlepiej by appenzeller mieszkał w górskiej wsi, w domu z dużym terenem przydomowym, by pies mógł wykorzystać swoje umiejętności stróżujące. Ten szwajcarski pies poza codziennymi spacerami może uprawiać psi sport: agility, flyball, canicross, obedience, frisbbe czy treibball. Wysiłek fizyczny to podstawa równowagi psychicznej psa.

Klasyfikacja FCI rasy appenzeller

Grupa II: Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy do górskie i do bydła, pozostałe rasy

Sekcja 3: szwajcarskie psy pasterskie

Numer wzorca: 46

Redakcja

Bibliografia

zkwp.pl/wzorce/46.pdf

fci.be/en/nomenclature/APPENZELL-CATTLE-DOG-46.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
APPENZELLER – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
APPENZELLER – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Appenzeller to szwajcarski pies pasterski, który powinien żyć w środowisku najbardziej zbliżonym do swojego naturalnego. To opiekuńcza rasa dla rodzin z dziećmi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x