Reklama

Mastif tybetański – do-khyi – charakter, zdrowie, cena

Facebook
Twitter
Mastif tybetański
Tibetan Paradise, via Wikimedia Commons

Mastif tybetański to najdroższy pies świata dosłownie i w przenośni. Mastif imponuje mocnym wyglądem, oddaniem i wrodzoną zdolnością do obrony.

Spis treści - kliknij

Pochodzenie rasy mastif tybetański

Mastif tybetański  (do-khyi) to rasa psów, która pochodzi z tybetu, górzystych terenów Himalajów, gdzie psy doglądały stad i domostw ówczesnych nomadów. Mastif tybetański pilnował także świątyń, klasztorów i pałaców władców Tybetu. Olbrzymie psy towarzyszył Aleksandrowi Macedońskiemu w jego podbojach, ale i Chingis-Chanowi czy słynnemu podróżnikowi Marko Polo. Do Europy pierwotny mastif tybetański trafił w XIX wieku, a pierwsza zarejestrowana hodowla mastifów tybetańskich rozwinęła się w Anglii w 1928 roku.

Mastif tybetański w Polsce

Pierwszy mastif tybetański został sprowadzony do Polski przez hodowlę „Bartoszowa zagroda” w 1995 roku. Nie jest to jednak zbyt popularna rasa w naszym kraju.

Jak wygląda mastif tybetański?

Mastif tybetański to masywny pies o mocnym kośćcu i proporcjonalnej budowie. Głowa mastifa jest mocna, ciężka i szeroka; kufa tępo zakończona, nos duży, jak najciemniejszy przy danym umaszczeniu; oczy średniej wielkości, w różnych odcieniach brązu, szeroko rozstawione, lekko skośne; uszy trójkątne i wiszące.; ogon średniej wielkości, osadzony wysoko w linii z grzbietem; kończyny proste, mocno zbudowane; grzbiet prosty i umięśniony, a klatka piersiowa głęboka.

Charakterystyka psa rasy mastif tybetański

Wielkość w kłębie psa rasy mastif tybetański

Pies: 66- 70 cm

Suka: 60- 68 cm

Waga psa rasy mastif tybetański

Pies: 55–80 kg

Suka: 55–80 kg

Mastif tybetański – szata

Sierść psa tybetańskiego jest długa, szorstkowłosa, twarda, prosta, obfita, gruba z gęstym, obfitym podszerstkiem.

Pies tybetański jest najczęściej czarny i błękitny z podpalaniem lub bez. Występuje również czerwony mastif tybetański (złoty, przechodzący w czerwień).

Kategoria wielkości: mastif tybetański to pies rasy dużej / olbrzymiej

Ile lat żyje mastif tybetański?

Mastify tybetańskie żyją od 10 do 12 lat.

Charakter psa rasy mastif tybetański

Charakter psa rasy mastif tybetański

Mastif tybetański silnie związuje się z rodziną, lecz nie jest psem okazującym uczucia. Więzi z psem warto wzmacniać wspólną zabawą, której mastif oddaje się z zamiłowaniem, nawet w późnym wieku. Mastif to z natury spokojny, opanowany i zrównoważony pies, jednak zaskoczony lub źle traktowany może reagować bardzo gwałtownie. Psy te są stworzone do stróżowania, są mądre i bacznie śledzą otoczenie. Nikt kto zobaczy lub usłyszy szczekanie mastifa nie zapędzi się na jego teren. Mastify nie mają skłonności niszczycielskich, jeśli mają angażujące zajęcie, nie są to też psy skore do ucieczek. Dog tybetański ma silnie rozwinięty instynkt ochronny, który nie pozwala mu opuścić warty. Nie wolno zapominać, że nawet pies stróżujący nie zadowoli się wyłącznie wyjściem na ogród, a zaaranżowany kontakt z współbraćmi jest jak najbardziej pożądany i potrzebny do właściwego funkcjonowania społecznego psa.

Mastif tybetański - zdrowie

Mastify tybetańskie to silne i wytrzymałe psy, które mogą spokojnie żyć na dworze zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. Mastify tybetańskie chętniej przebywają na dworze niż w domu. Psa jednak nie należy eksponować na skrajnie wysokie temperatury. Latem olbrzym musi mieć dostęp do zacienionego miejsca w domu. Spacery w gorące dni ograniczmy do wczesnego ranka i późnego wieczora, gdy żar lejący się z nieba zelży na tyle, by mastif mógł swobodnie spacerować. Choroby jakie mogą pojawić się u mastifów tybetańskich to: padaczka, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, nużyca, podwinięcie i wywinięcie powiek. Niewłaściwa dieta może skończyć się otyłością psa.

Mastif tybetański - żywienie

Pies tybetański nie jest żarłokiem. Żywienie mastifa tybetańskiego powinno bazować na suchej karmie premium dla dużych i olbrzymich ras, ale pożądana jest również dieta domowa lub naturalna BARF. Dietę doga tybetańskiego warto skonsultować z psim dietetykiem, by naturalne pokarmy zapewniały psu zbilansowaną dawkę makro i mikro składników odżywczych. Posiłki powinny być serwowane o stałych porach i nigdy nie powinny zostawać do dyspozycji molosa przez cały dzień. Mastif tybetański może odmówić jedzenia albo ze względu na temperaturę (za gorąco) lub zwyczajnie, gdy nie jest głodny. Karma dla psa powinna być zbilansowana pod kątem dostarczanych tłuszczów, ich nadmiar może wpływać m.in. na reakcje ze strony skóry czy układu pokarmowego.

 

Pielęgnacja rasy mastif tybetański

Pielęgnacja mastifa tybetańskiego nie jest trudna, ale trwa nieco dłużej niż psów o mniejszych gabarytach. Doga tybetańskiego trzeba szczotkować raz w tygodniu, by gęste futro zachowało nienaganny wygląd. Linienie, podobnie jak u większości psów odbywa się dwa razy w roku, wtedy mastifa trzeba czesać codziennie, by jak najszybciej pomóc psu pozbyć się martwego włosa. Systematycznej kontroli powinny być poddawane uszy, oczy, pazury i zęby.

Szkolenie rasy mastif tybetański

Szkolenie rasy mastif tybetański

W szkolenie mastifa tybetańskiego trzeba włożyć spory trud, by pies nie stał się skrajnie nieufny. Socjalizacja to podstawa panowania nad dominującym charakterem psa. Szczeniak mastifa musi mieć jak najczęstszy kontakt z różnymi ludźmi i zwierzętami w różnych kontekstach i przestrzeniach. Kontakt z rodziną to zdecydowanie za mało. Jego nieufność wobec obcych może przerodzić się w agresję. Rezerwa jaką wykazuje mastif tybetański zdecydowanie utrudnia właściwą komunikację, a tym samo szkolenie. Opiekun musi zaakceptować niezależność psa, a już na pewno fakt, że dog tybetański nigdy nie będzie klasycznym psem do towarzystwa. Stosowanie przemocy i przymusu w szkoleniu mastifa tybetańskiego doprowadza jedynie do wzmocnienia i tak silnie zaznaczonej skłonności do agresji. Przyszły opiekun doga tybetańskiego powinien być osobą spokojną, cierpliwą, a zarazem stanowczą, rozumiejącą charakter rasy.

Zalety i wady rasy mastif tybetański

Zalety rasy mastif tybetański

 • dog tybetański to idealny stróż i obrońca rodziny
 • do-khyi wysoko ceni sobie spokój, lubi zostawać sam i dodawać się czujnemu stróżowaniu
 • mastif tybetański jest psem odważnym i nic nie jest w stanie mu zagrozić
 • dog tybetański nie wymaga intensywnych fizycznie aktywności, są one wręcz niewskazane
 • mastif tybetański jest zdrowy i odporny

 

Wady rasy mastif tybetański

 • ten molos górski nie jest pieszczochem
 • dog tybetański to potężny i niezależny pies
 • do-khyi wymaga doświadczonego opiekuna i spójnych metod wychowawczych
 • mastif tybetański jest psem nieufnym
 • może stać się agresywny i niebezpieczny
 • mastif tybetański nie nadaje się do domu z dziećmi i osobami starszymi
 • dog tybetański powinien mieszkać na wisi, w domu z grodzonym terenem, ale nie w zamknięciu

Ciekawostki o rasie mastif tybetański

 • Czerwony mastif tybetański to najdroższy pies świata sprzedany za ok. 5 mln złotych.
 • Szczekanie mastifa tybetańskiego bardziej przypomina ryczenia lwa. „Szczekanie” w połączeniu z wielkością psa to jasny sygnał ostrzegawczy przed wkroczeniem na teren, którego mastif pilnuje.
 • Suka mastifa tybetańskiego ma cieczkę tylko raz w roku, ale trwa ona dłużej niż u innych ras.
 • Rasa mastif tybetański współcześnie już praktycznie nie występuje w Tybecie. Jej hodowla z pomyślnością rozwija się w Anglii.
 • Nazwa rodzima mastifa tybetańskiego oznacza „trzymanego na uwięzi” Do-Khay i odnosi się do postrzegania Tybetu jako państwa stroniącego od kultury innych narodów.
 • Podpalane mastify tybetańskie (jasne planki nad oczami) były wysoce cenione przez swe mistyczne znaczenie. „Dodatkowa” para oczu miała chronić ludzkie rodziny przed złem nawet, gdy pies spał.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Mastif tybetański hodowla

Kupując psa tybetańskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje mastif tybetański?

Cena mastifa tybetańskiego to kwota rzędu 3000 zł.

Imię dla mastifa tybetańskiego

Ciekawe imię dla psa mastifa tybetańskiego: Atlas, Herkules, Brutus

Ciekawe imię dla suki mastifa tybetańskiego: Samba, Carmen, Amber

Dla kogo mastif tybetański będzie idealny?

Mastif tybetański doskonale sprawdzi się w dużym domu z posesją, której będzie mógł pilnować. W domu chętnie odda się zabawom z dziećmi.

Klasyfikacja FCI mastifa tybetańskiego

Grupa II: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła

Sekcja 2.2: Molosy typu górskiego

Numer wzorca: 230

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Mastif tybetański – do-khyi – charakter, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Article Name
Mastif tybetański – do-khyi – charakter, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Description
Mastif tybetański to najdroższy pies świata dosłownie i w przenośni. Mastif imponuje mocnym wyglądem, oddaniem i wrodzoną zdolnością do obrony.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1172

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x