Jak pozbyć się pcheł – u kota – u psa i z mieszkania

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Jak pozbyć się pcheł u kota

Walka z pchłami u psa czy kota, to tylko wierzchołek problemu. Aż 95% pcheł przebywa w środowisku życia psa i kota. Jak zatem zabezpieczyć psy, koty oraz nasz dom?

Spis treści

Pchły kocie i psie – charakterystyka

Inwazje pcheł zazwyczaj kojarzą się z bezdomnymi, zaniedbanymi zwierzętami, jednak nic bardziej mylnego. Każdy zwierzak domowy jest narażony na obecność nieproszonego towarzysza. Złapanie pcheł przez psa możliwe jest nawet na zwykłym spacerze. Koty niewychodzące również mogą zmagać się z pchłami, które dostały się do domu chociażby na ubraniu opiekuna.

Pchły to niewielkie bezskrzydłe owady osiągające pomiędzy 2 a 4 mm długości. Istnieje ponad 2 tysiące gatunków tych stawonogów. Jednak nie są one specyficzne gatunkowo, co oznacza, że dane zwierzę może być zaatakowane przez różne gatunki pcheł (psie, kocie, królicze, szczurze czy ludzkie). Najpopularniejsze z nich to pchły kocie i pchły psie. U psa jednak najczęściej występują pchły kocie.

Pchły żerują na zwierzętach, żywią się ich krwią, pobierają zwykle od 4 do 10 posiłków dziennie. Na powierzchni skóry u psa bądź kota składają do 50 jaj dziennie, a proces ten rozpoczyna się około 36 godzin po inwazji na żywiciela. Następnie jaja spadają ze zwierząt i przeobrażają się w dorosłe osobniki. Proces ten trwa zazwyczaj około 40 dni. Jeżeli okoliczności nie są sprzyjające, niedojrzałe dorosłe osobniki mogą pozostać w stanie uśpienia nawet przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Otaczający je kokon sprawia, iż są odporne na czynniki zewnętrzne. Gdy tylko warunki środowiskowe się poprawiają, wówczas dorosłe pchły opuszczają kokon i szukają żywiciela, którym najczęściej jest pies lub kot.

Cykl życia pchły kociej

Czy pchły są niebezpieczne dla psów i kotów?

Ugryzienie przez pchłę psa lub kota nie tylko powoduje wyraźny dyskomfort, ale może nieść z sobą również szereg poważniejszych konsekwencji. Pchły mogą doprowadzić do anemii bądź wystąpienia skórnych reakcji alergicznych (APZS – Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry). Przenoszą niebezpieczne dla ludzi bakterie, odpowiadają również za transmisję tasiemca psiego oraz tasiemca karłowatego. Dlatego tak ważne jest nie tylko zabezpieczanie czworonogów przez pasożytami zewnętrznymi, ale również regularne działania zapobiegające pasożytom wewnętrznym.

Czy mój zwierzak może mieć pchły?

Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić czy pies albo kot ma pchły, to mamy dla Ciebie radę. Gdy zauważysz takie objawy, jak niepokój, wygryzanie okolicy lędźwiowo-krzyżowej lub intensywny świąd u swojego pupila, szczególnie gdy nie jest on zabezpieczony przeciwko pasożytom zewnętrznym, wówczas z dużym prawdopodobieństwem możesz podejrzewać inwazję pcheł. W takiej sytuacji należy dokładnie przyjrzeć się skórze i sierści czworonoga. Przy odrobinie szczęścia dorosłe pchły możemy zauważyć gołym okiem zarówno u psa jak i u kota. Natomiast częściej inwazję pcheł u psa bądź kota rozpoznasz po ich odchodach, w formie niewielkich czarnych ziarnistości, widocznych dużo łatwiej na skórze psa niż kota. Wynika to z faktu, iż kot jako zwierzę bardzo czyste, wylizując się, usuwa odchody pcheł z powierzchni swojego ciała.

Czy pchły są niebezpieczne dla ludzi?

Dowiadując się, że zwierzak ma pchły, wielu opiekunów zastanawia się czy pchły mogą przejść na człowieka. Pchły mogą dokonywać inwazji na człowieka, jednak zdecydowanie bardziej wolą przebywać na ciele psa lub kota. Należy jednak pamiętać o tym, iż pchły są żywicielami pośrednimi tasiemców, które zagrażają zdrowiu zarówno zwierząt, jak i ich opiekunów. W kontaktach z czworonogami zawsze należy przestrzegać podstawowych zasad higieny i myć ręce po każdym kontakcie z pupilem, co znacząco ogranicza wystąpienie chorób odzwierzęcych.

Jak zwalczyć pchły

Chcąc pozbyć się pcheł u psa bądź kota należy działać na dwóch frontach. Istotnym jest zabezpieczenie pupila przed pasożytami zewnętrznymi, ale równie ważne jest pozbycie się pcheł z mieszkania.  Samo podanie preparatu przeciwpchelnego nie jest wystarczające, ponieważ aż 95% populacji pcheł przebywa w środowisku życia psa lub kota w postaci niedojrzałych form rozwojowych, na które nie działają środki owadobójcze stosowane u zwierząt.

Możliwości, jak zabezpieczyć psy i koty przed pchłami jest kilka. Wyboru produktu dokonujemy biorąc pod uwagę nasze preferencje co do sposobu aplikacji, stylu życia psa czy kota, częstotliwości wykonywanych kąpieli oraz rodzaju okrywy włosowej naszego podopiecznego.

Popularną formą ochrony są preparaty spot-on. Aplikujemy je bezpośrednio na skórę karku zwierzęcia, uprzednio rozchylając włos. Ważnym jest, aby na 2-3 dni przed i po zastosowaniu preparatu nie kąpać zwierzęcia. Pies zabezpieczony tego typu produktem nie powinien w powyższym czasie wchodzić do zbiorników wodnych oraz należy też unikać spacerów w czasie intensywnego deszczu. Pamiętajmy, że część substancji czynnych dedykowana zwalczaniu stawonogów u psów jest śmiertelnie niebezpieczna dla kotów, co jest niezwykle ważne w przypadku posiadania w domu zarówno psa, jak i kota.

Przy zastosowaniu obroży przeciwpchelnych bardzo ważne jest ich ścisłe dopasowanie wokół szyi. Jeżeli założymy obrożę niezgodnie z zaleceniami producenta, istnieje duże ryzyko, iż będzie ona nieskuteczna. Zazwyczaj obroża jest wodoodporna, jednak warto zaznajomić się z informacjami na ten temat, zamieszczonymi w ulotce.

Doustne leki przeciw pasożytom zewnętrznym występują w formie smacznych tabletek do rozgryzania i żucia, które przeważnie łączymy z jedzeniem. Dzięki temu są bezproblemowe w podaniu, co powoduje, że ich skuteczność również jest bardzo wysoka. Szczególnie dobrze sprawdzają się u psów z gęstą, długą okrywą włosową, u których preparaty typu spot-on czy obroże nie zawsze są wystarczające.

Spraye, ze względu na dostępność szeregu preparatów łatwiejszych do aplikacji, traktowane są jako środki wspomagające i zwykle nie nadają się do stałego zabezpieczania pupili przed inwazją pcheł.

Jak pozbyć się inwazji pcheł z domu

Gdy nasz pies lub kot został już odpowiednio zabezpieczony przeciwko pchłom, czas zastanowić się jak wyeliminować pchły z domu. O ile podanie psu czy kotu środków przeciwpchelnych trwa chwilę, o tyle walka z pchłami w domu wymaga zdecydowanie więcej czasu, konsekwencji i cierpliwości.

Pierwszym krokiem do pozbycia się niechcianych owadów jest dokładne posprzątanie całego mieszkania, wraz z wypraniem wszelkich legowisk, koców i poduszek. W czasie odkurzania należy zwracać szczególną uwagę na zakamarki, miejsca trudnodostępne, przestrzenie za i pod meblami, listwy przypodłogowe. Należy dokładnie wysprzątać całe mieszkanie, a nie jedynie miejsca, w których przebywa zwierzak. Pościel, koce, narzuty, poduszki powinno się prać w temperaturze minimum 60°C. Powyższe czynności należy powtarzać raz w tygodniu.

W celu zwiększenia skuteczności naszych działań, warto rozważyć zakupienie przeciwpchelnych preparatów w sprayu do stosowania w środowisku. Są to środki, które przeznaczone do stosowania w trudno dostępnych miejscach, których odkurzenie lub wypranie jest utrudnione lub niemożliwe.

Powyższe zabiegi stosujemy przez kilka tygodni. Aby nasze działania nie poszły na marne, należy również pamiętać o dalszym regularnym zabezpieczaniu wszystkich czworonogów przeciwko pasożytom zewnętrznym, aby uniknąć reinwazji.

dr n. wet. Tomasz Nowak

dr n. wet. Tomasz Nowak

Specjalista rozrodu zwierząt, specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii weterynaryjnej. Właściciel poznańskiej kliniki dla zwierząt MyPet.

lek. wet. Marta Nejman

Specjalistka chorób psów i kotów w klinice dla zwierząt MyPet.

Poszukujesz kropli na pchły dla kota?

Reklama

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Jak pozbyć się pcheł – u kota – u psa i z mieszkania - Zoonews.pl
Article Name
Jak pozbyć się pcheł – u kota – u psa i z mieszkania - Zoonews.pl
Description
Walka z pchłami u psa czy kota, to tylko wierzchołek problemu. Aż 95% pcheł przebywa w środowisku życia psa i kota. Jak zatem zabezpieczyć psy, koty oraz nasz dom?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 91

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x