Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Mój kot sika na łóżko

Facebook
Twitter
Znaczenie terenu przez kota

Problem sikania przez kota poza kuwetą czy pozostawiania poza nią odchodów to jedno z najczęściej zgłaszanych behawiorystom zaburzeń zachowań kotów. Nie ma się co dziwić – jest to bowiem dla Opiekunów kotów szczególnie niekomfortowa sytuacja. Jednak z drugiej strony, patrząc na to oczami kota, jest to bardzo istotny sygnał, którego nie wolno nam ignorować. Gdy kot sika np. na łóżko działania naprawcze należy podjąć jak najszybciej.

Spis treści

Koty są z natury zwierzętami czystymi, które starają się ukryć swoje odchody, pozostawiając je zarazem w wyznaczonych strefach. W naturze ma to dwojakie uzasadnienie: z jednej strony koty występują w podwójnej roli łowcy i ofiary, a pozostawianie odchodów może potencjalnie przyciągać większe drapieżniki. Z drugiej – kocie terytorium jest ściśle zorganizowane i podzielone na strefy, do których należą również miejsca pozostawiania odchodów. Najczęściej jest ich kilka, w różnych częściach terytorium, co jest zupełnie zrozumiałym mechanizmem unikania potencjalnych sytuacji stresu i zagrożenia – jeśli w jednej lokalizacji nie jest bezpiecznie, kot udaje się do innej. Część zwierząt to zupełnie prawidłowe zachowanie gatunkowe przenosi do naszych domów, stąd zdarza się, że nawet pojedynczy zwierzak musi mieć na swoim obszarze kilka kuwet, gdyż w przeciwnym razie kot sika poza kuwetą.

Znaczenie terenu przez kota

Z drugiej strony koty używają odchodów do komunikacji. Zachowanie to jest zdecydowanie bardziej intensywne u kotów niekastrowanych, jednak zabieg ubezpłodnienia nie sprawia, że wszystkie koty całkowicie rezygnują z tej formy dialogu. Wyróżniamy tzw. znaczenie terenu, czyli oddawanie niewielkich ilości moczu w pozycji pionowej, jak również sikanie poza kuwetą, czyli pełne opróżnianie pęcherza, zazwyczaj na poziomie powierzchnie (jeśli kot urynuje pionowo może to oznaczać, że cierpi na problemy ze stawami i przyjmowanie prawidłowej pozycji sprawia mu ból). Oba te zachowania obecne są u obu płci, dlatego też nie należy się dziwić, że niekastrowana kotka posikuje – to zupełnie normalne i służy przywołaniu potencjalnego partnera do rozrodu.

Dlaczego kot sika na łóżko?

Kiedy zatem należy zacząć się martwić? Wtedy, gdy w dotychczasowym zachowaniu kota coś ulega zmianie. Taką zmianą jest najczęściej właśnie porzucenie kuwety na rzecz innych miejsc do pozostawiania odchodów. Większość kotów wybiera do tego celu miękkie i chłonne podłoża, np. kot sika na łóżko, poduszkę, koc, dywanik łazienkowy, ręcznik lub nasze ubrania pozostawione na podłodze. Wiąże się to z wsiąkliwością (kot nie lubi brudzić sobie łap, dlatego np. kot sika na pościel) oraz z dokładaniem swojego zapachu w miejscach, w których będzie się on dłużej utrzymywał. Dlatego koty tak chętnie kierują się do naszych łóżek – po pierwsze są to miejsca, które mocno nami pachną, a po drugie trudno zignorować sytuację, w której kot sika w łóżku.

Oczywiście są też koty, które sikają na powierzchnie gładkie: np. drzwi wejściowe, kafle w przedpokoju, parkiet czy też rejon odstawiania butów. Tam zazwyczaj chodzi o pokrycie swoim zapachem obcych woni, które przenikają do domu ze świata zewnętrznego, a których kot nie życzy sobie w swoim otoczeniu.

Istotne jest też zdanie sobie sprawy z faktu, że kot, który sika do łóżka próbuje nam coś zakomunikować i jednocześnie nie musi całkowicie rezygnować z korzystania z kuwety. Jest to często mylące dla opiekunów, którzy sądzą, że problem zdrowotny musi oznaczać iż kot nie chce sikać do kuwety. Tymczasem u wielu zwierząt np. objawy stanu zapalnego pęcherza moczowego mają charakter nawracający. Powoduje to, że raz kot czuje się lepiej, a raz gorzej, przez co sikanie poza kuwetą przybiera formę nieregularną.

Chroń swojego kota przed pchłami i kleszczami

Reklama

Co zrobić, gdy kot sika na łóżko?

Gdy kot sika na łóżko czy inne powierzchnie w pierwszej kolejności udaj się do lekarza weterynarii, by wykluczyć przyczynę zdrowotną, która aż w 75% przypadków jest powodem takich zachowań. Kot powinien mieć zbadaną krew i mocz, wykonane USG pęcherza moczowego, sprawdzony stan uzębienia, wykluczone pasożyty oraz wykonane wszelkie dodatkowe badania, gdyby coś wzbudziło podejrzenia lekarza. Dopiero w momencie, gdy okaże się, że zwierzak jest zdrowy, pozostaje nam pochylić się nad aspektami behawioralnymi.

Kot sika poza kuwetą - kocia psychika

Jeśli chodzi o kocią psychikę, to przyczyn pozakuwetowej urynacji – w tym sikania przez kota do łóżka – może być wiele: począwszy od poczucia lęku i braku pewności siebie, które kot stara się przezwyciężyć, otaczając się własnym zapachem, poprzez konflikt w grupie (kot sika np. do łóżka, by odstraszyć inne zwierzę/człowieka, z którym ma problem), aż po złą organizację przestrzeni (za mała, zbyt brudna kuweta, nielubiany żwirek, zły środek czyszczący, złe rozlokowanie zasobów, brak dostępności zasobów).

Oczywiście to tylko wybrane przykłady, a powodów może być o wiele więcej. Zawsze jednak warto przeanalizować, co poprzedziło pojawienie się kuwetowych problemów – może bowiem znajdziemy element, który zmienił się w kocim świecie, tym samym stając się powodem niewłaściwego zachowania.

U kociąt, zwłaszcza tych, które zbyt wcześnie straciły kontakt z mamą i grupą rodzinną, zdarza się też siekanie poza kuwetą, najczęściej wyrażające się poprzez pozostawianie moczu w nieprzeznaczonych do tego miejscach:

  • kot sika na pościel
  • kot sika na ręcznik
  • kot sika na dywaniki
  • kot sika po tapicerowanych meblach

 

W takim przypadku jak najszybciej należy rozpocząć z maluchem trening prawidłowego kuwetowania, gdyż złe nawyki, których kociak nabywa w pierwszych 3 miesiącach życia, mogą pozostać z nim na długie lata i bardzo ciężko jest je później skorygować.

Behawioryzm mówi jasno – aby pozbyć się kłopotu należy jak najszybciej ustalić i wyeliminować jego przyczynę. Jeśli zatem kot jest chory – trzeba go wyleczyć. Jeśli nie podoba mu się nowe miejsce kuwety – trzeba wrócić do starej lokalizacji. Jeśli kłóci się z kocim kolegą – należy rozładować napięcie. Gdy natomiast nie znamy przyczyny, staramy się przede wszystkim złagodzić stres i stworzyć, jak najbardziej przystępną przestrzeń. Jedno natomiast trzeba zapamiętać:

Kot nigdy nie sika poza kuwetą na złość

Kot się w ten sposób komunikuje, informując nas o tym, że coś mu nie odpowiada. Naszym zadaniem jest natomiast ustalenie, co to jest i podjęcie działań zmierzających do zmiany tego stanu.

Przeczytaj również

Małgorzata Biegańska-Hendryk

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk

Dyplomowana behawiorystka zwierząt towarzyszących i zoodietetyczka kotów. Od lat udziela konsultacji behawioralnych, prowadzi kursy i szkolenia dla opiekunów, pisze artykuły do prasy branżowej oraz wydaje książki o kociej tematyce. Od 2019 roku w Krakowie działa jej autorski kierunek studiów podyplomowych: "Behawiorystyka zwierząt towarzyszących - koty". Autorka bloga www.kocibehawioryzm.pl Prywatnie opiekunka 4 cudownych kotów.

Sprawdź inne porady behawiorystów

Summary
Mój kot sika na łóżko - Dlaczego? Co zrobić? | Zoonews.pl
Article Name
Mój kot sika na łóżko - Dlaczego? Co zrobić? | Zoonews.pl
Description
Problem sikania poza kuwetą np. na łóżko czy pozostawiania poza nią odchodów to jedno z najczęściej zgłaszanych behawiorystom zaburzeń zachowań kotów. Dlaczego tak się dzieje?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia Kulisz
Gosia Kulisz
2 lat temu

Ciekawy artykuł, dzięki 🙂

Emilia
Emilia
2 lat temu

Witam, pojawił się u mnie problem z kotką. Ma prawdopodobnie 12 lat lub więcej. Była wysterylizowana 9 lat temu. Ostatnio zaczęła bardzo intensywnie wąchać i ocierać się o moje włosy/głowę i zdarzyło jej się 2 razy w tym podnieceniu mnie obsikać. Wygląda to tak, że kotka ociera się o głowę, turla się we włosach, a po chwili staje tyłem i sika na stojąco jakby znaczyła teren. Stosowałam różne kosmetyki do włosów i myślę, że to nie w nich tkwi problem. Jaka może być przyczyna takiego zachowania?

Małgorzata Biegańska-Hendryk
Małgorzata Biegańska-Hendryk
2 lat temu
Reply to  Emilia

Niestety bez kontaktu z kotem nie potrafię na to odpowiedzieć, bo problemów behawioralnych nie diagnozuje się na odległość. Najlepiej zacząć od badań diagnostycznych, a jeśli one nic nie wykażą – zaprosić specjalistę do domu na konsultację.

Emilia
Emilia
2 lat temu

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Witam. Problem jest dla mnie poważny więc bardzo, bardzo proszę o radę/pomoc. Jeśli nie da się przez internet to zapłacę za poradę tel. 606331270. A teraz do rzeczy. Przed zaduszkami znalazłam podrzuconego na cmentarz kociaka. Dopiero zmieniał kolor oczu. Sądząc po kupach oderwany od cyca. Ratowało go wielu ale gdy już go wyciągnęłam spod samochodu wszyscy zniknęli a ja zostałam z kociakiem. Więc rada nie rada wzięłam. Od 2 lat kota w domu nie było. Wiele problemów rozwiązałam. Kociak cudny, oswojony, bawi się. Ale nad ranem sika na moje łóżko. W dzień nawet gdy zostaje sam nie robi tego. Korzysta z kuwety bez problemu. Nie mogę zamknąć sypialni bo śpię w otwartej przestrzeni. Próbowałam odstraszacza w spreju ale silny zapach mnie wystraszył z łóżka. Nie znam odstraszacza bez zapachu wyczuwalnego dla człowieka.))) Co robić? Standardowe porady (piasek, nagradzanie i tp.) znam. Mąż się wsieka. Jeśli szybko sobie z tym nie poradzę będę musiała kotka oddać do schroniska a nie jest jeszcze zaszczepiony. W tej sytuacji innego domu mu nie znajdę a tak jak pisałam jeśli się nie uspokoi mąż stwierdził, że albo on albo ten śmierdziel. (((

Danusia
Danusia
2 lat temu
Reply to  Małgorzata

Chętnie też się dowiem bo mam ten sam problem

Klaudyna
Klaudyna
2 lat temu
Reply to  Małgorzata

U mnie podobnie

Małgorzata Biegańska-Hendryk
Małgorzata Biegańska-Hendryk
2 lat temu
Reply to  Małgorzata

To, z czym macie tu do czynienia to tzw. powinowactwo do miękkich powierzchni. Rozwiązaniem jest zastosowanie klatki kennelowej, w której kociak jest izolowany na okres po jedzeniu do momentu opróżnienia pęcherza w kuwecie oraz na noc. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://blog.kocibehawioryzm.pl/2019/07/29/kocieta-a-problemy-kuwetowe/

Ps. nie dziwne, że tak reaguje – nie miał żadnych wzorców do naśladowania w postaci dorosłego, prawidłowo zachowującego się kota, więc zaczął kombinować sam. i wykombinował to, co widać…

rarf
rarf
2 lat temu

Masakra, większość wskazówek to udaj się do weterynarza i zrób wszystkie badania za całą kasę jaką masz.

Otóż sikanie na łóżko nie dotyczy w 75% jakiś kłopotów ze zdrowiem ale w sumie w takich artykułach sponsorowanych to raczej pomocy nie uzyskamy.

Jolanta
Jolanta
1 rok temu
Reply to  Redakcja

Dzień dobry !
Dzięki za info. mam właśnie taki problem z kotką. Sika tylko rano jak się przebudzi i tylko na moją pościel. Zastosuje się do wskazówek Redakcji.

Krystian
Krystian
1 rok temu

Dzień dobry,

Mam mały problem z 8 tygodniowym kotem, a mianowicie sikanie poza kuwetą, ale tylko nad ranem/wcześnie rano.
W ciągu dnia nie pojawia się ten problem, potrafi załatwiać się do kuwety do której ma dostęp 24 godziny na dobę i ani razu nie zauważyłem żeby w ciągu dnia zdarzył się taki „wypadek”

Z tego co zauważyłem, to sikanie na łóżko zdarza się zawsze między 5 a 7, więc nie wiem czy to już taki nawyk czy jednak duży problem? I zawsze jest to po jednej stronie łóżka, próba zlikwidowania zapachu octem z wodą nie pomogła, kot potrafi też iść do kuwety po 4, ale godzinę/dwie później jest już plama, więc nie wiem co można zrobić.

Jest odrobaczony i zdrowy.

Kociak wychował się bez matki (od pierwszych dni zajmuje się nim człowiek), ale jego siostra (również jest w mieszkaniu) nie ma z tym problemu.

Kuweta jest czyszczona co wieczór, więc nie będzie tu chodziło o brud. Czy może to być np. próba komunikacji o pustej misce?

Santana
Santana
1 rok temu
Reply to  Krystian

Witam, również mam ten problem z małą kotką. Co rano wstaje cała mokra od kociego moczu. Ale od kiedy u mnoe jest spie z moim rocznym synem w jednym łóżku. Nie wiem co mam robić ponieważ osikuje również mojego synka. Prosze więc o jakąś rade bo będę zmuszona ją oddać a jest przesłodka

Zimny
Zimny
1 rok temu

Moja kocica też sika na łóżka, ale tylko w pewnych powtarzalnych sytuacjach. Np kiedy syn śpi z nami lub ja (lub małżonka) idę spać do łóżka syna. Poza tymi przypadkami kocica załatwia się do swoich kuwet (ma 2) bez problemu. Rozumiem, że kotu się ta sytuacja może nie podobać, ale to my chcemy decydować, w którym łóżku będziemy spać. Jak oduczyć kota wyrażania swojego niezadowolenia w postaci urynacji na łóżko?

Santana
Santana
1 rok temu

Witam, znalazłam małego kociaka wychodząc z psem na spacer był zziębnięty i przestraszony. Wtulił sie we mnie to wzięłam go do domu. Mam również kotke która ma 9-10lat. Moja kocica syczała na maleństwo więc zabrałam okazało sie ze również kotke do mojej sypialni. Ma kuwete, nowe zabawki, drapak, kartony i miseczki. Od tygodnia sika mi do łóżka i na mnie. Nie wiem co robić, ponieważ moja strsza tylko sikała mi do botów. Prosze o rade może poprostu ta mała mnie nie lubi bądź sie mnie boi?

16
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x