Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY – collie – opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek szkocki długowłosy collie

pixabay.com/images/id-220444/

Owczarek szkocki collie to przyjazna rasa psów, która doskonale nada się dla rodzin z dziećmi, jak i dla starszych osób. Co warto wiedzieć o owczarku collie?

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o owczarku szkockim

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

156

➡ Waga

17-28 kg

❤ Długość życia

11-13 lat

💢 Charakter

Owczarek szkocki collie to pies przyjazny, bez śladu nerwowości lub agresji. To wspaniały pies do towarzystwa, aktywny i pogodny. Doskonale sprawuje się w towarzystwie dzieci i innych psów.

Owczarek szkocki collie – pochodzenie i historia rasy

Owczarek szkocki collie to pies, który istnieje pod tą nazwą w krajach Europy kontynentalnej. Sami Anglicy nazywają rasę po prostu collie. Przodkami owczarka szkockiego collie są najprawdopodobniej pasterskie rasy psów, które dotarły na Wyspy razem z legionami rzymskimi z Półwyspu Iberyjskiego, a do Irlandii jeszcze wcześniej, z plemionami celtyckimi, które przybyły z Kraju Basków.

Pierwsze wzmianki o szkockich collie pochodzą z XVI wieku. Collie krzyżowane były w przeszłości z seterami irlandzkimi i szkockimi oraz z chartem rosyjskim borzojem.

Anglicy nazywali je „forest dogges” – psy leśne, hodowane przez strażników leśnych i wypalaczy węgla. W średniowiecznych tekstach wyraźne odróżniane psy w tym typie od mastiffów, określając je skandynawskim mianem ramhundt, pochodzącym z okresu podbojów normańskich.

Obowiązki owczarków szkockich collie

W średniowieczu brytyjskie lasy należały do króla. W prawach królewskich określano także, jakie psy, poza królewskimi, można było trzymać w lasach. Wśród nich wymieniono „owczarka, czyli ramhundta, psa potrzebnego tym, co w lasach wypasają owce czy bydło”.

Wraz z postępującym wyrębem lasów, pastwiska zaczęły obejmować szerokie połacie terenu, a hodowla owiec stała się głównym źródłem dochodów, uzyskiwanych z ziem. Gminne pastwiska zostały rozparcelowane na mocy Enclosure Acts i przeszły we władanie szlachty. Wraz z hodowlą coraz bardziej produktywnych ras bydła i owiec rozpoczęto bardziej przemyślaną hodowlę psów. Przemiany te zakończyły się w Anglii już w XVII wieku, podczas gdy w Szkocji trwały do XIX wieku.

Szkoci mianem collie określali tylko i wyłącznie owczarki w typie „shag” – kosmate, które dotarły do nich z Irlandii, gdzie zostały sprowadzone z Półwyspu Iberyjskiego. Wraz z wypływem szkockich pasterzy do pracy w angielskich majątkach ziemskich i jednocześnie napływem Anglików do Szkocji rasy owczarków mocno się wymieszały.

Moda na owczarki collie

Szczególną popularnością cieszyły się wśród Anglików trójbarwne Highland Collie, w przeciwieństwie do Lowland Collie, które miały inne umaszczenie.

Moda na collie rozpoczęła się, gdy owczarek szkocki pokazany został pierwszy raz na wystawie w Birmingham w 1860 roku, gdzie po raz pierwszy zorganizowano klasę owczarków. Liczba psów pokazywanych na wystawach szybko wzrastała. W 1871 roku w Birmingham było ich 17, podczas gdy w 1875 roku było ich już 62. Szczególnie istotna dla popularności rasy była wystawa z 1871 roku, gdzie pokazano psa o imieniu Cockie, który co prawda nie wygrał, ale w kolejnych latach zwyciężał ponad 40 razy i stał się żywym wzorcem rasy.

Uznanie owczarka szkockiego długowłosego

Pierwsze wpisy owczarków w Kennel Club miały miejsce w 1866 roku – pierwszym było trójbarwny pies Glen. W 1895 roku wydzielono owczarki collie długowłose i collie krótkowłose. Pierwszym psem zarejestrowanym w AKC w 1885 roku był Black Shep. FCI wpisało owczarki szkockie długowłose na listę ras uznany przez organizację 13 kwietnia 1955 roku.

Owczarek szkocki długowłosy w Polsce

Pierwszy owczarek szkocki długowłosy pojawił się w Polsce w okresie międzywojennym w 1924 roku. Pierwsza wzmianka z czasopisma „Mój pies” pochodzi jednak z 1933 roku. Pierwszy powojenny miot urodził się z pary rodzeństwa Hasso i Margi v. Sonnenhöhe 16 stycznia 1947 roku. W latach 1950-65 popularnością owczarki szkockie collie ustępowały jedynie owczarkom niemieckim, ale już w latach 70. XX wieku były na wystawach widywane bardzo rzadko.

Jak wygląda owczarek szkocki długowłosy?

Owczarek szkocki collie to pies o pięknej urodzie, harmonijnym i dobrze wyważony. Budowa tych psów podkreśla ich wytrzymałość. Głowa szkockiego collie musi mieć kształt tępego klina; nos musi być zawsze czarny; kufa tępo zakończona; oczy średniej wielkości, ustawione lekko skośnie; uszy małe, osadzone na wierzchołku głowy. Owczarek szkocki collie ma mocny grzbiet; głęboką klatkę piersiową; ogon długi, zakończony na wysokości stawu skokowego. Ruch psa jest bardzo charakterystyczny.

Owczarek szkocki – charakterystyka

Wysokość w kłębie owczarka szkockiego collie

Pies: 56-61 cm

Suka: 51-56 cm

Owczarek collie – waga

Pies: 20-28 kg

Suka: 17-26 kg

Szata owczarka szkockiego

Owczarek szkocki collie ma bardzo gęstą sierść; włos okrywowy jest prosty, a podszerstek gęsty.

Collie rough może występować w kilku odmianach umaszczenia:

  • Owczarek collie śniady
  • Owczarek collie śniady z białym
  • Owczarek szkocki długowłosy trójbarwny
  • Owczarek szkocki długowłosy blue merle

Kategoria wielkości owczarka collie

Owczarek szkocki długowłosy to średniej wielkości rasa psów.

Ile żyje owczarek szkocki collie?

Długość życia owczarka szkockiego wynosi od 11 do 13 lat.

Charakter owczarka szkockiego i usposobienie

Owczarek szkocki collie to bardzo przyjazny pies, który uwielbia towarzystwo ludzi. Psy tej rasy chętnie spędzają czas na zabawie. To pies, który uwielbia ruch, jest bardzo inteligentny, często wykorzystywany do pracy. Nie jest to pies niezależny, w związku z czym dosyć ciężko znosi rozłąkę z opiekunem.

Owczarek szkocki collie jest dosyć posłuszny, bywa szczekliwy, nie wykazuje skłonności do ucieczek ani niszczenia przedmiotów w domu. Collie doskonale sprawdzi się jako pierwszy pies w domu.

Collie to towarzyski pies, który dogada się zarówno z kotami, jak i innymi rasami psów pod jednym dachem. Psy te nadają się dla rodzin z dziećmi oraz dla osób starszych.

Owczarek szkocki – zdrowie

Collie to dosyć zdrowa rasa psów, chociaż katalog możliwych problemów zdrowotnych jest dosyć długi. Grube futro zapewnia psu izolację w czasie chłodnych dni oraz podczas upałów. Należy jednak pamiętać, by nie forsować psa w czasie największych upałów na pełnym słońcu i zapewnić mu w takim czasie zacienione schronienie.

Typowe choroby owczarka szkockiego collie

  • Histiocytoza skórna
  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Nadwrażliwość pokarmowa
  • Układowy toczeń rumieniowaty
  • Idiopatyczna wrzodziejąca dermatoza
  • Bielactwo
  • Guzy skóry
  • Owczarek collie może być również na leki ze względu na mutację genu MDR1
  • Nowotwory żołądka
  • Guz komórek tucznych
  • Wrodzone zwichnięcie łokcia
  • Wrodzona głuchota
  • Podwójny rząd rzęs
  • Zaćma
  • Anomalia oka collie

Owczarek długowłosy collie – żywienie

Collie, który nie ma wystarczającej dawki ruchu może mieć skłonność do nadwagi. Dobrze prowadzony owczarek szkocki może być karmiony zarówno suchą karmą dla psa, jak i karmą mokrą. Doskonale sprawdzi się również dieta BARF. Pamiętaj jednak, że karma dla psa powinna być dopasowana do jego wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. Z uwagi na nadwrażliwość pokarmową, która często występuje u collie warto podawać psu karmy monobiałkowe.

Karmę dla collie warto podawać dwa razy dziennie dwie godziny przed i po aktywności fizycznej z uwagi na możliwość wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka.

Owczarek szkocki długowłosy – pielęgnacja

Owczarek collie to pies, który mimo długiej sierści nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji – zwykle wystarczy wyczesać psa szczotką z włosia raz na dwa tygodnie. Nie ma to jednak zastosowania w przypadku psów wystawowych – idealne przygotowanie psa jest czasochłonne.  

Raz w tygodniu należy dokonać przeglądu oczu, uszu i gruczołów okołoodbytowych. Raz dziennie warto wyszczotkować psu zęby, bądź przynajmniej dolać do wody płyn niwelujący osadzanie się płytki nazębnej.  

Owczarek szkocki podczas zabawy

pixabay.com/images/id-163997/

Owczarek collie – szkolenie

Collie to bardzo inteligentne psy i w dodatku dosyć posłuszne, dlatego nadają się jako pierwszy pies do domu. Praca z collie to duża przyjemność. Kluczowa jest wczesna socjalizacja, najlepiej jeszcze w hodowli oraz wczesna nauka posłuszeństwa – najlepiej w psim przedszkolu. Collie to pies, który rozumie każdego polecenie, ale czasami lubi zrobić na przekór. Nie jest to pies władczy, który rwie się do rządzenia, mimo wszystko opiekun powinien prowadzić go pewną ręką i być dla psa autorytetem.

Zalety i wady owczarka szkockiego długowłosego

Zalety owczarka collie

  • Owczarek szkocki to bardzo przyjazna rasa psów
  • Collie nie wymagają od opiekuna dużego doświadczenia w układaniu psa
  • Owczarek szkocki nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji

Wady owczarka collie

  • Owczarek szkocki długowłosy to dosyć szczekliwa rasa psów
  • Collie źle znosi samotność, pozostawiony na długo bez człowieka może zacząć niszczyć otoczenia

Owczarek szkocki długowłosy – ciekawostki

  • Nazwa owczarek szkocki collie pochodzi najprawdopodobniej od słowa coll – czarny
  • Jednym z najbardziej znanych owczarków szkockich jest pies z filmu „Lassie wróć”.
  • Słowo collie pochodzi z celtyckiego dialektu Q i oznacza rzecz użyteczną.
  • Owczarek szkocki collie to większa wersja owczarka szetlandzkiego.
Owczarek szkocki na skale

pixabay.com/images/id-5631193/

Owczarek szkocki hodowla

Kupując owczarka szkockiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Owczarek szkocki cena

Cena owczarka szkockiego długowłosego z hodowli waha się od 2000 do 5000 zł.

Imię dla owczarka szkockiego collie

Imię dla psa collie: Coby, Collin, Coby

Imię dla suczki collie: Lessie, Carey, Janet

Dla kogo owczarek szkoczki collie będzie idealny?

Owczarek szkocki długowłosy to rasa psów dla rodzin z dziećmi, a także osób starszych, które lubią aktywnie spędzać czas. To przyjazny pies, który dogada się w domu z innymi zwierzętami.

Klasyfikacja FCI owczarka szkockiego collie

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 156

Redakcja

Bibliografia

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

A. Redlicka, M. Redlicki, Brytyjskie psy pasterskie, wyd. Mako Press, Warszawa 2000.

zkwp.pl/wzorce/156.pdf

fci.be/en/nomenclature/COLLIE-ROUGH-156.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY – collie – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
OWCZAREK SZKOCKI DŁUGOWŁOSY – collie – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek szkocki collie to przyjazna rasa psów, która doskonale nada się dla rodzin z dziećmi, jak i dla starszych osób. Co warto wiedzieć o psach Collie?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kacper
Kacper
1 rok temu

Owczarki szkockie długowłose żyją 14-16 lat.

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x