Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Kamień nazębny u kota – przyczyny, objawy, zagrożenia

Facebook
Twitter
Jak się tworzy kamień nazębny u kota?

Kamień nazębny może być przyczyną wielu chorób nie tylko w obrębie jamy ustnej kota, ale również serca, wątroby i wielu innych narządów. Jak zadbać o higienę kocich zębów?

Spis treści

Jak się tworzy kamień nazębny u kota?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, która wiąże się z solami wapnia i magnezu dostarczanymi poprzez pokarm oraz w kociej ślinie. Tempo w jakim powstaje kamień nazębny jest różne w zależności od składu karmy, wody i kociej śliny. Regularnie prowadzona pielęgnacja i kontrola stanu uzębienie jest najlepszą profilaktyką dla utrzymania zdrowia zębów naszego kota.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego u kotów

  • Mokra karma dla kotów. Wybór wyłącznie mokrej karmy, której kot nie musi gryźć może sprzyjać powstawaniu kamienia nazębnego. Kama sucha zmusza zwierzę do gryzienia, a więc ścierania i oczyszczania zębów z powstałych osadów. Na rynku dostępne są karmy ze składnikami wspomagającymi usuwanie miękkich osadów, są to karmy dla kota typu „dental” lub „oral”. Granulki tych karm są pokryte polifosforanem mającym właściwości wiążące sole mineralne z kociej śliny. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie kotu kostek lub pasów surowego mięsa, nad którymi kot musi popracować zębami, aby je zjeść.
  • Brak zabiegów pielęgnacyjnych kocich zębów. Szczoteczki, chusteczki, proszki, pasty i żele stomatologiczne przeznaczone dla zwierząt są dostępne we wszystkich sklepach zoologicznych. Dostęp do nich jest powszechny, a dodatkowym plusem jest to, że nie trzeba ich płukać po zastosowaniu. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak szczotkować kotu zębów pastą dla ludzi! Ksylitol zawarty w paście może doprowadzić do nagłego wyrzutu insuliny, doprowadzając nawet do wstrząsu hipoglikemicznego (w ciągu 15minut), a w ciągu kilku dni niewydolności wątroby, martwicy, a nawet śmierci kota.
  • Skład wody podawanej do picia kotu. Twardość wody nie ma tu żadnego znaczenia. Przed zaserwowaniem warto dodawać do niej specjalne proszki lub płyny na bazie naturalnych składników – głównie alg morskich, ale również ekstrakt z jeżówki, wyciąg z modrzewia, cykorii, liści zielonej herbaty. Te roślinne składniki mają właściwości redukujące osadzanie się płytki nazębnej u kota. Dzięki nim podczas trawienia kocia ślina narusza kamień nazębny nie dając jednocześnie oparcia dla nowych złogów.
  • Skład śliny (cechy osobnicze) kota. Na ten element nie mamy wpływu, lecz możemy poprzez odpowiednią karmę neutralizować zawarte w niej sole wapnia i magnezu powodujące mineralizację osadów.

Objawy kamienia nazębnego u kotów

  • utrzymujący się nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka (pasty i żele stomatologiczne, które w składzie mają glukonian lub dwuglukonian chlorheksydyny, mogą pomóc w utrzymaniu higieny kociej jamy ustnej – mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i działają odświeżająco na koci oddech. Chlorheksydyna może czasowo odbarwić zęby, ale jest zalecana kotom o przewlekłych problemach z przyzębiem)
  • niechęć do jedzenia najprawdopodobniej wywołana przez dyskomfort, tarcie pokarmu o bolące dziąsła u kota
  • utrata masy ciała kota
  • reakcje bólowe u kota
  • zmiana koloru dziąseł, dziąsła są mocno czerwone, obrzęknięte, mogą krwawić, a zęby mogą się chwiać
  • Zaburzenia zachowania kota np. defekacja i urynacja poza kuwetą

Skutki kamienia nazębnego u kotów

Poważne zaniedbania w higienie kociej jamy ustnej mogą doprowadzić do chorób nie tylko przyzębia (periodontopatii). Kolonie bakterii przenikają do tkanki dziąsła i poprzez krew transportowane są na cały organizm, tym samym atakują organy wewnętrzne kota. Do chorób wywołanych przez nagromadzony kamień nazębny u kota zaliczyć można:

  • choroby serca
  • choroby płuc
  • choroby wątroby
  • niewydolność nerek
  • zapalenia dziąseł
  • wypadanie zębów
  • ogólne osłabienie organizmu wywołane stanem zapalnym powodowanym przez atakujące bakterie (bakteryjne zakażenie organizmu)
  • utrudnione rozdrabnianie pokarmu, czyli dyskomfort przy najbardziej podstawowej czynności życiowej
  • ucisk kamienia na dziąsła powodują ból i krwawienie

Jak często myć kotu zęby?

Najlepszym rozwiązaniem jest codzienne mycie kocich zębów, gdyż osad na nich zaczyna mineralizować już po 24-48 godzinach. Codzienne szczotkowanie jest jedyną skuteczną metodą zapobiegania powstawianiu kamienia nazębnego u kotów oraz ich przykrych konsekwencji w postaci ogólnego zapalenia bakteryjnego organizmu.

Redakcja

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Kamień nazębny u kota – przyczyny, objawy, zagrożenia - Zoonews.pl
Article Name
Kamień nazębny u kota – przyczyny, objawy, zagrożenia - Zoonews.pl
Description
Kamień nazębny może być przyczyną wielu chorób nie tylko w obrębie jamy ustnej kota, ale również serca, wątroby i wielu innych narządów. Jak zadbać o higienę kocich zębów?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x