Reklama

Sterylizacja kotki – cena, przebieg, powikłania

Facebook
Twitter
Sterylizacja kotki to zabieg, którego celem jest pozbawienie możliwości posiadania potomstwa przez kotkę.

Animal photo created by freepik – www.freepik.com

Sterylizacja kotki to rutynowy zabieg, który pozbawia zwierzę możliwości prokreacji. Kiedy kotka może mieć sterylizację, jak się nią opiekować po zabiegu?

Spis treści - kliknij strzałkę

Sterylizacja kotki – na czym polega

Sterylizacja kotki to zabieg, którego celem jest pozbawienie możliwości posiadania potomstwa przez kotkę. Sterylizacja kotki polega na usunięciu jajników, ale bez usuwania macicy, a zabieg ten określany jest jako owarektomia (OVE). Sterylizacja nie dotyczy tylko i wyłącznie kotek. Sterylizacja kotów to zabieg polegający na przecięciu nasieniowodów, ale bez usuwania jąder.

Sterylizacja kotki – zalety i wady

Wczesna sterylizacja kotki, zwłaszcza kiedy mowa o zwierzętach bezdomnych albo zdziczałych zmniejsza populację bezpańskich zwierząt.

Przeciętny czas owarektomii jest o ok. 20% krótszy niż w przypadku wykonywania kastracji, co pozwala skrócić czas znieczulenia.

W przypadku pozostawienia macicy kotka nadal utrzymuje swoją aktywność seksualną.

Ropomacicze u kotki nadal może wystąpić, owarektomia nie zapewnia przed tym ochrony.

Szukasz karmy dla kotów sterylizowanych?

Reklama

Sterylizacja kotki kiedy?

Sterylizacja kotki możliwa jest w każdym wieku, jednak zbyt wczesne przeprowadzenie zabiegu może mieć negatywne skutki, jak choćby zaburzenia wzrostu.

Wczesna sterylizacja kotki powinna zatem odbyć się po pierwszej rui, która u różnych kotem pojawia się w innym czasie, zależnie od rasy, cech osobniczych i pory roku. Najczęściej jednak pierwsza ruja u kotki pojawia się między 5. a 10. Miesiącem życia.

Sterylizacja kotki karmiącej może odbyć się mniej więcej tydzień po odstawieniu młodych.

Z kolei sterylizacji kotki dorosłej, która przybyła do domu, jako dojrzała płciowo może odbyć się tydzień-dwa po okresie aklimatyzacji.  

Ruja u kotki po sterylizacji

Czy kotka po sterylizacji ma ruję? Tak, ponieważ zabieg nie pozbawia kotki macicy, inna jest również gospodarka hormonalna kotki po sterylizacji niż po całkowitym usunięciu zarówno jajników, jak i  macicy.

Z tego względu w Polsce zdecydowanie częściej wykonuje się kastracje kotek. W wielu sytuacjach zlecenie sterylizacji może zostać potraktowane, jako zlecenie kastracji, dlatego jeżeli z jakiegoś względu zależy ci na sterylizacji kotki, a nie kastracji poproś o doprecyzowanie, jakiemu zabiegowi zostanie poddany kot.

Cena sterylizacji kotki

Animal photo created by freepik – www.freepik.com

Jak wygląda sterylizacja kotki

Sterylizacja kotki – owarektomia polega na  wykonaniu cięcia w połowie odległości pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym. Po usunięciu jajników podwiązuje się żyłę i tętnicę jajnikową w okolicy wierzchołka rogu macicy.

Zabieg sterylizacji kotki przebiega w znieczuleniu ogólnym i może przeprowadzić go każdy lekarz weterynarii. Zabieg ten jest trwały w skutkach, co oznaczani, że po sterylizacji kotka nie będzie już płodna.

Sterylizacja kotki – jak ją przygotować do zabiegu?

Sterylizacja kotki poprzedzona jest zawsze wizytą kontrolną u lekarza weterynarii, podczas której zleca on zwykle badanie kontrolne krwi (kotka powinna być na czczo). Przed wykonaniem samego zabiegu sterylizacji kotka powinna być na czczo około 8 godzin oraz 2 godziny bez picia.

Kotka po sterylizacji zachowanie

Czy kotka po sterylizacji jest spokojniejsza? To jedno z częstych pytań, jakie zadają opiekunowie kotów. Jeżeli zabieg kastracji polegał będzie na owarektomii, to kotka nadal będzie produkowała hormony płciowe i przechodziła przez ruję. Pod względem behawioralnym jej zachowanie nie powinno się zmienić.

Sam zabieg sterylizacji może mieć jednak tymczasowy wpływ na zachowanie kotki. Pierwsze 2-3 dni po zabiegu kotka może mieć zmniejszony apetyt, w wyniku bólu spowodowanego raną. U kotek  występują czasem tzw. „depresja kubraczkowa”, która powoduje spadek aktywności kotki ze względu na konieczność noszenia ubranka pooperacyjnego.

Kotka po sterylizacji opieka

Po zabiegu sterylizacji kotka powinna pozostać w lecznicy do pełnego wybudzenia. Zwykle oddawana jest do domu w ciągu 24 godzin od zabiegu.

Ubranko dla kotki po sterylizacji jest niezbędne, by nie wylizywała rany, co może doprowadzić do infekcji. Ubranko powinno być założone zwykle ok. 10 dni, do czasu zdjęcia szwów.

Po tym, jak kotka przyjedzie do domu:

  • umieść ją w nisko położonym legowisku, w którym kotka dojdzie do siebie po narkozie
  • pod kotką w legowisku można rozłożyć podkład higieniczny, ponieważ kotka może oddawać mimowolnie mocz lub kał
  • kuweta powinna być ustawiona bliżej legowiska
  • pilnuj kotki, by przez pierwsze kilka dni, kiedy rana będzie się goiła, nie skakała
  • realizuj zalecenia, które wydał lekarz weterynarii

Sprawdź karmę dla kotów sterylizowanych

Reklama

Sterylizacja kotki – powikłania

Wśród głównych powikłań po sterylizacji  kotki wskazać należy infekcje ran, które mogą pojawić się, gdy rana będzie niewłaściwie zabezpieczona. Możliwe jest jednak krwawienie wewnętrzne, czy pojawienie się przepukliny.

Sterylizacja kotki cena

Ile kosztuje sterylizacja kotki? To zależy od renomy kliniki, wielkości kotki (ilość środka anestezjologicznego), ewentualnych powikłań, które mogą prowadzić do dłuższej hospitalizacji.

Można przyjąć, że cena sterylizacji kotki, gdzie zabieg odbył się bez komplikacji waha się od 300 do 500 zł, wliczając w to ubranko pooperacyjne dla kotki i badania, podczas wizyty kontrolnej.

Redakcja

Bibliografia:

A. Cywińska, M. Baś, Wczesna kastracja i sterylizacja psów i kotów, „Życie weterynaryjne”, nr. 81(4)/2006, s. 246-250.

B. Degórska, M. Wilkowska, Owariektomia kontra owariohisterektomia – czy najpowszechniejszy zabieg chirurgiczny może być małoinwazyjny?, https://magwet.pl/25299,owariektomia-kontra-owariohisterektomia-czy-najpowszechniejszy-zabieg-chirurgiczny-moze-byc [dostęp: 30.01.2022 r.].

D. Sumińska, Szczęśliwy kot, Galaktyka, Łódź 2005.

R. Spangenberg, Choroby kotów, AWM, Raszyn 2004.

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Sterylizacja kotki – cena, przebieg, powikłania | Zoonews.pl
Article Name
Sterylizacja kotki – cena, przebieg, powikłania | Zoonews.pl
Description
Sterylizacja kotki to rutynowy zabieg, który pozbawia zwierzę możliwości prokreacji. Kiedy kotka może mieć sterylizację, jak się nią opiekować po zabiegu?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 694

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x