Mój kot sika na łóżko

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Znaczenie terenu przez kota

Problem sikania poza kuwetą czy pozostawiania poza nią odchodów to jedno z najczęściej zgłaszanych behawiorystom zaburzeń zachowań kotów. Nie ma się co dziwić – jest to bowiem dla Opiekunów szczególnie niekomfortowa sytuacja. Jednak z drugiej strony, patrząc na to oczami kota, jest to bardzo istotny sygnał, którego nie wolno nam ignorować. Działania naprawcze należy zatem podjąć jak najszybciej.

Spis treści

Koty są z natury zwierzętami czystymi, które starają się ukryć swoje odchody, pozostawiając je zarazem w wyznaczonych strefach. W naturze ma to dwojakie uzasadnienie: z jednej strony koty występują w podwójnej roli łowcy i ofiary, a pozostawianie odchodów może potencjalnie przyciągać większe drapieżniki. Z drugiej – kocie terytorium jest ściśle zorganizowane i podzielone na strefy, do których należą również miejsca pozostawiania odchodów. Najczęściej jest ich kilka, w różnych częściach terytorium, co jest zupełnie zrozumiałym mechanizmem unikania potencjalnych sytuacji stresu i zagrożenia – jeśli w jednej lokalizacji nie jest bezpiecznie, kot udaje się do innej. Część zwierząt to zupełnie prawidłowe zachowanie gatunkowe przenosi do naszych domów, stąd zdarza się, że nawet pojedynczy zwierzak musi mieć na swoim obszarze kilka kuwet.

Znaczenie terenu przez kota

Z drugiej strony koty używają odchodów do komunikacji. Zachowanie to jest zdecydowanie bardziej intensywne u zwierząt niekastrowanych, jednak zabieg ubezpłodnienia nie sprawia, że wszystkie koty całkowicie rezygnują z tej formy dialogu. Wyróżniamy tzw. Znaczenie terenu, czyli oddawanie niewielkich ilości moczu w pozycji pionowej, jak również pozakuwetową urynację, czyli pełne opróżnianie pęcherza, zazwyczaj na poziomie powierzchnie (jeśli kot urynuje pionowo może to oznaczać, że cierpi na problemy ze stawami i przyjmowanie prawidłowej pozycji sprawia mu ból). Oba te zachowania obecne są u obu płci, dlatego też nie należy się dziwić, że niekastrowana kotka posikuje – to zupełnie normalne i służy przywołaniu potencjalnego partnera do rozrodu.

Dlaczego kot sika na łóżko?

Kiedy zatem należy zacząć się martwić? Wtedy, gdy w dotychczasowym zachowaniu kota coś ulega zmianie. Taką zmianą jest najczęściej właśnie porzucenie kuwety na rzecz innych miejsc do pozostawiania odchodów. Większość kotów wybiera do tego celu miękkie i chłonne podłoża, np. łóżko, poduszkę, koc, dywanik łazienkowy, ręcznik lub nasze ubrania pozostawione na podłodze. Wiąże się to z wsiąkliwością (kot nie lubi brudzić sobie łap) oraz z dokładaniem swojego zapachu w miejscach, w których będzie się on dłużej utrzymywał. Dlatego koty tak chętnie kierują się do naszych łóżek – po pierwsze są to miejsca, które mocno nami pachną, a po drugie trudno zignorować pozostawiony tam sygnał, zatem komunikacja staje się skuteczniejsza.

Oczywiście są też koty, które wybiorą powierzchnie gładkie: np. drzwi wejściowe, kafle w przedpokoju, parkiet czy też rejon odstawiania butów. Tam zazwyczaj chodzi o pokrycie swoim zapachem obcych woni, które przenikają do domu ze świata zewnętrznego, a których kot nie życzy sobie w swoim otoczeniu.

Co zrobić, gdy kot sika na łóżko?

W pierwszej kolejności skierować się do lekarza weterynarii, by wykluczyć przyczynę zdrowotną, która aż w 75% przypadków jest powodem takich zachowań. Kot powinien mieć zbadaną krew i mocz, wykonane USG pęcherza moczowego, sprawdzony stan uzębienia, wykluczone pasożyty oraz wykonane wszelkie dodatkowe badania, gdyby coś wzbudziło podejrzenia lekarza. Dopiero w momencie, gdy okaże się, że zwierzak jest zdrowy, pozostaje nam pochylić się nad aspektami behawioralnymi.

Kocia psychika, a sikanie poza kuwetą

Jeśli chodzi o kocią psychikę, to przyczyn pozakuwetowej urynacji – w tym sikanie przez kota do łóżka – może być wiele: począwszy od poczucia lęku i braku pewności siebie, które kot stara się przezwyciężyć otaczając się własnym zapachem, poprzez konflikt w grupie (kot sika np. do łóżka, by odstraszyć inne zwierzę/człowieka, z którym ma problem), aż po złą organizację przestrzeni (za mała, zbyt brudna kuweta, nielubiany żwirek, zły środek czyszczący, złe rozlokowanie zasobów, brak dostępności zasobów). Oczywiście to tylko wybrane przykłady, a powodów może być o wiele więcej. Zawsze jednak warto przeanalizować, co poprzedziło pojawienie się kuwetowych problemów – może bowiem znajdziemy element, który zmienił się w kocim świecie, tym samym stając się powodem niewłaściwego zachowania.

Behawioryzm mówi jasno – aby pozbyć się kłopotu należy jak najszybciej ustalić i wyeliminować jego przyczynę. Jeśli zatem kot jest chory – trzeba go wyleczyć. Jeśli nie podoba mu się nowe miejsce kuwety – trzeba wrócić do starej lokalizacji. Jeśli kłóci się z kocim kolegą – należy rozładować napięcie. Gdy natomiast nie znamy przyczyny, staramy się przede wszystkim złagodzić stres i stworzyć, jak najbardziej przystępną przestrzeń. Jedno natomiast trzeba zapamiętać:

Kot nigdy nie sika poza kuwetą, bo jest złośliwy!

On się w ten sposób komunikuje, informując nas o tym, że coś mu nie odpowiada. Naszym zadaniem jest natomiast ustalenie, co to jest i podjęcie działań zmierzających do zmiany tego stanu.

 

Małgorzata Biegańska-Hendryk

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk

Dyplomowana behawiorystka zwierząt towarzyszących i zoodietetyczka kotów. Od lat udziela konsultacji behawioralnych, prowadzi kursy i szkolenia dla opiekunów, pisze artykuły do prasy branżowej oraz wydaje książki o kociej tematyce. Od 2019 roku w Krakowie działa jej autorski kierunek studiów podyplomowych: "Behawiorystyka zwierząt towarzyszących - koty". Autorka bloga www.kocibehawioryzm.pl Prywatnie opiekunka 4 cudownych kotów.

Sprawdź inne porady behawiorystów

Summary
Mój kot sika na łóżko
Article Name
Mój kot sika na łóżko
Description
Problem sikania poza kuwetą np. na łóżko czy pozostawiania poza nią odchodów to jedno z najczęściej zgłaszanych behawiorystom zaburzeń zachowań kotów. Dlaczego tak się dzieje?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1863

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x