Reklama
Reklama

Kamień nazębny u kota – profilaktyka, usuwanie kamienia

Facebook
Twitter
Kamień nazębny u kota – profilaktyka, usuwanie kamienia

Zdrowie jamy ustnej może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu. Jednym z poważniejszych problemów może być kamień nazębny. Czy można go usunąć samodzielnie?

Spis treści

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego u kota

Jedynym domowym sposobem profilaktyki kamienia nazębnego u kotów jest regularne czyszczenie jamy ustnej, by usunąć nagromadzony pokarm z zębów. Niezmineralizowany jeszcze osad jest miękki i łatwy do usunięcia poprzez wyszczotkowanie zębów specjalistyczną pastą do zębów dla kotów. Dodatkowo można stosować preparaty zmniejszające gromadzenie osadu na zębach, np. proszki lub płyny dodawane do wody. W chwili, kiedy osad ulegnie mineralizacji, a więc stwardnieje, tworząc kamień nazębny to niestety, ale w warunkach domowych nie jest on już do usunięcia.

Usuwanie kamienia nazębnego u kota w gabinecie weterynaryjnym?

Koty jako zwierzęta bardzo charakterne i niezależne nie poddadzą się dobrowolnie zabiegowi usuwania kamienia nazębnego. W przypadku kotów konieczne jest przeprowadzenie zabiegu pod narkozą. Przed planowaną sanacją niezbędne jest wykonanie badania krwi (morfologia) uwzględniającego parametry nerkowe. Podwyższone parametry nerkowe mogą świadczyć o tym, że kot z każdym kęsem i przełknięciem śliny przemieszcza namnażające się bakterie, które ostatecznie trafiają i oddziałują na nerki. Czasami potrzebne jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG), ale ono stosowane jest tylko w nielicznych przypadkach. Usuwanie kamienia nazębnego jest wykonywane skalerem ultradźwiękowym, a kot przed zabiegiem musi być na czczo co najmniej 8-12 godzin. 

Ile kosztuje usunięcie kamienia nazębnego u kota

Koszt usunięcia kamienia nazębnego, a więc: czyszczenia, polerowania koron zębowych i ekstrakcja chorych zębów mieści się w granicach od 150 zł do 250 zł. Różnice w cenie mogą zależeć od wielkości zwierzęcia i stanu zdrowia kota.  Finalna cena usuwania kamienia wzrasta również poprzez dodanie do niej kosztów podanego antybiotyku i znieczulenia (dożylne lub wziewne). Koszt jest uzależniony od wieku kota i stanu zdrowia. Ostatecznie koszt powinien zamknąć się w kwocie od 350 zł, po nawet dwukrotnie większy.

Opieka nad kotem po zabiegu usuwania kamienia nazębnego

Kot po zabiegu sanacji może czuć się skołowany i osowiały. Jest to stan zupełnie normalny po podanej narkozie. Zwierzę prawdopodobnie będzie wymiotować, może wystąpić biegunka, a zawroty głowy sprawią, że kot będzie chciał przespać najbliższe godziny. Po zabiegu nie ma konieczności zmiany kociej diety na preparaty specjalistyczne. W ciągu doby od zabiegu kot powinien dojść do siebie. W tym czasie lepiej podać kotu karmę mokrą, by nie podrażniać dodatkowo dziąseł. Lekarz po zabiegu ustala odpowiednie dawki leków przeciwzapalnych oraz ewentualne leki przeciwbólowe.

Jeśli stan objawów po zabiegu utrzymuje się dłużej niż dobę należy udać się na konsultację do lekarza weterynarii.

 

Redakcja

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Kamień nazębny u kota – profilaktyka, usuwanie kamienia - Zoonews.pl
Article Name
Kamień nazębny u kota – profilaktyka, usuwanie kamienia - Zoonews.pl
Description
Zdrowie jamy ustnej może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu. Jednym z poważniejszych problemów może być kamień nazębny. Czy można go usunąć samodzielnie?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2147

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x