Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SZNAUCER ŚREDNI – hodowla, szczeniaki, wychowanie

Facebook
Twitter
Sznaucer średni na trawie

pixabay.com/photos/schnauzer-dog-pet-animals-dogs-4154140/

Sznaucer średni niegdyś był psem stajennym. Dziś doskonale odnajduje się u boku rodzin, osób starszych jako pies towarzyszący, ale i pies służbowy w ratownictwie.

Spis treści

Sznaucer średni – podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

182

➡ Waga

14-20 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Sznaucer średni to nieprzekupny stróż, aktywny, oddany i łagodny towarzysz.

Sznaucer średni – pochodzenie i historia rasy

Sznaucer średni, podobnie jak sznaucer miniaturowy oraz sznaucer olbrzym to rasa psów, która wywodzi się od rolniczych psów pinczerów, które były niezastąpione w zaganianiu bydła, pilnowaniu gospodarstwa i zwalczaniu gryzoni. Jego unikalne cechy, takie jak średni rozmiar, charakterystyczna sierść i temperament, są wynikiem skrzyżowania pinczera z innymi rasami, prawdopodobnie ze szpicem wilczym i terierem o szorstkiej sierści. Wersja średniego sznaucera o czarnym umaszczeniu najprawdopodobniej pojawiła się po dodaniu do genotypu black and tan teriera.

Usamodzielnienie się sznaucerów

Kluczowym momentem w historii kształtowania się rasy sznaucera był 1836 roku. Wtedy to dr Ludwik Reichenbach zdecydował się na rozdzielenie pinczerów na dwie kategorie: te o krótkiej sierści, jak doberman czy pinczer miniaturowy i szorstkowłose. Już w 1842 roku, dzięki inicjatywie Jeremiasa Gotthelfa, te ostatnie zyskały nową nazwę – sznaucery. W 1895 roku Josef Bert podjął kroki w celu zorganizowania w Kolonii Zrzeszenia Hodowców Pinczera i Sznaucera. Po jego upadku w 1907 roku, na scenę wkroczył Bawarski Klub Sznaucera.

Uznanie rasy przez FCI

Sznaucer został uznany przez FCI 13 lipca 1955 roku.

Sznaucer średni w Polsce

Sznaucer średni, podobnie jak sznaucer miniaturowy został sprowadzony do Polski w latach 60. XX wieku za sprawą hodowczyni Elżbiety Chwalibóg.

Jak wygląda sznaucer średni?

Sznaucer średni to mocny pies krępej budowy. Na mocnej szyi bez fałd osadzona jest proporcjonalna głowa psa. Mózgoczaszka sznaucera średniego jest mocna i długa. Kufa ma kształt tępego klina. Prosty grzbiet nosa psa kończy zawsze czarna trufla. Czarne u psa są także wargi i pazury. Średniej wielkości oczy sznaucera owalne, mają ciemną barwę i są pokryte przylegającymi powiekami. Wiszące złamane uszy psa są osadzone wysoko, mają kształt litery V. Górna linia tułowia psa lekko opada ku tyłowi, a sam grzbiet jest mocny, dobrze związany i krótki. Lekko zaokrąglony zad psa przechodzi w sierpowaty lub szablasty ogon. Krępe ciało psa dźwigają nogi, które nie mogą być ustawione blisko siebie. Kończyny sznaucera zakończone są okrągłą kocią łapą o zwartych palcach i krótkich, mocnych pazurach.

Sznaucer średni na macie

pixabay.com/photos/dog-training-stay-calm-dog-perro-5237069/

Sznaucer średni – gdzie szukać hodowli?

Chcesz znaleźć hodowlę sznaucera średniego? Zacznij od odwiedzenia strony Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). To tam znajdziesz listę zarejestrowanych hodowli. Główna siedziba ZKwP jest w Warszawie, ale mają też 48 oddziałów w całym kraju. Wystarczy znaleźć najbliższy i dowiedzieć się, jakie hodowle działają w twojej okolicy.

Po wybraniu hodowli, warto posłuchać, co o niej mówią inni miłośnicy rasy. Możesz to zrobić na wystawach, zlotach czy forach internetowych dedykowanych sznaucerom.

Ostatni krok to kontakt z hodowcą i wizyta na miejscu. Dobra hodowla sznaucera średniego jest otwarta na pytania i zaprasza do obejrzenia swoich psów. Hodowca nie tylko odpowie na twoje pytania, ale też zapyta o twoje intencje, żeby upewnić się, że szczenię trafi do odpowiedniego domu. Nie zdziw się więc, jeśli to hodowca zacznie zadawać pytania.

Sznaucer średni – chów czy hodowla?

Nie każdy, kto ma w domu szczenięta sznaucera średniego, jest profesjonalnym hodowcą. Również nie da się przewidzieć, czy zakupiony pies będzie odpowiedni do hodowli, czyli czy spełni wszystkie kryteria hodowlane.

Głównym celem hodowli jest zapewnienie sznaucerowi średniemu optymalnych warunków do rozwoju, życia i potencjalnego rozrodu.

Hodowla sznaucera średniego ma na celu genetyczne ulepszanie rasy, bazując na wiedzy z zakresu genetyki, anatomi, fizjologii, etologii, zoohigieny, biochemii i biofizyki. Do hodowli kwalifikują się tylko psy, które są funkcjonalne i zdrowe klinicznie.

Jeśli jesteś początkującym hodowcą, możesz zwrócić się o wsparcie do kierownika i członków sekcji sznaucera średniego w twoim lokalnym oddziale ZKwP.

Sznaucer średni z hodowli – na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem sznaucera średniego z hodowli sprawdź historię rodziców psa. Do hodowli powinny być wybierane jedynie te psy, które spełniają kryteria, dające szanse na rozwój rasy. Selekcja hodowlana zawsze powinna być dokonywana przez specjalistów. Szczenięta ok. 6. tygodnia życia powinny przejść przegląd hodowlany i zostać opisane przez specjalistów z oddziału ZKwP. Pamiętaj, że nawet pozytywny opis nie daje gwarancji, że dorosłe psy będą spełniały wymogi do bycia zwierzętami hodowlanymi. Finalna selekcja dokonywana jest dopiero na wystawach psów rasowych.

Minimalne wymagania, jakie musi spełnić pies to minimum trzy oceny doskonałe (samce) lub bardzo dobre (suki), otrzymane na trzech różnych wystawach od trzech różnych sędziów.

Sznaucer średni – wady dyskwalifikujące szczenięta

Wśród wad całkowicie dyskwalifikujących sznaucera średniego z dalszej hodowli wzorzec rasy wskazuje:

  • Agresja
  • Lękliwość
  • Nadmierna podejrzliwość
  • Nerwowość
  • Widoczna degeneracja budowy i oczywiste wady budowy
  • Całkowicie odwrócony wyraz płci
  • Przodozgryz
  • Tyłozgryz
  • Krzywe szczęki
  • Wadliwa sierść i umaszczenie
  • Odchylenia wzrostu o więcej niż 3 cm
  • Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie

Sznaucer średni – możliwe dziedziczenie chorób

Sznaucer średni, jak wiele innych ras psów, narażony jest na wady warunkowane przez geny recesywne i dominujące. Częste choroby psów tej rasy to:

  • Sezonowe łysienie boków ciała
  • Bielactwo
  • Torbiele mieszków włosowych
  • Guzy skóry: czerniak, czerniak palców, czerniak rąbka rogówki
  • Reakcje polekowe: sulfonamidy, złoto, szampony
  • Ośrodkowa moczówka prosta
  • Zapalenie rogówki i spojówki suche
  • Zaćma tylna, jądrowa/korowa
  • Kamica krzemianowa

Szczeniaki sznaucer średniego – charakter

Decydując się na wybór psa, musisz wiedzieć, że między rasami występują różnice nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w zachowaniu i cechach użytkowych.

Sznaucer średni, według wzorca rasy, to pies, który charakteryzuje się łagodnością, chęcią zabawy i oddaniem, a jednocześnie żywiołowością. Ta ostatnia cecha pochodzi z czasów kształtowania się rasy, kiedy sznaucery musiały ciężko pracować. Jako psy użytkowe musiały być odporne na złe warunki atmosferyczne, wytrwałe i odważne. Pies od samego początku pracował przy przewodniku, stąd jego silne przywiązanie do człowieka.

Sznaucer średni to doskonały pies rodzinny, który kocha dzieci i doskonale czuje się przy koniach, jest nieprzekupny, lubi zabawy i wszelkie aktywności fizyczne. Sznaucer średni porusza się dziarsko, swobodnie i sprężyście. Pies ten nie może być hałaśliwym, agresywnym, nadmiernie podejrzliwym czy nerwowym.

Szczeniak sznaucera na trawie

pixabay.com/photos/schnauzer-dog-pet-animals-dogs-4154148/

Czy sznaucer średni to pies dla mnie?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy dysponuję czasem, by zapewnić psu minimum trzy aktywne spacery dziennie?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie psa?
  3. Czy posiadam odpowiednią wiedzę o wychowaniu i opiece nad takim psem jak sznaucer średni?

Sznaucer średni – pies czy suka?

Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka sznaucera średniego pamiętaj, że psy obu płci różnią się nie tylko cechami wyglądu zewnętrznego, ale także charakterem1.

Kupując samca sznaucera średniego pamiętaj, że pies będzie chłodniejszy w kontaktach i bardziej samodzielny. Psy potrzebują więcej czasu na zabawy, mają również silną potrzebę pozostawiania większej ilości śladów zapachowych. Samce bywają z natury bardziej dominujące wobec innych psów, mają też większą skłonność do niszczenia przedmiotów.

Suczka sznaucera średniego będzie bardziej wrażliwa, subtelniejsza i przymilna. Suczki są bardziej towarzyskie i podatne na naukę posłuszeństwa. Szybciej uczą się również zachowania porządku w domu.

Warto pamiętać, że sterylizacja zmniejsza różnice zachowań płciowych.

Szczeniaki sznaucera średniego – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oglądając szczenięta sznaucera średniego w miocie, zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia2:

  1. Czubek głowy sznaucera nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka.
  2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka. Oczy muszą być czyste, bez żadnego wycieku.
  3. Powieki i uszy powinny być bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste, bez intensywnej wydzieliny. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami.
  4. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
  5. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
  6. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
  7. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysień, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.

Socjalizacja szczeniąt sznaucera średniego

Prawidłową socjalizację możesz wykonać, korzystając ze Złotej Dwunastki Margaret Hughes:

  1. Poznaj psa z 12 powierzchniami, po których może chodzić: trawa, drewno, dywan, piasek, beton etc.
  2. Baw się ze szczeniakami sznaucera przynajmniej 12 różnymi przedmiotami
  3. Szczenięta sznaucera średniego powinny mieć systematyczny kontakt przynajmniej z 12 różnymi osobami.
  4. Poznaj szczeniaki z 12 różnymi miejscami w domu.
  5. Zaprezentuj szczeniakom 12 różnych domowych odgłosów: pralka, odkurzacz, mikser, telewizor, dzwonek do drzwi, budzik telefonu etc.
  6. Poznaj psy z 12 szybko poruszającymi się obiektami: rower, samochód, hulajnoga, tramwaj etc.
  7. Poddaj szczenię sznaucera 12 różnym wyzwaniom: wchodzenie do pudełka, do samochodu, na balkon, zabawa w basenie z płytką wodą etc.
  8. Przyzwyczaj psa do dotykania na 12 różnych sposób: głaskanie, branie na ręce, przewracanie na plecy, kładzenie na kolanach, dotykanie uszów, otwieranie pyska etc.
  9. Zapoznaj psa z jedzeniem z 12 misek o różnych fakturach i kształtach: talerzyk, miska porcelanowa, metalowa etc.
  10. Podaj psu jedzenie w 12 różnych pomieszczeniach.
  11. Przedstaw szczeniaka (szczepionego) co najmniej 12 różnym szczeniętom i psom dorosłym.
  12. Pozostawiaj psa co najmniej 12 razy samego na czas od 5 do 45 minut.

Wyprawka dla sznaucera średniego

Jeżeli decyzja o zakupie szczeniaka sznaucera średniego już zapadła, to czas zaplanować wyprawkę. W wyprawce powinna znaleźć się:

  • Obroża dla psa lub szelki dla psa
  • Smycz dla psa

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa nie zapomnij również o:

  • Miskach dla psa
  • Legowisku dla psa
  • Zabawkach dla psa
  • Woreczkach na odchody
  • Szczotce do sierści dla psa
  • Szamponach i odżywkach
  • Adresówce dla psa
  • Paście i szczoteczce do zębów

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa, nie zapomnij o akcesoriach sezonowych:

  • Macie chłodzącej lub legowisku na podwyższeniu
  • Butelce podróżnej z miską
  • Obroży na kleszcze

Kiedy szczepić szczenię sznaucera średniego

Na podstawie danych statystycznych opracowano schemat szczepień, w którym pierwszą dawkę szczepionki podaje się w wieku 6 tygodni, a kolejne trzy dawki w odstępach 3 tygodni. Na tej podstawie określić można dosyć szczegółowo kalendarz szczepień sznaucera.

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – zakres ten sam, jak w 9-10 tygodniu
  • 15-16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

 

Sezonowo, jeśli nie stosujesz obroży przeciw pasożytom zewnętrznym, warto podać psu tabletki lub krople na skórę, które ochronią psa. Odrobaczanie psa wykonuje się co kwartał.

Redakcja

Bibliografia

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 12-13.

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/182.pdf

fci.be/en/nomenclature/SCHNAUZER-182.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
SZNAUCER ŚREDNI – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
SZNAUCER ŚREDNI – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Sznaucer średni niegdyś był psem stajennym. Dziś doskonale odnajduje się u boku rodzin, osób starszych jako pies towarzyszący, ale i pies służbowy w ratownictwie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x