Reklama

Ruja u kotki – objawy, ile trwa, kiedy, DOMOWE SPOSOBY

Facebook
Twitter
Ruja u kotki to sygnał o wejściu zwierzęcia w płodną fazę cyklu rozrodczego, a więc i czas na poszukiwanie partnera do rozrodu.

pixabay.com/images/id-6507259/

Ruja u kotki to naturalny etap dojrzewania płciowego, który inauguruje kocie gody. Bez obaw! Ruja u kota to nie choroba, nie jest bolesna, ale na pewno jest męcząca.

Spis treści - kliknij strzałkę

Ruja u kotki czym jest?

Ruja u kotki to sygnał o wejściu zwierzęcia w płodną fazę cyklu rozrodczego, a więc i czas na poszukiwanie partnera do rozrodu. Okres godowy kotów przypada dwa razy do roku, najczęściej jest to wiosna i jesień. Koty wolnożyjące mogą mieć ruję do 3. razy w roku, na wiosnę, latem i wczesną jesienią.

Termin marcowanie kotów jest właśnie związany z okresem rui u kotów przypadający na wiosnę. Stabilne życie kotów domowych nie jest uzależnione od pór roku, dlatego kocie ruje mogą pojawiać się częściej.

Ruja u kotki objawy

Objawy rui u kotki są bardzo typowe i raczej żaden opiekun nie będzie miał problemu z rozpoznaniem czy kotka ma ruje.

Jak wygląda ruja u kotki:

 • kotka jest bardzo wylewna emocjonalnie, łaknie uwagi
 • kotka ociera się tylną częścią ciała o ludzi, ściany i przedmioty
 • podczas ocierania samica kota przyjmuje pozy kopulacyjne tzn. unosi ogon i zad
 • kotka jest poddenerwowana, ruchliwa i pobudliwa
 • kotka bardzo intensywnie wokalizuje (miauczenie przypomina bardziej wycie)
 • kotka znaczy teren moczem o silnym zapachu, rozsiewa feromony
 • kotka niewychodząca może usilnie próbować się wydostać z mieszkania, atakując i drapiąc okna i drzwi (dotyczy to nawet najbardziej leniwych kotów)
 • kocica wije się po podłodze, trąc o nią głową i tyłem karku
 • narządy płciowe kotki są obrzmiałe
 • kotka może mieć zaburzenia łaknienia i stronić od zabawy
 • kotka może się częściej niż zwykle wylizywać od ogonem
 • kotka może zintensyfikować wizyty w kuwecie

 

Ruja u kotek nie objawia się krwawieniem, tak jak u samic psów. Cieczka u kota nie występuje. Ruja u kotki objawia się do końca życia.

Ile trwa ruja u kotki

To, ile trwa ruja u kotek jest kwestią bardzo indywidualną. Ruja zależy od trybu życia kota, jego rasy (późniejsze dojrzewanie u kotów długowłosych) czy uwarunkowań genetycznych.

Jak długo trwa ruja u kotki? Od kilku dni (7-10) do nawet kilku tygodni. Zdarza się, że kotka ma ruję permanentną. Oznacza to, że jeśli zwierzę nie zachodzi w ciąże, może mieć ruje przez cały rok, z krótkimi pauzami pomiędzy nimi. Częste ruje u kotki są frustrujące i bardzo niekomfortowe dla zwierzaka.

Nie tylko samica kota ma ruję, ruja u kocura również się pojawia. Ile trwa ruja u kota? Ruja u kota pokrywa się z płodnością kotek.

Kiedy pierwsza ruja u kotki?

Pierwsza ruja u kotki powinna się pojawić w 6. miesiącu życia, zdarza się, że ruja pojawia się już w 4. miesiącu życia. Podczas pierwszej rui kotka będzie miała cykle co mniej więcej 14 dni do momentu zajścia w ciąże lub zejścia z rui.

Ruja u kotki jak złagodzić?

Kocie ruje są bardzo uciążliwe zarówno dla kotów, jak i ich opiekunów, męczą fizycznie i psychicznie, zwierzę jest wycieńczone nieustanną wokalizacją i popędem, którego nie potrafi zatrzymać. Lekarz weterynarii może nam pomóc złagodzić jej objawy, zapisując tabletki na wyciszenie rui u kotki.

Hormonalne tabletki dla kotki na ruję trzeba podawać raz w tygodniu o tej samej porze. Antykoncepcja ma za zadanie zablokować cykl jajnikowy, wyhamować popęd i ruję. Problematyczne podawanie kapsułki można zamienić na zastrzyki, które podaje się kotce raz na kwartał. Tabletki nie mogą być stosowane długoterminowo, gdyż grożą ropomaciczem.

Uwaga! Kotce w ciąży nie wolno podawać tabletek, mogą one doprowadzić do obumarcia płodów lub drastycznego w skutkach przenoszenia ciąży. Aby podać tabletki na wyciszenie rui u kotki trzeba być w 100% pewnym, że zwierzę nie jest w ciąży. Ciążę można wykryć w badaniu USG już po 15-20. dniach od zapłodnienia.

Domowe sposoby na ruję u kotki

Istnieją domowe sposoby na ruję u kotki, ale nie należy ich traktować jako lekarstwa, lecz jako pomoc w złagodzeniu nerwowości i pobudliwości zwierzęcia. W okresie rui warto obniżyć temperaturę i przyciemnić oświetlenie w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa zwierzę. Należy bezwzględnie izolować kocura od kotki, gdyż może się to skończyć niechcianą ciążą. Niestety jest też zła wiadomość, rujka może przebiegać bezobjawowo, a wtedy ryzyko zapłodnienia między niewykastrowanymi kotami zwiększa się jeszcze bardziej. Sam akt jest dla kocicy bolesny, przez pokryte haczykowato prącie kota. Unikaj także dotykania kotki w okolicach ogona i nie podnoś jej za grzbiet. Ogranicz dotyk do minimum i powstrzymaj się od odpowiadania nadmierną czułością wobec wylewnych zaczepek kota. Absolutnie nie wypuszczaj kotki na dwór, to nie dość, że gwarancja ciąży to także nikła nadzieja na bezpieczny powrót. Ruja u kotki to także problem intensywnie pachnącego moczu, dlatego staraj się zadbać o najwyższy poziom higieny kociej toalety, inaczej zwierzak nie będzie z niej korzystał. Zachęcaj koty do jedzenia serwując im ich ulubioną karmę, by się nie odwodniły i nie straciły na wadze.

Ruja u kotki – cena antykoncepcji

Jeśli zabieg kastracji nie może zastać przeprowadzony np. ze względu na chore serce kota, wrażliwość na narkozę, warto przemyśleć sprawę antykoncepcji. Pamiętać trzeba, że kotka po odstawieniu młodych od mleka ponownie wchodzi w ruję i może zaraz zajść w kolejną ciążę. Ciąża bardzo osłabia zwierzę, a doprowadzenie do kolejnej zaraz po porodzie jest wręcz wyniszczające. Odpowiedzialny opiekun musi zadbać, by do kopulacji kotów nie doszło. Tabletki dla kotki na ruję kosztują około 30 zł za 20 tabletek.

Ruja u kotki – kastracja czy sterylizacja

Ruje u kotki można całkowicie wyeliminować, podejmując decyzję o kastracji. Kastracja to nieodwracalny zabieg chirurgiczny, powodujący bezpłodność u samców i samic. Po zabiegu przestają być produkowane hormony płodności. Sterylizacja polega na usunięciu jajników u kotek lub podwiązaniu nasieniowodów u kocurów, bez chirurgicznego usuwania macicy bądź jąder. Po zabiegu sterylizacji, zwierzę staje się niezdolne do rozmnażania, jednak hormony płciowe wciąż są produkowane przez organizm, a ruja u kotki nadal będzie występować.

Ruja u kotki poprzez zabieg kastracji zostaje usunięta, może też złagodzić zachowania terytorialne, takie jak drapanie, ucieczki i znaczenie moczem. Kastracja czy sterylizacja kotki podczas rui jest niemożliwa. Podczas zabiegu kotka nie może być w rui, gdyby tak było, istnieje bardzo duże ryzyko wykrwawienia się podczas kastracji. Lekarze weterynarii zalecają, aby u kotek przechodzących cykl rujowy zaczekać do jego zakończenia i wtedy wykastrować zwierzę. Kastracja i sterylizacja kotki przed pierwszą rują jest możliwa, ale w przypadku bardzo młodych kotów (poniżej 2 kg) poleca się wykonanie zabiegu po osiągnięciu odpowiedniej masy lub po pierwszej rujce. Kot będzie w pełni dojrzały, a sam zabieg bezpieczniejszy. O zabiegach warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym zwierzę i wysłuchać jego opinii na ten temat.

 

Redakcja

Bibliografia

A. Max, Owulacja u kotek – skorygowanie spojrzenie, „Życie weterynaryjne”, nr 96(3)/2021

A. Max, Fotoperiod i melatonina w rozrodzie ssaków:gryzonie, króliki, koty, „Życie weterynaryjne” nr 90(1)/2015

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Ruja u kotki – objawy, ile trwa, kiedy, DOMOWE SPOSOBY | Zoonews.pl
Article Name
Ruja u kotki – objawy, ile trwa, kiedy, DOMOWE SPOSOBY | Zoonews.pl
Description
Ruja u kotki to naturalny etap dojrzewania płciowego, który inauguruje kocie gody. Bez obaw! Ruja u kota to nie choroba, nie jest bolesna, ale na pewno jest męcząca.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 634

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x