Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Sterylizacja kotki – cena, przebieg, powikłania

Facebook
Twitter
Sterylizacja kotki to zabieg, którego celem jest pozbawienie możliwości posiadania potomstwa przez kotkę.

Animal photo created by freepik – www.freepik.com

Sterylizacja kotki to rutynowy zabieg, który pozbawia zwierzę możliwości prokreacji. Kiedy kotka może mieć sterylizację, jak się nią opiekować po zabiegu?

Spis treści - kliknij strzałkę

Sterylizacja kotki – na czym polega

Sterylizacja kotki to zabieg, którego celem jest pozbawienie możliwości posiadania potomstwa przez kotkę. Sterylizacja kotki polega na usunięciu jajników, ale bez usuwania macicy, a zabieg ten określany jest jako owarektomia (OVE). Sterylizacja nie dotyczy tylko i wyłącznie kotek. Sterylizacja kotów to zabieg polegający na przecięciu nasieniowodów, ale bez usuwania jąder.

Sterylizacja kotki a kastracja kotki

Każda kastracja kotki jest jednocześnie sterylizacją, ponieważ w czasie zabiegu kastracji (owariohisterektomii) dochodzi do usunięcia zarówno jajników, jaki i macicy.

Sterylizacja kotki – zalety i wady

Wczesna sterylizacja kotki, zwłaszcza kiedy mowa o zwierzętach bezdomnych albo zdziczałych zmniejsza populację bezpańskich zwierząt.

Przeciętny czas owarektomii jest o ok. 20% krótszy niż w przypadku wykonywania kastracji, co pozwala skrócić czas znieczulenia.

W przypadku pozostawienia macicy kotka nadal utrzymuje swoją aktywność seksualną.

Ropomacicze u kotki nadal może wystąpić, owarektomia nie zapewnia przed tym ochrony.

Szukasz karmy dla kotów sterylizowanych?

Reklama

Sterylizacja kotki – jak przebiega

Sterylizacja kotki jest zabiegiem przewidzianym dla młodych, niedojrzałych płciowo kotek, bez zmian patologicznych macicy i jajników. Według zwolenników tej metody jej zaletą jest mała rana i krótszy czas zabiegu w porównaniu do kastracji.

Podczas sterylizacji kotki wykonuje się cięcie powłok brzuszny o długości ok. 1 cm w linii białej tuż za pępkiem. By ułatwić lekarzowi znalezienie jajników kotka powinna być w przeddzień sterylizacji przegłodzona. By ułatwić dostęp do jajnik stosuje się m.in. podwieszanie kotki głową w dół pod kątem 45°. Niekiedy lekarze decydują się na sterylizacje cięciem bocznym w dole przylędźwiowym. Jajnik wyciąga się z jamy brzusznej za pomocą haka kastracyjnego, a pod nim zakłada się przewiązkę z materiału wchłanialnego, po czym jajnik się odcina. Lekarz musi upewnić się, że gonada została usunięta w całości i w ten sam sposób postąpić z drugim jajnikiem. Ostatnią fazą zabiegu jest zszycie powłok mięśni i skóry. Przy cięciu bocznym można pozostawić mięśnie bez szycia.

Kiedy sterylizować kotkę?

Przeprowadzenie zabiegu owarektomii budzi pewne kontrowersje, co do momentu w życiu kotki, kiedy należy go wykonać.

W jakim wieku sterylizować kotkę?

Sterylizacja kotki możliwa jest w każdym wieku, w literaturze naukowej podaje się, że powinny być jej poddawane kotki niedojrzałe płciowo, by ograniczyć do minimum ryzyko guzów gruczołu mlekowego. Z drugiej strony zbyt wczesne przeprowadzenie zabiegu może mieć negatywne skutki, jak choćby zaburzenia wzrostu.

Wczesna sterylizacja kotki powinna zatem odbyć się po pierwszej rui, która u różnych kotek pojawia się w innym czasie, zależnie od rasy, cech osobniczych i pory roku. Najczęściej jednak pierwsza ruja u kotki pojawia się między 5. a 10. miesiącem życia.

Sterylizacja kotki karmiącej może odbyć się mniej więcej tydzień po odstawieniu młodych.

Z kolei sterylizacji kotki dorosłej, która przybyła do domu, jako dojrzała płciowo może odbyć się tydzień-dwa po okresie aklimatyzacji.  

Sterylizacja kotki po porodzie

Zwykle zaleca się, by odczekać ze sterylizacją kotki, aż wykarmi młode. Zabieg mógłby się zatem odbyć już po 2. miesiącach, jednak lepiej poczekać, aż kotka wróci do formy, po obciążającym jej organizm porodzie, do 3 miesięcy.

Ruja u kotki po sterylizacji

Czy kotka po sterylizacji ma ruję? Tak, ponieważ zabieg nie pozbawia kotki macicy, inna jest również gospodarka hormonalna kotki po sterylizacji niż po całkowitym usunięciu zarówno jajników, jak i  macicy.

Z tego względu w Polsce zdecydowanie częściej wykonuje się kastracje kotek. W wielu sytuacjach zlecenie sterylizacji może zostać potraktowane, jako zlecenie kastracji, dlatego jeżeli z jakiegoś względu zależy ci na sterylizacji kotki, a nie kastracji poproś o doprecyzowanie, jakiemu zabiegowi zostanie poddany kot.

Cena sterylizacji kotki

Animal photo created by freepik – www.freepik.com

Jak wygląda sterylizacja kotki

Sterylizacja kotki – owarektomia polega na  wykonaniu cięcia w połowie odległości pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym. Po usunięciu jajników podwiązuje się żyłę i tętnicę jajnikową w okolicy wierzchołka rogu macicy.

Zabieg sterylizacji kotki przebiega w znieczuleniu ogólnym i może przeprowadzić go każdy lekarz weterynarii. Zabieg ten jest trwały w skutkach, co oznaczani, że po sterylizacji kotka nie będzie już płodna, pod warunkiem że zabieg został przeprowadzony prawidłowo.

Sterylizacja kotki – jak ją przygotować do zabiegu?

Sterylizacja kotki poprzedzona jest zawsze wizytą kontrolną u lekarza weterynarii, podczas której zleca on zwykle badanie kontrolne krwi (kotka powinna być na czczo). Przed wykonaniem samego zabiegu sterylizacji kotka powinna być na czczo około 8 godzin oraz 2 godziny bez picia.

Kotka po sterylizacji zachowanie

Czy kotka po sterylizacji jest spokojniejsza? To jedno z częstych pytań, jakie zadają opiekunowie kotów. Jeżeli zabieg kastracji polegał będzie na owarektomii, to kotka nadal będzie produkowała hormony płciowe, a pod względem behawioralnym jej zachowanie nie powinno się zmienić. Po kompletnej owarektomii stężenie estradiolu we krwi wynosi zwykle poniżej 10 pq/ml, progesteronu zaś poniżej 1 ng/ml.

Sam zabieg sterylizacji może mieć jednak tymczasowy wpływ na zachowanie kotki. Pierwsze 2-3 dni po zabiegu kotka może mieć zmniejszony apetyt, w wyniku bólu spowodowanego raną. U kotek  występuje czasem tzw. „depresja kubraczkowa”, która powoduje spadek aktywności kotki ze względu na konieczność noszenia ubranka pooperacyjnego.

Kotka po sterylizacji opieka

Po zabiegu sterylizacji kotka powinna pozostać w lecznicy do pełnego wybudzenia. Zwykle oddawana jest do domu w ciągu 24 godzin od zabiegu.

Ubranko dla kotki po sterylizacji jest niezbędne, by nie wylizywała rany, co może doprowadzić do infekcji. Ubranko powinno być założone zwykle ok. 10 dni, do czasu zdjęcia szwów.

Po tym, jak kotka przyjedzie do domu:

  • umieść ją w nisko położonym legowisku, w którym kotka dojdzie do siebie po narkozie
  • pod kotką w legowisku można rozłożyć podkład higieniczny, ponieważ kotka może oddawać mimowolnie mocz lub kał
  • kuweta powinna być ustawiona bliżej legowiska
  • pilnuj kotki, by przez pierwsze kilka dni, kiedy rana będzie się goiła, nie skakała
  • realizuj zalecenia, które wydał lekarz weterynarii

Sprawdź karmę dla kotów sterylizowanych

Reklama

Sterylizacja kotki – powikłania

Wczesnym powikłaniem po sterylizacji kotki może być krwotok po niedostatecznym zaciśnięciu przewiązki lub jej zsunięciu się.

Wśród głównych powikłań późniejszych po sterylizacji kotki wskazać należy zakażenie śródoperacyjne lub zakażenie bakteriami z macicy. Może również wystąpić u kotki zapalenie otrzewnej oraz przepuklina. Incydentalnie po sterylizacji kotki może dojść do ropomacicza.

Sporadycznie po sterylizacji kotek występują zaburzenia gojenia się ran powłok brzusznych, mogą pojawić się nietolerancje nici chirurgicznych, które objawiają się zapaleniem, tworzeniem się ropni, bliznowców.

Błędy popełniane w czasie sterylizacji kotki

Jednym z istotny błędów, jaki może zostać popełniony, podczas zabiegu jest pozostawienie części jajnika lub oderwanie się fragmentu gonady, która przyczepia się do innego narządu jako autoprzeszczep i uzyskuje własne ukrwienie.

Czynna tkanka jajnikowa po kilku miesiąca, a nawet latach może spowodować powstanie objawów rujowych, pozostawione gonady mogą również podlegać takim chorobom, jak torbiele i nowotwory. 

W celu usunięcia pozostałości gonad przeprowadza się laparotomię.

Ile kosztuje sterylizacja kotki?

Cena sterylizacji kotki zależy od renomy kliniki, wielkości kotki (ilość środka anestezjologicznego), ewentualnych powikłań, które mogą prowadzić do dłuższej hospitalizacji.

Można przyjąć, że cena sterylizacji kotki, gdzie zabieg odbył się bez komplikacji, waha się od 400 do 500 zł, wliczając w to ubranko pooperacyjne dla kotki i badania, podczas wizyty kontrolnej.

Redakcja

Bibliografia

A. Cywińska, M. Baś, Wczesna kastracja i sterylizacja psów i kotów, „Życie weterynaryjne”, nr. 81(4)/2006, s. 246-250.

B. Degórska, M. Wilkowska, Owariektomia kontra owariohisterektomia – czy najpowszechniejszy zabieg chirurgiczny może być małoinwazyjny?, https://magwet.pl/25299,owariektomia-kontra-owariohisterektomia-czy-najpowszechniejszy-zabieg-chirurgiczny-moze-byc [dostęp: 30.01.2022 r.].

A. Max, Koty – położnictwo i rozród, Wyd. Galaktyka, Łódź 2010.

D. Sumińska, Szczęśliwy kot, Galaktyka, Łódź 2005.

R. Spangenberg, Choroby kotów, AWM, Raszyn 2004.

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Sterylizacja kotki – cena, przebieg, powikłania | Zoonews.pl
Article Name
Sterylizacja kotki – cena, przebieg, powikłania | Zoonews.pl
Description
Sterylizacja kotki to rutynowy zabieg, który pozbawia zwierzę możliwości prokreacji. Kiedy kotka może mieć sterylizację, jak się nią opiekować po zabiegu?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x