Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SPANIEL TYBETAŃSKI – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Spaniel tybetański to rasa psów, której historia związana jest z klasztorami buddyjskimi.

pixabay.com/photos/tibetan-spaniel-puppy-dog-portrait-5214218/

Spaniel tybetański to narodowa rasa Tybetu. Tibbie to piesek, który doskonale sprawdzi się w domu ze starszymi dziećmi lub jako towarzysz starszej osoby.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o spanielu tybetańskim

🌅 Kraj pochodzenia

Tybet

🐶 Numer wzorca FCI

231

➡ Waga

4 – 6 kg

❤ Długość życia

13 – 15 lat

💢 Charakter

Spaniel tybetański to wesoły i stanowczy, nad wyraz inteligentny, nieufny wobec obcych, czujny, lojalny, lecz niezależny pies.

Spaniel tybetański – pochodzenie i historia rasy

Spaniel tybetański to rasa psów, której historia związana jest z klasztorami buddyjskimi. Mnisi tybetańscy hodowali te małe pieski, gdyż przypominały one małe lwy – lew w buddyzmie to zwierzę święte, symbol Buddy. Tak jak inne klasztorne pieski spaniele tybetańskie doskonale sprawdzały się w roli stróżów u boku mastifów tybetańskich. Tybet wysoko cenił swoje hodowle i podobnie, jak rasa lhasa apso spaniele tybetańskie były jednym z prestiżowych darów, jaki mogły otrzymać wyłącznie koronowane głowy.

Popularyzacja rasy poza Tybetem

Na skutek podarunku spaniel tybetański trafił m.in. do Chin, gdzie skrzyżowany został z pekińczykiem czy psami rasy shih tzu. Do Wielkiej Brytanii pierwsze spaniele tybetańskie trafiły wraz z misjonarzami na przełomie XIX i XX wieku, a do USA w latach 60. XX wieku i tak rozpoczęła się ich rosnąca popularność.

Uznanie spaniela tybetańskiego przez organizacje kynologicznej

Rasa została uznana przez Amerykański Związek Kynologiczny w 1983 roku, a przez FCI 22 sierpnia 1961 roku.

Spaniel tybetański w Polsce

Pierwsza suczka spaniela tybetańskiego została sprowadzona do Polski w latach 90. XX wieku.  Jest to rasa rzadko spotykana w naszym kraju, ale można ją nabyć.

Jak wygląda spaniel tybetański

Spaniel tybetański jest harmonijnie zbudowany. Długość psa jest nieco większa niż jego wysokość. Głowa jest mała w stosunku do tułowia; kufa jest średniej długości, tępo zakończona z nosem najlepiej koloru czarnego. Oczy psa są ciemnobrązowe, owalne, lśniące i pełne wyrazu, średniej wielkości i osadzone dosyć szeroko. Uszy są średniej wielkości, zwisające, osadzone dosyć wysoko. Szyja spaniela tybetańskiego jest umiarkowanie krótki i silna. Grzbiet psa jest prosty, a ogon osadzony wysoko, z obfitym pióropuszem, w ruchu noszony wesoło zakręcony nad grzbietem. Chód psa jest szybki, równomierny, swobodny i pewny.

Spaniel tybetański – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie spaniela tybetańskiego

Pies/suka: 25 – 26 cm

Spaniel tybetański – waga

Pies/suka: 4 – 6 kg

Szata spaniela tybetańskiego

Włos okrywowy spaniela tybetańskiego jest jedwabisty, gładki na pysku i przodzie kończyn; umiarkowanie długi na tułowiu, raczej płasko przylegający. Podszycie jest delikatne i gęste.

Spaniel tybetański może występować w wielu odmianach barwnych, dopuszcza się wszystkie kolory.

Kategoria wielkości spaniela tybetańskiego

Spaniel tybetański jest psem małym.

Jak długo żyje spaniel tybetański?

Spaniel tybetański żyje od 13 do 15 lat.

Spaniel tybetański – usposobienie i charakter

Spaniel tybetański to wesoły i stanowczy, nad wyraz inteligentny, nieufny wobec obcych, czujny, lojalny, lecz niezależny pies. Początkujący opiekun może uznać, że zamiast spaniela tybetańskiego, czyli psa z krwi i kości ma w domu kota. Spaniele tybetańskie bardzo lubią zajmować wysokie punkty obserwacyjne w domu. Często wspinają się jak koty np. na oparcie kanapy. Nic w tym jednak dziwnego spaniel tybetański to czujny stróż, który zaalarmuje opiekuna o niepokojącym wydarzeniu w jego otoczeniu.

Wobec rodziny spaniel tybetański jest bardzo czuły i źle znosi rozłąkę. Mały piesek lubi spacery, ciekawą zabawę i kontakt  z dziećmi i zwierzętami. Natomiast nie lubi się nudzić, przez co może być nadmiernie szczekliwy.

Spaniel tybetański – zdrowie

Spaniele tybetańskie są psami o skróconym pysku, więc nie powinny być poddawane intensywnemu wysiłkowi, gdyż szybko się męczą. W okresie lata bezwzględnie należy unikać sportów podczas upałów. Zimą zawracaj uwagę na zbrylający się śnieg między palcami spaniela tybetańskiego, gdyż może on zbierać się na włosach i kaleczyć łapy.

Jako że piesek jest małych rozmiarów, może bardzo szybko przybierać na wadze, zwłaszcza że nie jest psem bardzo aktywnym. W domu spaniela tybetańskiego dobrze, gdyby na podłogach były dywany, gdyż piesek lubi się wspinać, a każdy zeskok na śliską powierzchnię może skończyć się urazem kończyn albo kręgosłupa.

Typowe choroby spaniela tybetańskiego

  • Zaćma
  • Entropium
  • Uogólniony postępujący zanik siatkówki
  • Mała tarcza nerwu wzrokowego
  • Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki
  • Zwichnięcie rzepki
  • Dysplazja stawów łokciowych
  • Zespół oddechowy ras krótkoczaszkowych
  • Kamica cystynowa

Spaniel tybetański – żywienie

Dieta spaniela tybetańskiego powinna być wysokiej jakości, dostosowana do wieku, kondycji zdrowotnej i aktywności psa. Nie należy przesadzać z przekąskami i wliczać je w dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa. Smakołyki lepiej wykorzystać podczas treningów niż jako dodatek do posiłków. Spaniel tybetański powinien jeść o stałych porach, a wybierając karmę suchą, zwracaj uwagę na wielkość krokietów i jej skład, unikaj podawania karm zbożowych.

Spaniel tybetański – pielęgnacja

Pielęgnacja spaniela tybetańskiego, ze względu na długą sierść, wymaga regularności, ale nie jest skomplikowana. Psa należy wyczesywać 1-2 razy w tygodniu, skupiając swą uwagę na rozczesaniu lwiej plerezy i stref za uszami. W okresie linienia trzeba zintensyfikować szczotkowanie, by spaniel tybetański jak najszybciej pozbył się starej okrywy.

Do pielęgnacji sierści korzystaj z dwóch szczotek – włosianej oraz drucianej, a także metalowego grzebienia, do rozczesywania dłuższych włosów. W pierwszej kolejności rozczesz supły, a następnie przejdź do szczotkowania włosa, zgodnie z kierunkiem jego wzrostu. Przed szczotkowanie nie zapomnij spryskać sierści odżywko do długiej sierści.

Spaniela tybetańskiego można kąpać dosyć często, nawet raz na 3 tygodnie. Do kąpieli stosuj tylko i wyłącznie szampony dla psów długowłosy, a po kąpieli nałóż odżywkę, pozostaw ją na 3-5 minut i dokładnie spłucz włos.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu, łap i gruczołów okołoodbytowych. Zęby szczotkuj psu raz dziennie po ostatnim posiłku.

Pielęgnacja spaniela tybetańskiego, ze względu na długą sierść, wymaga regularności, ale nie jest skomplikowana.

pixabay.com/photos/dog-tibetan-spaniel-puppy-brown-dog-6197337/

Spaniel tybetański – szkolenie

Szkolenie spaniela tybetańskiego nie jest trudne, jeśli piesek nie owinie sobie opiekuna wokół łapki. Psiak jest inteligentny i dobrze wie, jak uzyskać to, czego chce. Doskonale wie, jak manipulować bliskimi, dlatego opiekun spaniela tybetańskiego musi być konsekwentny i stanowczy w egzekwowaniu zasad.

Naukę posłuszeństwa, socjalizację i zostawanie samemu w domu trzeba zacząć, gdy tylko szczeniak spaniela tybetańskiego trafi pod twój dach. Spaniel uczy się chętnie jeśli nauka przybiera formę zabawy, a łagodny ton zdecydowanie lepiej wpływa na przyswajanie komend. Ćwiczenia spanielowi tybetańskiemu warto podzielić na krótkie, ale zróżnicowane sesje, by piesek się szybko nie znudził. Pozostawania samodzielnie w domu trzeba psa uczyć bardzo wcześnie, inaczej mogą pojawić się problemy z lękiem separacyjnym. 

Zalety i wady rasy spaniel tybetański

Zalety spaniela tybetańskiego

  • spaniel tybetański to bardzo czujny pies, obcych traktuje z dystansem, może pełnić funkcje „alarmu domowego”
  • spaniel tybetański jest zwierzęciem umiarkowanie aktywnym o wesołym usposobieniu
  • spaniel tybetański jest psem zrównoważanym, przyjacielskim i pewnym siebie
  • spaniel to rasa wierna i czuła i szybko się aklimatyzuje

Wady spaniela tybetańskiego

  • spaniel tybetański źle znosi rozłąkę z opiekunem
  • u spaniela może rozwinąć się lęk separacyjny
  • spaniel tybetański to wrażliwy uparciuch i może sprawiać problemy wychowawcze
  • spaniel tybetański to pies szczekliwy

Ciekawostki o rasie spaniel tybetański

  • Spaniel tybetański nie ma wspólnych przodków z myśliwskimi spanielami. Słowo spaniel wywodzi się od francuskiego słowa epagneul, oznaczającego w średniowieczu psa towarzyszącego.
  • Spaniel tybetański to jedna z trzech narodowych ras Tybetu, wśród małych kanapowców jest też lhasa apso i terier tybetański.
  • Spaniel tybetański pieszczotliwie nazwany jest tibbie. Lwie pieski przez mnichów uczone były obracania młynków modlitewnych, przez co nazywane były także psami modlitewnymi.

Spaniel tybetański hodowla

Spaniel tybetański nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki spaniela tybetańskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca spanieli musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać opiekun, aby spaniel tybetański mógł rozwijać się prawidłowo.

Spaniel tybetański cena

Cena spaniela tybetańskiego z hodowli waha się od 3000 do 6500 zł.

Imię dla spaniela tybetańskiego

Ciekawe imię dla psa spaniela tybetańskiego: Timon, Bubu, Snoopy

Ciekawe imię dla suczki spaniela tybetańskiego: Lara, Zoja, Mała

Dla kogo spaniel tybetański będzie idealny?

Spaniel tybetański będzie dobrym wyborem dla osób starszych, singli i rodzin ze starszymi dziećmi. To idealny pies z uregulowanym trybem życia. Mały rozmiar psa i nieporadność młodszych dzieci może być przyczyną wypadków lub niewłaściwego traktowania zwierzęcia. Rozmiar spaniela ma też swoje plusy, piesek świetnie odnajdzie się w małym mieszkaniu.

Klasyfikacja FCI rasy spaniel tybetański

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 5: psy tybetańskie

Nr wzorca: 231

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/231.pdf

fci.be/en/nomenclature/TIBETAN-SPANIEL-231.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
SPANIEL TYBETAŃSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
SPANIEL TYBETAŃSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Spaniel tybetański to narodowa rasa Tybetu. Tibbie to piesek, który doskonale sprawdzi się w domu ze starszymi dziećmi lub jako towarzysz starszej osoby.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x