Reklama
Reklama

Kastracja i sterylizacja kota i kotki

Facebook
Twitter
Kastracja i sterylizacja kota i kotki

Uciążliwe, determinowane hormonalnie, zachowania kotów oraz zapobieganie niechcianej ciąży to główne powody, dla których zaczynamy rozważać poddanie kota kastracji lub sterylizacji. Decyzja o zabiegu może nastręczać wielu wątpliwości, których rozwianie znacznie ułatwia jej podjęcie.   

Spis treści

O zabiegach kastracji i sterylizacji, szczególnie głośno robi się w okolicach marca. W tym okresie, wiele lecznic oferuje niższe ceny, mające zachęcić właścicieli kotów do ich wykonania. Jak wygląda zabieg kastracji kota? Kiedy należy go wykonać i jakie będą tego konsekwencje?

Kastracja a sterylizacja kotów – czym się różnią

Zwykło się mówić, że kastracja i sterylizacja to nazwy tego samego zabiegu. Różnica ma polegać jedynie na tym, że ten pierwszy dotyczy kocurów, a drugi kotek. W rzeczywistości, zarówno kastracja kocura, jak i sterylizacja kotki skutkują pozbawieniem zwierzęcia płodności, ale mogą być wykonane u obydwu płci. Sterylizacja polega na usunięciu jajników u kotek lub podwiązaniu nasieniowodów u kocurów, bez chirurgicznego usuwania macicy bądź jąder. Po zabiegu sterylizacji, zwierzę staje się niezdolne do rozmnażania, jednak hormony płciowe wciąż są produkowane przez organizm. Oznacza to, że niepożądane przez właścicieli kotów zachowania, jak znaczenie terenu, włóczęgostwo czy uciążliwa ruja, w dalszym ciągu będą się utrzymywać. Dodatkowo, pozostawienie macicy i jąder w ciele sprawia, że kot nadal będzie narażony na choroby układu rozrodczego. Z tego powodu, zabieg sterylizacji kotki wykonywany jest niezmiernie rzadko.

Na czym polega kastracja kota

Znacznie popularniejszą i korzystniejszą z punktu widzenia medycznego metodą jest kastracja kotek i kocurów, polegająca na chirurgicznym usunięciu narządów rozrodczych w całości.

Zalety kastracji kotek:

  • zapobiega niechcianym ciążom, zmniejszając populację kotów bezdomnych
  • likwiduje zagrożenie związane z zapaleniem macicy (ropomaciczem)
  • znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołów mlekowych
  • uniemożliwia występowanie uciążliwych objawów rujowych

 

Zalety kastracji kocurów:

  • niweluje tendencje do włóczęgostwa i bójek z innymi kotami
  • wpływa na zmniejszenie populacji bezdomnych kotów
  • likwiduje zagrożenie związane z nowotworami jąder
  • znacznie zmniejsza potrzebę znaczenia terenu
  • kastrowany kot staje się łagodniejszy i bardziej przywiązany do właściciela

 

Poza szeregiem korzyści, należy wspomnieć także o kilku wadach związanych z wykonaniem zabiegu kastracji kota. Jedna z nich to niewątpliwe, choć bardzo niewielkie, ryzyko towarzyszące znieczuleniu ogólnemu. Kastrowane koty są mniej aktywne i chętniej prowadzą kanapowy styl życia, co sprzyja otyłości. By zapobiec nadmiernemu tyciu, po zabiegu zalecane jest stopniowe zmniejszenie ilości podawanej karmy o mniej więcej 20% lub zmiana pokarmu na specjalistyczny, dedykowany kotom kastrowanym. Spokojniejszy tryb życia kastratów, wpływa na zmniejszenie potrzeby picia wody i dłuższe zaleganie moczu w pęcherzu, co sprzyja namnażaniu bakterii i powstawaniu kamieni moczowych. Należy więc szczególnie dbać o stały dostęp do wody, a dietę uzupełniać o mokry pokarm. 

Kiedy kastrować lub sterylizować kota

Kastracja i sterylizacja kotów należą do rutynowych zabiegów i w wielu lecznicach są przeprowadzane niemal codziennie. Obie operacje wykonywane są w całkowitym znieczuleniu, dlatego pacjentów obowiązuje około 12-godzinna głodówka. W przypadku kotek, zabieg nie powinien być wykonywany podczas bardzo nasilonej rui, dlatego na kilka dni przed zabiegiem może być konieczne podanie leków wyciszających. Optymalny wiek na przeprowadzenie kastracji lub sterylizacji to mniej więcej siódmy miesiąc życia, choć najczęściej nie ma przeciwskazań, by wykonać go wcześniej lub później. Istotna jest dojrzałość kota i odpowiednie rozwinięcie narządów rozrodczych, oceniane przez lekarza weterynarii.

Kastracja kota – przebieg zabiegu

Z uwagi na łatwy dostęp do jąder, kastracja jest prostym, krótkim i mało inwazyjnym zabiegiem. W miejscu nacięcia moszny pozostaje niewielka ranka, która nie wymaga zakładania szwów i szybko goi się samoistnie. Nie ma potrzeby zakładania ubranka ochronnego ani kołnierza. W dniu zabiegu kastracji kota, w miejscach, gdzie przebywa kocur, mogą, choć nie muszą, pojawić się niewielkie plamki krwi – jest to zupełnie normalne i nie powinno niepokoić właściciela.

Kastracja kotki – przebieg zabiegu

W przypadku kastracji kotek, cięcie chirurgiczne wykonuje się z boku ciała, rzadziej w linii pośrodkowej. Choć powstała ranka jest nieduża, musi być chroniona przed czynnikami zewnętrznymi i rozlizaniem. Koniecznym jest więc ubranko ochronne, w którym kotka musi chodzić przez mniej więcej dwa tygodnie. Przez pierwsze dni, kubraczek może sprawiać zwierzakowi dyskomfort i być przyczyną problemów z poruszaniem się czy swobodnym korzystaniem z kuwety. Z reguły jednak „paraliż” spowodowany ubrankiem ustępuje po kilku dniach. Odrastanie wygolonej do zabiegu sierści trwa mniej więcej 6-8 tygodni.

Po powrocie z lecznicy, kotu, niezależnie od płci, należy zapewnić spokój i ciepło. Jedzenie można podać dopiero późnym popołudniem, w ilości o połowę mniejszej niż zwykle. W miarę możliwości, należy ograniczyć ruch zwierzęciu i dyskretnie obserwować jego samopoczucie oraz oddawanie moczu i kału – będą to cenne informacje dla lekarza, które przydadzą się podczas wizyty kontrolnej.

Ile kosztuje kastracja kota

Cena kastracji kota i kotki będzie się różniła. Zabieg kastracji u kotów jest tańszy, ponieważ poziom jego skomplikowania jest niższy. Cena kastracji kota waha się między 200 a 250 zł. W przypadku kastracji kotki ceny mogą oscylować między 400 a 500 zł.

Warto jednak pamiętać, że niektóre gminy refundują bądź dofinansowują takie zabiegi.

Tech. wet. Agata Michniewicz

tech. wet. Agata Michniewicz

Pałająca miłością do zwierząt technik weterynarii pracująca w lecznicy weterynaryjnej. Prywatnie, właścicielka kota, królika i kawii domowej. Doświadczenia nabierała, podczas pracy w sklepie zoologicznym. Zna szeroki asortyment produktów i wie, które z nich nalepiej sprawdzą się dla Twojego pupila.

Chcesz poznać inne porady dla zdrowia psów i kotów?

Summary
Kastracja i sterylizacja kota i kotki - Zoonews.pl
Article Name
Kastracja i sterylizacja kota i kotki - Zoonews.pl
Description
Uciążliwe, determinowane hormonalnie, zachowania kotów oraz zapobieganie niechcianej ciąży to główne powody, dla których zaczynamy rozważać poddanie kota kastracji lub sterylizacji.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 2057

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x