Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Owczarek kaukaski – hodowla, szczeniaki, wychowanie

Facebook
Twitter
Owczarek kaukaski – hodowla, szczeniaki, wychowanie

By Zeshor – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77654383

Owczarek kaukaski był psem pasterskim, a jego zadaniem była samodzielna ochrona trzody przed drapieżnikami. Dziś nadal kaukazy są cenione za tę umiejętność.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o owczarku kaukaskim

🌅 Kraj pochodzenia

Rosja

🐶 Numer wzorca FCI

328

➡ Waga

45 – 65 kg

❤ Długość życia

9 – 11 lat

💢 Charakter

Owczarek kaukaski to z natury spokojny pies, który pomimo budzących respekt gabarytów bardzo chętnie uczestniczy we wspólnych zabawach.

Pochodzenie rasy owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski to rasa psów, której historia pochodzenia jest dość mglista ze względu na fakt, iż krajem, z którego pochodzą owczarki kaukaskie były Związek Radziecki, mocno ograniczający dostęp do wszelkiej wiedzy o hodowli psów. Obecnie jest trochę łatwiej, a kaukazy są bardziej powszechne, lecz i tak brakuje pełnej wiedzy na ich temat. Kaukascy pasterze tak skutecznie chronili swe zwierzęta przed obcą ingerencją, że swego czasu owczarki kaukaskie występowały tylko w rejonie gór Kaukazu oraz Uralu i nigdzie indziej o nich nie słyszano. Pierwsze udokumentowane wzmianki o dużych psach w typie molosa, towarzyszących armii władcy Armenii, Tigrana II, pochodzą z I wieku p.n.e.

Przeznaczenie owczarków kaukaskich

Owczarek kaukaski był psem pasterskim, a jego zadaniem była samodzielna ochrona trzody przed drapieżnikami. Dziś nadal kaukazy są cenione za tę umiejętność, odnajdując się w roli stróża terenu. Przypuszczalnie przodkiem owczarka kaukaskiego był mastif tybetański. Pierwsze osobniki trafiły do Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) i służyły milicji i wojsku do patrolowania muru berlińskiego. Dopiero w latach 80. XX wieku ten górski pies pojawił się na światowych wystawach popularyzując się w szerszym gronie miłośników rasy.

Oficjalne uznanie rasy owczarka kaukaskiego

Owczarek kaukaski został oficjalnie uznany przez FCI 23 sierpnia 1984 roku.

Owczarek kaukaski w Polsce

Owczarek kaukaski trafił do Polski z niemieckiej hodowli w latach 70. XX wieku. Nadal nie jest to popularna rasa psów w Polsce.

Jak wygląda owczarek kaukaski

Zgodnie ze wzorcem rasy owczarek kaukaski jest psem silnym, harmonijnie zbudowanym, o mocnym kośćcu i mięśniach. Na mocnej szyi osadzona jest masywna głowa, o kształcie klina z szeroką podstawą i płaskim czołem. U samców bardzo wyraźna jest kryza na szyi. Na głowie widać czarny nos o szerokim grzbiecie. Nos kaukaza nie wystaje poza krawędź kufy i bez względu na umaszczenie nie może być czekoladowy ani błękitny. Mocne umięśnienie pyska podkreślają dobrze rozwinięte poliki. Oczy owczarka kaukaskiego są owalne, średniej wielkości, szeroko i skośnie rozstawione. Oczy osłaniają dobrze przylegające, suche, czarne powieki. Kolor oczu od ciemnego brązu po orzechowy. Wysoko na głowie osadzone są trójkątne i wiszące uszy. Ich krawędź ściśle dotyka policzków, niegdyś były kopiowane. Tułów minimalnie dłuższy niż kłąb. Grzbiet psa jest prosty, mocny i szeroki. Szeroki zad wieńczy wysoko osadzony, szablasty lub zakręcony ogon. Masywne ciało noszone jest przez dobrze umięśnione i równoległe rozstawione nogi. Długość nóg stanowi połowę wysokości psa w kłębie. Łapy są duże, zwarte, okrągłe i dobrze wysklepione. Owczarek kaukaski zazwyczaj porusza się kłusem.

Owczarek kaukaski – gdzie szukać hodowli?

Pierwszym i najpewniejszym miejscem znalezienia hodowli owczarka kaukaskiego i jest analiza strony internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Tam znajdziesz wszystkie zrzeszone hodowle podlegające rejestracji.

ZKwP swoją siedzibę główną ma w Warszawie, ale ma również 48 oddziałów na terenie całej Polski. Wystarczy odszukać najbliższy oddział, w którym otrzymasz informacje o działających hodowlach w twojej okolicy.

Po dokonaniu wyboru warto zasięgnąć opinii o wybranej hodowli wśród miłośników rasy, na wystawach, zlotach czy na forach społecznościowych, skupiających miłośników owczarków kaukaskich.

Ostatnim krokiem jest skontaktowanie się z hodowcą i udanie się na miejsce. Dobra hodowla owczarka kaukaskiego nigdy nie ma nic do ukrycia i zaprasza nabywców do obejrzenia swoich zwierząt. Hodowca nie tylko odpowie na wszystkie pytania, ale również sprawdzi, czy szczenię trafi w odpowiednie ręce, przeprowadzając wywiad z kupującym. Nie zdziw się zatem jeśli to hodowca zacznie zadawać Ci pytania.

Owczarek kaukaski chów czy hodowla?

Nie każda osoba, w której domu urodzą się szczenięta owczarka kaukaskiego jest hodowcą. Nie można również stwierdzić, podczas zakupu psa, czy wyrośnie on na sukę hodowlaną, bądź reproduktora. Nie wiadomo przecież czy dorosły pies będzie spełniał wszystkie wymagania stawiane przed psami hodowlanymi.

Celem chowu jest stworzenie owczarkom kaukaskim prawidłowych warunków do rozwoju, życia i ewentualnego rozrodu.

Celem hodowli owczarka kaukaskiego jest genetyczne doskonalenie zwierząt w oparciu o wiedzę genetyczną, pracę hodowlaną, anatomię, fizjologię, etologię, zoohigienę, biochemię i biofizykę. Do hodowli mogą być użyte wyłącznie psy funkcjonalne i klinicznie zdrowe.

Początkujący hodowcy mogą w tym zakresie prosić o pomoc kierownika i członków sekcji owczarka kaukaskiego swojego oddziału ZKwP.

Owczarek kaukaski na śniegu

By Kreuznacher; from image: [email protected] – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29509381

Owczarek kaukaski z hodowli – na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem owczarka kaukaskiego z hodowli sprawdź historię rodziców psa. Do hodowli powinny być wybierane jedynie te psy, które spełniają kryteria, dające szanse na rozwój rasy. Selekcja hodowlana zawsze powinna być dokonywana przez specjalistów. Szczenięta ok. 6. tygodnia życia powinny przejść przegląd hodowlany i zostać opisane przez specjalistów z oddziału ZKwP. Pamiętaj, że nawet pozytywny opis nie daje gwarancji, że dorosłe psy będą spełniały wymogi do bycia zwierzętami hodowlanymi. Finalna selekcja dokonywana jest dopiero na wystawach psów rasowych.

Minimalne wymagania, jakie musi spełnić pies to minimum trzy oceny doskonałe (samce) lub bardzo dobre (suki), otrzymane na trzech różnych wystawach od trzech różnych sędziów.

Pamiętaj, że każdy owczarek kaukaski pochodzący z hodowli musi mieć wyniki badań na dysplazje typów A, B i C. U ras, u których dopuszczalny jest wynik C prześwietlenia na dysplazję , jeden osobnik z kojarzonej pary rodzicielskiej musi mieć wynik A lub B. Poza tym owczarki kaukaskie muszą przejść testy psychiczne, które odbywają się według osobnych regulaminów proponowanych przez Główną Komisję Szkolenia Psów, a te z kolei są zatwierdzone przez Zarząd Główny ZKwP.

Owczarek kaukaski jest ujęty w rozporządzeniu w sprawie wykazu ras uznawanych za agresywne. Na posiadanie kaukaza trzeba mieć stosowne pozwolenie, o które trzeba wnioskować do właściwego organu stosownego do miejsca zamieszkania (wójt, burmistrz bądź prezydent miasta).

Owczarek kaukaski - wady dyskwalifikujące szczenięta

Wśród wad całkowicie dyskwalifikujących owczarka kaukaskiego z dalszej hodowli we wzorcu rasy znajduje się:

  • Agresja
  • Wyraźna lękliwość
  • Wyraźne wady budowy i zaburzenia zachowania
  • Wszelkie odchylenia od prawidłowego zgryzu
  • Braki zębów innych niż M3 lub P1
  • Entropium
  • Oczy porcelanowe, ciemno niebieskie, zielonkawe lub różnobarwne
  • Ogon cięty
  • Stały inochód, niemożność oceny ruchu
  • Barwa czarna w jakichkolwiek połączeniach, także w postaci siodła (poza maską)
  • Maść genetycznie błękitna we wszelkich kombinacjach i odcieniach
  • Szarobłękitna barwa nosa, warg i powiek
  • Maść genetycznie czekoladowa we wszelkich kombinacjach i odcieniach
  • Genetycznie czekoladowa barwa nosa, warg i powiek
  • Maść czarna, czekoladowa i błękitna podpalana
  • Wielkość poniżej wzorcowego minimum
  • Znaczne odchylenia od typu płci u samców
  • Samce muszą mieć́ dwa normalnie rozwinięte jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie

Owczarek kaukaski - możliwe dziedziczenie chorób

Owczarek kaukaski, jak wiele innych ras psów narażony jest na wady warunkowane przez geny recesywne i dominujące. Częste choroby psów tej rasy to:

  • Dysplazja
  • Skręt żołądka
  • Zaćma
  • Cukrzyca
  • Nadwaga
  • Choroby serca
  • Nowotwory

Szczeniaki owczarka kaukaskiego – charakter

Decydując się na wybór psa, musisz wiedzieć, że między rasami występują różnice nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także w zachowaniu i cechach użytkowych.

Owczarek kaukaski to pies przeznaczony do samodzielnego stróżowania. W tej roli sprawdza się niezawodnie od wieków, ale bezwzględnie trzeba równoważyć prace psa z zapewnieniem mu stałego kontaktu z opiekunami – bez respektu wobec opiekuna może stać się poważnym zagrożeniem. To pies wierny, kocha całym sercem, lecz nie jest wylewny w okazywaniu uczyć. Swoje oddanie pokazuje stałą gotowością do obrony najbliższych. Kaukaz lubi uczestniczyć we wspólnych zabawach, choć nie należy do wyczynowców to jego atutem jest fakt, że nie straszne mu nawet najcięższe warunki pogodowe. Poza tym psy te cechuje odwaga, pewność siebie, opanowanie i nieustraszoność. Owczarek kaukaski jest psem poważnym o zawsze badawczym i czujnym usposobieniu.

Owczarek kaukaski jest psem lojalnym, ale na równi cecha ta stoi z niezależnością i potrzebą dominacji. To psy wymagające wczesnego i konsekwentnego szkolenia, prowadzonego mądrze i odpowiedzialnie w innym razie pies ten będzie zagrożeniem dla rodziny, siebie i otoczenia. Kaukaz nie powinien być szkolony na psa obronnego, dodatkowe rozbudzanie agresji spowoduje, że nikt i nic psa nie powstrzyma. Owczarek kaukaski wymaga dużej ogrodzonej przestrzeni, gdzie będzie mógł wykonywać swoja pracę. Może żyć całorocznie na dworze, ale z uwzględnieniem potrzeby spacerów poza domem. Dobrze prowadzony owczarek kaukaski zgodnie ze wzorcem rasy nie może i nie powinien być psem agresywnym i wyraźnie lękliwy.

Owczarek kaukaski polecany jest osobom żyjącym w trudno dostępnych miejscach, w dużej izolacji i małym zagęszczeniu społecznym, przede wszystkim do stróżowania i zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Czy owczarek kaukaski to pies dla mnie?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czy dysponuję czasem, by zapewnić psu minimum trzy spacery, z których przynajmniej jeden będzie trwał co najmniej godzinę?
  2. Czy mam dobrze ogrodzoną, dużą przestrzeń wybiegową dla kaukaza?
  3. Czy stać mnie na utrzymanie tak dużego psa?
  4. Czy posiadam odpowiednią wiedzę o wychowaniu i opiece nad takim psem jak owczarek kaukaski?

Owczarek kaukaski – pies czy suka?

Podejmując decyzję o zakupie szczeniaka owczarka kaukaskiego pamiętaj, że psy obu płci różnią się nie tylko cechami wyglądu zewnętrznego, ale także charakterem1.

Kupując samca owczarka kaukaskiego pamiętaj, że pies będzie chłodniejszy w kontaktach i bardziej samodzielny. Psy potrzebują więcej czasu na zabawy, mają również silną potrzebę pozostawiania większej ilości śladów zapachowych. Samce bywają z natury bardziej dominujące wobec innych psów, mają też większą skłonność do niszczenia przedmiotów. Samce kaukazów są często krótsze od suk, ale zdecydowanie większe, masywniejsze, z większą głową i wyraźnie zaznaczonym kłębem.

Suczka owczarka kaukaskiego będzie bardziej wrażliwa, subtelniejsza i przymilna. Suczki są bardziej towarzyskie i podatne na naukę posłuszeństwa. Szybciej uczą się również zachowania porządku w domu, choć w przypadku tej rasy psy te zdecydowanie wola żyć na dworze.

Warto pamiętać, że sterylizacja zmniejsza różnice zachowań płciowych.

Szczeniaki owczarka kaukaskiego – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Oglądając szczenięta owczarka kaukaskiego w miocie, zwróć uwagę na kilka ważnych oznak dobrego stanu zdrowia2:

  1. Czubek głowy małego owczarka kaukaskiego nie powinien mieć wyczuwalnego ciemiączka.
  2. Oczy powinny być osadzone symetrycznie, a powieki nie powinny wywijać się ani na zewnętrz ani do oka. Oczy muszą być czyste, bez żadnego wycieku.
  3. Powieki i uszy powinny być bez krost i zgrubień, a kanały słuchowe powinny być czyste, bez intensywnej wydzieliny. Jeżeli pies potrząsa ciągle głową albo sztywnieje przy dotyku uszu, to może oznaczać problemy z uszami.
  4. Nos powinien być zimny i wilgotny, a otwory nozdrzy powinny być wyraźne, by pies mógł oddychać z łatwością.
  5. Naciśnięcie tchawicy nie powinno wywołać ataku kaszlu.
  6. Brzuch powinien być gładki – bez uwypuklonej przepukliny na wysokości pępka.
  7. Na skórze psa nie może być żadnych plackowatych wyłysień, łupieżu czy łuszczącego się naskórka.
Owczarek kaukaski szczeniak

By Narek Avetisyan /Narek75/ – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107745552

Socjalizacja szczeniąt owczarka kaukaskiego

Prawidłową socjalizację możesz wykonać, korzystając ze Złotej Dwunastki Margaret Hughes:

  1. Poznaj psa z 12 powierzchniami, po których może chodzić: trawa, drewno, dywan, piasek, beton etc.
  2. Baw się ze szczeniakami owczarka kaukaskiego przynajmniej 12 różnymi przedmiotami
  3. Szczenięta powinny mieć systematyczny kontakt przynajmniej z 12 różnymi osobami.
  4. Poznaj szczeniaki z 12 różnymi miejscami w domu i terenie na którym będą żyć, którego będą pilnować.
  5. Zaprezentuj szczeniakom 12 różnych domowych odgłosów: pralka, odkurzacz, mikser, telewizor, dzwonek do drzwi, budzik telefonu etc.
  6. Poznaj psy z 12 szybko poruszającymi się obiektami: rower, samochód, hulajnoga, tramwaj etc.
  7. Poddaj szczenię owczarka kaukaskiego 12 różnym wyzwaniom: wchodzenie do pudełka, do samochodu, na balkon, zabawa w basenie z płytką wodą etc.
  8. Przyzwyczaj psa do dotykania na 12 różnych sposób: głaskanie, branie na ręce, przewracanie na plecy, kładzenie na kolanach, dotykanie uszów, otwieranie pyska etc.
  9. Zapoznaj psa z jedzeniem z 12 misek o różnych fakturach i kształtach: talerzyk, miska porcelanowa, metalowa etc.
  10. Podaj psu jedzenie w 12 różnych pomieszczeniach.
  11. Przedstaw szczeniaka (szczepionego) co najmniej 12 różnym szczeniętom i psom dorosłym.
  12. Pozostawiaj psa co najmniej 12 razy samego na czas od 5 do 45 minut.

Wyprawka dla owczarka kaukaskiego

Jeżeli decyzja o zakupie szczeniaka owczarka kaukaskiego już zapadła, to czas zaplanować wyprawkę. W wyprawce powinny znaleźć się:

  • Obroża dla psa
  • Kaganiec dla psa
  • Smycz dla psa

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa nie zapomnij również o:

  • Miskach dla psa
  • Legowisku ortopedycznym
  • Zabawkach dla psa
  • Woreczkach na odchody
  • Szczotce do sierści dla psa
  • Szamponach i odżywkach
  • Adresówce dla psa
  • Paście i szczoteczce do zębów

 

Kompletując wyprawkę dla swojego psa, nie zapomnij o akcesoriach sezonowych:

  • Macie chłodzącej
  • Butelce podróżnej z miską
  • Obroży na kleszcze

Kiedy szczepić szczenię owczarka kaukaskiego

Na podstawie danych statystycznych opracowano schemat szczepień, w którym pierwszą dawkę szczepionki podaje się w wieku 6 tygodni, a kolejne trzy dawki w odstępach 3 tygodni. Na tej podstawie określić można dosyć szczegółowo kalendarz szczepień owczarka kaukaskiego.

  • 6-7 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 9-10 tydzień życia – szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie
  • 12-13 tydzień życia – zakres ten sam, jak w 9-10 tygodniu
  • 15-16 tydzień życia – szczepienie przeciwko wściekliźnie

 

Sezonowo, jeśli nie stosujesz obroży przeciw pasożytom zewnętrznym, warto podać psu tabletki lub krople na skórę, które ochronią psa. Odrobaczanie psa wykonuje się co kwartał.

Pytania czytelników

Czy owczarek kaukaski jest niebezpieczny?

Tak. Owczarek kaukaski ma silny instynkt terytorialny i gdy oddaje się stróżowaniu, to dla osób chcących wkroczyć na jego teren staje się poważnym zagrożeniem. To pies niezwykle czujny i każdy intruz jest traktowany jak wróg. Niewłaściwie wychowany, traktowany, prowokowany kaukaz stanie się psem niebezpiecznym i nieprzewidywalnym. Sygnałem ostrzegawczym przy pobudzeniu u owczarków kaukaskich może być wzniesienie ogona powyżej grzbietu (w spoczynku zwisa on, sięgając stawu skokowego). Każdy owczarek kaukaski wykazujący zaburzenia zachowania, w tym agresję czy lękliwość nie może być wykorzystywany w dalszej hodowli. Cechy te są wadą najwyższej ragi, powodując jego dyskwalifikację podczas oceny. 

Czy trzeba mieć pozwolenie na owczarka kaukaskiego?

Tak. Przed zakupem owczarka kaukaskiego trzeba postarać się o niezbędne pozwolenie na jego posiadanie. Zezwolenia takiego wymaga każda rasa psów ujęta na liście ras uznawanych za agresywne. Owczarek kaukaski jest na niej ujęty.

Ile kosztuje szczeniak owczarka kaukaskiego?

Szczenięta owczarka kaukaskiego kosztują od 3 do 4 tysięcy złotych.

Czy owczarek kaukaski lubi dzieci?

Owczarek kaukaski lubi dzieci, jednak obie strony muszą być nauczone prawidłowych relacji. Relacji tych powinien nauczyć dorosły, który odpowiada za bezpieczeństwo psa i dzieci. Tak duży pies nie powinien być pozostawiany bez nadzoru w obecności dzieci.

Co powinien jeść owczarek kaukaski?

Ten molos zadowoli się zarówno karmą suchą, jak i dietą BARF. Jakość pożywienia zawsze trzeba stawiać na pierwszym miejscu, karma nieprawidłowo zbilansowana kalorycznie i odżywczo może skutkować pogorszeniem zdrowia psa. Przy owczarkach kaukaskich zaleca się konsultację dietetyczną zwłaszcza przy podawaniu posiłków BARF. Posiłki powinny być podzielone na dwie porcje, większą podaj wieczorem. Owczarek kaukaski to żarłok i nie stroni od każdej ilości jedzenia, ale absolutnie nie wolno go przekarmiać.

Czy owczarka kaukaskiego można strzyc?

Strzyżenie nie jest potrzebne owczarkom kaukaskim. Do zabiegów pielęgnacyjnych okrywy wystarczy regularne wyczesywanie szczotką o długiej szczecinie, która zagłębi się w gęstej okrywie, aż po samą nasadę podszerstka.

Redakcja

Bibliografia:

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 10-11.

B. Fogle, Psy. Wielka encyklopedia, Tom 1, Wyd. Axel Springer Polska, s. 12-13.

zkwp.pl/wzorce/328.pdf

fci.be/en/nomenclature/CAUCASIAN-SHEPHERD-DOG-328.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
 Owczarek kaukaski – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek kaukaski – hodowla, szczeniaki, wychowanie | Zoonews.pl
Description
Poznaj owczarka kaukaskiego, niezależnego stróża o spokojnym usposobieniu. Dowiedz się więcej o tej fascynującej rasie psów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x